PDA

View Full Version : Temat mało Afrykański - rekuperator


Babel
08.02.2018, 10:15
Hej

Jest na forum ktoś kto zajmuje się rekuperacją - potrzebuje się poradzić w kwestii rekuperatora do domku parterowego ok 100m2 - mam problem z wentylacja :(

Afro_BAU
08.02.2018, 10:33
Jakiej porady potrzebujesz? Troszkę wiem a mam specjalistę znajomego.

Babel
08.02.2018, 11:54
Przede wszystkim sprawdzony /cichy i wydajny rekupertor

Qter
08.02.2018, 12:10
Mam Jan-Gaza od kilku lat i nie mogę złego słowa napisać. Przy rekuperacji bardzo dużo zależy od wykonanej instalacji (dobry schemat + odpowiednie materiały)... Przelicz kubaturę i zastanów się na jaki komfort liczysz.

Ja cała instalację zaprojektowałem i wykonałem sam (miałem czas) ale na rynku jest w *uj firm które to robią.

PZDR

Qter

sluza
08.02.2018, 12:12
wejdź na nikol.pro

jamcio
08.02.2018, 13:54
Polecam system rozdzielaczowy PeFlex. Rekuperator - ważne żeby silniki były na prąd stały, wymiennik przeciwprądowy. Oczywiście najbardziej komfortowy jest obrotowy ale tu już inna półka cenowa. Ktoś wspomniał wcześniej o Jangazie. Fajne ciche. Może być też Theslagreen, Frapol, Aeris.


Pozdrawiam

bukowski
08.02.2018, 15:37
ja mam od 10 lat Bartosza.

steve69
08.02.2018, 17:10
Zamontowałem trochę Jangazów, bardzo dobre reku ale od kiedy firmę prowadzi synuś łukaszek serwis jest do dupy. Polecam Zehendera, unikać frapola,reszty nie znam. Instalacja na pflexie, ogarniesz sam, nawet Ci projekt zrobią

jorge
09.02.2018, 00:48
Przenoszę do prawidłowego podforum. Over.

Babel
09.02.2018, 19:30
A dzięki za przenosiny.
Ok zamieściłem ofertę na Oferteo - i zgłosiło się kilka firm.
Oferują takie rekupertory:
Mitsubishi Lossnay LGH-25RVX-E
Brink Renovent Excellent 300
Thessla Green Air Pack 300v
Vents VUT 160 VB EC A11
Cenowo - 11 - 13 tys za całość z montażem
Ta firma od Mitsubishi (może znacie - www.polskikomfort.pl )ma jedną fajną rzecz jak na moje oko laika kanały wentylacyjne URSA AIR i dają 36 miesięcy gwarancji .
Nie wiem czy w to wierzyć ale na logikę ma to sens - http://youtu.be/Cfr6t1TUP9g

fassi
09.02.2018, 19:54
Troche naogladalem sie tych rekuperatorow i ich mocy. Wiadomo ze im wiekszy rekuperator to i cena wieksza i zuzycie pradu wieksze. W 3ech domkach w PL u moich kumpli zamontowano kilkukrotnie wiekszy rekuperator niz potrzeba. Na studiach w DE uczylem sie o tym troche i robilem doswiadczenia. Na osobe na dzien potrzebne jest ok 30 metrow szecsciennych powietrza na dobe. Wieksza wentylacja nie ma sensu bo nie ma zapotrzebowania. Wazne aby rekuperacja dzialala czasowo, tzn, rano jak sie robi sniadanie, w poludnie jak sie robi obiad i wieczorem jak sie robi kolacje i wszyscy sa w domu. W nocy wystarczy absolutne minimum. Ciag wentylacyjny ma byc polozony "do kibla i kuchni" znaczy ze powietrze ma byc wyciagane w tych pomieszczeniach. No i ostatecznie "sprawnosc" rekuperacji, to suma odebranej energii z powietrza MINUS energia do napedzania wentylatora. W domkach ktore ja widzialem byly zainstalowane wentylatory o mocy chyba 200W co daje na dzien jakies 2.60 PLN, w roku daje jakies 1000 PLN. I ze sprawnosci 95% robi sie sprawnosc 60% bo hajs sie musi zgadzac.

Dlatego warto przemyslec rekuperator od strony technicznej niz sluchac Pana Zenka sprzedawcy ze sprawnosc to 95% i tyle sie zaoszczedzi energii.

voytas
09.02.2018, 20:53
Ty sie kurna marnujesz

Babel
09.02.2018, 22:34
Jest jeszcze jeden aspekt nad którym się zastanawiam.
Mieszkam na wsi - a tu jak to na wsi palą wszystkim co się uda spalić - próbuje z tym walczyć ale.... jest jakas masakra od opon/plastiku po inne śmieci
Kurcze czy taka instalacja nie będzie mi wciągała tej całej tablicy Mendelejewa do domu.

Navaja
09.02.2018, 22:41
Nie wiem jak to wygląda w nowych rekuperatorach ale ja mam stary kanadyjski Venmar i jak sąsiad dymi z komina to na sterowniku sobie przyciskiem uaktywniam obieg zamknięty.
Możesz też po prostu jak poczujesz smród z komina wyłączyć wentylację i odczekać jak się opony i plastiki wypalą.