PDA

View Full Version : ogrzewanie elektryczne - dom letniskowy


Ludwik Perney
31.01.2018, 11:15
Może ktoś doradzi:
zastanawiam się nad zainstalowaniem ogrzewania do letniego domu.
Dom odwiedzam na weekendy do 10 razy w roku w roku, niestety uciążliwe jest:
1. zabezpieczanie instalacji wodnej przed mrozem - na zimę muszę spuszczać wodę z instalacji
2. dyskomfort dokuczający płci pięknej polegający na fakcie, że zanim jesienią/wiosną/zimą kominkiem i jakąś farelką nagrzeję domek, weekend się kończy.

dom jest wykonany z pustaka ceramicznego, ocieplony 10cm styropianu, plastikowe okna, i żaluzje zewnętrzne, bardzo dobry stan techniczny, ogrzewany jedynie małym kominkiem z nadmuchem do górnych sypialni.
-1 mała piwniczka pod łazienką,
0 parter, z kuchnią, ubikacją, łazienką i salonem,
+1 góra 2 sypialenki + przedpokój

Myślę o ogrzewaniu elektrycznym na poziomie 0
podczas nieobecności miałoby za główny cel zabezpieczyć wodę w rurach przed zamarznięciem, podczas przyjazdów przyspieszyć nagrzanie domu do temperatury znośnej (góra nagrzewa się szybko od nadmuchu z kominka)

Czy mielibyście jakieś ogólne sugestie:
- czy jest sens inwestować w takie ogrzewanie, ile może mnie rocznie kosztować jego użytkowanie,

oraz bardziej konkretne:
- jakie grzejniki zastosować (może konkretne marki/ linki?), jakie moce, jak sterowane?

Nynek
31.01.2018, 12:22
Według mnie jedyny sens to system załączany zdalnie np. przez SMS włączamy ogrzewanie np 3 dni przed wyjazdem, coby w momencie przyjazdu mieć już komfortową temperaturę. Znajomy ma tak zrobione, a jako element grzejny ma podwieszone pod oknami grzejniki konwekcyjne. Utrzymywanie cały sezon dodatniej temperatury, aby woda nie zamarzła nie ma sensu. U mnie w domku zajmuje mi maks 10 min spuszczenie wody plus Borygo do kibla, ale to już zależy od rozwiązania instalacji.

Ludwik Perney
31.01.2018, 12:25
u mnie trwa to znacznie dłużej - samo spuszczenie wody z instalacji to z 30 minut upierdliwej zabawy, a w końcu jadę tam nie po to, żeby w piwnicy kręcić rurki...

szynszyll
31.01.2018, 13:02
jezeli koszty nie sa istotne to tak jak pisze nynek zastosowac system zdalnego zarzadzania termostatami. trzymac w chalupce +5 stopni a przed przyjazdem podnosic do zadanej temperatury. ja warsztat od poczatku grzeje pradem i wszyscy sie za glowe lapia co za rozrzutnosc. a ja wiem dlaczego to robie i jestem z tego rozwiazania bardzo zadowolony.

jak przyszle zimy beda wygladac tak jak ta i ostatnie to wogole miod i orzeszki

jamcio
31.01.2018, 13:07
Może warto pomyśleć o klimie? W tej chwili praktycznie wszystkie to inwertory. Zimą grzejesz (nawet zdalnie) latem chłodzisz.

Ludwik Perney
31.01.2018, 13:10
O klimie tez myślałem - gdybym otworzył drzwi do łazienki i ubikacji, to pewnie ciepło dotarłoby wszędzie.

W sumie nie potrzebuję włączac ogrzewania przed wyjazdem, a bardziej utrzymywac temperaturę na poziomie właśnie np ok 5C
i po przyjeździe wystarczy że podkręcę grzanie i napalę w kominku

Ile by mnie taka grzejaca do tych ok 5C klima mogła wynieść na sezon zimowy?

szynszyll
31.01.2018, 13:21
zalezy od kubatury, ktorej nie podales, tego czy zima bedzie zima a nie wiosna jak w tym roku, oraz systemu taryf wybranych u dostawcy - w przypadku korzystnych taryf warto zastanowic sie nad piecem akumulacyjnym.

jaka masz moc przylacza? ile masz faz?

Ludwik Perney
31.01.2018, 13:25
powierzchnia całkowita 78m2

https://spplthumb.blob.core.windows.net/1000x901c/ea/d3/e0/sprzedam-komfortowy-dom-w-radawie-caloroczny-radawa-sprzedam-435103727.jpg

szynszyll
31.01.2018, 13:41
tu masz taka pierwsza z brzegu zabaweczke

http://www.hybrid.pl/rockwool/kalkulator_oszczednosci/

mozna znalezc w sieci bardziej profesjonalne programy

grzanie pradem ma ta zalete ze sprawnosc grzalki jest bardzo wysoka - niemal 100% dostarczanej energii jest zamieniana na cieplo

i liczysz kWh x doba x cena i wychodzi z grubsza

ale tak jak pisalem - system taryf bardzo wiele zmienia

szynszyll
31.01.2018, 13:54
a tu masz profesjonalny program

https://kurierplikow.pl/p/lite-500229/03021680x345

Miedziany
31.01.2018, 14:18
a o grzejniku wi-fi myślał?

>>link<< (http://allegro.pl/grzejnik-elektryczny-wifi-warmtec-ewr-2000w-i7092699257.html)

załączasz ogrzewanie w domku appką z komórki na 2 godziny przed przyjazdem. podobno mają drobne problemy jakościowe, ale serwis za to dobrze działa. nie wiem jak z alarmem przeciwzamarzaniowym w tym wynalazku.

Kazmir
31.01.2018, 16:56
Ludwik Perney Skody nie sprzedajesz?;):)

tyran
31.01.2018, 17:16
Najefektywniejsze (najszybciej ogrzewa) jest ogrzewanie nadmuchowe. Można zastosować pompę ciepła „powietrze-powietrze’. Niestety wiąże się to z koniecznością poprowadzenia kanałów do każdego z pomieszczeń.

kudlacz
31.01.2018, 17:44
Do instalacji dodaj glikol i nie zamarznie. W łazience takie cudo (promiennik) grzeje natychmiast

Ludwik Perney
31.01.2018, 18:03
Miedziany, o grzejnikach z wifi nie myślałem, bo tam nawet z zasięgiem tel słabo ;)

Kazmir, póki co, nie :)

kudłacz, tam instalacji CO nie ma, więc nie ma do czego glikolu dolewać, chodzi o wodę użytkową w rurach..

Wstępne wnioski to:
1. albo faktycznie nadmuch poprzez klimę do pomieszczeń na poziomie 0 - bo tylko tam jest woda,
2. proste grzejniki elektryczne z w miarę dokładnymi sterownikami - ustawione na niską temperaturę 7C, żeby nie pozwalały spaść temperaturze w domku na dole. Tylko ciekawe jak to mnie w skali sezonu grzewczego zakosztuje?

Nie chcę drogich inwestycji, tylko własnie proste niedrogie rozwiązanie - niedrogie w zakupie, niedrogie w użytkowaniu

Ludwik Perney
31.01.2018, 18:07
może 3 podobne grzejniki różnej mocy byłyby dobre. W kuchni, w kibelku i w łazience:

http://allegro.pl/elektryczny-grzejnik-nascienny-warmtec-ewx-2000w-i6937921028.html

tyran
31.01.2018, 18:16
No to promienniki podczerwieni ci zostają.

bukowski
31.01.2018, 18:57
No to promienniki podczerwieni ci zostają.Juz to gdzies pisalem :) u mnie w domu 140 m2 sa proste konwektory noirot, po 500W na sypialnie i 3 szt w salonie (80m2). Jest automat na temperature oraz.dodatkowe sterowanie z zewnatrz. Chcialem do tego podlaczyc automatyke fibaro, ale wyszlo ze sie nie oplaca.
Grzejniki sa smiesznie tanie i nieduze. Nagrzanie z ok 10 stopni do 21 zajmuje godzine-dwie.

Jak dom cieply, to nie pojdziesz z torbami. Oszczedzasz na inwestycji, na malej bezwladnosci oraz niezaleznosci pomieszczen grzanych.


Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Ludwik Perney
31.01.2018, 19:05
Sneer i jak Cię wychodzi ogrzewanie?

bukowski
31.01.2018, 20:12
Sneer i jak Cię wychodzi ogrzewanie?Za 6 miesiecy place 6k, ale w tym jest o swiatlo, i CW i plyta grzejna plus piekarnik. Latem rachunek wychodzi 400 zl, ale tylko w upaly wylaczam grzana podloge w lazience. Czyli 600 zl miesiecznie kosztuje ogrzewanie, dom parterowy, oswietlenie raczej nieenergooszczedne. Do tego spalam drewna za 600 zl, 3 metry - na sezon.

Ale mam rekuperator.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

szynszyll
31.01.2018, 20:23
no to jeszcze raz:

- jakie masz przylacze?
- jakie masz dostepne plany taryfowe?

od tego bardzo wiele zalezy i determinuje to zastosowane rozwiazanie. sama automatyka jest tania jak sie wie jak to zorganizowac. tak wyszlo ze w robocie od lat odpowiadam za techniczna strone grzania/chlodzenia stanowisk badawczych i uzywamy do tego wylacznie pradu. no i slonca :)

w warsztacie ktory ma 40m2 uzywam dmuchawy elektrycznej o mocy 5kW. zasilana z 3 faz. podniesienie temperatury o 5 stopni zajmuje okolo 20 minut. mnie sie dobrze pracuje przy 12-13 stopniach. kiedy musze usiasc do komputera albo mam gosci to ustawiam 19.

podczas 10 godzinnego dnia pracy zuzywam pradu za okolo 8-10pln. taryfe mam miedzy 13 a 15 tansza. do tego sa nocne ale to sprawa prania, grzania wody.

gdybym ja mial rozwiazac taki problem to uzylbym programowanego pieca akumulacyjnego + promiennikow w miejscach gdzie przez pierwsze 2-3 godziny jestescie po przyjezdzie.

Ludwik Perney
31.01.2018, 20:37
Do budynku są doprowadzone trzy fazy, taryfę mogę zmienić jakby co.

na pewno chcę uniknąć przerostu formy nad treścią - tzn inwestowania dużej kwoty po to, żeby zapewnić nieco mniejsze wydatki ;)

bukowski
31.01.2018, 20:43
Do budynku są doprowadzone trzy fazy, taryfę mogę zmienić jakby co.

na pewno chcę uniknąć przerostu formy nad treścią - tzn inwestowania dużej kwoty po to, żeby zapewnić nieco mniejsze wydatki ;)U mnie sa dwie taryfy, ale yzywam ich glownie do prania i CW.
Piece akumulacyjne, te nowoczesne, sa fajne, ale.dosc drogie no i zajmuja sporo miejsca. I sprawdzaja sie przy regularnym trybie zycia (bo straty na bezwladnosci...).

Nie wiem, czy da sie duzo taniej. Przy moich parametrach pompa cieplaprzy inwestycji 30+ k zwroci sie po 8-10 latach.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

szynszyll
31.01.2018, 21:27
co to sa straty na bezwladnosci piecow akumulacyjnych? na czym to polega wg Ciebie?

bukowski
31.01.2018, 22:08
co to sa straty na bezwladnosci piecow akumulacyjnych? na czym to polega wg Ciebie?Na tym, ze musisz planowac uzycie pieca. Jesli chcesz podgrzac pomieszczenie bo ktos przyjezdza nieoczekiwanie - dupa. Jesli potrzebujesz na pare godzin miec cieplo - dupa. Jesli zasniesz na kanapie w salonie a w sypialni grzeje piec - dupa. Jesli wieczorem zadzwoni kochanka ze ma wolna chate - dupa.

Jest jeszcze pare problemow: co z lazienka, ktora potrzebna jest tylko rano i wieczorem, a w nocy piec.dopiero sie nagrzewa? Co z sypialnia, ktora ciepla powinna byc w nocy a chlodna w dzien? Wiem, ze te piece "przechowuja" cieplo, ale efektywnosc tego jest taka sobie i lepiej wyglada na papierze, niz.w.praktyce

Tak, wiem ze te wszystkie problemy mozna rozwiazac lapiac sie prawa reka za lewe ucho. Ale efekt praktyczny jest taki, ze moi znajomi w domu o powierzchni 110 m2 kupili 5 piecow akumulacyjnych po 3k sztuka i placa rachunki miedzy 1200 a 1500.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

szynszyll
31.01.2018, 22:12
w punktach:

1. omawiamy zadany przez kolege problem tj. wizyty weekendowe i zapewnienie pewnej stalej temperatury gdy Go nie ma

2. piec akumulacyjny w takim rozwiazaniu pozwala kupowac prad sporo taniej

3. zasada zachowania energii nadal obowiazuje

to chyba tyle :)

Maxx
31.01.2018, 23:08
Ja wlasnie uruchomilem u siebie w nowo postawionym domku inwerter jest to narazie jedyne zrodlo ciepla i daje spokojnie rade podgrzac pomieszczenia do komfortowej temperatury do prac moc grzewcza ma 3,5kw a pobiera niecaly kilowat z sieci w moim modelu najnizsza temperatura mozliwa do ustawienia to 16 stopni ,ale termometr zamontowany jest w jednostce wewnetrznej pod sufitem wiec jak tam jest 16 to na wysokosci stolu okolo 12 i przy tych ustawieniach klima zaczyna pracowac na mniejszych obrotach koszt tego to niecale 1500zl.zamontowac mozna samemu

dodam jeszcze ze umnie jest 110m i kubatura kolo 300

szynszyll
31.01.2018, 23:10
moc 3.5 i pobiera 1? wezme kontener ;)

Maxx
31.01.2018, 23:18
smialo ,poczytaj o inwerterach dziala jak normalna klima tylko w dwie strony ,prad pobiera tylko silnik napedzajacy pompe sprezarki i wentylatory to nie farelka

szynszyll
31.01.2018, 23:45
mozesz mi podac jakies zrodla? podaj model urzadzenia jakie uzytkujesz.

jak dziala 'klima' i jaka ma sprawnosc to ja wiem. ale jak pobierajac 1kW oddawac 3.5kW pojecia nie mam.

napisz prosze. grzeje sprezarka i wentylator? jak?

Maxx
31.01.2018, 23:59
ja akurat mam firmy gree , mysle ze w sieci sa dostepne specyfikacje ja dostalem w formie papierowej przy zakupie dziala to identycznie jak kazda inna pompa ciepla ta moja zuzywa 1kw energii elektrycznej do wyprodukowania 3,5kw energii cieplnej ogladajac inne modele innych firm parametry sa bardzo zblizone ,pobor mocy z ciekawosci sam sobie zmierzylem i wyszlo ponizej 1kw warunkow do pomiaru energii cieplnej niemam i musze w tym wypadku ufac producentom ,w kazdym razie urzadzenie sprawdza sie od kilku dni bardzo dobrze

motomax
01.02.2018, 00:03
Jest spora oferta programowalnych i inteligentnych grzejników elektrycznych które powinny rozwiązać problem..

Inwestowanie w skomplikowane systemy grzewcze przy twojej czestotliwości wizyt jest bezsensowna

raczej jakieś nagrzewnice z zabezpieczeniem przed zamarzaniem

Maxx
01.02.2018, 00:20
tak jak w samochodzie jak chlodzi w srodku to grzeje na zewnatrz ,tu tak jak pisalem sprezarka daje przeplyw czynnika w dwie strony albo wewnatrz wymiennik chlodzi albo grzeje moc pobierana przez urzadzenie glownie idzie na prace sprezarki a reszte zalatwiaja zawory rozprezne i wymienniki ,nie jestem specjalista od klimatyzacji stacjonarnych wiec nie powiem jaka czesc energii jest odzyskiwana z powietrza ,moge tylko podac suche dane jak to umnie wyglada -temperatura na wylocie powietrza podczas uruchomionego ogrzewania to 39 stopni

Ludwik Perney
01.02.2018, 09:42
ja akurat mam firmy gree , mysle ze w sieci sa dostepne specyfikacje ja dostalem w formie papierowej przy zakupie dziala to identycznie jak kazda inna pompa ciepla ta moja zuzywa 1kw energii elektrycznej do wyprodukowania 3,5kw energii cieplnej ogladajac inne modele innych firm parametry sa bardzo zblizone ,pobor mocy z ciekawosci sam sobie zmierzylem i wyszlo ponizej 1kw warunkow do pomiaru energii cieplnej niemam i musze w tym wypadku ufac producentom ,w kazdym razie urzadzenie sprawdza sie od kilku dni bardzo dobrze

Mógłbyś napisać jaki to konkretnie model? Chcę go poszukać w necie
czy w sezonie jest używany codziennie?

szynszyll
01.02.2018, 10:22
no to masz po prostu powietrzna pompe ciepla. parametry zgodnie z norma podane sa dla zewnetrznej temperatury +7 stopni. sprawnosc leci dramatycznie przy temperaturach ujemnych i suchym powietrzu. moim zdaniem rozwiazanie do powaznego przemyslenia. przy mrozach tanio nie bedzie bo sprzet zeby wyrabiac bedzie chodzil non stop. jak juz robic wymiennik to do ziemi ale to juz inna kasa. plus taki ze mamy w lecie klime.

jamcio
01.02.2018, 13:43
Pierwszy z brzegu firmy Rotenso. Niektóre modele mają zainstalowaną w jednostce zewnętrzej grzałkę. Producent podaje że grzać może przy -15 (niech to nawet będzie na wyrost).

https://rotenso.pl/klient-indywidualny/category/klient-indywidualny/group/klimatyzatory-scienne/product/klimatyzator-scienny-rotenso-sole

Emek
01.02.2018, 13:50
może 3 podobne grzejniki różnej mocy byłyby dobre. W kuchni, w kibelku i w łazience:

http://allegro.pl/elektryczny-grzejnik-nascienny-warmtec-ewx-2000w-i6937921028.html
Mam podobne w domu, firmy Ensto. Rozwiązanie tanie, skuteczne i proste. Grzejnik zakończony jest wtyczką tak że nie musisz ciągnąć żadnych dodatkowych instalacji. Wpinasz w gniazdo i działa. Wbudowany termostat z opcją podtrzymania temperatury minimalnej w pomieszczeniu. Jak odpalisz na maksa to dosłownie zaraz robi się bardzo ciepło.

szynszyll
01.02.2018, 13:56
grzalka elektryczna w wymiennikach zapobiega ich oszronieniu. automatyka co jakis czas zalacza je w zaleznosci od warunkow.

calgon
01.02.2018, 15:32
moc 3.5 i pobiera 1? wezme kontener ;)

Trzymam Cię Szynszylu za słowo!😋

Ps. Ludwiku mhi.info.pl

Generalnie 20 lat to sprzedaje choć nie śmiem udzielać rad forumowiczom bo wiadomo,że zawsze wiedzą lepiej i to w każdym temacie,za co kocham to forum.
Gdybyś był zainteresowany zapraszam.

qbaRD07
01.02.2018, 16:11
A podczerwień?
http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/promienniki-podczerwieni-jak-dzialaja-i-ile-kosztuja/

Maxx
01.02.2018, 17:44
http://gree.wienkra.pl/produkty/klimatyzatory-pokojowe/lomo-economic.html ja mam gwh12 ,narazie pracuje od kilku dni ,niemam jeszcze przylaczy wiec jest jedynym zrodlem ciepla w postawionym domu ,on sie sam odszrania po ok godzinie pracy w temp ujemnych wylacza sie na ok 5-10 minut i pompuje odwrotnie zeby wymienni zewnetrzny nagrzac ,kumpel w takim samym modelu dolozyl grzalke z termostatem zeby skropliny na tacy nie zamarzaly

szynszyll
01.02.2018, 19:14
tak. swiat wstrzymal oddech. darmowa energia a durnie grzeja gazem. tylko wybrani posiedli wiedze :)

p.s jaka jest sprawnosc tego perpetum mobile przy -10 stopniach i wilgotnosci 40%? ile urzadzen i jak rozmieszczonych ma nagrzac zadana kubature? ile kosztuja? jaka maja zywotnosc? jaki jest ich cykl pracy w ciagu doby? bedziemy pisac o najtanszych chinskich produktach?

dzieki za odpowiedzi. Mag Rumburak.

p.s. uwielbiam wpis w folderach: grzeje do -25 st :) no grzeje bo bilans jest 1.1 :) to grzeje :)
p.p.s. kumple z zakladu klimatyzacji i wentylacji PRz uparcie grzeja gazem i drewnem swoje domy. slepcy! a tu mozna miec 3 szufelki wegla za cene 1 szufelki...

Miedziany
02.02.2018, 07:46
Przeklejka z Muratora - koszty wytwarzania ciepła:

- pompa ciepła gruntowa – 0,12 zł/kWh;
- kocioł na drewno – 0,15 zł/kWh;
- kocioł z podajnikiem na węgiel – 0,18 zł/kWh;
- kocioł zasypowy na węgiel (miał) – 0,19 zł/kWh;
- pompa ciepła powietrzna – 0,20 zł/kWh;
- kocioł na pelety – 0,22 zł/kWh;
- kocioł kondensacyjny na gaz ziemny – 0,23 zł/kWh;
- kocioł kondensacyjny na gaz płynny z własnego zbiornika – 0,24 zł/kWh;
- kocioł tradycyjny na gaz ziemny – 0,30 zł/kW;
- kocioł na olej opałowy – 0,33 zł/kWh;
- grzejniki elektryczne akumulacyjne (taryfa G12) – 0,35 zł/kWh;
- kocioł kondensacyjny na gaz płynny w ramach umowy na dzierżawę zbiornika – 0,40 zł/kWh;
- grzejniki elektryczne (taryfa G11) – 0,60 zł/kWh.

Może komuś się przyda, choćby orientacyjnie.

szynszyll
02.02.2018, 08:44
Tak. prawda! nie przecze ALE nie w zastosowaniu o jakie pyta Ludwig!!!

zadal konkretny problem. opisal budynek i warunki i co chce osiagnac. i takie urzadzenie nie jest odpowiednie bo efektywnie grzeje w okolicach 0 stopni a Ludwig w okolicach zera grzac nie musi. Chce przy duzych mrozach zabezpieczyc instalacje przed zamarznieciem a to przy akumulacyjnosci budynku musza byc juz srogie i dlugie mrozy. do tego chce podgrzac przed wizyta 10 razy w roku. i do tego powietrzna pompa ciepla sie zupelnie nie nadaje bo kilka stopni ponizej zera przestaje wydajnie dzialac. to nie ten problem i nie to rozwiazanie.

calgon
02.02.2018, 11:40
tak. swiat wstrzymal oddech. darmowa energia a durnie grzeja gazem. tylko wybrani posiedli wiedze :)

p.s jaka jest sprawnosc tego perpetum mobile przy -10 stopniach i wilgotnosci 40%? ile urzadzen i jak rozmieszczonych ma nagrzac zadana kubature? ile kosztuja? jaka maja zywotnosc? jaki jest ich cykl pracy w ciagu doby? bedziemy pisac o najtanszych chinskich produktach?

dzieki za odpowiedzi. Mag Rumburak.

p.s. uwielbiam wpis w folderach: grzeje do -25 st :) no grzeje bo bilans jest 1.1 :) to grzeje :)
p.p.s. kumple z zakladu klimatyzacji i wentylacji PRz uparcie grzeja gazem i drewnem swoje domy. slepcy! a tu mozna miec 3 szufelki wegla za cene 1 szufelki...

Szynszylu ja też chce zarabiać a Ty mnie roboty chcesz pozbawić, 😜 Nie bez racji piszesz o pewnych rzeczach powyżej! Niestety przepisy oraz klimat pewne rzeczy wymuszają! Teeeeeemat rzeeeeeka

szynszyll
02.02.2018, 12:22
nie boj nic. zlota era klimy w Polsce sie dopiero zaczyna. problem tylko czy aspiracje do komfortu rodakow wytrzyma przeciazony system energetyczny kraju. do tego Mag Mateusz da nam milion samochodow elektrycznych juz niebawem i moze byc problem :D

Ludwik Perney
02.02.2018, 13:36
a jeszcze w toku dumania doszedł jeden pomysł - przewód grzewczy, który miałby się przytulić do rur zasilających w wodę. tylko roboty trochę by było z tym przytulaniem, ale zdaje się, że całkiem niegłupi pomysł na podobne sytuacje

tomajkAT
02.02.2018, 13:48
Do tego taki przewód jest dla Twoich potrzeb, ma termostat 5+ i tylko długości i moce sobie dobierasz.

Ma tylko jedną wadę, jak wywali podczas mrozów prąd, to zamarza wszystko w jednej chwili, bo nie masz zgromadzonego ciepła w pomieszczeniach.

Ludwik Perney
04.02.2018, 13:54
Po analizie wszystkich koncepcji uznałem, że nie ma sensownego rozwiązania. Tzn nie ma sensu płacić kilka tysi, żeby móc płacić kilka tysi za sezon grzewczy dla góra kilku na rok chwil ułatwienia.
Pozostaje zabawa ze spuszczaniem wody i rozgrzewaniem domku ;)

bukowski
04.02.2018, 14:26
Po analizie wszystkich koncepcji uznałem, że nie ma sensownego rozwiązania. Tzn nie ma sensu płacić kilka tysi, żeby móc płacić kilka tysi za sezon grzewczy dla góra kilku na rok chwil ułatwienia.
Pozostaje zabawa ze spuszczaniem wody i rozgrzewaniem domku ;)Ale małe elektryczne konwektorki kosztują po 200 zł. 5 szt ci starczy. Nawet bez dodatkowej automatyki ustawiasz sobie np. 10 stopni i zapominasz o przemarzaniu.

Wysłane z mojego G8441 przy użyciu Tapatalka

Ludwik Perney
04.02.2018, 14:30
No ok, tyle że najwyraźniej grzanie nimi do tych 10c i tak będzie kosztowne

szynszyll
04.02.2018, 14:35
ja grzeje takim czyms. budynek nieocieplony w zaden sposob. powierzchnia 42m2. podniesienie temperatury o 5 stopni zajmuje 20 minut przy max mocy. uzywam piata zime i nie chce nic innego. dzis po nocy o 6 rano w warsztacie mialem 5 stopni. po 20 min mialem 10 po 40 15 i mi styka.

https://wentsystem.com/product-pol-1650-Nagrzewnica-elektryczna-Master-B-5-ECA-uniw.html?gclid=CjwKCAiA-9rTBRBNEiwAt0Znw1AHm4X5ug2dhlaKdKr8qL1Tb6d01CbgxXq ZB3dnEw2MOgFb-G6zfhoCz3oQAvD_BwE

Ludwik Perney
04.02.2018, 14:38
Ile Cię kosztuje takie grzanie? Utrzymuje temp cały sezon zimowy?

szynszyll
04.02.2018, 14:48
ja grzeje tylko na weekendach. 10 godzin pracy kosztuje okolo 6-7pln. pomiedzy 13 a 15 jest jakas tansza taryfa.

u Ciebie byloby optymalnie odpalac to w nocy na taryfie czesto o polowe tanszej i grzac ile sie da. zaizolowany dom szybko ciepla nie odda i o jakimkolwiek zamarzaniu wody mowy nie bedzie. jak przyjedziecie i zanim ruszy kominek to w 30 minut zrobi Wam w domu cieplo.

kluczowa jest kwestia doboru taryfy. w tym roku mrozow jakis duzych nie bylo. max -10, -12, budynek zero docieplenia i temperatura ani razu nie spadla ponizej zera. najmniej po 5 dniach bez grzania bylo 3 stopnie ( mam taki datalogger zakoszony z pracy co to notuje). jak grzeje zeby pracowac to max 15 stopni mam a jak robie ostro fizycznie to nawet mniej. wiec jak stara obora nie przemarznie to docieplony dom tym bardziej.
glowna zalety dla mnie to cena zakupu, porecznosc - ustawiasz gdzie chcesz a na wiose chowasz - nie zajmuje miejsca, i szybkosc nagrzewania bo jest dmuchawa. przychodze do watsztatu rano i za 30 minut moge zdjac cieple rzeczy i brac sie do pracy. no i niezawodnosc bo tam nic nie ma w srodku co mogloby sie zepsuc.

dorobic do tego prosta automatyke czas/temperatura srodek-zewnetrzna/alarmy i na moj rozum da rade bez duzych nakladow. z rok dwa trzeba bedzie automatyke uczyc sie optymalizowac ale potem sie sprawa dogra.

edar
04.02.2018, 14:52
To może jakaś koza na pellet, sterowane to, to elektronicznie i wi-fi. Sama się rozpali i sama zgaśnie.
Podstawowe Twoje założenia spełnia, czyli sterowanie i tanie grzanie.
Znajomy ma coś takiego drugi sezon w auto komisie, biuro z dwóch kontenerów zrobione, pellet wyszedł go 250zł na zeszły sezon.
Jedyny minus to wielkość zasobnika. Trzeba by znaleźć z jak największym, ewentualnie dorobić coś we własnym zakresie.
Pierwsza lepsza z netu:
https://www.raczynski-kominki.pl/mcz/7082-mcz-piecyk-na-pelet-camelia-air-kafel-80-kw-wysylka-gratis.html

szynszyll
04.02.2018, 14:55
8500pln. serio? przy dzisiejszych cenach peletu i grzaniu 90 dni wychodzi 3kg dziennie. slabo w to wierze...

edar
04.02.2018, 14:58
To jest pierwszy lepszy, znajdziesz już za 3500?
To 3 czy 6:)

Zmyler
04.02.2018, 15:03
Czegoś takiego używaliśmy w garażu przez parę zim :https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-elektryczne/nagrzewnice-elektryczne/nagrzewnica-9-kw-equation,p355837,l1341.html . Z temp ok 0 w kilkanaście minut ogrzewał garaż do pokojowej temperatury ,później przełączalismy na połowę mocy a po jakimś czasie wyłączaliśmy w ogóle.Garaż murowany, nie ocieplony.Spory rupieć ale skuteczny.

szynszyll
04.02.2018, 15:03
sadzisz ze cos co ma wartosc opalowa mniejsza od wegla a kosztuje podobnie ogrzeje dom masa okolo 330kg? gdzie tu logika? za 250pln wlasnie tyle peletu mozna kupic.

330kg/90 dni = 3.6kg dzien

ja rozwazalem 9kW ale koledzy wybili mi z glowy i wzialem 5kW. trzeba pamietac ze to juz jest na 3 fazy! trzeba miec takie przylacze.

edar
04.02.2018, 15:17
Ale jaki dom?? Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, biuro z dwóch kontenerów a nie dom ogrzewał.

szynszyll
04.02.2018, 15:44
swietnie. nadal w to nie wierze. jaka kubature ma tego biura? jaka temperature utrzymywal? opedzal dobe 3 kg wegla biorac proporcje wydajnosci? tak wyszlo ze sie nie wychowalem w bloku i swoje w zyciu spaliem :D

szybko liczac wg danych producenta 1kg dobrego wegla daje w sytuacji idealnej ( brak strat przez komin a to nierealne przeciez) 8kWh wiec 3 kg daja nam 24kWh czyli mamy 1kW do dyspozycji w ciagu godziny. gdyby nie bylo strat przez komin z bieda by wystarczylo - to taka opalarka do farby wlaczona na pierwszu z dwoch biegow. ale jak odejmiesz straty to robi sie zupelne sains fikszyn. fizyka. ja tego nie wymyslilem tylko pan buk!

edar
04.02.2018, 16:02
Wcześniej grzał tam prądem, ale pewnie było mu za tanio więc zainwestował 3500zł w piec, żeby mu wychodziło drożej:fool2:

szynszyll
04.02.2018, 16:07
suche liczby. tak jak napisalem Jah Rastafaraj to wymyslil nie ja :D

cita:

http://www.cdc24.pl/vademecum/wegiel

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_opa%C5%82owa

no chyba ze ma homeopatyczny ten brykiet :D ostatnio to modny trend interpretacji praw fizyki :D

ja usilnie pracuje nad homeopatycznym burbonem i PB95

p.s. nigdzie nie napisalem ze grzac pradem jest taniej - chodzi tylko o to ze nie za taka kwote jak zeznaje. jak policzysz inwestycje, amortyzacje to sie mozna zdziwic co i jak sie oplacilo. no i wygode. a to w zadanym przez LP problemie wazna stala.

a sezon grzewczy 90 dni to i tak sporo za malo wiec tym bardziej kolega poplynal z opowiescia

edar
04.02.2018, 16:15
To po co ludzie budują te kominy, kupują piece, montują pompy ciepła itp.itd. jak najtaniej jest wcisnąć wtyczkę farelki do gniazdka i heja:D

szynszyll
04.02.2018, 16:18
nie jest najtaniej. pewnie kiedys bedzie - juz teraz przy madrych rozwiazaniach mozna pradem ogrzewac dom calkiem konkurencyjnie. pisze Ci tylko ze sezon grzewczy trwa dluzej niz 90 dni i nie nagrzejesz nic 330kg peletu chodzby byl zloty. 330kg peletu = 250pln.

p.s. pompa ciepla zasilana jest pradem. to ogrzewanie elektryczne - tyle ze w pewnych warunkach wydajniejsze niz grzalka oporowa nie pozbawione jednak powasnych wad w naszej strefie klimatycznej o czym pisalem wyzej.

edar
04.02.2018, 16:22
chodzi tylko o to ze nie za taka kwote jak zeznaje.

Jak to policzyłeś, że nie za tą kwotę, nie znając danych (kubatura itd.) chyba że buk Ci wzór wymyślił:D

szynszyll
04.02.2018, 16:28
ale jestes uparty :( co nagrzejesz moca 0.5kW w ciagu godziny? czajnik albo suszarka do wlosow ma 2kW. kumasz? taka masa daje taka wydajnosc energetyczna w zadanym okresie. koles sobie do spiwora dmucha? :D

wg danych miasta krakowa sezon grzewczy 2015 trwal 178 dni

330/178=1.8kg

zblizamy sie powoli do materialow radioaktywnych :)

moze to jest rozwiazabnie problemu LP?! polozyc na stole w salonie salaterke z uranem i olac sprawe :)

o to ma 500W mocy grzewczej. ogrzej tym biuro :D

http://allegro.pl/pistolet-do-kleju-na-goraco-500w-sn800-gratis-i6851121918.html

a tak na serio. pomyliles pewno miesiac z sezonem. 250pln za miesiac grzania kontenerow z plyty warstwowej z biurem okolo 40m2 strzelam, wolnostojacych to calkiem dobry wynik. liczmy 5x250pln i mamu sezon za 1250pln. ma sens i nie jest rozrzutnoscia. wychodzi 8pln doba. ja place 7pln 10h pracy. podobnie. czarow nie ma. ja nie chcialem ABSOLUTNIE plomienia w warsztacie wiec wszelkie kominki i kozy odpadaly chociaz mam kilkanascie kubikow pocietej stodoly. o zaletach elektrycznego nawiewu napisalem wyzej.

Ludwik Perney
04.02.2018, 17:12
uran nie wchodzi w grę, no chyba, ze ktoś z Kotliny Kłodzkiej ma jakieś chody w kopalni w Kletnie

Ludwik Perney
04.02.2018, 17:14
dmuchawa z klimą nie za bardzo ma sens w tym przypadku, bo przestanie działać przy największym zagrożeniu - czyli największym mrozie. Swoją drogą latem w domku jest rozkosznie chłodno na dole...

jakieś tanie elektryczne grzejniki ścienne sa opcją, którą rozważałem najpoważniej, tylko wygenerują zbyt duże koszty i obawiam się ewentualnych przerw w dostawach prądu

szynszyll
04.02.2018, 17:25
nie polecalem konwektorow tylko nawiew. jest 'szybszy' w czasie gdy prad jest tani. wbijasz sie w taryfe i kupujesz w dobrej cenie.

kwestia braku pradu wg mnie zupelnie konczy temat. nie roziwazemy tak zadanego problemu rozwazajac braki w zasilaniu. oczywiscie - UPS, agregaty ale to chyba nie SOR tylko domek wakacyjny.

wszelka automatuka = prad

Ludwik Perney
04.02.2018, 17:26
ano właśnie, ale przynajmniej do szybkiego dogrzania to faktycznie najbardziej optymalny patent i z tego skorzystam.

Dzięki, Panowie, za wszystkie rady i ciekawą dyskusję

szynszyll
04.02.2018, 17:34
pamietaj tylko o dobrych i solidnych polaczeniach. przegladnij instalacje. przy takich mocach mamy do czynienia juz ze sporymi wartosciami pradu i niechlujnie skrecona kostka czy zasniedzialy styk osiagaja temperatury bliskie zaplonowi. zanim odpalisz taki 'palnik' wez zaufanego elektryka niech przegladnie ta sekcje ktora bedziesz obciazal grzejnikiem.

tak jak napisalem - ja tego uzywam bo to walizeczka 4kg co w 20 minut robi cieplo. niepotrzebna trafia do szafki i nie zawadza. nie wymaga paliwa, nie smierdzi, nie wymaga komina.
stawiam ja tam gdzie w danej chwili pracuje. przychodza goscie - dmucham Im na nogi :D

edar
04.02.2018, 17:36
Widzisz liczysz, liczysz... 40m2 a tam jest z górką 15m2 (barak w tle z pierwszej strony)
http://www.autohandel-galinski.pl/
Pellet liczysz 750zł tona, a ja do siebie płaciłem w zeszłym roku po 500zł/tona.
I już inaczej wychodzi, a jeszcze nie wiesz ile tam dziennie/w tygodniu pali.

szynszyll
04.02.2018, 17:44
dwa kontenery napisales. kontener na 7.5m2. brawo.

nie brnij bo robisz z siebie glupka. zbieraj szyszki i ulotki z klatek schodowych bedzie taniej.

LP zadal konkretny problem do rozpatrzenia a Ty fantazjujesz o kumplu co robi biznes 8 godzin dziennie w Toy Toyu. od czasu do czasu.

edar
04.02.2018, 18:07
A czy ja pisałem że tam śpi? Biuro to biuro nie sypialnia, czytaj ze zrozumieniem.
To raczej Ty z siebie robisz idiotę robiąc wyliczenia nie znając danych.
Zresztą widać to w większości wątków, jaka by nie była dziedzina Szynszyl ma wszystko w małym palcu:D, ekspert od wszystkiego... a wiesz jak coś jest do wszystkiego...:D

szynszyll
05.02.2018, 10:59
pewno. lepiej pisac androny.

moj dziadek w calym 2017 wydal na jedzenie 23 pln! bo umarl na nowy rok :)

zz44
05.11.2019, 10:46
Żeby nie zakładać nowego tematu.

Ogrzewanie garażu 15m kw, kubatura 36 m.
Od czasu do czasu, na kilka godzin.
Gaz chyba odpada?
Czy prąd mnie zeżre zanim cokolwiek ogrzeje?
A jeśli prąd to czy taki podejdzie i jak już to ile wat? Lepsza większa moc aby szybciej nagrzał czy mniejsza moc ale żeby chodził dłużej?

https://allegro.pl/oferta/grzejnik-elektryczny-scienny-warmtec-ewx-2000w-8381904442?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MmYyMGNhZTUtNjY2YS00MzZjLTg0ZDgtYzk4NmM5MjQ2Z GNmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=8ecbe52d-13c3-4e3f-85c4-4cb42982f97b

Warto bawić się w załączanie smsem?

Czy jeszcze coś innego, np webasto z TIRa?

bukowski
05.11.2019, 12:03
jeśli garaż ocieplony, to żeby zapewnić ciągłe 20 stopni wystarczyłoby 500W.
takie 2 kW spokojnie ogrzeje nawet blaszaka. Przy tej kubaturze z 10 do 20 stopni zrobisz przy grzejniku 2kW w 1-2h.
Sterowanie SMS zrobisz za grosiki, jeśli ta godzina czy dwie Cię zbawi, to nie ma co się zastanawiać.
Koszt to sobie policz dla ciągłego obciążenia 300-700W (w zależności czy dobrze czy źle ocieplone pomieszczenie). Koszt 1kW to około 40-60 groszy (nie patrz tylko na cenę kW z faktury, tylko podziel wartość faktury przez realne zuzycie, bo do ceny kW dochodzą opłaty stałe).

next22
05.11.2019, 14:16
Urzywana klima z opcją grzania?

Ludwik Perney
05.11.2019, 14:19
Nie zwróci się

ArtiZet
05.11.2019, 14:53
Tym z linka raczej nie ogrzejesz chyba, że masz termos w garażu;
P.S. też chciałbym miec prad po 40-60gr :)

bukowski
05.11.2019, 15:02
2 kW na 15m2 do 20 stopni C? To jest dużo. U mnie w domu są grzejniki 500W; w pokojach o podobnej kubaturze na "5" mam 22 stopnie, na "6" - 24 a jest jeszcze "7".

40-60 gr jest normalną średnią ceną 1 kWh (40 możesz mieć, jesli korzystasz efektywnie z 2 taryf G11 i G12) - ja tak mam, średnio kWh wychodzi mi 45 gr w PGE.
Wg tego artykułu https://zaradnyfinansowo.pl/ceny-pradu/ masz średnią 55 gr.

ArtiZet
05.11.2019, 15:29
sorry moje oko nie wiem czemu pominelo 15m2 a wzielo 36 jako powierzchnia....

wojtekk
05.11.2019, 15:52
Dodam , że warto korzystać z G12 i G12 w. Zaczynał testować i pytanie , kiedy głównie chcesz mieć nagrzane.

Ma ktoś dobry artykuł porównujący globalnie G11 G12 i G12 w?

Neo
05.11.2019, 15:54
Tu do poczytania ale podobnych zestawień jest więcej:

https://www.pieniadzepodkontrola.pl/taryfa-g12w-g11-g12-kalkulator-kwh-porownanie-taryf-ktora-taryfa-jest-najtansza/

Dodaję istotny komentarz spod linkowanego tekstu. Warto wziąć to pod uwagę analizując koszty w swoim rejonie:

Chciałbym ostrzec, że ceny prądu w poszczególnych taryfach u tego samego dostawcy, a w różnych rejonach różnią się KOLOSALNIE. Przykładowo – w artykule i arkuszu podane są ceny dla Tauron w stanie na styczeń 2019
G12:
I taryfa – 0,3708 zł/KWh
II taryfa – 0,1914 zł/KWh
G12w
I taryfa – 0,3961 zł/KWh
II taryfa – 0,1914 zł/KWh
I są one prawidłowe np. dla Wrocławia, ale już dla Katowic wyglądają tak:
G12:
I taryfa – 0,3927 zł/KWh
II taryfa – 0,2740 zł/KWh
G12w
I taryfa – 0,3961 zł/KWh
II taryfa – 0,1914zł/KWh

Jak widać taryfa II w G12 jest w Katowicach o ponad 40% wyższa niż we Wrocławiu!!! W przeciwieństwie do wszystkich innych taryf, które są porównywalne. Mało tego – taryfa II w G12 jest o 40% wyższa niż w taryfae II w G12w w tych samych Katowicach!!! Na Śląsku czyni to G12 zupełnie nieopłacalnym. Dla osób, które zamierzają wykorzystywać prąd do ogrzewania w nocy akumulacyjnie niezależnie od dnia tygodnia opłacalna jest tylko i wyłącznie G12w. Niestety popełniłem błąd i zasugerowawszy się cenami z artykułu wybrałem G12 i jestem teraz w czarnej d… bo zmianę taryfy możną dokonać tylko raz w roku. Oczywiście nie jest to w żadnej mierze wina autora, tylko mojego niedbalstwa – nie sprawdziłem taryf w naszym regionie, ale myślę że warto podkreślić tą kwestię w artykule, bo kolosalna różnica tylko w jednej taryfie jest nieintuicyjna (i niuzasadniona) i jak się już dowiedziałem na Śląsku wiele osób wkopało się podobnie jak ja. W obliczu takiej różnicy na jednej tylko taryfie, na Śląsku cała analiza z artykułu nie ma większego sensu, bo konkluzja jest prosta – taryfy G12 tu nigdy nie wybieramy bo nigdy się nie opłaci bardziej niż G12w.