PDA

View Full Version : NAT DCT - czy to norma?


nabrU
24.10.2017, 20:32
Czy to normalne, że jak zwolnię i odpuszczę gaz, NAT z DCT toczy się w nieskończoność z prędkością ok 12 km/h.
Zerknijcie na filmik poniżej (prędkośc na liczniku jest w mph:D)

https://www.youtube.com/watch?v=KtbpcvIAV3A

Miałem poprzednio NC750X z DCT i tak się nie działo. Byłem 2 razy w serwisie zgłaszając to i szarpanie przy jeździe przy ok. 25-30 km/h. Podłączyli pod kompa (wyniki w załączeniu) i stwierdzili że nic się nie dzieje...
A na wydruku sensor o2 poza zakresem...

I co Wy na to? Jak wasze DCT się zachowują przy zamknięciu gazu?

Novy
24.10.2017, 21:07
U mnie nie dzieje się tak.
Miałem NC 750X z DCT i też się nie działo.
Czy jak puścisz hamulec to moto zaczyna się toczyć?

nabrU
24.10.2017, 21:22
Czy jak puścisz hamulec to moto zaczyna się toczyć?

Jak stoję i puszczę hamulec to nie zaczyna się toczyć. Takie zachowanie mam tylko przy puszczeniu gazu.

Novy
24.10.2017, 21:25
A inaczej - jak jedziesz na szóstym biegu i puścisz gaz to trzyma prędkość czy zwalnia i zrzuca biegi i dopiero na jedynce trzyma stałą prędkość?

nabrU
24.10.2017, 21:31
A inaczej - jak jedziesz na szóstym biegu i puścisz gaz to trzyma prędkość czy zwalnia i zrzuca biegi i dopiero na jedynce trzyma stałą prędkość?

Jadę na szóstce, puszczm gaz, zwalnia zrzucając biegi, na dwójce przy ok. 30 km/h zaczyna lekko szarpać, zrzuca do jedynki i jak jest płasko, jedzie tak jak na filmiku już bez szarpania. Jak użyję hamulca to słychać jakby obroty jeszcze spadały (wsłuchaj się na koniec filmiku) i wtedy moto (chcąc nie chcąc) się zatrzymuje.

Zachowanie takie same, niezależnie od trybu (czy D czy którykolwiek z S).

Novy
24.10.2017, 21:36
Motocykl nie był przypadkiem dopiero co odpalony? W sensie, że na ssaniu? Bo w moim takiego zachowania można by się było tylko w takim przypadku doszukać.

nabrU
24.10.2017, 21:41
Motocykl nie był przypadkiem dopiero co odpalony? W sensie, że na ssaniu? Bo w moim takiego zachowania można by się było tylko w takim przypadku doszukać.

Novy,
Filmik był nagrywany po powrocie z 2-godzinnej trasy. Jak się przyjrzysz to zauważysz wskazania temperatury na wyświetlaczu.
Zdaję sobie sprawę, ze zimne moto ma wyższe obroty, które po rozgrzaniu opadają. Za wysokie obroty jałowe po rozgrzaniu też były moim pierwszym potencjalnym podejrzanym, ale jak widzisz z wydruku od dealera, obroty biegu jałowego na ciepłym silniku są w normie.

Novy
24.10.2017, 21:51
A po tej Twojej ostatniej wypierdolce nie blokuje Ci rollgazu handbar?

nabrU
24.10.2017, 23:45
A po tej Twojej ostatniej wypierdolce nie blokuje Ci rollgazu handbar?

Moto się tak zachowuje od nowości. Rolgaz chodzi swobodnie...

luk2asz
25.10.2017, 00:44
Ewidentnie coś nie tak. Tak jakby obroty za duże miała. U mnie się zatrzymuje na płaskim .

Novy
27.10.2017, 22:48
W związku z tym, że okres letni rejestracji mi się kończy odstawiałem dzisiaj moto na przezimowanie. Sprawdziłem to o czym piszesz w pierwszym poście i... - u mnie jednak też tak jest! Wcześniej pisałem, że nie, ale chyba nigdy nie czekałem aż moto samo się zatrzyma. Tym samym myślę, że ze skrzynią DCT tak jest. Że się nie rozsprzęgli ni stąd, ni zowąd i zacznie się zatrzymywać. Sam już teraz zgłupiałem. Chociaż z drugiej strony jest logiczne, że moto się będzie toczyć, bo silnik ma swoje obroty.
I było to dokładnie 12 km/h.

07 A-gent
27.10.2017, 22:52
Zmienić na manual (:-))
Młodzi ludzie a na emeryckich wynalazkach jeżdżą.

Novy
27.10.2017, 22:54
Ale mi to nie przeszkadza :D
To Radarman robi wojnę :p

Jaskola
28.10.2017, 02:09
Moja się zatrzymuje sama z siebie ;)

nabrU
28.10.2017, 17:41
Ale mi to nie przeszkadza :D
To Radarman robi wojnę :p

Mnie też ten konkretny fakt nie przeszkadza.

Co mi przeszkadza to to, że szarpie przy zwalnianiu przy ok. 30-40 km/h i to mnie bardzo drażni przy filtrowaniu lub w jeździe z pasażerką (już mam poobijany tył kasku).

W związku z powyższym staram się szukać odpowiedzi na te sprawy sam, skoro dealer twierdzi, że wszystko OK. Podejrzewam, że może to mieć coś wspólnego z Euro 4 i ubogą mieszanką, gdyż w styczniu 2016 miałem jazdę testową NAT, które normy Euro 4 chyba wtedy nie spełniały i moto się tak (szarpanie) nie zachowywało. Dopiero od modelu 2017 NAT jest zamulony przez Euro 4...

oleś
28.10.2017, 19:05
Zainteresowałem się problemem od początku i czekałem na rozwój wydarzeń, jednak od pierwszego postu nurtuje mnie myśl:

W jakim pojeździe skrzynia automatyczna pozwala zatrzymać pojazd bez użycia hamulca ?

Zaznaczę, że w życiu nie jeździłem motocyklem z DCT, ale dziesiątkami ciężarówek, osobówek, traktorów, koparek i wózków widłowych wyposażonych w automaty klasyczne czy dual clutche i w każdym pojeździe wymagane jest wciśnięcie hamulca w celu zatrzymania.
Wybiorę się w końcu na testy CRF z DCT i zobaczę co tam za cudo pracuje.

marcos
30.10.2017, 09:18
Już odpowiadam na twoje pytanie - potrafi to robić skrzynia konwencjonalna z takim nietypowym hamulcem pasowym - w moim peugeocie skrzynia AL4 DP0 zatrzyma pojazd bez hamulca w dosyć rozsądnym czasie :P :at: Bardzo to się przydaje w mieście - zjada mniej hamulców.
Za to ukuzyna w Audi a8 z dsg silnik sam z siebie nie hamuje... tylko jak puścisz gaz to tak jakby na luzie jechał...

Emek
30.10.2017, 09:24
A jak to jest w DCT? Włączam D, puszczam hamulec i moto zaczyna się toczyć czy też stoi dopóki nie dodam gazu jak w skuterze?

Jaskola
30.10.2017, 09:28
A jak to jest w DCT? Włączam D, puszczam hamulec i moto zaczyna się toczyć czy też stoi dopóki nie dodam gazu jak w skuterze?


Stoi dopóki nie dodasz gazu, a na podjazdach się stoczy do tyłu.

HarryLey4x4
01.11.2017, 21:33
Muszę sprawdzić w swojej, ale wydaje mi się ,że to zatrzymywanie po odjęciu rolgazu , nie powinno doprowadzać do samoistnego zatrzymania w aucie czy motocyklu z automatem.
Od tego jest hamulec.Oczywiście to moje odczucie.
W końcu tutaj mamy cały czas zasprzęglony 1 bieg. Co innego gdybyśmy zrzucili na N, co chyba w czasie jazdy nie jest możliwe.

tomajkAT
02.11.2017, 15:26
Sprawdziłem, moja hondzia po odpuszczeniu gazu, zatrzymuje się. Tak samo nie ruszy dopóki nie zwiększę obrotów. Całkiem inaczej niż w samochodach. Miałem CVT, tradycyjną hydrauliczną oraz DSG i jak to w każdej puszce, po wrzuceniu biegu na miejscu trzeba trzymać wóz hamulcem. CVT widać, że wysprzęgla całkiem gdy mocniej ciśniesz hamulec, widać że nawet obroty lekko spadają, po odpuszczeniu wzrastają cirka 100/min i czuć że już wóz chce ruszyć. Nie wyobrażam sobie, żeby tak miało to działać w motocyklu, nie sposób byłoby trzymać cały czas jakiegoś hamulca. Do tego, w puszkach nie zatrybi D ani R bez wciśniętego hamulca, w NAT DCT wrzucasz D bez tego.

Emek
02.11.2017, 15:56
Ta skrzynia podobno się uczy wiec jak kto ją nauczył to tak ma :D.

tomajkAT
02.11.2017, 16:47
Emek rozkminił problem :) Czyli każdy ma na co zasłużył :D

kristoch
02.11.2017, 19:35
Moja DCT nic się nie nauczyła do tej pory ;-). A poważnie - jest zaprogramowana zupełnie inaczej niż w większości samochodów, gdzie jest tryb pełzania (po puszczeniu hamulca samochód powoli rusza). W DCT przy włączonym 1 biegu sprzęgło sie załącza przy obrotach silnika minimalnie większych od obrotów bieg jałowego. Rozłącza tez napęd jak sie zwolni bardzo i to nieżelazne od tego czy hamując hamulcem czy z powodu oporów toczenia/wzniesienia.
To jest zresztą główne utrudnienie przy jeździe w terenie - przy bardzo powolnym manewrowaniu nagle rozłącza napęd i trzeba dodawać gazu co nie jest optymalne. Dużo bardziej precyzyjnie operowało sie sprzęgłem. Dlatego m.i. DCT jest dla twardzieli - manualem każdy potrafi.

Jeśli sprzęgło nie rozłącza napędu przy puszczeniu gazu to może obroty biegu jałowego są za wysokie albo linka naciągnięta za bardzo? Luz na rollgazie powinien chyba być ok 10mm.

nabrU
02.11.2017, 23:40
Ta skrzynia podobno się uczy wiec jak kto ją nauczył to tak ma :D.

Dwa razy był robiony reset DCT, więc to nie to :mur:


Jeśli sprzęgło nie rozłącza napędu przy puszczeniu gazu to może obroty biegu jałowego są za wysokie albo linka naciągnięta za bardzo? Luz na rollgazie powinien chyba być ok 10mm.

Sprawdzali obroty kompem w Hądzie i było 1238 (obrazek w pierwszym poście, wg workshop manuala ma być 1200 +/- 100).
Luz na rollgazie ma być 2- 6mm i u mnie też jest OK.
Więc to też nie to...

VIPER
03.11.2017, 16:02
[QUOTE=Radarman;555233]Dwa razy był robiony reset DCT, więc to nie to :mur: .....

Przepraszam, że zapytam z ciekawości : jaki olej masz zalany?

nabrU
03.11.2017, 22:40
Przepraszam, że zapytam z ciekawości : jaki olej masz zalany?

Jakiś Hondowski 10W30 u dealera zalali na pierwszym przeglądzie.

bogdanbc
04.11.2017, 20:48
W moim DCT - jak postawię na centrala i wrzucę D(czy S1) to koło zaczyna się kręcić i mogę nasmarować czy wytrzeć łańcuch, (a na myjni kerszerem wymyć całe koło) ale jestem w stanie dociskając szmatę do łańcucha czy opony zatrzymać koło.

Z tego widać na filmiku z początku, na ciepłym silniku a więc i oleju - wygląda na nie wyregulowane, ciągnące sprzęgło - chyba, że Twoje opory toczenia są równe "0", a u nas nieco tarcze i łożyska trzymają tak że motor sam nie ruszy a i po puszczeniu gazu się zatrzyma.
Jak masz centralną to sprawdź czy zatrzymasz koło dociskając szmatą czy kołkiem łańcuch.

Piterm123
04.11.2017, 23:34
Hej
Sprawdzałem u siebie i ma to się tak:
Stoję i klikam D i moto ma bieg zapięty,
ale nie próbuje nawet ruszyć.Dopiero po dodaniu minimalnie gazu rusza i to tak jak byś
Sam powoli wysprzeglał.Gdy się toczę to i się zatrzymuje jeżeli nie dodam gazu.Moim zdaniem może jednak za wysokie obroty silnika skoro w Hondzie nic nie znaleźli.
A i na filmiku Ty masz blisko 2k i jak stajesz obroty jednak zwalniają.

VIPER
05.11.2017, 12:22
Jakiś Hondowski 10W30 u dealera zalali na pierwszym przeglądzie.

Wczesnuiej pytałem jaki olej. Zarówno honda europe i honda japan (korespondencja własna) upieraja się, że w manualu mozna stosować olej 10w30 i 10w40 natomiast w DTC jednoznacznie tylko 10w30 co ma własnie związek z pracą skrzyni. Podobno nasi serwisanci też są o tym pouczeni.

A co odpowiada za to, że w dct sprzęgło "wysprzęgla" ten pierszy bieg" lub "rozpina" czy jak kto woli daje na ślepy luz pozwalajac motkowi się zatrzymać? - bo samo się to nie dzieje. Na samochodzie alfa ze skrzynią dwusprzęgłową za pracę sprzęgła odpowiadają dwa czujniki i moduł.
W afryca jest coś takiego jak moduł PCM(jeden z elementów odpowiadający za pracę sprzęgła), który po wymianie lub demontażu/ lub wymianie sprzęgła trzeba od nowa zaprogramować - tzw. procedura inicjowania sprzęgła .
Przy okazji, producent zwraca uwagę, ze po wywróceniu motka moduł PCM może uledz uszkodzeniu.jak również jeśli złącze zostanie odłączone, gdy przepływa prąd, może dojść do nadmiernego napięcia uszkodzajacego PCM. Moze sprawdzić ten PCM i ponownie go zaprogramować, serwis wie o tym ? sprawdzał PCM?

procedura opisana w SHOP MANUAL CRF1000 - CLUTCH INITIALIZE LEARNING (PCM) str. 13-82

to tylko sugestia.

nabrU
05.11.2017, 14:55
Napisałem wyżej że ta procedura, którą opisujesz, była robiona dwa razy. Może źle się wyraziłem nazywając ją resetem DCT...

Jak widzisz nic to nie pomogło.

VIPER
05.11.2017, 15:49
Napisałem wyżej że ta procedura, którą opisujesz, była robiona dwa razy. Może źle się wyraziłem nazywając ją resetem DCT...

Jak widzisz nic to nie pomogło.

Wow, oj oj ale jestem nierozgarnięty :D:D:D:D :mur:

WieniuZiel
16.06.2018, 18:48
Czołem! U mnie przebiegało to w kolejności tak, moto od nowości na postoju wysprzęglało jak należy, czyli po dodaniu gazu ruszał do przodu (bez gazu stał). Przy przebiegu ca 15 tys. zapodałem kpl Akrapa i po założeniu bez zmian, czyli w porządku. W ostatniej trasie Afra dostała ostro po garach (całych dwóch ;-) ) przy temp ok. 35 st. Wg mnie Akrap wypalił się odrobinę, co wpłynęło na poziom wolnych obrotów, które zaczęły oscylować ok 1800. Moto zaczęło ciągnąc na "D" podczas postoju. Obroty skakały czasem do 1900, co powoduje brak możliwości wpięcia "D". Myślę, kombinuję, a co tam zleję olej z odmy. Faktycznie nazbierało się w wężyku co nieco. Odpalam silnik a obroty poszły jeszcze wyżej, na szczęście na chwilę, po kilkunastu sekundach unormowały się na poprzednim poziomie, czyli 1800. Za dużo. pozostało mi skręcenie obrotów przy przepustnicy (klucz 6mm i imbus2,5 ), lecz nie mając pod ręką "szóstki" postanowiłem wcześniej wyjąć dBkillery, które założyłem na trasę. Odpalam silnik aby posłuchać melodii.... a tu wow! Obroty jak należy, moto nie ciągnie na "D", wszystko jak należy. Skrzynia pracuje wzorcowo, silnik równo cyka.
Wcześniej regulowałem manetkę, zwiększając luz, myślałem że to coś zmieni. Błąd.
Jeżdżę na min prawie zerowym luzie, takie przyzwyczajenie ze sportów i wszelkich szkoleń, na których jako pierwszą czynność kasują luz manetki. Dozowalność i czucie moto znacznie lepsze.
Powyższe u mnie pomogło, okazała się "pierdoła". Wg mnie na ciągnięcie na postoju wpływ mogą mieć jedynie niewłaściwe obroty biegu jałowego, choć może macie inne doświadczenia.

Panda
18.06.2018, 10:52
Na filmiku poniżej fajnie widać jak się zachowuje DCT po zapięciu "D".

https://youtu.be/69pmImkyN5g?t=3m2s

Novy
18.06.2018, 19:56
Na filmiku poniżej fajnie widać jak się zachowuje DCT po zapięciu "D".

https://youtu.be/69pmImkyN5g?t=3m2s

To znaczy jak?

Boogee
14.07.2018, 09:23
Koledzy. Pozdrawiam wszystkich i witam jednocześnie bo nowy jestem. WieniuZiel opisuje coś co mnie się zdarzyło i z czym jest problem i to duży. NAT z DCT, nalot 29000. Do 25000 wszystko OK. Zimny silnik po odpaleniu gaśnie..... zapyrka i stop. Trzeba przytrzymać delikatnie na gazie i wówczas za kilka sekund się ustabilizuje i już ok. ALE ! Jak dasz za dużo to wskoczy na 1900 ( WieniuZiel ) i na skarby świata nie wrzucisz D. Pomaga TYLKO podpięcie kompa serwisowego i reset. Następna taka akcja i znowu to samo. Jak dupa stałem kilka godzin na Sardyni czekając na transport do serwisu. Dodatkowo skrzynia zaczyna świrować. Podejrzewam ze ma to związek z problemem jak powyżej. Biegi jakby się kleiły zmiana z szarpnięciem, potrafi w trybie D dojechać do 80 na 3 biegu i dopiero zmienić. Po przejściu na manualna zmianę klawiszami chodzi jak burza. Jeżeli jest gdzieś w Polsce serwis który ogarnia DCT i NAT to poproszę o informacje. Generalnie jestem mega zadowolony z moto ale ostatni wyjazd i przysiady w trasie były BARDZO...... frustrujące

tomzub
08.01.2019, 11:23
A dziś moja CRF 1000l , odpaliła , po miesiącach mieszkania w garażu i jakież było moje zdziwienie,nie da sie zapiąć żadnego biegu przy DCT.Gasiłem, sprawdziłem czujnik z stopki,i nic.Jakieś pomysły.? zamarzł?

Tomek

Wujek
08.01.2019, 20:33
Przy zbyt wysokich obrotach biegu jałowego nie ma możliwości załączyć biegu.
Przyczyną często jest zanieczyszczony silnik krokowy przepustnicy biegu jałowego. Przyczyną może być zbyt wysoki poziom "syfu" w odmie.

Romeo
11.05.2019, 12:43
Nie otwieram nowego tematu więc napiszę tutaj. Od trzech dni mam problem ze skrzynią DCT. Przy zagrzanym silniku jak stanę w korku i włączy się wentylator to rozłącza skrzynie i wyskakuje "-" na wyświetlaczu. Nie da się wrzucić N ani żadnego biegu. Nie ma znaczenia czy jechałem na D, S czy manualu. Pomaga wyłączenie zapłonu i odczekanie 2-3 minut, zapalam i jedzie. I tak przy każdym skrzyżowaniu.
ATAS z listopada 2018, przebieg 6500 km, temperatura w normie, olej pełny stan, reset ustawień DCT nie pomógł, obroty na jałowym 1600-1800 obrotów.
Może ktoś ma jakiś pomysł zanim wstawię moto do serwisu?

Novy
11.05.2019, 17:04
Nie otwieram nowego tematu więc napiszę tutaj. Od trzech dni mam problem ze skrzynią DCT. Przy zagrzanym silniku jak stanę w korku i włączy się wentylator to rozłącza skrzynie i wyskakuje "-" na wyświetlaczu. Nie da się wrzucić N ani żadnego biegu. Nie ma znaczenia czy jechałem na D, S czy manualu. Pomaga wyłączenie zapłonu i odczekanie 2-3 minut, zapalam i jedzie. I tak przy każdym skrzyżowaniu.
ATAS z listopada 2018, przebieg 6500 km, temperatura w normie, olej pełny stan, reset ustawień DCT nie pomógł, obroty na jałowym 1600-1800 obrotów.
Może ktoś ma jakiś pomysł zanim wstawię moto do serwisu?

Masz gwarancję to nie kombinuj, nie szukaj i nie grzeb sam tylko jedź do serwisu.
Później powiedzą, że sam zyebaueś :umowa:

Na moje oko to czujnik płynu chłodniczego albo nie został prawidłowo wpięty gdzieś na kostce i rozłącza skrzynię, bo są zbyt wysokie obroty.
Nie zauważyłeś czy nie zaczęło się to dziać po zrobionym serwisie albo rozbieraniu moto?
Mimo wszystko zrób jak napisałem w pierwszym akapicie.

Romeo
11.05.2019, 18:58
Masz gwarancję to nie kombinuj, nie szukaj i nie grzeb sam tylko jedź do serwisu.
Później powiedzą, że sam zyebaueś :umowa:

Na moje oko to czujnik płynu chłodniczego albo nie został prawidłowo wpięty gdzieś na kostce i rozłącza skrzynię, bo są zbyt wysokie obroty.
Nie zauważyłeś czy nie zaczęło się to dziać po zrobionym serwisie albo rozbieraniu moto?
Mimo wszystko zrób jak napisałem w pierwszym akapicie.
Zaczęło się po dwóch dniach jazdy w ulewie w temperaturze od 3 do 8 stopni. Może faktycznie coś gdzieś jest nie tak bo pokazuje temperaturę cały czas tylko na 3 kreski a wentylator na chłodnicy się włącza, a chyba nie powinien.

mdxmd
11.05.2019, 19:30
Może faktycznie coś gdzieś jest nie tak bo pokazuje temperaturę cały czas tylko na 3 kreski a wentylator na chłodnicy się włącza, a chyba nie powinien.

to normalne zawsze pokazuje 3 kreski

erem
16.05.2019, 13:08
Panowie pytanie!

Czy Wasze DCT (2017) również potrafi tak zredukować(1-2), że idzie się przewrócić a tył kasku już macie obity od pasażerki?

Nie wiem o co chodzi ..na pusto tego nie ma... ale jak załaduje sprzęt posadzę żonę i ćwiczę albańskie winkle to mnie krew zalewa i modle się o manual z każdą redukcją w wykonaniu dct...

Ta skrzynia na codzie chodzi nie zauważalnie... pod dużym obciążeniem zachowuje się jak by nie był półsprzegła... ja rozumiem, że najlepiej nie schodzi poniżej 4 tys ale czasem na nawrocie się nie da z nachyleniem 21% na śliskiej nawierzchni...

Normalne to? Jak u Was ten automat zmienia biegi przy prędkościach spacerowych pod obciążeniem....

MarekM
16.05.2019, 13:16
DCT można resetować. W necie są instrukcje do konkretnych modeli i roczników.

Robiłem to u siebie (NC 750X DCT) i mam wraże, że po resecie przekładnia pracuje płynniej. Nie wykluczam autosugestii :D

nabrU
19.05.2019, 00:08
7 dni w Rumunii z żoną, trzema kuframi i drybagiem nie robiło żadnego wrażenia na DCT, więc za bardzo nie wiem o co kaman. Moto też z 2017 roku.


DCT można resetować. W necie są instrukcje do konkretnych modeli i roczników.

Robiłem to u siebie (NC 750X DCT) i mam wraże, że po resecie przekładnia pracuje płynniej. Nie wykluczam autosugestii :D

Marku, reset DCT w eNCeku czynił cuda, niestety w AT nie zauważyłem żadnych zmian.

eRKa
19.05.2019, 08:31
DCT można resetować. W necie są instrukcje do konkretnych modeli i roczników.

Robiłem to u siebie (NC 750X DCT) i mam wraże, że po resecie przekładnia pracuje płynniej. Nie wykluczam autosugestii :D
Możesz podrzucić jakiegoś linka bo coś nie mogę niczego znaleźć.

MarekM
19.05.2019, 10:50
Procedura, którą zastosowałem w swoim NC'ku (750X DCT, rocznik 2016):


Start the engine,
Select N,
Get the engine up to working temperature,
Stop the engine,
While pressing D, switch the ignition on, wait until the yellow ‘engine' symbol goes out on the dash, then release D,
Open throttle to maximum,
Press in fast sequence: DDNDN
On the dash, the letters D and S should appear together
Restart engine, allow it to idle.
After a few seconds, the letters D and S should go out.


Nie namawiam, a tym bardziej nie biorę odpowiedzialności za ewentualne skutki zabawy z DCT :umowa:

eRKa
19.05.2019, 11:05
Procedura, którą zastosowałem w swoim NC'ku (750X DCT, rocznik 2016):


Start the engine,
Select N,
Get the engine up to working temperature,
Stop the engine,
While pressing D, switch the ignition on, wait until the yellow ‘engine' symbol goes out on the dash, then release D,
Open throttle to maximum,
Press in fast sequence: DDNDN
On the dash, the letters D and S should appear together
Restart engine, allow it to idle.
After a few seconds, the letters D and S should go out.


Nie namawiam, a tym bardziej nie biorę odpowiedzialności za ewentualne skutki zabawy z DCT :umowa:
Dziękuję
Nie za bardzo rozumiem pkt 9 Restart engine, allow it to idle.

MarekM
19.05.2019, 11:07
9. Ponownie odpal silnik i pozwól aby pracował na wolnych obrotach.

myku
19.05.2019, 11:33
Wiem że było ale czy mógłby ktos podac jeszcze raz procedurę do deseru rocznika 2016 DCT
I kiedy to stosować?

nabrU
19.05.2019, 13:13
Oficjalnie nazywa się to Clutch Initialize Learning (PCM). Szczegóły z Workshop Manuala poniżej. Nie wiem jak to się ma do modeli od roku 2018 z TBW i nie biorę również odpowiedzialności za jej stosowanie w Waszych moto :umowa:

P.S. Krok 3 na poniższych screenach nie trzeba wykonywać 2 razy. To kwestia zrzutu ekranu z manuala.

https://farm5.staticflickr.com/4283/34489237923_93840af708_b.jpg
https://farm5.staticflickr.com/4203/35132783882_93840af708_b.jpg

myku
19.05.2019, 13:18
A możnaby to po polsku dostac bez zdjec itd. Wyglada to skaplikowanie.

Romeo
20.05.2019, 08:28
A możnaby to po polsku dostac bez zdjec itd. Wyglada to skaplikowanie.

Wciśnij i przytrzymaj przycisk D -.przekręcając jednocześnie kluczyk do pozycji zapłon. Powinien zapalić się symbol silniczka.
Po zgaśnięciu symbolu silniczka puść przycisk ''D''.
Używając przycisku N-D wciśnij go w następującej sekwencji: DDNDN. Poniżej wskaźnika biegów powinny się pokazać symbole DS i migający myślnik (kreska) w miejscu wyświetlacza biegów.
Uruchom silnik i pozostaw go na biegu jałowym (nie ruszaj manetki!), aż do momentu kiedy znikną wskazania DS i kreska na wyświetlaczu biegów.
Wyłącz silnik przez przekręcenie kluczyka w stacyjce.

Gotowe

mdxmd
20.05.2019, 10:34
zastanawiam się czy nie warto zrobić tą procedurę jeżeli stosuje się olej większej lepkości niż 10W30,