PDA

View Full Version : Paszport - nazwisko panieńskie


krakus
10.05.2017, 09:26
W czerwcu mamy zaplanowany wyjazd na Bałkany. Żona nie zmieniła paszportu na nowe nazwisko. Czy nie będzie problemów z podróżowaniem? Macie może jakieś doświadczenia w tej kwestii? Zadałem już to pytanie w wątku o Bałkanach, ale może nie wszyscy tam zaglądają.

ArtiZet
10.05.2017, 09:30
Rozwiń czego się obawiasz, czym podróżujesz itp.
Czy chodzi Ci o to że np. w Prawku jest inne nazwisko niż w paszporcie ?

krakus
10.05.2017, 09:41
Żona jedzie jako pasażer. Nie mamy wykupionych żadnych biletów na nazwisko, nie kieruje. Paszport potrzebny jest tylko do przekraczania granic. Z tego co już znalazłem informacje, bo BiH oraz Czarnogóry można wjechać na podstawie dowodu osobistego, więc problem niejako rozwiązany.
Ale tak z ciekawości, jak to jest w przypadku podróżowania do krajów gdzie paszport jest wymagany? W styczniu lecimy do Izraela. Na wszelki wypadek i tak wymienimy ten paszport.

Neo
10.05.2017, 09:43
W czerwcu mamy zaplanowany wyjazd na Bałkany. Żona nie zmieniła paszportu na nowe nazwisko. Czy nie będzie problemów z podróżowaniem? Macie może jakieś doświadczenia w tej kwestii? Zadałem już to pytanie w wątku o Bałkanach, ale może nie wszyscy tam zaglądają.

Jeśli nie przyznacie się w czasie kontroli do zawarcia związku, to powinno być bezboleśnie. Znam przypadki gdzie w tej sytuacji wycofywano małżonki z samolotu. Raz znajomi wygadali się przez zupełny przypadek - ślad po obrączce na palcu zauważony przez celniczkę i sprytne poprowadzenie przez nią rozmowy przed wylotem właśnie do Izraela. Puściła ale kazała pilnować języka w Izraelu, nie wygadać się nawet przed współuczestnikami wycieczki, żeby ktoś przypadkiem nie zawołał w złym momencie: "Rysiek, a gdzie twoja żona" :)

Swoją drogą wyjazd do Izraela świetnie blokują także pieczątki z państw muzułmańskich, o czym przekonałem się przypadkiem. Trzeba wymienić paszport. Podobnie potem z pieczątką z Izraela - do kilku krajów mogą nie wpuścić, znów trzeba wymienić paszport.

UWAGA: udając do większości krajów muzułmańskich należy liczyć się z odmową wjazdu w sytuacji: posiadania w dokumencie podróży stempli świadczących o pobycie w Izraelu; posiadania dokumentu paszportowego wydanego przez konsula w Tel Awiwie; posiadania przedmiotów wyprodukowanych w Izraelu czy symbolizujących ten kraj.

Źródło: https://polakzagranica.msz.gov.pl/IZRAEL,I,OBSZAR,PODLEGLY,PALESTYNSKIEJ,WLADZY,NARO DOWEJ,ZACHODNI,BRZEG,JORDANU,I,STREFA,GAZY,ISR.htm l

ArtiZet
10.05.2017, 09:44
Jak nie ma rożnych nazwisk w różnych dokumentach, którymi się posługuje to olej to.
Nigdzie nie jest powiedziane, że żona ma zmieniać nazwisko po ślubie :-)

stopa-uć
10.05.2017, 10:00
Czasem faceci zmieniają na nazwisko żony.
Zastanów się -bo to Ciebie wypchną z auta.

CIAŁ

jorge
10.05.2017, 10:22
Do Egiptu leciałem - żona miała stare nazwisko. Bilet był na stare, dowodu nie brała - więc olała. Bez kłopotu było. Ale to dawne czasy ... teraz mamy systemy itp. Jeśli dowodu nie zmieni - nie widzę jakiś wielkich zagrożeń. Zadzwoń do gminy i dowiedz się jak szybko akt ślubu wprowadzają do systemu.

siwy
10.05.2017, 10:27
Nie trzeba pokazywać innych dokumentów i tyle. Ja długo miałem prawko na inny adres niż dowód ale nie pokazywałem obu na raz i nie było problemów.

Zet Johny
10.05.2017, 10:30
Za granicą nie mają wglądu do naszego systemu Pesel i Cewiup (centralna ewidencja wydanych i unieważnionych paszportów).
Od ślubu przez 3 m-ce można się legitymować starymi dokumentami. Nie powinno być problemu po upływie tego czasu jak się żona nie przyzna.

krakus
10.05.2017, 10:37
ślub w zeszłym roku, więc 3 miesiące dawno minęły. Dowód osobisty i wszystkie dokumenty poza paszportem wymienione.
Teraz Bałkany zwiedzi na dowód osobisty. BiH, Chorwacja, Czarnogóra, Albania - wystarczy d.o.
A do czasu wylotu do Izraela dla spokoju paszport wymieni.

Poncki
10.05.2017, 11:06
Pamiętajcie, że jest też opcja wyrobienia drugiego paszportu:

http://www.infor.pl/prawo/konstytucja/obywatelstwo/278945,Czy-mozna-ubiegac-sie-o-drugi-paszport.html

Punkt 3

Zet Johny
10.05.2017, 11:16
Kruczki są takie że:
- musisz mieć zgodę pisemną od ministra;
- koszt jak dobrze pamiętam 280 zł
- ważność paszportu 24 m-ce.

W praktyce to wygląda tak że ludzie po prostu przychodzą i za 140 zł wyrabiają nowy paszport na 10 kolejnych lat.
Trzeba pamiętać że nie ma określonego terminu kiedy można zmienić paszport na nowy. Po prostu płacisz i wojewoda Ci wyrabia (z dowodami osobistymi tak nie jest - bo nie płacisz;))