PDA

View Full Version : Góry, góry i... góry, czyli jak w maju 2016 byłem na Korsyce.


Pils
31.05.2016, 15:30
Motocykle.
Africa Twin, GS 800
Miejsce: Korsyka.

https://youtu.be/JQNC-2lxC_E


Dzień 1
Tradycyjnie plan wyprawy powstał w zimowe wieczory, W styczniu pierwsze realizacje ustalenie sztywnego terminu i rezerwacja biletu na prom, a potem zleciało..
Ruszyliśmy o 11.00 z Katowic. Prognoza nie była zachęcająca od Wiednia pada deszcz przelotne, a od Grazu do Klagenfurtu leje. Prognozy się potwierdziły. Nocleg zaplanowany w Słowenii. Na stronie booking kwatery wyglądały na trochę lepsze schronisko. Na miejscu okazało się, że drzwi zamknięte i wisi kartka z numerem telefonu pod który należy dzwonić. Po telefonie przyjechał po nas gospodarz mówiąc że nie tutaj tylko "noje hotel, noje hotel" i że mamy jechać za nim. Po kilku kilometrach dojechaliśmy do 3* hotelu że wszystkimi udogodnieniami. Kolacja w pokoju. Dzisiaj przejechane 792 km Rano gospodarze ugościli nas śniadaniem wszystko obejmującym. Cena pozostała jak z poprzedniej rezerwacji za PTTK 30 E

63205

63206

63207

63208



Dzień 2
Do przejechania 650 km..
Włoska autostrada. Dojeżdżamy do bramek i info na drodze motocykle na prawo, jedziemy za znakiem i wyjeżdżamy nie płacąc za autostradę. Zaraz za bramkami stajemy i szybka analiza niemożliwe żeby była bezpłatna i chyba musimy zapłacić. Wszędzie kamery po co nam problemy. Pan w kasie potwierdził trzeba zapłacić. 50€ trochę dużo. Rezerwację biletów na prom mamy na jutro. Podjechalismy do portu z prośbą o zmianę rezerwacji na dzisiaj. Bez szans powiedziała sympatyczna Włoszka. Dzisiaj 300 !!! motocykli na Korsykę płynie i nie ma już miejsc. Trudno. Szkoda bo dzień stracony zamiast jutro rano być na wyspie, to będziemy późnym wieczorem. Jedziemy coś zjeść i szukać miejscówki. Z miejscem pod namiot trochę słabo. Jak płasko to same domy, jak nie ma domów to stok, że nie ma gdzie obozowiska założyć. Co raz później i decyzja trzeba coś znaleźć Za kościołem w prawo, w mniejszą w prawo i... droga się skończyła jesteśmy pod bramą jakiegoś domu. Ale w domu nie ma nikogo okiennice zamknięte i tak namioty rozbiliśmy pod bramą na podjeździe u Włocha.

63209

63210

63211

Dzień 3
Dzisiaj zaplanowany prom i nocleg na wyspie. Mamy troche czasu wałęsamy się po Savonie szukając śrubki w rozmiarze 2 rozmawiając o wszystkim i o niczym gdy nagle z boku płynną polszczyzną przywitał nas Włoch stojący w drzwiach restauracji. Zatrzymaliśmy się na chwilę rozmowy. Mają filie restauracji w Warszawie, ma również dziewczynę Polkę. W restauracji pracował też Polak. Przywitanie z Morzem na plaży nic nie robiąc czekamy na prom. Do portu i na prom wjechaliśmy o 13.30, na starcie było już około godziny opóźnienia. Rejs promem przyjemny, trochę drzemki, kawa i rozmowa z Niemcem, który na Korsykę płynie już któryś raz z rzędu. Polecił nam parę miejsc do zobaczenia. Na ląd zeszliśmy po zmroku. Temat ciężki bo trzeba znaleźć miejscówkę na nocleg po ciemku. Okolica nie sprzyja. Jak tylko wyjechaliśmy z miasta to boczne drogi pionowo w dół albo pionowo w górę. Po którejś próbie rozejrzenia się, wiemy, że z miejscem będzie bardzo trudno. I znowu boczna w dół, jest dużo płaskiego, dużo trawy. Decyzja zostajemy. Jest tylko jeden słaby punkt. Jesteśmy u Korsykanina w ogródku. Okiennice pozamykane znaczy nie ma nikogo. Jest 22.30 gdzieś musimy spać, tak czy inaczej zostajemy. Namioty rozbite okazało się później że bieżąca woda jest i stół z krzesłami też.

63212

63213

63214

63215

63216

63217

Dzień 4
Przy pobudce dzisiaj nie było dyscypliny. Wypoczęci i wyspani ruszamy w drogę, dzisiaj mamy w planie cap corse. Rzut oka na papierową mapę, wprowadzenie danych w Navi i jesteśmy na genialnej szutrówce w poprzek półwyspu. Dla takich dróg tutaj przyjechaliśmy. Po drodze spotykamy małżeństwo Austriaków jadących Afryczką. Wymiana uprzejmości kilka słów na temat landscape i my wte a Oni wewte. W miasteczku z przewodnika chwila "na ojej, ojej, jak tu pięknie, musimy tu przyjechać jeszcze kiedyś, pijemy kawę i jedziemy się pokręcic po lokalnych drogach. Nie ma odcinków prostych, a za każdym zakrętem może czekać niesamowity widok. Przy drogach jest bardzo duże ujęć wody górskiej. Wybieramy drogi 3 i 4 kategorii na mapie białe i wąskie białe. Od 17.00 rozpoczynamy rozglądać się za miejscówką na nocleg. Dzisiaj śpimy na dzikiej plaży. Kąpiel w morzu, ognisko (okazało się później że było to nasze jedyne ogniskowa Korsyce) Wieczorem zerwał się wiatr. Namioty przytwierdzone wszystkimi szpilkami i odciagami. W nocy sen mocno przerywany miałem nieodparte wrażenie że wichura mnie zaraz porwie razem z namiotem.

63218

63219

63220

63221

63222

63223

63224

63225


Dzień 5
Ranek nie napawał optymizmem. Niebo zaciągnięte burzowymi chmurami, wieje że głowę chce urwać, a podmuchy wiatru przesuwają człowieka. Złożenie namiotu przy takim zefirku to ciekawe doznanie. Plan jeszcze jest, dzisiaj jeździmy po skalistej pustyni Des Agriates. Dojazd drogą wzdłuż wybrzeża. Po lewej pionowa skała w górę po prawej przepaść w dół z niesamowicie niebieskim morzem. Zakręty bardzo trudne do przejechania podmuchy wiatru zza skał potrafią zmienić zaplanowany tor jazdy. Przy podmuchu trzeba pogłębić skręt i nagle tracisz wiatr odpychajacy i znowu balans do pionu i znów ten podmuch. Nie ma odcinka prostej żeby odpocząć tylko wahasz się jak popsute wahadełko, lekko nie jest. W intercomie słyszę: teraz to naprawdę uważaj. Wjeżdżam pomiędzy dwie skały i tylko szczęście że nic nie jechało drugim pasem. Nie przypuszczałem, że wiatr aż tak może rzucać motocyklem
Po drodze zatrzymujemy się w wiejskim sklepie na regionalne śniadanie. Sery, pomiodory, wędliny wędzone (przypominam że nadal wieje mocno wiatr jak mocno to przekonaliśmy się za chwilę). Sielankę przerwał nam niespodziewany huk. Wiatr przewrócił nasze zaparkowane załadowane motocykle (sic!)
Podnosimy sprzęty liżemy rany, najbardziej oberwała kamera na kasku. Straty wynagrodziły nam dwie rewelacyjne kamieniste drogi na pustyni. Nitki prowadziły do niesamowitych dzikich plaży.
Motocykle robiły to co do nich należy zawieszenie ratowało z opresji uginając się na kamieniach i dziurach. Raz ja planowałem przejazd po drodze, raz Afra sama wybierała gdzie chce pojechać i tak sobie jechaliśmy. Przewiozła mnie bez upadku, za co jej dziękuję. Nocleg nad górskim jeziorem.

63226

63227

63228

63229

63230

63231

63232

63233

63234

Dzień 6

Dzisiaj rozpoczęło się od międzynarodowej afery. Wstaliśmy jak zwykle o 6.30 poranna toaleta, śniadanie, kawa no dzień jak co dzień. Zwijamy obozowisko i się zaczęło.Przy drodze zatrzymuje się samochód. Podchodzi do nas Zły Pan i krzyczy, ręką macha, palcem wygraża. Jedyne co mu odpowiadamy to OK i pardon. On się drze, a my pardon i OK. Pokrzyczał pokrzyczał i pojechał. Nie wiemy co mu tak przeszkadzało? Miejsca bezmiar, sama zachwaszczona trawa, my się już zbieramy a on aferę robi. Wyrzucić kogoś kto właśnie wychodzi - nielogiczne. Korsykanie mają bardzo duże poczucie własności, gdzie tylko mogą to się odgradzaja płotkami, murkami furtkami..
Na dzisiaj planu już nie mamy. Spojrzenie na mapę gdzie jesteśmy, gdzie w pobliżu widać na mapie białą wąską. Wytyczamy i jedziemy. Po drodze miasteczko z przewodnika kawa, fotka ojej ojej jak tu ładnie i dalej w drogę. Wjeżdżamy w szutrówkę i jedziemy raz ja kieruję Afra raz Afra kieruje mną na GS sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Umordowała nas ta dróżka. Na którejś z kolei przerwie rozmawiamy w czwórkę: GS Afra ja i Tomek na mapie jeszcze trzeba 200 metrów w pionie pokonać do przełęczy, potem zjazd tak koło 20 km będzie. Kamienie wielkości kasku leżą na drodze. Droga składa się z luźno porozrzucanych kamiennych ziemniaków, a środkiem rowek taki ze 40 cm głębokości myszkuje to do przepaści to do skały. Na agrafkach nie jest lepiej. Po 1.5 godzinie siłowni wiemy że droga którą przejechalismy nie jest łatwa, ale jest któtsza i w dół. Wracamy..
Na promie wspomniany Niemiec polecił nam miejsce które warto zobaczyć. Droga kończąca się ślepo że szczytami 2500 dookoła. Poszukiwania noclegu zakończone sucesem. Rzeka z bieżącą wodą, duuuuużo płaskiego nieogrodzonego terenu z trawą, wypożyczalnia krzesełek i stołów w pobliżu.tzn nieczynna restauracja z krzesłami na zewnątrz.

63235

63236

63237

63238

63239

63240

63241

63242

63243


Dzień 7
Dzisiaj w Planie dzień Europejczyka.. Zwiedzanie, pamiątki,. hotel, clubbing. Zwiedzanie trochę w stylu japońskiego turysty Ajaccio, Bonifacio, Porto Vecchio czyli plan tygodniowej wycieczki zrealizowany w 6 godzin. Ceny hoteli w Bonifacio od 100€. Trochę lepiej wygląda sprawa w Porto Vecchio bo pokój mamy za 82€ co prawda ubikacja wspólna, a prysznic 2 piętra niżej, ale co tam najważniejsze że pod dachem. Był to z resztą dopiero 3.-ci hotel gdzie było miejsce. Na Korsyce tania jest tylko woda mineralna. Tania, bo są źródła przy drodze i można do butelki nabrać.

63244

63245

63246

63247

63248

63249

63250

63251



Dzień 8

Czuć w powietrzu atmosferę końca korsykanskiej włóczęgi.. Kierujemy się na północ w okolice Bastii. Wschodnie wybrzeże zupełnie inne niż interior i zachodnie wybrzeże. Gdyby było dwóch kolegów i jechali z południa na północ jeden wschodnim wybrzeżem a drugi zachodnim powstałyby dwa diametralnie różne obrazy Korsyki.. Jeden by nie mógł zakrętów zliczyć, a drugi na równinie skręciłby z 3 razy. Po kilkudziesięciu km po szerokim równym asfalcie zaczynamy szukać szutrówki. Na mapie mamy znalezioną cienką białą, ale nie ma reguły w oznakowaniu, na mapie raz jest nie do przejechania, a raz dziurawy asfalt. Dziurawy asfalt ale sceneria bajkowa każdy zawijas to nowe obrazy. Opuszczone domy i klasztory. Domy jak forteca wbudowane w skałę, miasteczka jakby przyklejone do skały. To wszystko zrekompensowało brak drogi nieutwardzonej. Dojeżdżamy w okolice Bastii. Jutro musimy wcześniej zwinąć obozowisko żeby zdążyć na prom. Po krótkich nieskutecznych poszukiwaniach miejscówki, dojechaliśmy do kempingu na wybrzeżu
1€ motocykl. 3€ namiot 5€ człowiek 1€podatek. Na kempingu ciepła woda WiFi.
(w knajpach na Korsyce nie ma dostępu do WiFi) pizzeria. Sprobowaliśmy kolejnego regionalnego produktu - piwa z domieszką kasztanowca.

63316

63317

63318

63319

63320

63321

63322

Dzień 9
Budzik na 6.00. Zwijamy obozowisko i w drogę do Bastii. Przed promem kawa, zakupy na drogę. Żegnaj Korsyko.. Na wyspie przejechaliśmy 1000 km
Nocleg na kempingu w Edolo przy drodze w kierunku przełęczy. Stelvio.
Warunki bardzo OK, WiFi - 10 E moto


63252

63253

63254

63255

63256

Dzień 10
Wjeżdżamy na samą górę na przełęcz, dalej droga w dół jest nieprzejezdna. Po drugiej stronie zeszła lawina i zasypala drogę śniegiem. Wracamy w kierunku Bormio i po chwili skręcamy w prawo w inną dolinę. Powrót autostradą. Koło Insbrucka ulewa z gradem wielkości czereśni. Potem nuda. W nocy jeszcze ulewa i burza przez 120km w Czechach od Brna. Szczęśliwie w domu po 1200 km.

63257

63258

63259

63260

63261


Dni 10, przejechane 4040 km. :at:

Miras Sc
31.05.2016, 16:08
Piotrze, zdjęcia mi się nie wyświetlają. Przynajmniej na androidzie.

matjas
31.05.2016, 16:21
na kompie też nie :(

Poncki
31.05.2016, 16:33
Są od połowy :)

miro&afryka
31.05.2016, 18:15
w książkach też rzadko spotyka się zdjęcia, a sam tekst pobudza wyobraźnię.

Pils
01.06.2016, 09:42
Zdjęcia wstawione ponownie. Mam nadzieję, że teraz są już widoczne i wyobrażenie literackie potwierdzi obraz.
Nie działało wstawianie poprzez adres zdjęcia w obrazach google. Zmieniłem sposób na wstawianie foto z załącznika

wojtekm72
01.06.2016, 13:40
Pięknie, pięknie
:Thumbs_Up:.
Się czyta i ogląda :).

Dochodzić do siebie, po wyprawie i planować Ukrainę mi proszę , choć pewnie szybko Was nic nie zauroczy po tej wyprawie. Piękne tereny i plan na przyszłość dla innych.

RonDell
01.06.2016, 16:01
:Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up:Super.

Miras Sc
01.06.2016, 17:19
Piękna wycieczka i widoczki niczego sobie.:Thumbs_Up:

calgon
01.06.2016, 18:23
Super:Thumbs_Up:

myku
01.06.2016, 18:59
Achhhh...Korsyka. W zeszłym roku też mnie oczarowala i 1700km w tydzień na wyspie nie zamienił bym na nic innego. Co z tymi zdjęciami...nic nie widać :(

Pils
01.06.2016, 19:48
Zdjęcia już działają. Nie wiem dlaczego nie możesz otworzyć:cold:. Spróbuj z innej przeglądarki otworzyć forum. Może zadziała

Pils
04.06.2016, 08:07
Trochę innych ujęć. Później powstanie jakiś filmik
https://youtu.be/JQNC-2lxC_E

wojtekm72
05.06.2016, 10:08
Podobało się :Thumbs_Up:

myku
05.06.2016, 11:04
:brawo::brawo::brawo:

calgon
14.07.2016, 21:55
jakie są koszta promu na Korsykę?

Pils
14.07.2016, 22:30
89 ojro. Ale rezerwowalem w styczniu na czerwiec. Prom z Savony do Bastii w te i wewte.
Sa promy nocne o 21 wyplywasz i na 6ta jestes na wyspie. Moze nie byc miejsca na nim

calgon
25.08.2016, 15:37
Podpinam się pod wątek....:D

64771

Pils
25.08.2016, 22:31
Ooo jesteś w moim wątku. Podpinaj się i pisz pisz chętnie bym tam wrócił te góry sery morze zakręty kamienie

myku
26.08.2016, 08:34
Prosze o zdjecia ktore sie otwieraja.Calgon rozpisuj sie tu albo w nowym watku.Jestem ciekaw jak bylo :lukacz:

calgon
28.08.2016, 02:39
Mam nadzieje,że Jarek AT coś skleci w przeciągu dwóch tygodni jeśli chodzi o filmik to wtedy będzie bardziej interesująco.
Ja napisze tylko tyle ,że nawinęliśmy 5000 km.
5 dni Korsyka,5 dni Sardynia. Chętnie bym wrócił jeszcze kiedyś bo każdy odkryje tam coś dla siebie.Ja dobrze znoszę upały, ale sierpień zdecydowanie za ciepły na taką eskapadę.Korsyka droższa od Sardyni. Podobało mi się zarówno tu i tu.Dojazd jest męczący, ale na miejscu magicznie.
Góry dzikie , piasek mięciutki a woda nie jest tak słona jak w Adriatyku czy Bałtyku:D.Schudłem 5 kg ,ale najeździłem się konkretnie i jestem szczęśliwy ,że udało się to zrealizować.Afryka spisała się doskonale zarówno na kamieniach jak i asfaltach!