PDA

View Full Version : Jakość paliwa, oktany, stopień sprężania info


Emek
07.01.2016, 09:15
Mam pytanie do znawców tematu.Przeczytałem,że silniki z niskim stopniem sprężania lepiej przyjmują paliwo o niskiej liczbie oktanów. Nowe GSy mają stopień sprężania
12,0:1 GS 800
12,5:1 GS 1200
Nowa Afryka ma 10,0:1
Jak wyglądają wasze doświadczenia w tym temacie? Tankowanie słabego paliwa w Azjii, dalekiej Rosji itp. Rozumiem, że motocykl może być słabszy itp ale jakie skutki dla silnika może nieść tankowanie benzyną o 80 czy 76 oktanach, ołowiową itp.

Dubel
07.01.2016, 10:14
Mam pytanie do znawców tematu.Przeczytałem,że silniki z niskim stopniem sprężania lepiej przyjmują paliwo o niskiej liczbie oktanów. Nowe GSy mają stopień sprężania
12,0:1 GS 800
12,5:1 GS 1200
Nowa Afryka ma 10,0:1
Jak wyglądają wasze doświadczenia w tym temacie? Tankowanie słabego paliwa w Azjii, dalekiej Rosji itp. Rozumiem, że motocykl może być słabszy itp ale jakie skutki dla silnika może nieść tankowanie benzyną o 80 czy 76 oktanach, ołowiową itp.

Spalanie stukowe co moze powodowac uszkodzenie silnika
Pozdro

kudlacz
07.01.2016, 10:38
Niektóre silniki mają czujnik spalania stukowego i komputer steruje zapłonem by nie dochodziło do tego zjawiska, pozatym przed wyjazdem trzeba przygotować moto np. w serwisie potrafią przeprogramować kompa. Dla starszych konstrukcji bez komp. wystarczy wsadzić grubszą uszczelkę pod głowicę i st. sprężania spadnie. Co do "ołowiowej" wydaje mi sie że ma więcej zalet niż wad- dlatego eko terroryści ją wyje..bali.
To tylko moja teroia :)