PDA

View Full Version : Bank Części - projekt forumowy


podos
02.02.2009, 20:50
Witajcie,

Zbliża się sezon, dlatego tyż przed jego rozpoczęciem wychodzimy z propozycją założenia Banku części AfricaTwin. Nieformalnie funkcjonowała ona w tym sezonie, ma też już pewnien stan magazynowy.
W skrócie:
Bank zawierałaby elementy motocykla, które można by wypożyczyć na wyprawę lub takie, których nigdy nie kupilibyśmy w Chądzie (cena) a ich poszukiwanie na ebay czy allegro zajęłoby dużo czasu, eliminując nas z części sezonu. Z kolei duży element, który uległby zniszczeniu czy uszkodzeniu gdzieś na trasie byłby wysyłany na życzenie forumowicza kurierem lub inną ustaloną formą, na jego koszt w ustalone miejsce świata.
Oczywiście bank jest dostępny dla członków płacących składki - gdyż to z nich właśnie jest finansowany.

Na kanwie naszych dotychczasowych rozważań załączonych na końcu tego postu stworzony został zarys regulaminu, który chciałbym poddać Waszej ocenie i dyskusji.

3941

W szczególności zależy nam na Waszym zdaniu w sprawach:

- lista elementów do banku
- metody rezerwacji
- odpłatność za wynajem elementów.
- czas wypożyczenia
- zabezpieczenia przed fraudami i innymi zachowaniami niepożądanymi.
- zasady doboru żyrantów
- cennik wypożyczenia
- cennik wykupu


Prosimy o Wasze uwagi – najlepsze pomysły wdrożymy do regulaminu.
Planowe uruchomienie banku to 1 kwietnia 2009.


A taką dyskusją doszliśmy do powyższej wersji:

A może w formie płatnej wypożyczalni ? Biorę klamoty na dwa tygodnie, wpłacam np 5 dych/tydzien. Nie muszę kupować zapasowej pompy, reglera. Kasa zasila bank części i po roku klamotów jest od cholery i jeszcze trochę.


można to zrobić na zasadzie grzecznościowej myślę, każdy deklaruje co ma i może wypożyczyć. jeśli chce to pożyczy jeśli nie to nie bo przecież mogą zdarzać sie nadużycia lub towar w banku wróci w inny stanie niż go oddamy.

Chyba ze rozważać to na zasadzie, kto coś dołoży może korzystać z banku
lub zrobić ogólna składkę na bank i kupić trochę części do wypożyczenia na wyjazdy

Można by zrobić tez coś na zasadzie interwencyjnych wysyłek na miejsce zdarzenia awarii jeśli ktoś jest w kraju X mieście X wysyłamy mu moduł, pompę czy inne ustrojstwo ale to mogła by być opcja dla osób które nie oddały nic swojego a zapłaciły składkę na części. Zawsze jakiś zapas zostawał by w kraju

takie wolne mysli na temat

Myślę, że warto zrobić mały magazyn (jakąś małą bazą danych) i tam regulować stany a także zrobić rezerwację sprzętu tak aby każdy wiedział co i kiedy można wypożyczyć i ustalić ceny wypożyczenia poszczególnych części/czas.

Z tym assistance to chyba tak sobie, przecież zanim paka wyjdzie i dojdzie to już dawno sobie poradzisz za pomocą sznurka i gumki od gaci.... przecież tutej cywilizacja jezd...

... wysyłanie konkretnych klamotów z tego co jest na stanie. A po powrocie osobnik zwraca wszelkie koszty wypozyczenia i doslania. I jak już sie człek znajdzie w głębokiej d... to łatwiej mu poczekać kilka dni na modul (az magazynier wytrzezwieje i wysle) niz ciągnąć afrykę na sznurku za jakimś wołu. Albo jechać z paliwem pod korek i ustalić ze kilka dni później człek se odbierze pompę gdziesik na trasie.
A jak już będą setki pomp i dziesiątki modułów to można podzielić magazyn na kilka części i pilnować by magazynierzy sie nie lubili (nie będą razem pić ;>).
Taka mam mglista koncepcje :)

Pozdr
newrom

To znaczy że w okolicy nie ma dilera hondy, albo że ten diler ma długi okres oczekiwania. A wiadomo że większość ma ograniczony urlop, a koszta transportu motocykla do kraju (czy choćby w okolice gdzie jest sensowniejszy diler) mogą być bardzo wysokie.

Czy ja wiem ? Ileż tych padających pomp/reglerów/modułów może szlak trafić w trasie ? 2-3-5 ? Niema co przesadzac no i lepiej mieć szanse że coś będzie w banku części, niż tej szansy nie mieć :-)





Stworzmy rozproszony bank czesci. Niech kazdy napisze co tam ma u siebie w czelusciach garazu i jesli to wykorzysta to wypieprzy to z listy. Juz tam Ramires wymysli jakis soft do tego, by to jakos chodzilo. Z
Zasady? Odkupienie nowej czesci, oddanie w ciagu jakiegos czasu pozyczonej, co do oplat to chyba jakas symboliczna - 20 zl na koszty forum + pokrycie kosztow przesylek. Jesli koles odda w ciagu 2 tygodni placi na forum 20 zl jesli do 4 to 40 zl. Jesli nie odda...

Panowie usystematyzujmy to co już się tu pojawiło bo już robi się bajzel.
Do banku części trafić powinny:
- moduły
- pompy
- reglery
- klamki??
- aku??

Opłata niech będzie np. 30zeta za sztuke na miesiąc. Trzeba zwrócić wszystkie części sprawne po powrocie.

Nad assistance bym jeszcze popracował - trzeba znacznie większej ilości częsci i poważniejszej logistyki. Mam wrażenie, że na wyprawy wszyscy i tak biorą komplet. A polski assistance można by zrobić w oparci o afrimapę i tzw. system rozproszony.


Ideą Banku Czesci jest to, zeby byly w nim rzeczy drogie i trudno dostępne - czyli regler (300), pompa(500), i moduł(2000zł). I nie wiem co jeszcze. Stojan, rozrusznik, kosz sprzęgla z tarczami, moze caly silnik?

pierwsze 3 w ilosci gwarantujacej mozliwosc wypozyczenia na kazda duza wyprawę, (po Polsce afrimapowe rozproszenie wystarczy) zas te duze to tylko wysyłka. Obawiam sie ze wyslanie silnika dhlem przekroczy jego koszt kilkukrotnie... Ale jakby ktos zatarł w Polsce, to moglby dostac zeby sezonu nie tracic... no nie wiem...

Sorry, ale klamki czy linki sprzęgła to powinny byc na stałe w każdym motocyklu. Razem to nie przekraczaja nawet 100PLN...




powinno być jeszcze coś na poważniejsze wypadki : np przednie zawieszenie jak jesteś gdzieś za granicą to warto poczekać i wrócić na moto.
koła przód i tył może lampy przednie

o a może całą afri kupić i ja na części przerobić ;) znaczy 3 afri rd 03 04 07

Według mnie w Banku -rozumianym jako własność forum- powinny być tylko i wyłącznie podstawowe części, psujące sie najczęsciej i drogie. Ale to nie znaczy ,ze nie można zrobić czegoś w rodzaju listy zbędnych gratów . Zasady pożyczania czy wręcz sprzedaży omawialiby ze sobą zainteresowani. Czyli forum by to umożliwiło (poprzez informacje) ale cała logistyka by z Ramireza czy kogoś innego zeszła. Jest nas kilkuset i niech każdy chociaż raz coś zapragnie na rok to juz sie robi młyn....



Co do zwrotu reglera... powinny byc chyba nowki w wypozyczalni i nowki zwracane. Nie wiadomo w jakim stanie jest instalacja i moze byc tak, ze po padzie reglera wymieniony dalej dostaje w d... a np zepsuje sie dopiero nastepnemu...


ustalic trzeba regulamin wypozyczenia.
w momencie uzycia zwraca do banku nowy/inny w stanie takim jaki wzial z banku.

Bank czesci widze, ze idzie w dwóch kierunkach.
1) wypozyczalnia - Polska
2) wypozyczalnia - wyprawy

ad1) pada komus cos w trakcie wyprawy po polsce i jest weekend - logistyka w oparciu o PKP i podobne - zwrot nowej czesci (ale jak wspomnieliscie z elektryką moze byc roznie)
ad2) wyprawy - uzycie oznacza zwrot nowej

chyba ze calkiem bedzie to na zasadzie secondhandu z rzeczami jakich nie idzie nabyc w szybkim tempie - regulatory/pompy/CDI/Koła

a może do banku oprócz części psujących się notorycznie w afrykach dołożyć np. zestawy do komunikacji międzymotocyklowej (zapomniałem jak to sie zwie fachowo ;)), drogie bajery do nawigacji itp.


Kupowaczem szpejow do banku jezdem ja- Podosek.
Wyszukiwaczem szpejow jest - Sambor
Logistyka - Ramires

Ze wzgledu na koniecznosc szybkiej reakcji wspolnie decydujemy co kupujemy, kierując sie oczywiscie dobrem najwyższym - czyli tym czarnym.
Wasze uwagi, jak rowniez "znalezione na allegro" są oczywiscie b. cenne i oczekiwane.
Jak sie nie zgadzacie to szybko pisac bo pewne aukcje juz sa zasnajperowane.
Bank bedzie finansowany ze skladek.

sambor1965
06.02.2009, 11:13
Ja moze tylko niesmialo dodam, ze nie planujemy jakiejs dalekiej wyprawy i pomysl banku czesci nie jest spowodowany nasza checia zaopatrzenia sie taniej w potrzebne szpeje...

Istotna wydaje sie jeszcze lokalizacja, czy bank ma miec charakter rozproszony czy raczej ma byc np u kol. Blazy, ktory nic o tym jeszcze nie wie, ale z wielu powodow jego firma wydaje mi sie rozsadna... (centrum Polski), motocyklowa dzialalnosc etc... No i jak mu wszysjemy esperal to jest szansa ze nie przepije...

Zoltan
08.02.2009, 16:56
To moze ja coś powiem, bo jakoś wszyscy nieśmiało milczą ;)
- lista części raczej ok, ktoś mógłby podsumować, ile kasy na to trzeba (wszystkie modele AT) po ile sztuk czego musiałoby być, to się okarze w praniu, bo przedni zawias to chyba po jednym na model wystarczy
- metoda rezerwacji jak najbardziej otwarta, w postaci np przyklejonego wątku w PODRÓŻACH. Żeby uniknąć sytuacji, że ktoś nagle sobie wymyślił długą trasę i dzięki pierwszeństwu z regulaminu wypchnie z kolejki kogoś, kto jedzie bliżej, ale akurat dla niego to wyprawa życia, dalekie wyprawy powinny być rezerwowane do jakiegoś terminu, np 1 IV.
- odpłatność powinna być zróżnicowana, promowai powinni być członkowie forum płacący składki, bo w końcu za ich kasę te części będą kupione
- czas wypożyczenia, to nie wiem o co chodzi, każdy będzie wypożyczał a tyle, a ile będzie potrzebował, tygodniowy margines wg mnie jest dobry
- zabezpieczenie żyrantami ok, tylko jaki jest odpowiedni staż? 2 lata?
- kwota zwrotu w razie wykorzystania części moim zdaniem powinna być taka, za jaką daną częśc można kupić w Hondzie, po upustach jakie możliwe są w danym momencie do wyrwania. ustalane w momencie wypożyczenia.

to tyle, jadę dalej ;)

podos
09.02.2009, 11:52
Brawo za odwagę. Celne uwagi, o to chodziło.

Chyba dopiszę, że nie będzie można nic wypożyczyć, jak się nie weźmie udziału w tej dyskusji...;)
Proszę się właczyć...

sambor1965
09.02.2009, 12:03
Wedlug mnie bank powinien udostepniac czesci wylacznie tym co placa skladki. To akurat dla mnie jest oczywiste.
Tak samo jak oczywistym jest dla mnie ze powinno byc to jednak odplatne, sympbolicznie moze, ale jednak...
No i jestem przeciwny zyrantom, nawet w normalnym banku sa coraz rzadziej potrzebni. Moze wystarczy kaucja ;)?

rambo
09.02.2009, 12:09
Ok, ja może nie jeżdze nigdzie daleko jak Wy, bym potrzebował gdzieś w pizdu modułu czy pompy. Notabene mam drugą pompe ;) Czy liczy się staż czy to czy pacjent płaci, pozostawiłbym oddzielnej dyskusji.
Generalnie jestem za :) ale pojawia sie pytanko - jak wysyłać takie ustrojstwo..? Mam 50% zniżki w DHL jak coś ale to dalej nie kosztuje 10zł jak paczka pocztą po PL.

puszek
09.02.2009, 13:12
Co do żyrantów to pozwolę sobie nie zgodzić się z Samborem. Jest nas tutaj zarejestrowanych prawie 1000 osób, część w ogóle nie bierze udziału w życiu forum tylko płaci składki. Jest taka możliwość ,ze ktoś weźmie i nie odda ..I co wtedy? Wyślesz Samborku egzekutora? Wtedy na głowie będą mieli problem żyranci. Co do wysyłki to chyba jasne ,ze płaci za to ten kto potrzebuje daną część . Oczywiście ,ze to może być duża kwota(Rambo dawaj zniżki!!!!)i w danym chwili delikwent może nie mieć możliwości , ale chyba płacenie przez forum za transport powinno być czymś wyjątkowym.:)

Zoltan
09.02.2009, 14:03
Jak widać zainteresowanie tematem, powiedzmy: skromne.. może warto postawić pytanie, czy w ogóle pomysł banku części ma poparcie na forum. może jakaś szybka ankieta :umowa:

Pawel
09.02.2009, 14:11
-Co do rezerwacji to powinien decydowac termin zgloszenia checi wypozyczenia. Nie mozna promowac tych co jada dalej bo jak juz napisal Zoltan dla niektorych jadacych blizej moze byc to podroz zycia.
- oczywiscie wypozyczalnia tylko dla placacych skladki!!!
- z zyrantami niektorzy moga miec problem np. ja, bo nie mam osobistego kontaktu z nikim z forum z racji zamieszkania.
- moznaby tez pomyslec o indywidualnym koncie kazdego uzytkownika: zbieralibysmy sobie pieniadze na naszym koncie (np. 10zl miesiecznie). Pieniadze bylyby wykorzystywane do zakupu czesci. W momencie kiedy taki uzytkownik potrzebyje czesci wartej 1000zl, a ma na koncie 500zl doplaca tylko roznice. Jemu jest latwiej a my mamy pieniadze do operowania nimi przy zakupach. W takiej sytuacji gdy mamy juz troche nazbierane problem z szybkim zakupem i wysylka drogich czesci po prostu znika.

podos
09.02.2009, 14:15
-Co do rezerwacji to powinien decydowac termin zgloszenia checi wypozyczenia. Nie mozna promowac tych co jada dalej bo jak juz napisal Zoltan dla niektorych jadacych blizej moze byc to podroz zycia.


Zgadzam sie w 100%

podos
09.02.2009, 14:29
Jak widać zainteresowanie tematem, powiedzmy: skromne.. może warto postawić pytanie, czy w ogóle pomysł banku części ma poparcie na forum. może jakaś szybka ankieta :umowa:

To akurat obiecaliśmy forumowiczom w mailu aktywacyjnym, i zainteresowanie przed sezonem było spore. Pomysł ten ma największe szanse powodzenia i nie wywołuje (na razie) żadnych kontrowersji. Wpisuje się też w ideę afrykanskiej solidarnosci. Mamy też już sporo szpejów na stanie.

Inna sprawa to, ze moze 10% luda na forum podróżuje daleko. Ale przecież ciągle w róznych formach zachęcamy, moze więc ta liczba się zwiększy? Zresztą regler mozna sobie wziąć na wycieczkę nad morze Bałtyckie, albo w razie padu - poprosic o wysłanie.

... Czy liczy się staż czy to czy pacjent płaci, pozostawiłbym oddzielnej dyskusji.


no, to zapodawaj o co chodzi. Wszystkie pomysły się liczą.

Zoltan
09.02.2009, 15:17
No skoro tak jest w liście aktywacyjnym, to można uznać, że jeśli ktoś płaci składkę to zgadza się na zużytkowanie jej w m.in. taki sposób...

Jeśli chodzi o regulamin, to nie jest lekki temat, bo:
- musi chronić dobro wspólne naszej afrykanskiej wioski przed światem pełnym złych ludzi
- ma zminimalizować szanse na powstanie smrodliwej sytuacji wewnątrz naszej społeczności
- jeżeli powstanie, będzie dla "grupy trzymającej bank" zobowiązujący..


Jeżeli chodzi o zabezpieczenie, to moim zdaniem kaucja spełniłaby swą prewencyjną rolę tylko wtedy, gdy będzie wysoka, a to kłoci się z ideą banku- kto ma kasę na kaucję obędzie się "bez łaski" i se kupi co będzie uważał za stosowne. Dlatego uważam, że poręczenie ze strony ogólnie poważanego forumowicza będzie lepsze.

Tak sobie teraz myślę, że może lepiej by było ograniczyć asortyment w banku do trzech afrykańskich furii: reglera, modułu i pompy ( czy jakoś tak) i ew innych drobiazgów zabieranych na wyprawę w bagażu.
Może zamiast trzymać na stanie rzeczy typu zawiechy czy reaktor, które latami mogą się nie przydać, lepiej będzie mieć w pogotowiu jakąś sumkę, którą można uziemionego na końcu świata nieszczęśnika wspomóc, tym bardziej, że nie zawsze taniej/prościej/szybciej będzie wysłać z PL niż organizować na miejscu..

Ludziska piszcie coś, toć to przecież dla NAS WSZYSTKICH !!

deptul
09.02.2009, 15:59
Tak sobie teraz myślę, że może lepiej by było ograniczyć asortyment w banku do trzech afrykańskich furii: reglera, modułu i pompy ( czy jakoś tak) i ew innych drobiazgów zabieranych na wyprawę w bagażu.
Może zamiast trzymać na stanie rzeczy typu zawiechy czy reaktor, które latami mogą się nie przydać, lepiej będzie mieć w pogotowiu jakąś sumkę, którą można uziemionego na końcu świata nieszczęśnika wspomóc, tym bardziej, że nie zawsze taniej/prościej/szybciej będzie wysłać z PL niż organizować na miejscu..
Moim bardzo skromnym zdaniem, Zoltan trafił w sedno. Ograniczając asortyment do najczęściej padających części możemy zwiększyć ich ilość na magazynie a tym samym wspomóc większą liczbę potrzebujących. Pomysł z forumowym assistance w postaci odłożonej kwoty na ratowanie czarnucha w opałach też uważam za świetny. Zwykle w kasie coś jest i chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby uruchomić te pieniądze??

rambo
09.02.2009, 16:21
Za asistans jestem za :)

chomik
09.02.2009, 17:28
.
No i jestem przeciwny zyrantom, nawet w normalnym banku sa coraz rzadziej potrzebni. Moze wystarczy kaucja ;)?
Zyrant/osoba polecajaca to chyba dobre rozwiazanie, w przypadku nowych/nieznanych Czesciobiorcow, zwlaszcza, ze na kaucje to kasiory mozna nie miec....

Pawel
09.02.2009, 18:37
Żyranci i kaucja!!Jak ktoś ma żyrantów to ok, a jak nie to kaucja.

chomik
09.02.2009, 19:38
Wszystko zalezy jak wysoka mialaby byc ta kaucja... To chyba pierwsza sprawa aby ja rozpatrywac...kwota pokrywajaca koszt cześci ? nizsza ? jesli nizsza to co w przypadku jak delikwenta wsysnie... wydaje mi sie ze lepiej Zyrant lub mix zyrant + kaucja xx% wartości czesci.

JareG
09.02.2009, 19:40
Żyranci i kaucja!!Jak ktoś ma żyrantów to ok, a jak nie to kaucja.
Chcialem mniej wiecej to samo napisac.. ale moze nieco modyfikacji: zyrant/y + niewielka kaucja, a jak nie ma zyranta/ow to duza kaucja.
Pozyskanie zyranta/ow sprowadza sie do pojawienia sie na jakiejs imprezie, i zaprezentowania sie z dobrej strony - zreszta, taka socjalizacja przyda sie nie tylko w temacie zyrantow :)

Co do roznorodnosci gadgetowej: moze i trzymanie reaktora na stanie to faktycznie jakas tam przesada (ale jesli jest w 100% sprawny, i kupiony za dobra cene to czemu nie..), lecz np. zawiecha, czy kolo/a to sie predzej czy pozniej komus moga przydac :D

Oplata za wypozyczenie musi byc, bo za darmo to nie ma nic - nawet zeby w kly dostac to na ogol trzeba sie wpierw postarac :haha2: W jakiej wysokosci ta oplata ma byc to niech sobie magazyniery ustala, ale dzieki niej za jakis czas graty na magazynie sie zamortyzuja, i bedzie mozna cos z wolna kasa zrobic.

BTW: Jak rozumiem, zabralem glos to i moge sie czuc 'dopuszczony' do wypozyczania..? :D:D:D:D:haha2:

raf
09.02.2009, 20:09
Wydaje mi się, że kaucja równa cenie części to przesada. Jeśli można za cenę kaucji kupić daną część to po co bawić się w jej wypożyczanie? Co do samego wypożyczenia, części, to można przygotować jakiś dokument w formie umowy z danymi wypożyczającego.

JareG
09.02.2009, 20:32
Wydaje mi się, że kaucja równa cenie części to przesada. Jeśli można za cenę kaucji kupić daną część to po co bawić się w jej wypożyczanie?
Po to, ze nie musisz tejze czesci kupowac (a potem jej magazynowac :D) - a kaucje Ci zwroca.
Poza tym, jeszcze nie ustalono regul odnosnie kaucji - moze bedzie tak, ze kaucja bedzie miala pokryc 50% wartosci wzietego sprzeta..? Kto wie.. :)

Elwood
09.02.2009, 20:35
Wydaje mi się, że kaucja równa cenie części to przesada. Jeśli można za cenę kaucji kupić daną część to po co bawić się w jej wypożyczanie? Co do samego wypożyczenia, części, to można przygotować jakiś dokument w formie umowy z danymi wypożyczającego.

Mówimy przecież o zapasie. Jak kupisz nową, czy używaną część i z nią wrócisz, to kiblujesz kasę we własnym magazynie.
Poza tym kaucja zabezpiecza i to naprawdę w skromnym stopniu, tego, kto bieże odpowiedzialnosć za magazyn. To kupa społecznej roboty i obciążać społecznika funkcją egzekucji, doprowadzi do animozji i zgrzytów.
Jeżeli mowa o żyrancie, jeżeli takiego jesteś w stanie pozyskać, to niech się dorzuci do kaucji. Do tego to się ostatecznie sprowadza, czyli brania odpowiedzialności, nie tylko na papierze.
Dużo bym dał, aby mieć dostęp do banku, na zasadzie kaucji. Powtarzam, kogo nie stać na kaucję, nie stać na wyprawę.
Co do wysokości kaucji, to tak jak wspomniałem wcześniej. 100% wartości nowej, a używanej wartość giełdowa i bank... ma święty spokój (stan zawsze na zero), a użytkownik genialne rozwiązanie.

rambo
09.02.2009, 22:57
Ja sie mogę zając logistyką w razie czego gdzie i jaknajlepiej to wysyłać w afrykańskie zakamarki naszych podróży :)

chomik
10.02.2009, 08:09
Dużo bym dał, aby mieć dostęp do banku, na zasadzie kaucji. Powtarzam, kogo nie stać na kaucję, nie stać na wyprawę.
Co do wysokości kaucji, to tak jak wspomniałem wcześniej. 100% wartości nowej, a używanej wartość giełdowa i bank... ma święty spokój (stan zawsze na zero), a użytkownik genialne rozwiązanie.
Jeśli miałbym kasę na 100% częśc/kaucję to kupuje raz części i następne wyprawy mam gdzieś płacenie za wypożyczenie......

podos
10.02.2009, 08:37
Wydaje mi się, że kaucja równa cenie części to przesada. Jeśli można za cenę kaucji kupić daną część to po co bawić się w jej wypożyczanie? Co do samego wypożyczenia, części, to można przygotować jakiś dokument w formie umowy z danymi wypożyczającego.

kaucja calkiem bez sensu to nie jest, masz jednak szanse ze dostaniesz kase po powrocie, a część bedzie leżeć kolejny rok albo i lepiej.

Weźmy taki moduł zapłonowy. Cena 2000. Kupiłbyś? Nigdy. Na ebayu kupiłbys? A i owszem. Cena od 150 euro jest calkiem realna - i to jest powiedzmy wartość odtworzeniowa. Stąd w regualminie podaliśmy mniej wiecej wartośc odtworzeniową - tych najdroższych elementów. Dla reglera jest to cena +-nowego, ale juz dla kół czy zawiechy jest wartoscią odtworzeniową...

JareG
10.02.2009, 09:26
Jeśli miałbym kasę na 100% częśc/kaucję to kupuje raz części i następne wyprawy mam gdzieś płacenie za wypożyczenie......
Chomik, ale nawet majac kase na modul czy cos takiego to po co ja blokowac..? Byc moze nigdy Ci sie taki modul nie zdupczy, i bedziesz trzymal zapas w nieskonczonosc :D
A placenie za wypozyczenie to przeciez nie bedzie jakis koszmar cenowy, tylko symbolika stosowana - to nie ma na siebie zarabiac, tylko co najwyzej powoli sie amortyzowac.

zombi
10.02.2009, 09:32
Do AT raczej nie będę potrzebował części, ale popisać se mogę.

Moim zdaniem powinien działać mieszany mechanizm zabezpieczenia.
Kaucja 100% jeżeli niema żyrantów. Za każdego żyranta -10% max.-50%.

Inna sprawa kto może być, żyrantem. Były, nie tak dawno,przypadki osób które nie poczuwają się do ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny. Lub z innej strony,kto mnie zna, kto mnie widział? A składki, płacę.

PS. Podos, regler nad morze Bałtyckie? Przecież to kawałeczek, można podejść;)

podos
10.02.2009, 09:40
No a drodzy co myslice o tych żyrantach,
- rozumie ze to osoby o nieposzlakowanej opinii:haha2::vis:
tylko jak ją mierzyć, żeby nie było niedomówień?

- iloscią postów?
- datą przystapienia do forum?

niczego innego nie mamy.

Przy czym nie mówię tu o sytuacji, gdzie Chomik coś pożycza i prosi o podżyrowanie Sambora, bo ich wszyscy znają. Ani o tym, że sunofthebitch_1987 z 10 postami coś chce i prosi o podżyrowanie madafaka_01 z 13 postami, bo to tez nie przejdzie

Moze żyrantem musi byc osoba znająca osobiscie faceta? Z jego regionu? A moze wlasnie nie moze byc z jego regionu?

Jakies inne pomysły? Jasne kryteria są potrzebne.

podos
10.02.2009, 09:42
PS. Podos, regler nad morze Bałtyckie? Przecież to kawałeczek, można podejść;)

ups, nie przyszło mi go dłowy nic dalszego. Wybacz.

Lub z innej strony,kto mnie zna, kto mnie widział? A składki, płacę.
Ale jesteś dobrym przykładem.

wezmy zombiego, 200 postów, zarejestrowany od poczatku nowego forum, czyli pewnie na starym też.

Jak mu pożyczamy?

JareG
10.02.2009, 10:02
wezmy zombiego, 200 postów, zarejestrowany od poczatku nowego forum, czyli pewnie na starym też.

Jak mu pożyczamy?
Zombiego zapewne znaja chlopaki z 3Miasta, byc moze nawet ja go tez widzialem (w Suchobrzeznicy) :D:D
Wiec nie jest taki nikomu nieznany, jak mu sie wydaje.. :haha2:

Pozyskiwanie zyranta sprowadza sie do tego, zeby jak najczesciej sie z ludzmi z forum spotykac. Co zreszta IMO jest najwieksza wartoscia takiego (takich) forum :Thumbs_Up: - i glownie dlatego wlasnie ja osobiscie na roznych forach przebywam.

A tak jeszcze na chwile wracajac do tematu zyrantow, to cala ta sytuacja przypomina mi sprawdzony model edukacyjny/wychowawczy - czyli poznawanie zycia i uczenie sie od starszych (niekoniecznie wiekowo) kolegow. Bo zeby ktos mlodemu podzyrowal, to musi go jakos poznac, ocenic etc. No i polubic :D
BTW: Same korzysci z tego systemu zyrantowego prosze panstwa.. :haha2::Thumbs_Up:

7Greg
10.02.2009, 10:06
Kaucja 50% jest ok. Płacę za moduł 1000zl kaucji i go nie oddaję. Same dobre interesy można robić :)

IMHO kaucja 100% albo w ogóle. Jeżeli osoba jest "znana", "szanowana" i "powszechnie uwielbiana" można zrobić wyjątek. Wiadomo, siary nie zrobi.

Albo opieramy się na zaufaniu, że czarnuch to porządny chłop, albo kaucja 100%.

I tu się z Chomikiem nie zgodzę. Nawet jeżeli mam 2000 na moduł to wolę zapłacić kaucję i ją odzyskać niż kupować moduł, który może się nie przydać ;)

JareG
10.02.2009, 10:36
Kaucja 50% jest ok. Płacę za moduł 1000zl kaucji i go nie oddaję. Same dobre interesy można robić :)
Niekoniecznie. Bo wystarczy zapis w regulaminie, ze jak nie oddasz wypozyczonego sprzetu, to pokrywasz 100% kosztow zakupu nowego.
A kaucja musi byc swoja droga, i moze byc 50% bo mozna zalozyc, ze osoba wypozyczajaca ceni sobie swoje dobre imie..

PS. Modul (uzywany) mozna kupic taniej niz 1000 zeta.. :D

bajrasz
10.02.2009, 10:54
A może weksel in blanco + deklaracja wekslowa, rozwiązuje to problem żyrantów, oraz różnych stawek procentowych, a także ewentualnego procesu egzekucji wynikającego z przyczyn zamierzonych lub nie

Lupus
10.02.2009, 10:57
No to się naprodukowałem, a ponieważ zaraz po Biesach spadam obrabiać banki, to mój ostatni post, zapewne w tym roku.
Myślę że w pierdlu też będziesz miał dostęp do netu, chyba że planujesz Kajmany, lub inne atrakcyjne banki na końcu świata. W sprawie części - myślę że strona prawna jest b istotna, żeby nie zrobiło się grząsko.

7Greg
10.02.2009, 11:05
A może weksel in blanco + deklaracja wekslowa, rozwiązuje to problem żyrantów, oraz różnych stawek procentowych, a także ewentualnego procesu egzekucji wynikającego z przyczyn zamierzonych lub nie

Doprowadzi nas to do sądów, sporów, kłótni itp. Ciekawe kto będzie potem latał i walczył o kasę w prokuraturze i sądzie :)

Dla mnie albo dżentelmeńska umowa z zaufanymi, albo kaucja 100%

puntek
10.02.2009, 11:07
No to się naprodukowałem, a ponieważ zaraz po Biesach spadam obrabiać banki, to mój ostatni post, zapewne w tym roku.
Myślę że w pierdlu też będziesz miał dostęp do netu, chyba że planujesz Kajmany, lub inne atrakcyjne banki na końcu świata. W sprawie części - myślę że strona prawna jest b istotna, żeby nie zrobiło się grząsko.

sprawa jasna moim zdaniem weksel zabezpiecza interesy - co nie oznacza, że nie trzeba będzie grupy windykacyjnej stworzyć - proponuję kryterium wzrostu i szerokości zastosować , jako drugie umiejętności posługiwania się rękami kindżałami i takie tam ...

kaucja jest dla bogatych - co przy wyprawach jest totalnie nie bez znaczenia-
regulamin należy stworzyć zapisać zostawić na forumowej stronie, żyrantów można wplec w temat jak najbardziej - mogę się postarać coś wymysleć w tej kwestii - ale prawnikiem nie jestem...
niezależnie - swoim pożyczać, niepewnym zabezpieczać, a szacunek trzeba mieć ...

no i pamiętać że umowy robi się na wypadek wojny a nie pokoju...

podos
10.02.2009, 11:19
Ja sie mogę zając logistyką w razie czego gdzie i jaknajlepiej to wysyłać w afrykańskie zakamarki naszych podróży :)

To mi się podoba:)

puszek
10.02.2009, 14:00
Myślę, że z ta kaucja,wekslami, zabezpieczeniami trochę odchodzimy od Czarnuchowej/Afrykańskiej ideii. Zaufanie i dobre imię to podstawa. Czasem lepiej stracić głupi moduł ,niż zepchnąć się w wir ciągłych dyskusji. Znamy się tutaj przecież i poręczenie w razie potrzeby powinno rozwiązywać wszelkie problemy jeśli takie nastąpią. Komuś, kto jedzie na wyprawe i liczy sie z każdym groszem moduł, pompa,czy regler to już kwota znaczna. Podos ,Sambor czy 7greg nie potrzebują takiego wsparcia by latać po świecie i skrojenie zasad nie powinno być pod ich możliwości. Pamiętam jak kilka tygodni temu rozwijała sie spontaniczna akcja pomocy komuś w Afryce..Ile było radości ,ze możemy pomóc..Nie formalizujmy dostępu do banku zbytnio bo kiedys wpadniemy w ślepy zaułek np. kiedy na stepie Czarnuch będzie czekał na moduł, a tu nie ma kaucji czy podpisanego weksla. Panowie, improwizacja , brak reguł, sztywnych zasad. To pomaga zdobywać świat. Nie utrudniajmy sobie sami.:oldman:

raf
10.02.2009, 14:14
Zgadzam się z Puszkiem i podpisuję się pod tym obiema ręcami:).

Pawel
10.02.2009, 14:16
A ja i tak jestem za 100% kaucja, albo za dobrze znanymi (z naszego foryum) zyrantami. No i moze pomyslimy o jakis indywidualnych kontach coby sobie kaske odkladac. A zebrana kaska moglaby byc przeznczona na zakup czesci do banku.

chomik
10.02.2009, 14:44
Popieram Puszka w 100%....

7Greg
10.02.2009, 15:38
......Podos ,Sambor czy 7greg nie potrzebują takiego wsparcia by latać po świecie i skrojenie zasad nie powinno być pod ich możliwości.......


Czy to oznacza, że bank nie dla mnie :drif:

puszek
10.02.2009, 15:44
Czy to oznacza, że bank nie dla mnie :drif:



Nie tak miało to zabrzmieć.. Także dla Ciebie , dla wszystkich...Ale dla niektórych takie wsparcie może znacznie ułatwić podróże. Kaucja 100% mogła by spowodować ,ze bank byłby poza zasiegiem biedniejszych Czarnych Braci. Przepraszam Cie jesli odebrałeś inaczej, powinienem sie wyrażać czytelniej.

chomik
10.02.2009, 15:52
Greg dla Ciebie wszystko :) a Puszek ma rację, nie stać by mnie było aby wywalić kasę na kaucję za dwie pompy,dwa reglery, dwa moduły, zawieszenie itp... to nierealne... moim zdaniem osoba polecająca (ktoś kogo się zna ze spotkań na żywo itp) wystarczy...... ufajmy kurna sobie...

zbyszek_africa
10.02.2009, 17:03
Ja jestem za ustaleniem precyzyjnych zasad pożyczek z tego banku, bo będzie smród. I jeszcze nie było chyba opcji, jak delikwentowi padnie pożyczony regler, czy moduł, co ze zwrotem odda padnięty?

Spontanicznie, improwizować to możemy przy kolejnym browcu lub flaszce:oldman: optymizm tak, ale hurra optymizm to nie zabardzo:Sarcastic:

pozdr.

zombi
10.02.2009, 19:54
Intuicyjnie czuje, że większości mówimy o tym samym. Tylko żyrant brzmi sztywno. Chomik używa słowa "polecający", i to pewnie jest bardziej przystępne sformułowanie.
Ale musi być jawny i określony sposób na opisanie relacji. Być może na innych forach takiej potrzeby nie ma. Każdy jet równy itp. Ale to jest utopia. A tu chcemy stworzyć coś więcej niż forum społeczne (po przez takie akcje jak ta). Jeżeli nie będzie jasnych zasad to skończy się klapą i pomówieniami. Dlaczego on dostał, a ja nie. bla, bla, bla.
Płacenie składek, wbrew pozorom jest tu utrudnieniem. Ponieważ każdy kto zapłaci, może sądzić, że nabył prawa równorzędne jak Ci którzy razem wyciągali moto z błocka czy innej wody. Niestety w reali jest chyba łatwiej, bardziej naturalnie.

To se pogadałem.

7Greg
11.02.2009, 01:11
Jak było napisane wcześniej. Oczywiście parafrazując. Wszystko jest dobrze jak jest dobrze. Jak się popierdoli to będzie dopiero test ;)

pałeł
11.02.2009, 02:10
oj panowie staż na forumie powinien byc brany pod uwagę,
myślę ze nikt smrodu robić nie będzie,
z tego co ja wiem to przecież wcześniej to była koleżeńska pożyczka pompy czy reglera bez kaucji bez prowizji i mysle ze ta zasada była najlepsza
i bank czesci mogby byc tym spisem kto, kiedy może nam taki sprzet pożyczyć

sambor1965
11.02.2009, 09:41
Jesli chodzi o mnie to wole sytuacje ze pozycze i strace modul a przekonam sie delikwent jest ch..., niz miec modul w garazu i myslec ze sie ma fajnego kumpla. Jakos sie nie zastanawialem czy pozyczyc swoj prywatny modul gosciowi ktory gdzies daleko jechal, dac kolo facetowi ktorego nie znam czy regler, bo ktos ma awarie.

Ale ja to troche naiwny jestem, nawet Iziemu bym pol litra dal na przechowanie.

I chociaz uwazam, ze forum powinno gromadzic ludzi podobnie myslacych, o podobnej wrazliwosci, i kazda okazja wydaje mi sie dobra by to sprawdzic, to w sprawie banku uwazam ze trza stworzyc jasne zasady i regulamin.
Osobiscie mam w dupie czy ktos mi odda to co pozyczam, najwyzej zmienie o nim zdanie. Tu jest jednak kasa forumowa, spoleczna i lepiej uniknac posadzen ze grupa trzymajaca czesci pozyczyla cos komu nie trza.
Ktos pozniej napisze ze on placil i nie zgadza sie na takie rozdawanie czesci kupionych za jego pieniadze jakims ch... co nie oddaja.
I w dodatku bedzie mial racje.

chomik
11.02.2009, 10:10
Zasady tak, ale nie budujmy z tego formalności jak przy kredycie na mieszkanie....
Może takie opcje wypożyczenia:
1)
Osoba polecająca (znany powszechnie na żywo przynajmniej 1 litr wódki spożyty z innymi użytkownikami forum) + opłata za wypożyczenie
2)
Kaucja 30% + aktywny staż na forum minimum rok + opłata za wypożyczenie
3)
Kaucja 100% przy braku znajomości, nowym użytkowniku, osobnik nieznany + opłata za wypożyczenie

JareG
11.02.2009, 10:12
Jesli chodzi o mnie to wole sytuacje ze pozycze i strace modul a przekonam sie delikwent jest ch...,
(..)
Osobiscie mam w dupie czy ktos mi odda to co pozyczam, najwyzej zmienie o nim zdanie.
:Thumbs_Up:
Mi moj (juz byly) kolega kiedys wydachowal SECa. Grzecznie czekalem az dojdzie do siebie i cos w tej sprawie postanowi. Skonczylo sie tak, ze sam musialem cos postanowic (zeby innym znajomym nie blokowac w nieskonczonosc warsztatu), a ze nadal chcialem mu isc na reke to kosztowalo mnie to dodatkowo, a cala robota byla niepotrzebna (zreanimowalem grata, kupujac nowa bude i przekladajac srodek - kupa zbednej roboty, ale tak bylo taniej dla tegoz kolegi).
A kolega zniknal, przestal sie odzywac, a jak bylem w 3Miescie to sie dematerializowal :D Ostatnio doszly mnie sluchy, ze wzial sie za jezdzenie na moto :haha2:
Ogolnie to mam pecha w temacie pozyczania, bo inny kolega zatarl mi silnik w kombiaku i zapomnial o tym powiedziec :D A jak wymienilem reaktor, to stwierdzil, ze nie da kasy za to bo moze mi silnik za 500 zeta kupic.. (a zatarl mi reaktor, ktory swiezo wyremontowalem zeby wiedziec co mam..)

Mimo wszystko nadal pozyczam znajomym jak cos potrzebuja (np. rd04 na wyjazd), zgodnie z zasada zaprezentowana przez Ciebie.

rambo
11.02.2009, 10:26
No ale pożyczanie od jednostki, a od armii afrykańczyków to też nie to samo ;)
Też nie mam szczęścia do pożyczania kasy czy motocykla. Jeden taki wziął na chwile się przejechać i zrobił ni stąd ni zowąt MOTO NCAP :p
Przynajmniej wiemy że afryka ma 6 gwiazdek na 5 możliwych :oldman: i można walić jak nas ktoś wkurzy :)

pałeł
11.02.2009, 10:40
chomik masz racje

szwedzkikucharz
11.02.2009, 10:49
Możliwość korzystania z "banku części" ma w założeniu stanowić dodatkowy bonus dla płacących składki. Cóż jednak z tymi zacnymi Forumowiczami, którzy Afri nie mają?
Tak jakoś komlikator mi się w mózgu włączył........

JareG
11.02.2009, 10:54
No ale pożyczanie od jednostki, a od armii afrykańczyków to też nie to samo ;)
Zgadza sie :D

Też nie mam szczęścia do pożyczania kasy czy motocykla. Jeden taki wziął na chwile się przejechać i zrobił ni stąd ni zowąt MOTO NCAP :p
Przynajmniej wiemy że afryka ma 6 gwiazdek na 5 możliwych :oldman: i można walić jak nas ktoś wkurzy :)
http://jareg.mb.org.pl/moj_SEC/sec-w-polu2.jpg
http://jareg.mb.org.pl/moj_SEC/sec-w-polu1.jpg
180/h (tyle po raz ostatni przed W widzial swiadek siedzacy z tylu..) bokiem w pole, i podwojne salto przez bok*, bo pechowo koleina/bruzda byla i grata podbilo. W srodku 3 osoby, bez zapietych pasow, i luzem podnosnik hydrauliczny, ktory na chwile przed wypozyczeniem auta tam wlozylem.. :D
Cud, ze przezyli. Ale SEC mocny jest, co zreszta pozniej osobiscie sprawdzilem innym egz. na drzewie :D:D

* odbil sie bokiem w polu i wyladowal na kolach tak jak widac na fotkach

chomik
11.02.2009, 10:56
JareG, mowmy na temat :D

JareG
11.02.2009, 11:00
JareG, mowmy na temat :D
No przeciez - jestem za pozyczaniem, nawet jesli co jakis czas ktos Cie zrobi w wala... a raczej sobie z geby dupe :D:D

Izi
11.02.2009, 12:34
Możliwość korzystania z "banku części" ma w założeniu stanowić dodatkowy bonus dla płacących składki. Cóż jednak z tymi zacnymi Forumowiczami, którzy Afri nie mają?
Tak jakoś komlikator mi się w mózgu włączył........

Jak Africy nie mają to i części pożyczać na wyjazdy nie muszą,
jakoś jasne mi się to zawsze wydawało, ale widać że nie.

JareG
11.02.2009, 13:00
Jak Africy nie mają to i części pożyczać na wyjazdy nie muszą,
jakoś jasne mi się to zawsze wydawało, ale widać że nie.
A gdybym przykladowo chcial jakies zawieszenie od LC8 (gdyby bylo na stanie oczywiscie) wypozyczyc, do Afryki.. ;):D:D
Moze i w odwrotna strone to (za)dziala :haha2:

podos
11.02.2009, 13:51
Zasady tak, ale nie budujmy z tego formalności jak przy kredycie na mieszkanie....
Może takie opcje wypożyczenia:
1)
Osoba polecająca (znany powszechnie na żywo przynajmniej 1 litr wódki spożyty z innymi użytkownikami forum) + opłata za wypożyczenie
2)
Kaucja 30% + aktywny staż na forum minimum rok + opłata za wypożyczenie
3)
Kaucja 100% przy braku znajomości, nowym użytkowniku, osobnik nieznany + opłata za wypożyczenie

I to jest chyba najbliższe prawdzie i temu co wszyscy czujemy.

Pozostaje definicja aktywnosci: proponuje 100 postów + staż na forum min roczny. Lub 200 postów i staż półroczny

Widzę rownież, że wersja z odpłatość za wypożyczenie, zdecydowanie wygrywa. Do ustalenia kwoty. Czy te, ktore zaproponowalem sa w pierwszym poscie w zalaczniku są akceptowalne?

...koleżeńska pożyczka pompy czy reglera bez kaucji bez prowizji i mysle ze ta zasada była najlepsza
i bank czesci mogłby byc tym spisem kto, kiedy może nam taki sprzet pożyczyć

Jedno drugiemy nie przeszkadza. Pozyczać moze od kogo sie chce i na dowolnych zasadach. Nic nie stoi na przeszkodzie zeby taka lista była, ale wystarczy napisac pista i pewnie tez sie ktos znajdzie.

Kaucja 50% jest ok. Płacę za moduł 1000zl kaucji i go nie oddaję. Same dobre interesy można robić :)

IMHO kaucja 100% albo w ogóle. Jeżeli osoba jest "znana", "szanowana" i "powszechnie uwielbiana" można zrobić wyjątek. Wiadomo, siary nie zrobi.

Albo opieramy się na zaufaniu, że czarnuch to porządny chłop, albo kaucja 100%.

Niekoniecznie. Bo wystarczy zapis w regulaminie, ze jak nie oddasz wypozyczonego sprzetu, to pokrywasz 100% kosztow zakupu nowego.
PS. Modul (uzywany) mozna kupic taniej niz 1000 zeta.. :D

Dobra, ale kaucja 100% wartosci rynkowej (czyli sprawna używka z ebaya wg załącznego w pierwszym poscie regulaminu) czy 100% ceny fabrycznej www.zsf-moto.com?
Uważam, że wartości rynkowej (zapisanej w regulaminie)

yonec
11.02.2009, 14:43
...
Pozostaje definicja aktywnosci: proponuje 100 postów + staż na forum min roczny. Lub 200 postów i staż półroczny
...

Wiele jest osób znanych na forum (np udzielających się w grupach regionalnych), ale nie piszących za dużo na forum, więc do tego bym stosował wyjątki. Ale ogólnie rzecz ujmując to pisze tu dlatego że podoba mi się inicjatywa i czuje że jesteście blisko sedna. Aż żałować że nie mam Afri:p (no i 100 postów:fool2:)

pzdr

podos
11.02.2009, 15:47
Jak się udziela, to go znają, a jak go znają, to go ktoś poleci i po problemie malej ilosci postów.

Moze 100 to za dużo?

pałeł
11.02.2009, 15:52
podos dupisz fleki ty masz 1500 z hakiem :) a nowe forum nie stoi nawet roku :)

7Greg
11.02.2009, 16:10
100 postów to niewiele. Można w tydzień tyle nabić.

zombi
11.02.2009, 16:19
Jeszcze jedna sugestia. Odpłatność za wypożyczenie jest oczywiście konieczna, ale czy nie zrobimy kuku skarbnikowi. US może zinterpretować to jako działalność gospodarczą:vis:

yonec
11.02.2009, 16:23
nie no 100 jest jak najbardziej ok, ale mogą być wyjątki (ale wtedy się nimi człowiek przejmuje jak wystąpią) ;) Jak dla mnie to te 3 punkty wszystko jasno rozwiązują.

pzdr

Adagiio
11.02.2009, 17:00
Pomysł bardzo szczytny bo leżąca kasa na koncie nic nie wnosi , osobiście nie skorzystam bo mam na półce co mi potrzeba i nie posiadam odpowiedniej ilości postów ale :
- pomysł jednoczenia się na forum był jasny i nie potrzeba było żadnych zasad i chuj wie czego , jak jakiś Czarnuch był w potrzebie to każdy pomagał jak mógł ( chyba że czasy się zmieniły ) .
- uważam że jeśli masz kasę na wyjazd i jesteś świadom gdzie wyjeżdżasz to przygotowując w odpowiedni sposób moto do wyprawy , unikasz pewnych problemów , ale każdemu coś może się przytrafić
- jeśli uważacie się dalej za zgraną pakę ludzi z pasją to nie komplikujcie sobie życia , uczciwości i wzajemna chęć pomocy powinna wystarczyć , a jak nie starczy to znaczy że jesteś ........... !
- w kwestii zasad finansowych na jakich ma się odbywać użyczenie , nie zabieram głosu .
Powodzenia i trzymam kciuki za nie upadłość pomysłu .

Ropuch
11.02.2009, 17:12
:brawo: Adaś - nic dodać nic ująć :)

Pawel
12.02.2009, 00:35
A może nieznani na forum będą zobowiązani do odbioru osobistego. Wtedy można spisać dane i jak nie odda pożyczonej części to można się do niego przejechać i zrobić mu z dupy jesień średniowiecza?

Zoltan
12.02.2009, 00:49
...
- jeśli uważacie się dalej za zgraną pakę ludzi z pasją to nie komplikujcie sobie życia , uczciwości i wzajemna chęć pomocy powinna wystarczyć , a jak nie starczy to znaczy że jesteś ........... !
....
Problem tylko w tym, że kilku ludzi ma dysponować kasą w imieniu bardziej, lub mniej zgranej grupy (coraz liczniejszej) , i chce mieć określone zasady, na jakich ma to robić. I słusznie !
I dlatego moim zdaniem trzeba coś wypracować, żeby nie było w przyszłości problemów

michoo
12.02.2009, 07:06
Ja sie mogę zając logistyką w razie czego gdzie i jaknajlepiej to wysyłać w afrykańskie zakamarki naszych podróży :)

Jak by co również mogę w tej kwestii pomóc. :) (Na przykład jak by rambo akurat dalekie kraje zwiedzał).

deptul
12.02.2009, 10:42
Może w tym sezonie zrobić projekt pilotażowy?? Żadnych kaucji i żyrantów.
Jeśli tym, który chce pożyczyć jest ktoś, kto płaci składki i bierze czynny udział w życiu grupy - pożyczamy. Jeśli nie znamy człowieka – sorry – może za rok.
Sądzę, że dla osób, które się tu udzielają wizja wykluczenia z czarnej braci w przypadku nieoddania jest gorsza od kar finansowych.
Nie tworzymy żadnych skomplikowanych regulaminów, nie potrzebujemy żyrantów, zabezpieczeń.
Zobaczmy ile tak naprawdę warta jest nasza grupa i afrykańska solidarność.

Pozdrawiam

podos
12.02.2009, 13:53
@ deptul:
Gwoli ścisłosci to pilot był. Przez caly zeszły rok. Wszyscy oddali co pożyczyli.

@ XRV Rally
Z czarnej dupy wyciagnelismy bambusa, choc to nawet nie Polak był i dało się. Nie było tematu kasy ani zadnych zaezpieczeń. I tak wyciagniemy pewnie kazdego, ktory o taka pomoc poprosi.
Ale sciaganie bambusa to jedno, a wypozycznie sprzetu tutaj lokalnie to drugie.
Chcemy dac mozliwosc wypozyczenia rzeczy małych, zeby potem niepotrzebnie nie ponoscic kosztow logistycznych i tracic czasu. Ale jak ktos zegnie zawieszenie w dziczy, to mu je wyślemy. A w sytuacji kryzysowej nie bedziemy raczej dopytywac sie o zabezpieczenia.
Jak ktoś bedzie chcial zrobic przekręt, to zrobi i z 1000 postów.

Pawel
12.02.2009, 14:12
@ deptul:
Gwoli ścisłosci to pilot był. Przez caly zeszły rok. Wszyscy oddali co pożyczyli.

@ XRV Rally
Z czarnej dupy wyciagnelismy bambusa, choc to nawet nie Polak był i dało się. Nie było tematu kasy ani zadnych zaezpieczeń. I tak wyciagniemy pewnie kazdego, ktory o taka pomoc poprosi.
Ale sciaganie bambusa to jedno, a wypozycznie sprzetu tutaj lokalnie to drugie.
Chcemy dac mozliwosc wypozyczenia rzeczy małych, zeby potem niepotrzebnie nie ponoscic kosztow logistycznych i tracic czasu. Ale jak ktos zegnie zawieszenie w dziczy, to mu je wyślemy. A w sytuacji kryzysowej nie bedziemy raczej dopytywac sie o zabezpieczenia.
Jak ktoś bedzie chcial zrobic przekręt, to zrobi i z 1000 postów.

Prawda

puszek
12.02.2009, 14:43
A może bank części powinien tylko i wyłącznie ratowac tyłek jak sie cos zkiepści...? Bo jak wszystko rozpożyczymy to nie będzie jak wspomagać nieszczesliwców gdzieś za górami za lasami...:Sarcastic:

deptul
12.02.2009, 15:38
Jak ktoś bedzie chcial zrobic przekręt, to zrobi i z 1000 postów.
Podos, właśnie do tego zmierzam. Na nieuczciwych nie ma bata.
Albo założymy, że nie ma takich wśród nas albo stworzymy skomplikowany system żyrantów, gwarantów i 100% zabezpieczeń w gotówce a i tak jak ktoś będzie chciał nas oszukać to oszuka i nic na to nie poradzimy...
Tworzymy tutaj grupę ludzi, których łączy wspólna pasja i jakoś nie mogę uwierzyć w to, że może być między nami ktoś na tyle głupi i krótkowzroczny, aby dla paru zł zepsuć sobie dobre imię! Nie tylko na tym forum, bo podejrzewam, że informacja, że Y jest oszustem zostanie puszczona w świat a ten świat jest coraz mniejszy…

JareG
12.02.2009, 19:48
A może bank części powinien tylko i wyłącznie ratowac tyłek jak sie cos zkiepści...? Bo jak wszystko rozpożyczymy to nie będzie jak wspomagać nieszczesliwców gdzieś za górami za lasami...:Sarcastic:
Ino ze wysylka w dzicz to czesto wiekszy wydatek niz sam sprzet - vide modul dla Saszy. Juz lepiej bedzie zabrac cos takiego ze soba.. co innego np. zawiecha, tej i tak sie nie zabierze wiec mozna ja doslac :D:D

podos
24.02.2009, 11:40
Dobra, skoro temat się prawie wyczerpał zabieram sie do ostatecznego spisania regulaminu. Oczywiscie jesli sa jeszcze uwagi - proszę smiało.

podos
25.02.2009, 11:07
W czwartek w Warsztacie ostatnie czytanie, co 5 głow to nie jedna.
Chetni spoza "GTW" zapraszamy również, zeby potem nie było :)

Nowy011
25.02.2009, 11:24
Brawo za odwagę. Celne uwagi, o to chodziło.

Chyba dopiszę, że nie będzie można nic wypożyczyć, jak się nie weźmie udziału w tej dyskusji...;)
Proszę się właczyć...

EEEeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee to ja się odezwę i prroszę to zanotować czarno na białym .....

jakby co mam jedną lampę ordzinal H4 do AT ......drrugą tzw długie też prawie cała z maałym odprysskiem od kamyczka i troche zmatowione ma tzw ,,lustro" wewnątrz............Lampy mam ,, luzem" trzeba by było je zamocować na ,,kropelkę"................łot.. to chciałem napisać

Nowy011
25.02.2009, 11:27
Jak by co również mogę w tej kwestii pomóc. :) (Na przykład jak by rambo akurat dalekie kraje zwiedzał).

A ja mogę pomóc na przykład w windykacji części przetrzymanych po terminie na terenie Mazowsza ...:dizzy:

podos
25.02.2009, 12:12
Hej, o co Wam chodzi z tym assistance?

Zeby wysyłka gdziekolwiek w Świat była na koszt forum?
Bo teraz w projekcie jest na koszt zamawiającego.

pałeł
25.02.2009, 14:21
no a jak ma być? potrzebujesz to płacić trzeba, no może z kasy forum można wyłożyć kwotę ale całość do zwrotu!!!

Nowy011
25.02.2009, 15:05
no a jak ma być? potrzebujesz to płacić trzeba, no może z kasy forum można wyłożyć kwotę ale całość do zwrotu!!!

+ Flaszka

michoo
25.02.2009, 15:11
Wysyłka jak najbardziej na koszt odbiorcy ale jak ma się podpisaną umowę z dhl, dpd czy innym ups taka wysyłka jest dużo dużo tańsza aniżeli standardowy cennik.
Zapłata za wysyłkę mógł by być przy zdawaniu części.

podos
25.02.2009, 15:24
to taki trochę ten assistans ;) na niby. Prawdziwy, to byłby rodzajem ubezpieczenia. Placę składkę i prosze mnie uratować :) Ale to chyba rozważymy w przyszłym roku.

OK. Wysyłki, jesli dojda do skutku, finansowalibysmy z opłat za wypozyczone elementy, a jak by brakło to uruchomimy kasę forum.

Po powrocie delikwent zwraca kasę, tam, skąd poszła - dla jasności rozliczeń.

Ramboszczaku, a udało by sie wycenić wysyłke tych elementów co mamy w Banku do poszczególnych stref DHLa? co by mieć jasność ile co kosztuje?

ramires
25.02.2009, 15:29
Ja tyż już na DHL moge miedzy zagranicznie słać w cenach jak ramboliński

podos
25.02.2009, 15:36
Wysyłka jak najbardziej na koszt odbiorcy ale jak ma się podpisaną umowę z dhl, dpd czy innym ups taka wysyłka jest dużo dużo tańsza aniżeli standardowy cennik.
Zapłata za wysyłkę mógł by być przy zdawaniu części.

własnie chyba jest drożej na koszt odbiorcy, mimo umowy...

ramires
25.02.2009, 15:57
10% drożej jeśli klient ma płacić w "moich" cenach. Tyle to kosztuje.
Jak przesyłka kosztuje 20zł to odbiorca zapłaci 22zł

rambo
25.02.2009, 17:11
to taki trochę ten assistans ;) na niby. Prawdziwy, to byłby rodzajem ubezpieczenia. Placę składkę i prosze mnie uratować :) Ale to chyba rozważymy w przyszłym roku.

OK. Wysyłki, jesli dojda do skutku, finansowalibysmy z opłat za wypozyczone elementy, a jak by brakło to uruchomimy kasę forum.

Po powrocie delikwent zwraca kasę, tam, skąd poszła - dla jasności rozliczeń.

Ramboszczaku, a udało by sie wycenić wysyłke tych elementów co mamy w Banku do poszczególnych stref DHLa? co by mieć jasność ile co kosztuje?

Pewnie tak ale kto ma dziś tyle czasu, bo ja nie mam. Zwolniłem pracownika i trochę mam usrnanie. Cena podstawowa, 8 róznych stref, waga i objetość to bedzie kilkadziesiąt pozycji każdą trzeba obliczyć indywidulanie. Dodać opłate paliwową (ostatnio była 15%) i vat. Jak dla mnie za dużo mogę policzyć 5 przykładowych opcji max

michoo
25.02.2009, 18:56
Ja tyż już na DHL moge miedzy zagranicznie słać w cenach jak ramboliński

Nie wiem jak rambolinski ma dobre ceny jak by co służę pomocą mam podpisaną umowę z DHL i DPD i ceny też myślę że ciekawe.

Podos a "na koszt odbiorcy" to trochę skróciłem myśli. Chodziło mi o to że w ostateczności i wypożyczający i tak zapłaci za przesyłkę
ale wysyłana by była na koszt nadawcy (lepsza cena) a później rozliczana z wypożyczającym.

podos
27.02.2009, 15:27
W czwartek w Warsztacie ostatnie czytanie, co 5 głow to nie jedna.
Chetni spoza "GTW" zapraszamy również, zeby potem nie było :)

no do tego "czytania" nie doszło, znaczy tylko najepka była.

Zmuście sie od ostatniego wysiłku, proszę.

dwie sprawy:

1. Kasa strasznie komplikuje.
Zwłaszcza kaucja zwrotna. Bo trzeba monitorować czy przyszła i potem oddać. Przelewy pieprzenie. I jeszcze US, dziwne wpływy i wypływy.

Chętnie poszedłbym w opcję, że deliwent ma Osobę Polecającą albo płaci kaucje 100 % wartosci. To by było wystarczająco zniechęcające - i w zasadzie wszystko było by oparte na zasadzie zaufania do Osob Polecajacych. W skrajnym przypadku ktoś całkiem nowy i nieznany zapłaciłby Kaucje, jak by bardzo chciał pożyczać. Takie rozwiazanie chyba najlepiej zabezpiecza interesy składkowiczów bo:

a. zawsze jest "zabezpieczenie" Polecającego albo
b. kaucja 100% wartosci.
Akceptowalne?

2. Opłata za wypożyczenie.

Gdyby z niej zrezygnować, uprościła by sie szalenie procedura. Ale nie byłoby kasy na ew. remonty, czy rozbudowę stanu magazynowego. Szacuję około 1000 zł rocznie.

- podnieść składkę? do 50 zł?
Raczej spadnie wtedy ilosc członków, i mniej wiecej pokryło by brak przychodu z wypożyczania...

- podnieść składkę tylko tym co chcą/planują pożyczać? np do 100zł rocznie? To ma wady bo nie ma gwarancji ze w danym terminie część będzie wolna...


jakieś inne proste pomysły?

JareG
27.02.2009, 16:36
(..)
Chętnie poszedłbym w opcję, że deliwent ma Osobę Polecającą albo płaci kaucje 100 % wartosci. To by było wystarczająco zniechęcające - i w zasadzie wszystko było by oparte na zasadzie zaufania do Osob
(..)
a. zawsze jest "zabezpieczenie" Polecającego albo
b. kaucja 100% wartosci.
Akceptowalne?
Dla mnie moze byc :Thumbs_Up:

2. Opłata za wypożyczenie.

Gdyby z niej zrezygnować, uprościła by sie szalenie procedura. Ale nie byłoby kasy na ew. remonty, czy rozbudowę stanu magazynowego. Szacuję około 1000 zł rocznie.
Wg mnie musi byc oplata za korzystanie ze sprzetu. I nie chodzi tu nawet o konkretny cel, ktoremu ma sluzyc ale o zasade. Tym bardziej, ze nie bedzie to jakis koszmar cenowy ta oplata..

7Greg
27.02.2009, 16:40
Wiadomo, jak chodzi o kasę to zawsze są jakieś komplikacje i wszystko się chrzani. Traci się kumpli, żony odchodzą ;)

Niestety nie mam rozwiązania, ale pierwszy rok to będzie egzamin ;)



ps.
Nie wiem gdzie napisać, więc piszę i tu. Chciałbym zarezerwować moduł. Czy jest to możliwe? Podobno miało być "kto pierwszy ten lepszy" ;)

ramires
27.02.2009, 17:52
Moduł jest od RD07 a nie RD07a

dery
27.02.2009, 18:05
Chętnie poszedłbym w opcję, że deliwent ma Osobę Polecającą albo płaci kaucje 100 % wartosci.


swietny pomysl! :brawo:



2. Opłata za wypożyczenie.
Gdyby z niej zrezygnować, uprościła by sie szalenie procedura.

hmm, czy to jest faktycznie az taka komplikacja, czy moze cos przeoczylem?

z tego co rozumiem osoba pozyczajaca costam robi przelew w jakiejstam okreslonej wysokosci na konto forum - i juz.
?

zbyszek_africa
27.02.2009, 22:09
[quote=podos;45985]no do tego "czytania" nie doszło, znaczy tylko najepka była.

Zmuście sie od ostatniego wysiłku, proszę



- podnieść składkę? do 50 zł?
Raczej spadnie wtedy ilosc członków, i mniej wiecej pokryło by brak przychodu z wypożyczania...

- podnieść składkę tylko tym co chcą/planują pożyczać? np do 100zł rocznie? To ma wady bo nie ma gwarancji ze w danym terminie część będzie wolna...


Wiekszość merytorycznych postulatów pana Prezesa GTW :D jest dobra,
co do wniosków o podwyższeniu składki?? i tak już spora grupa forumowiczów nie płaci wcale.... Ryzyko że ktoś nie odda, no cóż zawsze jest taka możliwość, na minę można wdepnąć:(

Aha, przypomniało mi się, nie mam zapasowego modułu RD07, jestem pierwszy:rolleyes:

Pawel
27.02.2009, 23:04
Opłata za wypożyczenie powinna być. Niech będzie to jakaś symboliczna suma ale być powinna.

Co do zabezkieczenia/kaucji to chyba sprawz juz załatwiona

Zoltan
28.02.2009, 00:19
Co do "Asisstence" to trochę żeście zmienili mój pomysł..

chodziło o to, czy jest sens budowania stanu magazynowego części grubszych, typu zawiecha do każdego modelu. Czy nie lepiej jest mieć w pogotowiu kasę, i w razie potrzeby delikwentowi szybko kupić i wysłać, albo wręcz wysłać kasę, bo moze akurat da się gdzieś w pobliżu uziemionego Czarnucha (odległość - rzecz względna) zanabyć potrzebne części. to na okolicznośc, odpukać, np dzwonu na koncu swiata

poza tym ok

podos
28.02.2009, 21:06
Dziekuje za uwagi.

Informuję, że rezerwacji jeszcze nie przyjmuje się. Bedzie do tego cała osobna ARMATA!!!

I nie powiem kiedy, zeby wszyscy mieli równe szanse.:haha2::umowa:

podos
28.02.2009, 21:12
Co do "Asisstence" to trochę żeście zmienili mój pomysł..

chodziło o to, czy jest sens budowania stanu magazynowego części grubszych, typu zawiecha do każdego modelu. Czy nie lepiej jest mieć w pogotowiu kasę, i w razie potrzeby delikwentowi szybko kupić i wysłać, albo wręcz wysłać kasę, bo moze akurat da się gdzieś w pobliżu uziemionego Czarnucha (odległość - rzecz względna) zanabyć potrzebne części. to na okolicznośc, odpukać, np dzwonu na koncu swiata

poza tym ok

Hej,

CHyba akurat ten Twoj pomysł nie przyjął się...
Akurat zawiecha pasuje do wszystich (prawie) modeli. i nie da sie jej kupic z dnia na dzien. A chcemy móc zareagować natychmiast!
Dlatego chcemy mieć takie szpeja w banku. Mamy zreszta jedna zawiechę na stanie z 7a. I raczej wiecej ich nie kupimy.

podos
02.03.2009, 14:43
Załączam prawie finalną wersję regulaminu banku części. Piszę prawie, bo jeśli nie bedzie uwag to stanie sią ona wersją obowiązującą.
Zdaję sobie sprawę, że to amatorszczyzna prawna, starałem się jak mogłem. Jesli ktoś może i chce pomóc - it's more than welcome

Na ostatnie uwagi i zmiany daję sobie i Wam czas do 14 Marca.

1 kwietnia :haha2:o godzinie 12:00 (w południe), o ile nic się nie wydarzy, pojawi się nowy dział forum: Bank Części. Znajdzie się on w części i dla członków forum, płacących składki, więc gdyby ktoś do tego czasu chciał zmienić swój dotychczasowy status, odsyłam do maila aktywacyjnego.

4261

pałeł
02.03.2009, 14:51
tylko nie w pryma aprylis :)

Zoltan
13.03.2009, 20:24
&1
p1. czemu wypożyczenie tylko na 30 dni? co w takiej sytuacji miałby zrobić np Chomik (4 m-ce w drodze). może lepiej byłoby napisać: standardowy okres wypozyczenia to 30 dni i taki uwzględnia cenniki z załącznika, przy okresie dłuższym opłata za wypożyczenie będzie negocjowana indywidualnie
p3. po co chcesz wysyłać komuś uszkodzony element ;)

poza tym:
- czemu kaucja ma być zwracana w terminie do 30 dni? coś długo..proponuje 7dni od momentu przyjęcia elementu przez bank
- jakiś sposób wyboru zarządzającego by się przydał, może przez to samo gremium, co ma rozstrzygać spory??

a tak w ogóle to git

Jeżeli chodzi o assistance to nie upieram się. Jestem pewien,ze w wyjątkowej sytuacji Czarnuchy na pewno się zepną i wyciągną współplemieńca z najgorszego syfu, bez instytucji assistance.

podos
16.03.2009, 11:33
&1
p1. czemu wypożyczenie tylko na 30 dni? co w takiej sytuacji miałby zrobić np Chomik (4 m-ce w drodze). może lepiej byłoby napisać: standardowy okres wypozyczenia to 30 dni i taki uwzględnia cenniki z załącznika, przy okresie dłuższym opłata za wypożyczenie będzie negocjowana indywidualnie

no taki jest zamysł własnie... lekko przeredaguję.

p3. po co chcesz wysyłać komuś uszkodzony element ;)

poprawione

poza tym:
- czemu kaucja ma być zwracana w terminie do 30 dni? coś długo..proponuje 7dni od momentu przyjęcia elementu przez bank


zakładam ze "bankowiec" lub bankier tez moze byc na wakacjach, a wtym czasie zastepca bedzie realizował wysyłki (finanse to juz za duzo) dlatego oczywiscie oddac od razu a jak sie nie da to do 30 dni. Tak se pomyslalem.

- jakiś sposób wyboru zarządzającego by się przydał, może przez to samo gremium, co ma rozstrzygać spory??

moze być - ale na przyszly sezon - zobaczymy jak to działa najpierw.

a tak w ogóle to git


dzieki

AnubisXRV
06.05.2009, 11:09
Ruszył owy bank już, czy jeszcze ?

deptul
06.05.2009, 11:32
Ruszył, ruszył. Jednak jeśli chcesz coś wypożyczyć to pośpiesz się, bo zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania!;)

AnubisXRV
06.05.2009, 13:04
A ja wręcz przeciwnie, mam tarczki sprzęgłowe, które jak wyszło w praktyce niepotrzebnie wymieniłem. Jedynie sprężyny trzeba było zmienić. Tak więc nie wiem czy używki też się liczą ale jak coś to moje tarczki leżą w garażu. Przynajmniej tak mi się wydaje, że są w stanie jeszcze trochę przejechać :) Chodź koszt zapasu nie jest jakiś tragiczny... no ale !