PDA

View Full Version : Opłaty za autostrady na Węgrzech


spider2you
08.07.2015, 00:11
Czarnuchy drogie moje.
Próbuję ogarnąc nowy system zakupu e-winiet na autostrady w Hungarii i za cholerę nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.
Przy rejestracji karzą mi podać jakąć klasę pojazdu EURO (emisja spalin) i kategorię J2 czy J3 czy J4 - co wyczytałem, że jest dla ciężarówek.
Mój pojazd diesel 2005 Scenic wychodzi mi raz EURO3, w innym miejscu EURO4, ale kurczaki, co to za J-ty????
Mam wpisać J2 i EURO4 czyli od 2005 czy EURO3 od 2000?

Zgłupiałem.
Ktoś podpowie?


P.S.
W tamtym roku było prosto i łatwo - poszło w 5 minut, teraz jestem chyba za głupi :)

Adagiio
08.07.2015, 06:32
Nic nie wypełniasz . Zatrzymujesz się na granicy lub pierwszej stacji benzynowej i kupujesz winietki są na 10 dni , miesiąc lub rok , osobowe auto do 3.5 tony koszt 2750 forintów na 10 dni . Dostajesz paragon ( wydruk z kasy fiskalnej ) i to uprawnia Cię do jazdy przez okres na który została wykupiona , tyle .
Zdrowia .

bigboykr
08.07.2015, 08:40
Spider - a przekraczasz 3.5 tony w zestawie? Bo tylko dla takich pojazdów (zespołów) winiety są w formie e-myta. Reszta to normalne winietki pisane na nr rejestracyjny kupowane na stacjach i granicach.

PszemekADV
08.07.2015, 08:53
Z tego co ja wiem to od jakiegoś czasu można winietki kupować właśnie online w formie drukowanego PDFa, kiedyś szło kupić tutaj:
http://www.tolltickets.com/default.aspx?lang=pl-PL&mnu=c

Ale obecnie tylko pozostaje strona lub jakaś stacja. Za to kupisz winietę na Słowacje, wysyłka około 2euro, a winieta jest ważna od daty jaką podasz.

Ja sam kupuje na całą trasę z góry nalepiam i jadę bez wymuszonych postojów.

PszemekADV
08.07.2015, 09:00
I nie wiem czy dobrze rozumuje ale Ciebie obowiązuje cena D1 : 2 975 HUF I powinieneś kupować pod linkiem:
https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

a te kategorie które podałeś obowiązują na zakładce e-toll
(wejdź na e-winttege czy jakoś tak :P)

spider2you
08.07.2015, 09:20
Ooo widzisz, chyba sobie w złą zakładkę wszedłem :) Ale ze mnie pierdoła.
Adagio, teraz warto kupować przez internet, bo jest taniej niż na stacjach.