PDA

View Full Version : Podpięcie woltomierza - RD 07


hans
15.01.2009, 10:06
ellou,

korzystając z zimy i ogólnie paskudnej pogody wziąłem się za psucie (usprawnianie) motocykla

jestem właśnie na etapie podpinania woltomierza (auto gauge indiglo), a że elektryka jest moja średnio mocna stroną, chcę posiłkować się Waszymi doświadczeniami.

A mianowicie:
- podświetlenie podepnę pod światła przednie - to nie problem
- w którym miejscu najlepiej podpiąć kable pomiarowe woltomierza - pod włącznik zapłonu? W którym miejscu? gdzie indziej? Teoretycznie moze byc to dowolne miejsce gdzie po włączeniu zapłonu jest napięcie - może zatem pod np. wskaźnik temperatury...?

Jakby ktoś jeszcze znal kolor kabla pod który trza się wpiąć............

z góry dzieki

ps. piwo za pomoc wysyłam pocztą polską.
ps2. szukalem na w archiwum ale opisu podpięcia nie znalazlem (może źle szukalem...)

klanol
15.01.2009, 10:23
rozsądnym niejscem jest przewód zasilający wentylator, ma zabezpieczenie bezpiecznikiem i nie jest obciążony innymi odbiornikami. jak coś popsujesz to bezpiecznik nie pozbawi motocykla jakiejś funkcji życiowej np brak świateł w ciemnej dupie w przypadku kombinacji z przewodami od świateł :)

hans
15.01.2009, 10:42
czyli generalnie - kazde miejsce gdzie po wlaczeniu stacyjki jest prad, dobrze mysle?

AWOBIALY
15.01.2009, 10:42
ellou,

korzystając z zimy i ogólnie paskudnej pogody wziąłem się za psucie (usprawnianie) motocykla

jestem właśnie na etapie podpinania woltomierza (auto gauge indiglo), a że elektryka jest moja średnio mocna stroną, chcę posiłkować się Waszymi doświadczeniami.

A mianowicie:
- podświetlenie podepnę pod światła przednie - to nie problem
- w którym miejscu najlepiej podpiąć kable pomiarowe woltomierza - pod włącznik zapłonu? W którym miejscu? gdzie indziej? Teoretycznie moze byc to dowolne miejsce gdzie po włączeniu zapłonu jest napięcie - może zatem pod np. wskaźnik temperatury...?

Jakby ktoś jeszcze znal kolor kabla pod który trza się wpiąć............

z góry dzieki

ps. piwo za pomoc wysyłam pocztą polską.
ps2. szukalem na w archiwum ale opisu podpięcia nie znalazlem (może źle szukalem...)

Czesc,ja bym puscił dwa nowe przewody do akumulatora i na plusie wstawił na wszelki wypadek bezpiuecznik,(i ewentualnie jakis wyłącznik)bedzie ok koszt ok 10 zł nie wiecej.Nie radziłbym ci podpinac pod cos innego,po co mieszac w to instalacje .Bedzie pokazywał ci napiecie akumulatora,po zapaleniu motorku równiez nap. ładowania,jak by ci kiedys nie działał to bezpiecznik sie spalił lub uszkodził sie woltomierz i nie bedziesz sie zastanawiał czy to moze cos innego.Ale ze stacyjki też mozesz,genelalnie gdzie nie podepniesz to i tak zadziała.pozdro:)

podos
15.01.2009, 10:45
Ja sie wpiąłem po stacyjce bezpośrednio za skrzynką bezpieczników. + wlutowany w czerwono czarny kabel, skrajny prawy o ile pamiętam. Masa do ramy. Oświetlenie woltomerza do ktoryś kabli oswietleniowych tripmastera.

hans
15.01.2009, 10:52
Czesc,ja bym puscił dwa nowe przewody do akumulatora i na plusie wstawił na wszelki wypadek bezpiuecznik,bedzie ok koszt ok 10 zł nie wiecej.Nie radziłbym ci podpinac pod cos innego,po co mieszac w to instalacje .Bedzie pokazywał ci napiecie akumulatora,po zapaleniu motorku równiez nap. ładowania,jak by ci kiedys nie działał to bezpiecznik sie spalił lub uszkodził sie woltomierz i nie bedziesz sie zastanawiał czy to moze cos innego

- jeno ze wtedy bedzie pokazywal caly czas, w trasie, postoju, garazu..... w takim raze trzeba by robic go z przelącznikiem on/off aby caly czas nie pokazywal.

jesli dobrze mysle...

podos
15.01.2009, 11:07
Stacyjka jest przełacznikiem on/off i w dodatku zabezpieczona bezpiecznikami oryginalnymi.

klanol
15.01.2009, 11:35
generalna zasada: od akumulatora ręce precz! niczego nie podłącza się bezpośrednio do akumulatora! dlaczego? pomyślcie sami albo... nie podłączajcie i już!
miejsce na wpięcia bezpieczne: kostka przy styczniku (stale mieszka tam prąd), kostka pod bakiem (skrajna prawa) - tu mamy wybór pomiędzy obwodem włączanym przez stacyjkę lub przewodem ze stałym zasilaniem. skrzynka na bezpieczniki jest dobrym rozwiązaniem jeżeli chcemy coś podpiąć bez dodatkowego bezpiecznika z zastrzeżeniem mojego wcześniejszego postu. Każde insze podłączenie tylko przez bezpiecznik po dokładnym przestudiowaniu schematu co i jak aby potem nie było beczenia że się zesrało.

Stacyjka jest przełacznikiem on/off i w dodatku zabezpieczona bezpiecznikami oryginalnymi.
do stacyjki główny przewód nie ma zabezpieczenia, idzie prosto od elektrowni (tylko przy wyłączonym silniku jest zabezpieczenie przy akumulatorze bezp 30A) dopiero stacyjka podaje pront na skrzynkę z bezpiecznikami właściwymi:oldman:

czytać schematy!!!!

podos
15.01.2009, 12:03
E, to ja sie nie znam.

Ala mnie z obrazka wynika ze w linii są bezpieczniki zarówno na czerwonym jak i na czarno-czerwonym. Oba idą do stacyjki. Ale ja laik jestem.

3579

klanol
15.01.2009, 12:46
E - jest to przewód bezpośredni zasilający tripmajstra (stałe podtrzymanie napięcia), jest on wcześniej rozdzielony do stacyjki właśnie i z niej idzie w kierunku bezpieczników -
skrajny z lewej przewód włączany stacyjką i zasila bezpieczniki
obok niebieski A to przewód włączany stacyjką zasilający wentylator chłodnicy (do niego można się podpiąć w skrzynce bezpieczników jak i w kostce pod bakiem)
sama zaś stacyjka nie jest zabezpieczona bezpiecznikami. jak wspominałem, tylko przy wyłączonym silniku, jeżeli korzystamy z prądu akumulatora instalacja jest zasilana poprzez 30A bezpiecznik przy styczniku. w przypadku zasilania podczas jazdy ten bezpiecznik nie chroni instalacji! wszelkie podłączenia najlepiej puszczać przez bezpieczniki - nie zaszkodzi na pewno a zawsze pomoże!

podos
15.01.2009, 12:55
No tak. Doszedłem już do podobnych wniosków.
Czyli w praktyce ciągnąc wzdłuż motocykla, dwużyłowy kabel którym podepniesz + i - woltomierza gdzieś przy kierownicy, na + dajesz bezpiecznik 5W. I z tym plusem jedziesz do skrzynki bezpieczników lub wspomnianej kostki. A z minusem do ramy.

Prawda?

klanol
15.01.2009, 13:18
Podpinasz się pod przewód wentylatora. Blisko deski rozdzielczej, nie trzeba ciągnąć kilkometrów kabli i masz zabezpieczenie w skrzynce bezpieczników. W razie czego jak spalisz bezpiecznik to pójdzie tylko ten od wentylatora. Oczywiście można też pod przewody wychodzące ze stacyjki ale wtedy trzeba umieścić bezpiecznik w niewygodnym miejscu.

hans
15.01.2009, 14:03
oki, panowie, czyli male resume:

podswietlenie - pod tripmajstra coby w światła nie ingerować
zasilanie: - do ramy
: + do kabla zasilającego wentylator na chlodnicy ((czarny kabel w kolorowy rzucik wg. diagramu Haynes'a, prowadzący do "fan motor")Podpinac sie nozna tak blisko silniczka jak sie chce.))
: + zabezpieczyc bezpiecznikiem 5A na okolicznosc niemca

zalety tego rozwiazania: malo kabli, dziala tylko po wlaczeniu stacyjki, nie trza sie wpinac w kostki pod bakiem i go demontowac. obwod podwojnie zabezpieczony: 10A bezpiecznik wpuszce i 5A na kablu.

correct?

klanol
15.01.2009, 14:48
oki, panowie, czyli male resume:

podswietlenie - pod tripmajstra coby w światła nie ingerować
zasilanie: - do ramy
: + do kabla zasilającego wentylator na chlodnicy ((czarny kabel w kolorowy rzucik wg. diagramu Haynes'a, prowadzący do "fan motor")Podpinac sie nozna tak blisko silniczka jak sie chce.))
: + zabezpieczyc bezpiecznikiem 5A na okolicznosc niemca

zalety tego rozwiazania: malo kabli, dziala tylko po wlaczeniu stacyjki, nie trza sie wpinac w kostki pod bakiem i go demontowac. obwod podwojnie zabezpieczony: 10A bezpiecznik wpuszce i 5A na kablu.

correct?
może być nawet bez drugiego bezpiecznika w tym przypadku:Thumbs_Up:

hans
15.01.2009, 14:51
zatem:
koledzy Klanol i Podos proszeni o wyslanie mi na PW adresu do wysylki browara :)
w poniedzialek powiem jak poszlo psucie.

ps. jak ja nie lubie elektryki........

klanol
15.01.2009, 15:14
i jeszcze jedno na koniec: lutować, izolować i izolować! rurki termokurczliwe najlepiej i taśma do owinięcia przewodu - robi się sztywniejszy i nie pęta się jak smród po gaciach pod wpływem wiatru.

motormaniak
15.01.2009, 16:35
No - i to jest łopatologiczne wyjaśnienie sprawy. Również wykorzystuje zasilanie wentylatora. Pozdr

wojtalski
16.01.2009, 21:35
Czy jest szansa, że takie coś http://www.twenga.pl/oferta/46235/8006145007188195160.html się sprawdzi? Gabarytowo mniejsze, łatwiej gdzieś to przykleić, no i teoretycznie precyzyjniejsze w odczycie wartości.

Zet Johny
16.01.2009, 23:00
zatem:
w poniedzialek powiem jak poszlo psucie.

Też chcę sobie zamontować coś takiego.
Odnośnie instalacji już wszystko jasne.
Jakich woltomierzy używacie i jakie polecacie.
Oczywiście mile widziane fotki gdzie je montujecie.
Dzięki!

hans
18.01.2009, 14:16
wiec;
po sredniociezkiej walce , zuzyciu wielu termokurczów i tasmy izolacyjnej osiagnalem efekt jak ponizej.

Dzieki wszystkim za pomoc!

Zet Johny
18.01.2009, 23:06
Dzięki za zdjęcia.
Fajnie to wygląda i przyjemnie świeci.

wojtalski
06.02.2009, 21:08
Czy jest szansa, że takie coś http://www.twenga.pl/oferta/46235/8006145007188195160.html się sprawdzi? Gabarytowo mniejsze, łatwiej gdzieś to przykleić, no i teoretycznie precyzyjniejsze w odczycie wartości.

Panowie, nada się, czy się nie nada?

Misza
06.02.2009, 21:29
Ja sobie nabyłem taki: http://moto.allegro.pl/item548586146_samochodowy_woltomierz_napiecia_stal ego_vs1c.html tylko wersja cięższa o obudowę.

Obudowę uszczelniłem takim niebieskim szajstwem co ponoć jest uszczelniaczem. Przymontowałem na nity do kawałka kątownika alu i na trytki przypiąłem do stelaża poniżej zegarów (nic nie wadzi i nie rzuca sie w oczy podczas jazdy, chociaż można go normalnie kontrolować), pomiędzy obrotomierzem i prędkościomierzem. Pasuje idealnie. Wpięty jest w obwód lamp i wyłączany opcjonalnie wyłącznikiem czerwonego koloru :). Nie wiem czy to dobre teoretycznie miejsce podpięcia obwodu ale działa jak narazie.