PDA

View Full Version : wytłumaczcie mi chopy o co chodzi z intercomem


vtwin90
24.10.2014, 20:25
Chyba proces starczy u mnie nabrał rozpędu czy ktosik mógł by mi wytłumaczyć co do intercomu zakupując takie cudo gdzie zaznaczone jest 1szt.
http://allegro.pl/interkom-motocyklowy-bluetooth-3-0-sena-1szt-p-n-i4656650532.html
będzie możliwość odbierania rozmów telefonicznych z dwóch tel. czy tylko z jednego ?
czy trzeba kupić o coś takiego
http://allegro.pl/sena-interkom-motocyklowy-bluetooth-smh5d-01-2-szt-i4688436701.html gdzie zaznaczone jest 2szt.

Rajtek
25.10.2014, 00:54
I-szy przypadek - jeden interkom = jeden telefon
II-gi przypadek - jeden interkom = jeden telefon, dwa to dwa telefony

p.s. proces starczy jest w fazie zaawansowanej ;))))

myku
25.10.2014, 04:07
Podepne sie z zypytaniem,bo noga jestem.Rozumiem,ze to Produkt dobrej jakosci i wart swojej ceny?

koli82
25.10.2014, 08:34
Używam takiego interkomu od czerwca i póki co jestem zadowolony. Kupiłem wersję z możliwością odbierania radia i gorąco polecam. Niestety nie jest prawdą że zasięg pomiędzy interkomami (takie same mają znajomi) wynosi 400 metrów, trzaski już słychać po ok 100m, a przy 150-200 metrach możliwość rozmowy zanika w ogóle. Bateria trzyma ok 7 godzin przy włączonym radiu.

vtwin90
25.10.2014, 16:22
I-szy przypadek - jeden interkom = jeden telefon
II-gi przypadek - jeden interkom = jeden telefon, dwa to dwa telefony

p.s. proces starczy jest w fazie zaawansowanej ;))))

Dzięki za odpowiedź :o proces postępuje błyskwicznie:p

honda_honda
25.10.2014, 17:08
Zasięgi podawane przez producentów dotyczą pomiarów w warunkach optymalnych co rzadko można uzyskać. Ja używam Scala Rider G4 i tutaj łączność miedzy motocyklami jest OK choć nie wiem czy osiąga deklarowane 1600m.

vtwin90
21.11.2014, 15:24
Używa ktoś tego sprzętu?
czy to nie kupa składana małymi chińskimi rączkami:Sarcastic:
http://allegro.pl/interkom-intercom-motocyklowy-na-bluetooth-500m-i4755238234.html

sebol
23.11.2014, 11:23
W nazwie jest "profesjonalny" więc pewnie jest BDB :) a tak na serio to większość sprzętu jest robiona w CHRL. Jeśli jeździsz w kilka motocykli , a koledzy mają interkomy , to kupując zwróć uwagę czy będzie kompatybilny . Zasięg 500m w mieście będzie sporo mniejszy ( może nawet nie 100 m ) . Gwarancja tylko 1 rok . Ja mam Scala Rider G4 i mogę go polecić z tym , że cena zupełnie inna . Myślę jednak , że warto dozbierać i kupić coś lepszego .

Evvil
24.11.2014, 22:21
A ja już się mądrzyłem to pomądrzę się jeszcze raz - kabelek z mikrofonem, telefon z androidem, soft do parzenia się po BT i jazda.

Johnny_KTM
24.11.2014, 23:18
A ja już się mądrzyłem to pomądrzę się jeszcze raz - kabelek z mikrofonem, telefon z androidem, soft do parzenia się po BT i jazda.

Ciekawy pomysł. Masz na myśli np. Bluetooth Walkie Talkie? Próbowałeś? Jak z baterią? Nie trzeba nic wciskać żeby się połączyć? To jest normalne dualowe połączenie?

vtwin90
25.11.2014, 17:25
Zdecyduje się raczej na Sene
http://allegro.pl/interkom-motocyklowy-bluetooth-3-0-sena-2szt-p-n-i4739953100.html
Cena jeszcze w miare i opinia dobra co do zasięgów to co pisza to biorę z dużym marginesem

tmarc
25.11.2014, 22:36
Popytaj u sprzedawcy z sena był problem z połączeniem z innymi producentami. dobry sprzęt to interphone, n-com nolanowski.

Evvil
26.11.2014, 15:06
Próbowałem na "sucho" bo jakoś tak nigdy nie miałem potrzeby rozmawiać w czasie jazdy i co mam powiedzieć - działało. Co do zasięgu - ogranicza go zasięg bluetooth. Co do baterii - trzeba to na ładowarce trzymać. Blutacz ma to do siebie że żre jak opętany.

Ja wogóle mało rozmowny jestem na trzeźwo ale sprawdzałem że bangla z pokoju do pokoju, więc pewnie na większym trochę zasięgu też obleci ;)

Bardziej sensowny koncept który widzę to kupienie najtańszego możliwego mobilnego routera wifi. Podpięcie tego do instalacji. W ten sposób wokół motocykla masz sieć wifi - zasięg będzie nieco lepszy niż bluetooth, baterii w telefonach nie będzie też aż tak żarło. Co prawda jeśli odstępy pomiędzy początkiem a końcem peletonu będą znaczne, to nie ma to sensu, no ale żaden komunikator tego nie uciągnie.

Dalej możliwości masz już duuużo szersze jeśli chodzi o komunikację.


Myślę że ciekawym a możliwym do zaadaptowania rozwiązaniem jest małe cb radio. Minusem jest to, że trzeba to gdzieś zamontować i trochę nagrzebać (gruszę przerobić tak aby załączanie mikrofonu było przy kierownicy a sam głośnik zamienić na słuchawkę). Do tego jeszcze dochodzi to, że każdy motocykl musiałby to mieć, plus antena jeszcze, ale wydaje mi się że antenę spokojnie możnaby owinąć wokół ramy.

Plusy - niezły zasięg i raczej bardziej można na tym polegać niż na rozwiązaniach bluetooth / wifi.

Ciekawe dlaczego jeszcze nikt na to nie wpadł żeby to robić do motocykli?

honda_honda
26.11.2014, 15:21
Rozwiązania z CB do motocykla są od dawna. Przerabiałem to jakiś czas temu ale nie byłem zadowolony. Obecnie użytkuje Scala Rider G4 i uważam że jest to bardzo dobre rozwiązanie jeżeli chcesz pogadać z kolegami w grupie. Niestety nie masz kontaktu z puszkami żeby dowiedzieć się co się dzieje na drodze.Trzeba jednak wybrać co komu bardziej potrzebne - ja wybrałem Scalę.

vtwin90
26.11.2014, 15:25
Śmigam sam z kobitą na plecach w 80% potrzebny mi do odbierania tel. pod czas śmigania dosyć mam stawania i szukania telefonu .
Sena wydaje mi się że jest wykonana solidnie w porównaniu z tym
http://allegro.pl/interkom-bluetooth-1000m-motocykl-quad-6-osob-i4829522251.html
ta z linku jest u mnie na miejscu do odebrania koleś z Żor co do CB dla motocykla kwestia czasu problemem jest miniaturyzacja radia CB do kredensu typu Goldas czy Venture, Elektra nie ma problemu wciśniesz CB z samochodowe ale do zwykłych trudniej.

marekw
08.06.2015, 01:12
Na Aliexpres jest pelno dobrych interkomow w rozsadnych cenach do 100 $

magicl
08.06.2015, 17:39
Taka ciekawostka;

"|Zasięg urządzenia determinowany jest przez klasę mocy:
klasa 1 (100 mW) ma największy zasięg, teoretycznie do 100 m
klasa 2 (2,5 mW) jest najpowszechniejsza w użyciu, teoretyczny zasięg do 10 m
klasa 3 (1 mW) rzadko używana, z teoretycznym zasięgiem do 1 m "|

Pytanie- jak sie ma parametr zasiegu podawany na aukcjach Allegro (np. do 1200m) do rzeczywistosci?

kjakub
08.06.2015, 19:46
Za Wiki: (http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth)

The effective range varies due to propagation conditions, material coverage, production sample variations, antenna configurations and battery conditions. Most Bluetooth applications are for indoor conditions, where attenuation of walls and signal fading due to signal reflections make the range far lower than specified line-of-sight ranges of the Bluetooth products.
(...)
Connecting two Class 1 devices with both high sensitivity and high power can allow ranges far in excess of the typical 100m, depending on the throughput required by the application. Some such devices allow open field ranges of up to 1 km and beyond between two similar devices without exceeding legal emission limits.
W streszczeniu: Rzeczywisty zasięg zależy od propagacji fal. Na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma przeszkód typu ściany, używając odbiorników o wysokiej czułości i selektywności można osiągnąć wyraźnie większy zasięg komunikacji przy tej samej mocy nadajnika.
Choć to deklarowane 1200 m możliwe jest do osiągnięcia chyba tylko w specyficznych warunkach.

spider2you
08.06.2015, 20:48
Ja kupiłem sobie właśnie takie cudo :)
http://www.aliexpress.com/item/2015-New-Updated-Version-TCOM-SC-W-Screen-BT-Bluetooth-Motorcycle-Helmet-Intercom-Headset-with-FM/32304830619.html

Potrzebowałem na 2 kaski, a bez sensu było kupować 2 urządzenia.
Trochę zabawy z montażem, bo słuchawki mają 1 cm grubości, ale wszystko działa.
Radio chodzi, z telefonem się łączy szybko i bez kłopotów. Nie testowałem tylko parowania z innymi zestawami BT.
Osobiście mi pasuje, a cena nie zabija.

magicl
08.06.2015, 21:09
Za Wiki: (http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth)


W streszczeniu: Rzeczywisty zasięg zależy od propagacji fal. Na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma przeszkód typu ściany, używając odbiorników o wysokiej czułości i selektywności można osiągnąć wyraźnie większy zasięg komunikacji przy tej samej mocy nadajnika.
Choć to deklarowane 1200 m możliwe jest do osiągnięcia chyba tylko w specyficznych warunkach.

@kjakub ja to wszystko rozumie, tylko 100 metrow to jest dla mnie 100 metrow a nie 1200. To tak jakby powiedziec, ze predkosc max danego pojazdu wynosi np. 240km/h a w specyficznych warunkach 400km/h. Uwierzysz w to? Wiem, szukam huja do dupy ;-)

Jak bym wierzyl w to co pisza w Wik,i to juz dawno bym nie zyl.

Złom
08.06.2015, 21:43
Bardziej sensowny koncept który widzę to kupienie najtańszego możliwego mobilnego routera wifi. Podpięcie tego do instalacji. W ten sposób wokół motocykla masz sieć wifi - zasięg będzie nieco lepszy niż bluetooth, baterii w telefonach nie będzie też aż tak żarło. Co prawda jeśli odstępy pomiędzy początkiem a końcem peletonu będą znaczne, to nie ma to sensu, no ale żaden komunikator tego nie uciągnie.


Ja sobie włączam hotspot w telefonie a pasażerka połączona przez niego może sobie swobodnie ze mną rozmawiać. Poprzednie telefony w trybie hotspot zużywały dużo baterii i nie starczało na cały dzień jazdy, teraz już starcza. A jak ktoś ma takiego co je baterię to zawsze można ładować w czasie jazdy a telefon w kieszeni trzymać. Mi mój jako navi służy jednocześnie.

krzysiek_m
09.06.2015, 00:30
@kjakub ja to wszystko rozumie, tylko 100 metrow to jest dla mnie 100 metrow a nie 1200. To tak jakby powiedziec, ze predkosc max danego pojazdu wynosi np. 240km/h a w specyficznych warunkach 400km/h. Uwierzysz w to? .

Ekhm...
Porównaj to do widzialności. W ładny dzień widać daleko, w brzydki już nie tak daleko. A jak jest mgła to prawie w ogóle. Dokładnie ten sam mechanizm powoduje, że raz 100m raz 1200m jest zasięgu.

magicl
09.06.2015, 11:55
Poddaje sie, blogoslawieni ci ktorzy uwierzyli :)

xtr
12.06.2015, 18:20
1200m z propagacja to tak jak w radiu CB standardowo radio CB ma zasieg 10-20km a przy sprzyjającej propagacji możesz rozmawiać z osoba która jest kilkaset km od Ciebie

NUROFEN
17.09.2015, 12:36
ja tak sobie po wolutku kombinuję zeby mieć komunikację z pasażerem.

Na wypasione BT chyba troszkę mnie nie stać.
Moglibyście coś zaproponować? Opcja z kablem też wchodzi w gre bo wolę coś tanszego i z dobra s łyszalnośćią niż wi fi i hooja słychać powyzej np 80 km / h

interkom (http://www.interkomy.pl/interkom-motocyklowy)
?

RonDell
17.09.2015, 13:35
Rozwiązania kablowe to słaby pomysł.

Zobacz to:

http://www.aliexpress.com/item/V6-Bluetooth-Intercom-1200M-2-Riders-BT-Motorcycle-Motorbike-Helmet-Intercom-Suit-for-Full-face-Motorcycle/32298146709.html?tracelog=back_to_detail_a

https://lh3.googleusercontent.com/Txd_zGT1syvPuI90YJgF-Fz_vu8y3UhNkRQ3rKvmDv5tglNE7ThXC4CvT7otV_kpbCSH-UnRYjYvL9AfV-9TrEljxcoWarVmEvBTOXQopK6RU-TGyfK_6mF5yVj9ai9VwmX8sf5eNBQcI0b8ZTDFE7xYMQwV_lNj Zg6TFkfMmiUxo0MggXpzyAwvEte9PXIkbGEhkDv3wZDLl80WcS PRwKPwfsAggwSl5g4jTuwKsNOWwJn1jTHNdNWd7lFI93LqEwjA t8LDbRRsDcBWGdsKNO9rD4Dg8ue-qacxvUi8saY-vyE-j9il0v1pDq8PV_K4qm_EQM_enRn-B6GAwkjgPi3zU82WLiSBAe-cCPaLTNNp-8M_kPL46FYMUOlGqD1apjISMAlwm2rr2HuFSGj7rn_doqpoa6D 2b5WE7I-uj2gwJ2Blnj7FdDWOmW3svURuALU03taLzI4HFNG8M9Q9drD9k UiferuCIv2JG63jo-W8RnJ_6yZ8UWlgWEzmSJleWEVUPSe1kLHRmuaaUUrwyfAIKVTl FfMxSdOlvAbF7Xc=w500-h448-no

Koledzy mają a ja właśnie chcę kupić na dniach.
Wszystko po bluetooth - 8 godzin spokojnie wytrzymuje.
Telefon się odbiera automatycznie po 3 sygnałach, można słuchać muzy (jak ktoś lubi;)). Sprawdzone przez 2 sezony i wiele tysięcy kilometrów.
Czyli wszystkie zalety wynikające z połączenia z telefonem.

ArturS
17.09.2015, 13:58
Kumpel używa małych chamerykańskich łokitoki, które pracują na niedozwolonych u nas częstotliwościach. Zasięg pierooński, można się wpiąć zestawem do kasku, kwota zakupu śmieszna w porównaniu do normalnie działających intercomów. Dowiem się co to takiego. Ale bliżej temu do CB. Trzeba więc też przyczepić przycisk na kierownicy.

edit
https://midlandusa.com/product/gxt2000-two-way-radio/