PDA

View Full Version : Twardosc zebatek


szynszyll
12.11.2013, 11:24
yo!

korzystajac z nowej zabawki zakupionej do mojego zakladu postanowilem troche poeksperymentowac.

na 'tapete' poszlo kilka zebatek napedowych od AT - metoda brinella sprawdzilem ich twardosc. oto wyniki - srednice odcisku w mm i wartosc BHN w skali brinella. sila i kulka dla wszystkich zebatek byly te same - 3000 kgf i 10 mm.

mala oryginal HONDA 2,7 mm 515 BHN
mala JT 3,0 mm 414 BHN
mala Access 2,8 mm 477 BHN
mala Sunstar 2,8 mm 477 BHN

duza Access 4,8 mm 155 BHN
duza honda oryginal 4,3 mm 196 BHN
duza JT C45 4,4 mm 187 BHN
duza Sunstar 4,8 mm 155 BHN
duza no name 47 zebow 4,8 mm 155 BHN
duza JT C49 4,0 mm 228 BHN - zdecydowany zwycięzca

na fotce pokazalem jak taki odcisk wyglada

w miare mozliwosci i kontaktu z produktami innych firm bede dorzucal kolejne wyniki

JarekO
12.11.2013, 11:34
Fajnie. Jakie wnioski? Któraś lepsza, a któraś gorsza?

Pozdrawiam
--
Jarek

szynszyll
12.11.2013, 11:57
im twardsza tym zapewne lepsza - trzeba jednak odpowiedziec sobie na pytanie jaka taktyke obierzemy - czy zakladamy zestaw najmocniejszy i najdrozszy ( oryginalna zebatka tylna Hondy to na dzis ponad 400 pln ) czy tez zestaw, ze sie tak wyraze 'zbilansowany'.

dla mnie zaskoczeniem numer jeden jest doskonaly wynik przedniej zebatki tajwanskiego Access-a. tyl C45 JT tez wyszedl OK.

mishieck
12.11.2013, 12:10
Czy super twarda przednia zębatka nie wpłynie negatywnie na żywotność wałka?

szynszyll
12.11.2013, 12:43
diabli wiedza jak to jest. tak jak napisalem - nie sprawdzilem jeszcze oryginalu przod - bede mial okazje to dopisze wynik. na pewno zostalo to odpowiednio 'sparowane'.

miroslaw123
12.11.2013, 12:52
Profesjonalny, fachowy, obiektywny test! No i teraz rodzi się pytanie czy (tak jak niektórzy robią) warto częściej wymieniać przednią, skoro jest blisko trzykrotnie twardsza, czy jednak producent ma rację i jest to nadgorliwość... a odpowiedzi dobrej i tak nie ustalimy :haha2:

slafo
12.11.2013, 12:57
może dla pełnego obrazu należałoby sprawdzić też wałek ?

szynszyll
12.11.2013, 13:45
prosze bardzo - kto ma walek luzem - prosze podeslac i sprawdzimy ;) przednia zebatka musi byc twardsza bo ma 46/16 razy wiecej pracy do wykonania.

walek trzeba bedzie jednak do pomiaru zniszczyc - potrzebuje dwóch powierzchni rownoleglych, wiec bede musial uciac 'plasterek'.

Zet Johny
12.11.2013, 13:53
No a taki wałek może mieś inną twardość na powierzchni a inną w środku (utwardzany powierzchniowo). Nie wiem czy tak jest ale trzeba to sprawdzić.

Lepi
12.11.2013, 14:07
Jest tak na pewno. Zębatki, zwłaszcza tylne też mogą być ulepszane tylko na obwodzie.

szynszyll
12.11.2013, 14:21
wszystkie zebatki sprawdzalem w 3-4 miejscach - twardosc w kazdym z nich jest identyczna - czy to na obwodzie czy w centrum. nie przesadzajmy - to nie jest element promu kosmicznego tylko kawalek blachy wyciety na prasie i przehartowany. na bramie tajwanskiej fabryki taka zebatka kosztuje dolara. ile moze byc warta tona takiego materialu - ktos handluje czyms takim tutaj? niech sie wypowie.

zebatka tyl wazy ok 1000 g - przod okolo 370 g

Lepi
12.11.2013, 15:19
Aż tak proste to nie jest. I przynajmniej tylne robi się między innymi w Polsce :)

Zet Johny
12.11.2013, 15:24
Tylko jak sprawdzić wałek zdawczy?
Czasem mi się wydaje że one mają różną twardość oglądając w różnym stanie AT i zaskakująco dobrymi lub złymi wałkami.

mdxmd
12.11.2013, 17:54
myślę, że wałek na pewno jest utwardzany powierzchniowo, inaczej tego nie widzę aby mógł przetrwać naciski powierzchniowe i siły skręcające.

szynszyll dobra robota! nie sądziłem, że tylna JT jest twardsza od SUNSTAR'a ciekaw jestem jak wyjdzie przód HONDY,

należy jeszcze pamiętać, że twardość to tylko część sukcesu pozostaje jeszcze jakość wykonania powierzchni wieloklinu zębatki tylko jak to zmierzyć...

pałeł
12.11.2013, 19:57
szynszyllu a powierzchnia pod badanie nie powinna być polerowana ??
bo u mnie w robocie twardość mierzą w HRC albo w czymś tam innym ale końcówka wgłębnika jest diametowa i trzeba zrobić z 5 pomiarów i wyciagnac średnia :)

mishieck
12.11.2013, 20:09
Pałeł: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_twardo%C5%9Bci_Rockwella

A Szynszyll robi wg: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_twardo%C5%9Bci_Brinella

Ale można je porównać: http://www.carbidedepot.com/formulas-hardness.htm

pałeł
12.11.2013, 20:33
metody ja znam ale chodziło mi przygotowanie pod badania na wiki nie pisza :)

Mixajlo
12.11.2013, 23:41
Metod badania twardości materiałów nie porównuje się. Metoda pomiaru dedykowana jest dla każdego stopu indywidualnie. Dla przykładu brinell dobry jest badania stopów nejednorodnych, natomiast vickers wymaga próbek o odpowiednio przygotowanej powierzchni i strukturze jednorodnej. Brinell stosowany jest do stopów miękkich, do badania stopów twardych bądź utwardzanych powierzchniwo konieczne jest zastosowanie ostrosłupa (Vickers lub Rockwell) zamiast kulki. Teoria mówi że najbardziej obarczony błędami jest Rockwell. No i pytanie czy badamy wpływ twardości zębatki na zużycie wałka czy na zużycie całego zestawu napędowego?

PiotrTMC
13.11.2013, 20:24
Pomiędzy zębatka i wałkiem zawsze jest luz i nic tu nie pomoże badanie twardości, bo to raczej niczego nikomu nie powie, nie jest to połączenie stałe i zawsze będzie dochodzić do ogromnego tarcia bo tez siła, z jaką oddziałuje wałek na zębatkę, a zębatka na wałek jest ogromna,zmienna i i zawsze działa niszcząco, co powoduje pochylenie się zębów, czy też wieloklinów na wałku i nic tego nie zmieni, pominąłem hardcorową jazdę w ostrym terenie, która moim zdaniem i wbrew opinii wielu czarnuchów dobija nie tylko wałek ,ale cały napęd, co nie oznacza ze jeżdżę po czarnym i oszczędzam swoją afrykę:D. Nie chce się tu wymądrzać ale to co pisze to chyba logiczne i jedynym ratunkiem dla zywego wałka jest czesta wymiana zębatek żeby zniwelować luz i mniejszy tym lepiej, i dobre smarowanie ewentualnie wklejanie na klej do stali, zawsze cos pomoże. A tak na marginesie to nasze sprzęty afrykowe są juz sporo wyeksploatowane jedne bardziej drugie mniej często katowane niczym 100kg crosówki i dziwne ze wałki sie sypią. Mnie juz to nie dziwi... pozdr.

szynszyll
25.11.2013, 14:09
jak bylo do przewidzenia oryginalny hondowski przod wyszedl najtwardszy 515 BHN - nie jest to jednak wartosc znaczaco odstajaca od 'konkurencji'. zdecydowanie wieksze roznice widac w przypadku zebatek tylnych.

Pawel ma racje - z pewnoscia nalezaloby zapolerowac badana powierzchnie, zeby wplywu na wynik nie mialy bruzdy po nozu - jak znajde czas i 'magnesowke' to sie tym zajme.

szynszyll
19.12.2013, 09:38
mamy nowego zwyciezce twardosci dla zebatek tylnych...

Artek
25.11.2018, 12:28
Znajomy-Mariusz a na forum FAT: _Shadow zmierzył zdawcze zębatki i zabezpieczenia.


HONDA zdawcza zębatka 56 HRC
ESJOT zdawcza zębatka 44HRC
Zabezpieczenie HONDA 48 HRC
Zabezpieczenie Thorgal ...poniżej 25 HRC. (wyszła krótka seria z miękkiego materiału-Kamil bez problemu wymienia zabezpieczenia na twardsze. Temat znany na FAT).


Zębatka esjot wykazała także duże zużycie wieloklinu widoczne gołym okiem (chwilowo brak zdjęcia-postaram się uzupełnić).

szynszyll
25.11.2018, 21:02
Mam AFAMA u siebie. W wolnej chwili sprawdzę parametry.

regers
20.12.2018, 21:33
Wybaczcie że tutaj te pytanie. Panowie to w końcu jakie zestawy są dobre? Mam zamiar u siebie wymienić ale nie wiem na jaki, coś polecacie? Jazda bardziej spokojna głównie asfalt, trochę szutru.

Dubel
20.12.2018, 22:25
Wybaczcie że tutaj te pytanie. Panowie to w końcu jakie zestawy są dobre? Mam zamiar u siebie wymienić ale nie wiem na jaki, coś polecacie? Jazda bardziej spokojna głównie asfalt, trochę szutru.

OEM :Thumbs_Up:

hellwoot
21.12.2018, 00:01
Wybaczcie że tutaj te pytanie. Panowie to w końcu jakie zestawy są dobre? Mam zamiar u siebie wymienić ale nie wiem na jaki, coś polecacie? Jazda bardziej spokojna głównie asfalt, trochę szutru.

Przod oem, lancuch did zvmx, tyl supersprox.

TYMEKVMAX
22.12.2018, 08:50
Jakbym dostał wałek może być już uszkodzony wieloklin tak tylko do badania jestem w stanie zmierzyć twardość metodą Vickers i głębokość zahartowania muszę jednak go na pewno przeciąć i wypolerować więc będzie on już zniszczony całkowicie

SzymonBBI
22.12.2018, 10:07
Poszukam po świętach i dam znać, powinienem mieć taki wałek. A jeśli będzie to chętnie przekaże go "na badania" :)

Artek
11.01.2019, 12:15
Wyżej wspomniany przeze mnie Mariusz znów przycisnął zdawczą.
Tym razem badany był sunstar.
Wynik: 63 HRC.

Dubel
11.01.2019, 12:23
Wyżej wspomniany przeze mnie Mariusz znów przycisnął zdawczą.
Tym razem badany był sunstar.
Wynik: 63 HRC.

No to stanowczo odradzal bybm jej montaz na walku w XRV

Marcinnn6
11.01.2019, 12:28
ale dlaczego byś odradzał ? Bo za twarda?

Emek
11.01.2019, 12:28
Wałek ma mniejszą twardość i się wytrze. Lepiej jak wałek zbiera zębatkę niż odwrotnie.

Marcinnn6
11.01.2019, 12:36
Ale w zasadzie nie wiemy jaki twardy jest wałek. Wiemy, że oryginalna zębatka jest bardziej miękka od tej sunstarowej, Teoretycznie twarda zębatka będzie bardziej niszczyć wałek.

Natomiast zwróćcie uwagę ile zębatek przeżyje jeden wałek i ile materiału się wytrze na wałku a ile na kilkunastu zębatkach. Więc nie sądzę, żeby wałek był bardziej miękki od zębatki - tak na logikę - ale może jest inaczej

Dubel
11.01.2019, 12:51
Jezeli Honda ma orginal w twardosci 56HRC to walek za pewne jest troche twardszy ale jest to dobrze policzona dysproporcja. Z doswiadczenia moge tylko powiedziec ze nic po za ta twardosc bym nie zakladal chyba ze mowa o spawaniu, klejeniu to inna sprawa. Jesli orginalny system mocowania to OEM albo jego bliskie okolice w dol na pewno nie w gore

Marcinnn6
11.01.2019, 13:17
Jezeli Honda ma orginal w twardosci 56HRC to walek za pewne jest troche twardszy ale jest to dobrze policzona dysproporcja. Z doswiadczenia moge tylko powiedziec ze nic po za ta twardosc bym nie zakladal chyba ze mowa o spawaniu, klejeniu to inna sprawa. Jesli orginalny system mocowania to OEM albo jego bliskie okolice w dol na pewno nie w gore

ok, z tym się zgadzam. Ale myślę, że wałek jest sporo twardszy. No ale to tak jak napisał szynszyl, trza by pokroić wałek i wtedy sprawdzić.

Dubel
11.01.2019, 14:18
ok, z tym się zgadzam. Ale myślę, że wałek jest sporo twardszy. No ale to tak jak napisał szynszyl, trza by pokroić wałek i wtedy sprawdzić.

Powinien byc ale najwidoczniej nie jest bo zuzywa sie za szybko

cezeters
11.01.2019, 16:58
A może mniej zużywały sie te wałki na których były zębatki Hondy od tych na którch montowalismy (za) dobre zebatki sunstara? I dlatego jedne wałki po 100tys sa jak nowe, a inne zużyte? Trzeba zapytac tych vo mimo dużego przebiegu mają wałki w stanie bdb czy jeździli na OEM czy zamiennikach.