PDA

View Full Version : Dowolne mapy @ Lark35AT i pokrewne - howto


Evvil
03.11.2013, 18:23
Nie wiem czy było czy nie, niemniej przeszukując forum AT jak i ADV, czytając to i owo zebrałem całość info dot. tworzenia dowolnych map w dowolnej skali z całego świata i ich obsługiwania na larku. Jest to trochę rozwinięcie opisu wskazanego tutaj: http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=44&t=36104

Co będzie potrzebne:

Lark 35AT lub inne ustrojstwo działające na WinCE.

OziExplorer + img2OZF

*Na marginesie o OziExplorze - zajebisty program i mnogość opcji.

Terra Incognita - http://www.zubak.sk/TerraIncognita/

W skrócie:

1. na Larku instalujemy OziExplorera. Na PC również - tak naprawdę będzie potrzebne tylko img2OZF a on wymaga zainstalowania OziExplorera. Z jakiegoś powodu cały Ozi nie otwiera mi się na Windows 7, no ale może to kwestia "wersji". Niemnie img2OZF działa poprawnie.

2. jak już się upewnimy że OZI działa na Larku, odpalamy Terra Incognita.
W programie mamy możliwość wyboru źródła mapy spośród 10 możliwych platform, w tym to co nas interesuje najbardziej - google maps.

3. w mapach google odszukujemy region który jest nam potrzebny. Np. Kirginstan i Tadżykistan. Narzędzien "Selection / Polygon selection" obrysowujemy region świata który nas interesuje.

4. ustawiamy sobie zoom level. Tutaj już trzeba sobie poeksperymentować. Np. z moich obliczeń wynika że mapa Kirgistanu i Tadżykistanu w największym możliwym zbliżeniu przy wykorzystaniu google earth zajmie ok. 6gb. Ale moje obliczenia są błędne czasem. Do nawigacji "po drogach" wystarczy imho zbliżenie min 1km. Mapy wychodzą małe i szybko, ale nic poza "ogólną orientacją" i głównymi drogami nie zobaczymy. Poklikać, popatrzeć, pomysleć :). Wszystko zależy do potrzeb. Można sobie na szybko sklecić super dokładną mapę rajdu moto, można sobie przygotować mapy na podróż.

5. File -> Save Map -> OziExplorer map.

Terra Incognita podzieli mape na "części" zależnie od tego czy mapa mieści się w maksymalnych rozmiarach "kafla". Przy standardowych ustawieniach i zoomie 1km cały Kirgistan i Tadżykistan wszedł mi na 4 kafle. Tutaj też - można sobie pokombinować. Oczywiście - im większy "kafel" będzie, tym ciężej będzie sobie Lark czy inne ustrojstwo radził (kwestia RAMu).

"Większe" mapy będą się długo ściągać i długo zapisywać na dysku przed finalną obróbką. No ale coś za coś.

6. Jak się już wszystko ściągnęło, odpalamy img2OZF i konwertujemy pliki map na format OZIego. Wrzucamy na Larka, odpalamy OziExplorer, wybieramy mapę i wuala jak mawiał poeta. Bangla i nawiguje.

Że bangla, nawiguje i że mapy są skalibrowane testowałem w Warszawie na wycinku Ochoty. Więc przy mapach z tego samego źródła, obrabianych tym samym sposobem musi działać wszędzie tak naprawdę.

Żeby nie być gołosłownym:
https://lh4.googleusercontent.com/-OH11UaWmapM/UnbFq3L7HYI/AAAAAAAADTM/DUPv9k6JhTs/w361-h642-no/20131103_224840.jpg

transfogarska z warstwicami:
https://lh4.googleusercontent.com/-vV_dxMc5m9o/UnbOmG0R3dI/AAAAAAAADT0/YmNOYqxOo7w/w1141-h642-no/20131103_232755.jpg

Salus
07.11.2013, 11:18
Dzięki :)

Hipolit
09.11.2013, 13:53
Ciekawe ale dużo z tym zabawy a oryginalna mapa na razie mi wystarczy.
Da się tracki wygenerowane w GoogleEarth przekonwertować i załadować na larka? Jeśli tak to do jakiego formatu i w który katalog wsadzić?

Jeśli nie to w jaki sposób mam zainstalować Ozi na Larku bo nie mam pojęcia jak?
Ściągnąłem pakiet ozi gdzie miałem OziExplorer_PC 3.95.4i + serial OziExplorer3D v1.11 i OziExplorerCE+serial z pierwszego zainstalowałem na komputerze ozi jmg2OZF i mogę go normalnie włączyć ale gdy chcę zainstalować oziCE(ten chyba powinien być na LARKU tak?) to pojawia mi się komunikat że nie jest on prawidłową aplikacją dla systemy Win32...
Nie wiem co to oznacza jestem zielony w takich manewrach więc proszę o pomoc i dodam że wolałbym zostać przy oryginalnej mapie o oprogramowaniu ;)

Evvil
10.11.2013, 10:49
Z tymi trackami to nie mam pojęcia, natomiast z instalacją na Larku Ozi to tak - musi być podłączony Lark do PC przez activesync i odpalasz instalkę. Powinno pomarudzić pomarudzić i się zainstalować. A Oziego możesz zainstalować "obok" oryginalnego softu.

sowizdrzal
24.12.2013, 21:11
Ciekawe ale dużo z tym zabawy a oryginalna mapa na razie mi wystarczy.
Da się tracki wygenerowane w GoogleEarth przekonwertować i załadować na larka? Jeśli tak to do jakiego formatu i w który katalog wsadzić?


http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=11926