PDA

View Full Version : Jak dobrze spożytkować 12 godzin_Dolny Śląsk


krzeszu
31.07.2013, 15:36
Krótka relacja z całodniowej pojeżdżanki po zabytkach dolnego śląska. Muzyka własna (gitara + komp + mixcraft).
Niestety jakość nie powala - czas zmienić aparat :)

v0ocynAUZ6I

Sławekk
31.07.2013, 17:18
Zrobiłeś dokument i muzę :Thumbs_Up:




p.s
"Jak dobrze spożytkować 12 godz. na Dolnym Śląsku" - tytuł troszeczkę złośliwy.

Poznaniacy się nie zmieniają :osy:

Roxi
31.07.2013, 19:10
Fajną muzę zrobiłeś:)
Również się do Riese wybieram ale tak na trzy dni aby tam wszystko dokładnie pooglądać:)

Misza
31.07.2013, 19:24
3 dni na Riese to tak ze 10 razy za mało :)

Gawień
31.07.2013, 19:48
Super:Thumbs_Up:

Fajnie było przypomnieć sobie kilka miejsc w których kiedyś się było :)

Roxi
31.07.2013, 20:24
3 dni na Riese to tak ze 10 razy za mało
Niby mało... siedzicie tam na miejscu a i tak nie wiecie co tam jest ukryte w tym Riese ani awet po cy był... Ponoć to co dostępne to na podpuchę, to na co mi więcej:D

krzeszu
31.07.2013, 20:29
Mam w tym rejonie rodzinę (Piława Górna)- "eksploruję" te tereny od 4 lat rokrocznie. Za dzieciaka (jak odwiedzałem rodzinę na wakacje) człek był za głupi, żeby docenić niezwykłość tej okolicy. Teraz staram się to nadrobić. Wrócę na trochę dłużej w sierpniu.
Z jednej strony dość biedne tereny (Wałbrzych, Nowa Ruda), z drugiej - minimum komercji, (względnie) mało turystów, wspaniały, tajemniczy klimat...

Roxi
31.07.2013, 20:38
Dla mnie te niektóre miasteczka to symbol już nawet nie biedy czy bezrobocia, co bezradności ludzi wyrwanych z korzeni i braku motywacji do działania wynikającym z niepewnej przyszłości. Nie wszędzie oczywiście. Takie pomniki minionej niemieckiej gospodarki. Przykro się na to patrzy ale jest w tym coś fascynującego.

krzeszu
31.07.2013, 20:47
Dokładnie tak jak piszesz Hemik - często ludzie byli "zaganiani" w te okolice z kresów wschodnich (m.in. część mojej rodziny) tuż po wojnie. Wybierali sobie domy do mieszkania, w których wcześniej mieszkali Niemcy. Te domy stoją do dzisiaj i tworzą swoisty klimat tych terenów.

matjas
01.08.2013, 10:42
Wychowałem się tam - w małym miasteczku Gottestberg/BożaGóra/obecnie Boguszów-Gorce i tak jak piszesz z jednej strony przykro się tam wraca a z drugiej strony nie sposób nie wracać do tych budynków, rozpadających się pałaców, starych szybów, wspomnień z dzieciństwa.
Kiedyś w Boguszowie mieszkało 25tys ludzi. Teraz nie wiem czy jest połowa z tego.
Repatrianci, w tym moja rodzina, nie wiedzieli przez lata czy będą mogli na dłużej zostać na ziemiach odzyskanych i niestety doprowadzili budynki i gospodarstwa do ruiny... To boli kiedy się na to patrzy ale trzeba wejść w ich buty i powiedzieć niestety, ze to nie była ich wina :/

Oglądnąłem już kilka innych miejsc w Polsce ale niestety - Dolny Śląsk to jest jak dla mnie miejce w naszym Kraju najpiękniejsze, najbardziej zróżnicowane i pełne historii na każdym dosłownie kroku i jestem pewien, że jednego życia zabraknie, żeby poznać wszystkie jego tajemnice czy choćby ogarnąć powszechnie dostępne fakty historyczne tej okolicy.
Jak dla mnie fajne jest to, że nie jest to bardzo skomerjalizowane miejsce. Wiadomo, gdyby było to i ludzie mieliby trochę więcej kasy i roboty...
No i jeszcze: blisko jest do Czech. Z Boguszowa to tylko 15km. Jeździło się rowerem na piwczaki po 1PLN :D no i wogle na szwędacza. Poza tym przez czechy był fajny skrót do kotliny kłodzkiej - rowerem tylko 5h do Srebrnej Góry.

filmik i muza extra!

matjas

Roxi
01.08.2013, 10:57
Repatrianci, w tym moja rodzina, nie wiedzieli przez lata czy będą mogli na dłużej zostać na ziemiach odzyskanych i niestety doprowadzili budynki i gospodarstwa do ruiny... To boli kiedy się na to patrzy ale trzeba wejść w ich buty i powiedzieć niestety, ze to nie była ich wina :/

U mnie w rodzinnym domu (Górny Śląsk) zawsze się powtarzało, że powrót na te tereny Niemców to tylko kwestia czasu i że lepiej w politykę się nie mieszać:D. Taki efekt kilkukrotnej zmiany narodowości. Zabory, wojna i nowa Polska... Na razie się to nie sprawdziło:D ale Niemcy prowadzą bardzo długofalową politykę państwa:D Nie bez powodu wspierają finansowo mniejszości, wypłata odszkodowań za pozostawione majątki itp. Historia lubi się powtarzać, kto wie... jak my tak tęsknimy za Lwowem, to co oni muszą czuć wracając na Dolny Śląsk. Poczucie winy razem z wojennym pokoleniem odejdzie i przyjdzie pora upomnieć się o swoje rdzenne ziemie:D

mishieck
01.08.2013, 11:46
matjas, sąsiędzie! Ja mieszkałem w Czarnym Borze ;D

matjas
01.08.2013, 12:02
o proszę! Szwarcwaldzki Kolego :D tośmy się zgadali :D

calgon
01.08.2013, 22:20
U mnie w rodzinnym domu (Górny Śląsk) zawsze się powtarzało, że powrót na te tereny Niemców to tylko kwestia czasu i że lepiej w politykę się nie mieszać:D. Taki efekt kilkukrotnej zmiany narodowości. Zabory, wojna i nowa Polska... Na razie się to nie sprawdziło:D ale Niemcy prowadzą bardzo długofalową politykę państwa:D Nie bez powodu wspierają finansowo mniejszości, wypłata odszkodowań za pozostawione majątki itp. Historia lubi się powtarzać, kto wie... jak my tak tęsknimy za Lwowem, to co oni muszą czuć wracając na Dolny Śląsk. Poczucie winy razem z wojennym pokoleniem odejdzie i przyjdzie pora upomnieć się o swoje rdzenne ziemie:D


Hemik prędzej Górnoślązaki utworzą swoje Państwo nie wiadomo po co niż Niemcy przyjadą po "swój" Dolny Śląsk.
Jedno i drugie niedorzeczne!

A tak pół żartem pół serio to się Bolek w grobie przewraca jak słyszy ,że to niemieckie!

41954