PDA

View Full Version : Dalekistan 2013


Cezary
04.07.2013, 13:31
"Niech to będzie podróż mojego życia"

To postawione lata temu założenie na pewno zostanie spełnione tego roku. Czeka mnie mega przygoda, ale również spore wyzwanie. Będę się borykał z temperaturami mogącymi osiągać 50 st, ale również w nocy spadającymi do ponad -5 st. Trasa wyprawy wiedzie, przez gorące stepy Kazachstanu, ale również przez Syberię, gdzie po wrześniu może się pojawić śnieg (właśnie wtedy będę ją przemierzał). Ja i Teresa ostro dostaniemy po tyłku, czeka nas wiele dni i jeszcze więcej kilometrów do przemierzenia. Mam nadzieję, że oboje wytrwamy.

Tym razem przygodę będę dzielił z towarzyszem – Pawłem Zgódką, jest to zbyt poważna zabawa by jechać samemu. Celem głównym są wschodnie stany – Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan, oraz dodatkowo Mongolia, Bajkał i Syberia. Podczas wyprawy planujemy przemierzyć Góry Pamir, jechać jedną z najwyżej położonych dróg świata (4655 m n.p.m.), podążać starożytnym Szlakiem Jedwabnym, spać w jurcie, wykąpać się w Jeziorze Bajkał oraz poczuć ogrom Syberii. Wyprawa będzie trwała około trzech miesięcy podczas, których pokonamy około 25 tysięcy kilometrów.

Wstępnie ruszamy 13 Lipca, ale nie wiem czy uda mi się opracować trasę do tego czasu i wyjazd może się opóźnić o kilka dni.

Odnośnie trasy, jestem na etapie pogrążenia w literaturze, a przede wszystkim relacji, głównie motocyklistów. Plan zakłada jak najszybszy dojazd do Uzbekistanu gdzie chcemy zobaczyć: Morze Aralskie, Chiwę, Bucharę, Sarmakandę i być może wybierzemy się nad pustynię Kyzył-Kum. Na Tadżykistan i Kirgistan planujemy poświęcić około miesiąca przemierzając głównie trasy górskie, ale również spędzając dużo czasu z ludźmi. Kazachstan to głównie Alamaty i Kanion Czaryński. Mongolia to na pewno rezerwat Khustain Nuruu, być może pustynia Gobi. Powrót zahacza o jezioro Bajkał i wiedzie Syberią, prawdopodobnie aż do Moskwy. Później to jakoś się doczłapiemy do domu bliżej nieustaloną trasą.

Tutaj poglądowa mapka wyprawy:

http://goo.gl/maps/LFWRt

Jeżeli macie jakiekolwiek sugestie odnośnie trasy to proszę się nie krępować, trasa jest w trakcie ustalania i chętnie wysłucham rad, szczególnie tych dotyczących co warto jeszcze zobaczyć.

http://s1.fotowrzut.pl/IHEAXBBLJU/1.jpg

Wyprawa będzie do śledzenia na www.dalekadroga.pl, lecz ze względu na ograniczony dostęp do internetu i łączność tylko za pomocą smartphona to informacje z trasy będą raczej pokazywać się na fejsie: www.facebook.com/Dalekadroga

matjas
04.07.2013, 15:05
trzymam kciuki!

myku
04.07.2013, 17:43
Czekam na wiesci z trasy.Poza tym lubie Yamahe,wiec trzymam kciuk i:Thumbs_Up:.

Cezary
16.07.2013, 11:00
Dzięki wielkie!

Ruszam w czwartek 18.07.13 o godzinie 13 ze stadionu żużlowego (ul. Wrocławska 69) w Zielonej Górze. Zwracam się do wszystkich z prośbą o motocyklowe odprowadzenie. Gdzie aktualnie się znajduję, będzie można śledzić na dalekadroga.pl (już niedługo pojawi się tam mapka). Będę się kierował w kierunku Mińska Mazowieckiego.

Robert Movistar
16.07.2013, 11:43
Hello Cezary!
Moim zdaniem miesiąc na Kirgistan i Tadżykistan, zakładając Twoją planowaną trasę to chyba rowerem:) Odpuszczasz kilka ciekawych miejsc.
Tadżyk zmodyfikowałbym koniecznie o przejazd wdłuż Wakhanu - z Khorog w dół do Iszkashem i dalej przez Langar (po drodze możesz zapalić Iziemu świeczkę) i dalej na Murgab.
W Kirgizji przejazd z Jalal Abad do Naryń, później jezioro Song Kol.
Issyk Kol trochę przereklamowany, wiec to bym odpuścił.
Acha, spróbujcie podjechać do Base Camp pod Pikiem Lenina.
To tak na szybko.
Wyprawa zapowiada się SUPER! :Thumbs_Up:
Trzymam oczywiście kciuki!:at:

Nomad
16.07.2013, 14:01
Powodzenia :) może się spotkamy gdzieś tam bo też wybieram się do Kirgizji i Tadżykistanu ja będę się tam kręcił od około 8-go sierpnia jakieś 2 tygodnie . Pozdro :)

Andrzej_Gdynia
16.07.2013, 14:21
Z pewnoscią jest na tym forum wielu którzy byli tam i widzieli. Cokolwiek by jednak nie mówić kopalnią wiedzy o tym terenie jest Sambor, który jak widzę przestał się kompletnie udzielać na tym forum. Może jesli zwrócisz sie do niego bezposrednio na prv...

Cezary
16.07.2013, 18:24
Dzięki wielkie chłopaki. Andrzej, Sambor ma swoje życie, w tym momencie z tego co wiem to właśnie jest w Kirgistanie.