PDA

View Full Version : ICE - opaska/bransoletka na ręke


majki
12.04.2013, 14:26
Natknąłem się na coś takiego:
wersja sport:
http://www.icestripe.pl/sites/www.icestripe.pl/files/galeria/13/mg2046.jpg

http://www.icestripe.pl/sites/www.icestripe.pl/files/galeria/13/mg2008.jpg

elite:
http://www.icestripe.pl/sites/www.icestripe.pl/files/galeria/14/mg1756-3.jpg

http://www.icestripe.pl/sites/www.icestripe.pl/files/galeria/14/mg2016.jpg

Generalnie znacie pewnie instytucję numerów ICE - In Case of Emergency - skrót informujący ratowników do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku. Opcja jest ciekawa, szczególnie, że uprawiamy średnio bezpieczne hobby i niestety (odpukać) coś złego się może przydarzyć, będziemy nieprzytomni, bez dokumentów (na rowerze przeważnie nie mam portfela, na poligon też czasem nie biorę), ale na ręce będziemy mieli takie coś, więc już będzie to punkt zaczepienia. :Thumbs_Up: Na blaszce jest miejsce na 6 linijek tekstu, po 24 znaki każda: można podać imię, nazwisko, rok urodzenia, miejscowość i kraj, 2 nr telefonów, grupę krwi i info o uczuleniach/chorobach, w ostatniej linijce można dopisać africatwin.com.pl :D. Całość jest grawerowana laserowo na blaszce nierdzewnej przymocowanej do opaski, więc powinno dać radę. Prawdopodobnie jest to średnio respektowane przez służby ratownicze (Szymon25, MarcinBB i inni w temacie coś powiecie?), ale daję jakąś podstawę na początek. Mi się pomysł i wykonanie podoba dużo bardziej niż karta ICE gdzieś skitrana w dokumentach lub zapis w telefonie, który może się wyładować/zepsuć.

Teraz do meritum. Opaski są dostępne tu: http://www.icestripe.pl/. Wyjściowo kosztują 29zł (sport) i 39zł (elite) + wysyłka. Skontaktowałem się z nimi w celu poznania opcji dla zamówienia zbiorczego i mogą zaproponować tylko zniżkę na model Elite: przy min. 10 sztukach 30zł + wysyłka.

Ja pewnie zamówię sobie sporta (ma odblaskową nitkę i bardziej mi się podoba ;)).

Myślałem jeszcze nad nieśmiertelnikami z takimi danymi, ale chyba jednak opaska jest bardziej praktyczna i łatwiej zauważalna. No i więcej danych się zmieści na opasce niż na dogtag'u.

Można zrobić jakąś "zbiorówkę" na elite lub np na wspólną wysyłkę do jednego miasta (ale opaska z wysyłką to raptem 35zł).

Co Wy na to? :)

Kubaandcom
12.04.2013, 14:59
Ciekawy pomysł. Znacznie większy ma sens (przynajmniej z mej perspektywy) niż właśnie jakaś karta rzuca w gąszcz dokumentów itp. Myślę że zaważającym głosem będzie opinia forumowych specjalistów fachu medycznego ;) bo w innym razie po kiego grzyba nosić swoje dane na ręku (no chyba że ktoś ma jakieś kłopoty chorobowe z zapamiętywaniem, ale to już inna brożka )

Pozdro

Borewicz
12.04.2013, 15:15
Pomysł fajny, ale "służby" i tak nie traktują zbyt serio takich gadżetów, mimo to lepiej mieć niż nie mieć. Ja chętnie wersję sport nabędę.

betu
12.04.2013, 15:32
A czy te dane trzeba samemu grawerować czy oni to robią?
Mnie sie wydaje ze te sportowe moga troche drapac wiec bylbym za opcja Elite x2.

Agent
12.04.2013, 15:53
Info o uczeleniach jak najbardziej. Grupa krwi zbędna - i tak jej nikt nie weźmie pod uwagę.
Daty urodzenia bym nie podał, rok tak.

Generalnie należałoby unikać danych osobowych na podstawie których ktoś może 'ukraść' nam tożsamość w przypadku nieuprawnionego przejęcia takiej opaski.

myku
12.04.2013, 15:56
Fajna rzecz.czesto zastanawiam sie,jakby mi sie cos stalo,to kto zajmie sie moim psem,ktory siedzi sam w domu :confused:

Kamyk
12.04.2013, 16:14
Podoba mi sie idea! Wersje sport bym bral :)

Kamyk

Marcin-BB
12.04.2013, 16:39
Pomysł fajny, ale "służby" i tak nie traktują zbyt serio takich gadżetów....

Które służby? Znasz z autopsji czy tylko ze słyszenia??
Lekarz nigdy nie zaufa naklejkom na kasku czy nawet tatuażom na dupie z grupą krwi itp., ale ICE to coś zupełnie innego. To ma być numer osoby, która wie o tobie wszystko i w razie "W" wyciągnie Cię z n.p. Izby Wytrzeźwień lub przyjedzie po Ciebie do szpitala.
Majki pomysł jest dobry. Osobiście nie lubię niczego nosić na nadgarstkach bo mi to przeszkadza, ale jak Wam to nie wadzi to ok!;)
W pracy zwykle jak muszę, to korzystam z numerów ICE, które ludzie mają zapisane w komórce. Albo wybieram numer "mama", "dom" itp. Problem jest jak telefon ulega zniszczeniu lub zwyczajnie go nie ma- tu dobrym uzupełnieniem jest opaska. Oczywiście nie trzeba jej nosić do kościoła czy do teatru, ale wtedy jak jeździmy czy uprawiamy sporty tzw. dużego rydzyka!
Pozdrawiam i życzę by ten gadżet nie był nigdy nikomu potrzebny!!:)

MarekM
12.04.2013, 16:41
Warto sobie w komórce wpisać numery ICE1, ICE2, itd.

Nie wiem jak u nas, ale w EU, ratownicy podobno sprawdzają.

Od kilku lat używam (i moja rodzina) kart ICE Czerwonego Krzyża. Co prawda schowana w dokumentach, ale za to zawsze przy mnie (no prawie) ;)

piotreklodz
13.04.2013, 01:57
Pomysł fajny, bo w komórce wpisanie ICE robi trochę bałaganu przy jej codziennym użytkowaniu.
Co myślicie o wpisaniu tam całego peselu, ktoś może użyć pesel przeciwko mnie?
Czy zwrot "no med hx" to jakieś ogólnie przyjęte określenie kojarzone przez ratowników?

Marcinie, może zaproponuj co najsensowniej poza numerami Ice tam wpisać żeby to było użyteczne dla ratowników.

Ebolec
13.04.2013, 07:56
Ciekawy pomysl. Ciekawe jak bardzo wiarygodne sa te informacje dla sluzb? Np grupa krwi. Czy zaufaja tej podanej na opasce czy okresla przed "podaniem"?
Z telefonem podanym jako kontakt jest łatwiej.

Fizolof
13.04.2013, 08:22
Ciekawy pomysl. Ciekawe jak bardzo wiarygodne sa te informacje dla sluzb? Np grupa krwi. Czy zaufaja tej podanej na opasce czy okresla przed "podaniem"?
Z telefonem podanym jako kontakt jest łatwiej.

Nie są. Nawet legitymacja honorowego krwiodawcy nie zwalnia służb ze zrobienia testu. Wszelkie naszywki na ubraniach, kaskach itp. Nie są wogóle brane pod uwagę ponieważ istnieje ryzyko, że owe przedmioty zostały "pożyczone" na czas przejażdżki i nie należą do pacjenta. 2 lata temu zrobiło się modne tatułowanie grupy krwi np na przedramieniu. Też nic to nie daje. Nie wiem czy któryś lekarz czy ratownik podejmie się przetaczania krwi "bo pacjent miał tak na opasce na ręce". Zresztą robi się to w szpitalu, z miejsca wypadku przy podjęciu pacjenta pobiera się krew do badania a samo badanie jest stosunkowo szybkie. Reasumując fajny bajer ale tylko bajer.

Ebolec
13.04.2013, 08:27
Czyli wychodzi na to ze jedynie nr tel warto tam zamiescic. W telefonie trudno bo przy smartfonach lub bb czesc z nas ma kody dostepu wiec ratownicy nie dostana sie do pamieci by przeczytac wazne numery.
Tak jak powiedziales Fizolof jedynie taki kolorowy bajer.

MarekM
13.04.2013, 08:33
Kolorowy bajer to tylko bajer, bo na ogół leży sobie w domu. Wypadek można mieć w drodze do pracy, szkoły, itd. Do garnituru tego raczej nie założysz.

Jak już pisałem wcześniej używam karty ICE wydanej przez PCK. Mam ją w portfelu, widoczną zaraz po otwarciu. Karty kupiłem dla całej rodziny, rozdałem przy okazji niedzielnego obiadu, więc była możliwość pogadania co i jak.

W telefonach też wszyscy mamy numery ICE. Nie ma z tym żadnego kłopotu, natomiast uwaga o blokowaniu smartfonów jest słuszna.

Co do grupy krwi, to ratownicy medyczni, gdy nie są pewni i tak zawsze podają poszkodowanemu krew neutralnej grupy 0.

AmberBamber
13.04.2013, 09:19
Jeśli chodzi o tego rodzaju opaski, karty, tatuaże i inne to żadna z podobnych form która zawiera nasze dane osobowe nie jest wiarygodna z punktu widzenia prawa. W grę wchodzi tylko dowód osobisty, prawo jazdy, paszport lub legitymacja emeryta-rencisty. Ale.... w przypadku kiedy pacjent nie ma przy sobie nic innego oprócz takiej np. opaski to bierze się pod uwagę dane które są na niej zawarte że mogą być prawdziwe. Mowa tu tylko o imieniu, nazwisku, numerze PESEL lub nr telefonu itp. W żadnym wypadku nie bierze się pod uwagę np grupy krwi. Grupa krwi ZAWSZE jest określana w szpitalu przed przetaczaniem Koncentratu Krwinek Czerwonych (czyli popularnej KRWI). Poza tym nie podaje się krwi na czuja w grupie "0" bo podaje się ją w szpitalu gdzie można sprawdzić grupę krwi pacjenta. W warunkach przedszpitalnych podaje się inne płyny, krystaloidy i koloidy które mają za zadanie wypełnienie łożyska żylnego w przypadku utraty dużej ilości krwi.

Reasumując... Pomysł dobry. Osobiście jeśli bym miał pacjenta który miał by przy sobie taką opaskę z imieniem i nazwiskiem, nr PESEL to takie dane bym wpisał do karty medycznych czynności ratunkowych. Jeśli było by to przy wypadku komunikacyjnym to policja która jest na miejscu może potwierdzić te dane. Jeśli policji nie ma i nie ma możliwości potwierdzenia danych to w odpowiedniej rubryce wpisuje się informację że dane nie są potwierdzone. Oczywiście jeśli jest na takiej opasce/karcie nr telefonu to się dzwoni pod ten numer i "zbiera wywiad" na temat pacjenta.

MarekM
13.04.2013, 10:53
...Oczywiście jeśli jest na takiej opasce/karcie nr telefonu to się dzwoni pod ten numer i "zbiera wywiad" na temat pacjenta.
... i taki jest podstawowy cel kart ICE.

Borewicz
13.04.2013, 11:28
Które służby? Znasz z autopsji czy tylko ze słyszenia??
Lekarz nigdy nie zaufa naklejkom na kasku czy nawet tatuażom na dupie z grupą krwi itp., ale ICE to coś zupełnie innego. To ma być numer osoby, która wie o tobie wszystko i w razie "W" wyciągnie Cię z n.p. Izby Wytrzeźwień lub przyjedzie po Ciebie do szpitala.

To samo miałem na myśli, pisząc o służbach medycznych, ratownikach, policji itd, to fajny bajer a z danych tylko nr ICE będzie dla nich wiarygodny.

Acer
13.04.2013, 15:43
pomysł jak najbardziej trafny. chętnie nabędę.

marta
13.04.2013, 16:38
Jak traktowane są identyfikacyjne karty grupy krwi ? Zapewniono mnie, że jest to jedyny sposób informacji honorowany w razie wypadku. Ktoś się z tym spotkał w praktyce?

AmberBamber
13.04.2013, 17:36
Jak traktowane są identyfikacyjne karty grupy krwi ? Zapewniono mnie, że jest to jedyny sposób informacji honorowany w razie wypadku. Ktoś się z tym spotkał w praktyce?

W praktyce wygląda tak że przed przetoczeniem krwi robi się tzw krzyżówkę żeby potwierdzić grupę krwi.

wojtekk
13.04.2013, 18:00
Jak traktowane są identyfikacyjne karty grupy krwi ? Zapewniono mnie, że jest to jedyny sposób informacji honorowany w razie wypadku. Ktoś się z tym spotkał w praktyce?

Ja testowałem - nie w wypadku, ale kiedy miałem operację. Honorowano jedynie kartę wydaną przez Instytut Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (gdzie jak się oddaje krew to można było za darmo taki dokument napisać). Są na nim wszystkie dane (imię, nawisko, pesel).

marta
13.04.2013, 18:16
Krzyżówka jest jakimś "skróconym" badaniem krwi w związku z kartą, czy to jest takie samo badanie jak w przypadku, kiedy jej nie ma?

Na KREWKART też są dane. Poza imieniem i nazwiskiem : data i miejsce urodzenia, pesel, imiona rodziców.

Naciągają ludzi, czy to na tyle nowa rzecz, że jeszcze się nie przyjęła (?)

wojtekk
13.04.2013, 19:05
Jak pisał Marcin B. B> (a jest zawodowcem) - czasem się przydaje.

jorge
14.04.2013, 20:30
Dopisuje sie do listy zamówienia.

majki
06.05.2013, 17:16
Przed majówką zamówiłem sobie wersję sport, dziś doszła. Ogólne wrażenie pozytywne, tekst dokładnie taki jak przedstawiała wizualizacja, ale jest dość małą czcionką wygrawerowane, więc trzeba się doczytać, szczególnie nr. tel. Nic nie drapie, nie uwiera. Zobaczymy czy nie zacznie się strzępić za jakiś czas (będę pewnie nosił na co dzień to potestuję). Blaszka nie jest przyszyta na stałe, można ją zdjąć i zapewne też wymienić jak się np. dane zmienią.

40007

40008

Odblaski działają:
40009

Informacyjnie jeszcze napiszę, że obecne ceny są podobno 'promocyjne'. Docelowe to: Sport 39zł, Elite 69...ale nie wiem do kiedy obowiązują obecne ceny...

Malwka88
07.05.2013, 14:44
Całkiem fajny pomysł z tą opaską a jak z jakością?