PDA

View Full Version : Czy taki zaworek ma sens :)


7Greg
11.04.2013, 16:43
Wiem, że to nie forum BMW, ale tam kazali mi jechać do serwisu :), problem który opisuje tyczy taż AT np v7A.

Czy takie zaworki w dekielkach od lag, które nie są w żaden sposób regulowane mają sens?

http://www.slavensracing.com/wp-content/uploads/3D%20cross%20section%20+%20points.jpg

Strona producenta http://www.slavensracing.com/shop/fork-speed-bleed-buttons

i przykładowy montaż w tej okropnej marce z wieloma akcjami serwisowymi :D

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=614778


A może jak coś jest do bani to zaworki i tak tego nie uratują, tylko trza iść w droższe rozwiązania?

Thorgal77
11.04.2013, 17:48
najzwyklejszy zaworek odpowietrzający
lagi sie pompują i żeby upuścić ciśnienia stosuje się takie dupsy
nie powinny być drogie - jeszcze zalezy na jaki gwint

szparag
11.04.2013, 18:53
Ma sens, by łatwiej było odpowietrzyć :)

7Greg
11.04.2013, 19:29
Wiecie o co pytam :)

Może zapodam w poradńiku Szparaga? :)


Chodzi o to czy jak zamontuję zawór, ten czy inny, napompuję to faktycznie będzie lepiej, czy to zwykłe zawracanie dupy?b

KML
11.04.2013, 20:14
Te zaworki są do łatwego upuszczania ciśnienia z zawieszenia.
Stosuje się je głównie w crossówkach gdzie zawias upside down ma duży skok i non stop pracuje w extremalnych warunkach.
Pracując zasysa jakby powietrze do środka lag, po każdym treningu zalecane jest spuszczenie ciśnienia gdyż może się ono wytworzyć takie, że uszkodzi uszczelniacze zawieszenia.
Oryginalnie w wyczynowych zawieszeniach są od góry takie małe śrubki miedziane, zamiennie zamiast nich zakłada się takie zaworki , spuszczasz wtedy powietrze wciskając kapturek zaworu zamiast za każdym razem wykręcać śrubę, która po pewnym czasie się i tak zetnie.

Miałem te zaworki w CR-ce i teraz do Kata tez sobie kupiłem

Przez tez zawór nie da się nic pod pompować , służy tylko do spuszczania ciśnienia.

matjas
11.04.2013, 20:36
Przez tez zawór nie da się nic podpompować , służy tylko do spuszczania ciśnienia.

:Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up:

wszystko w temacie.

jeśli chcesz usztywnić zawieszenie - zwiększyć naprężenie wstępne sprężyny to wkręć zwykłe zawory - najlepiej połączone ze sobą wężykiem dla wyrównania ciśnień w lagach.

będzie to skuteczne i jak znam życie to na pewno znacznie tańsze.

matjas

szparag
11.04.2013, 20:40
W GS 800 bym nie kombinował z pompowaniem.
Odpowietrzniki zawsze mają sęs, przy zawieszeniu o tak długim skoku, ale o ile kojarzę to osiemsetka nie ma gotowych dziurek, jeśli nie to nie kombinuj, jeśli ma to wkręć zaworki i odpowietrzanie jak w AT.
Co byś chciał uzyskać ?? za miętko, za twardo, za wolno czy za szybko, co chciałbyś zmienić.

7Greg
11.04.2013, 20:49
Generalnie lubię jak zawieszenie jest twarde. Szybkie zakręty i takie tam.

Wymieniałem teraz olej i zamiast oryg 7,5 wlałem 10. zobaczę jak będzie.

Zawiecha w 800 jest jak dla mnie trochę za mięka, ale jak wjadę w kamloty to nie chcę aby mi rąk pourywało. Stąd kombinacje z jakąś delikatną regulacją.

szparag
11.04.2013, 20:52
Zawias będzie teraz wolniejszy, co powoduje odczucie twardości. Jak lubisz twardo to mogłeś nalać troszkę więcej oleju, jakieś 10 MM albo dorobić tuleje które wstępnie napną sprężynę.

7Greg
11.04.2013, 20:54
Dolać oleju zawsze można, dekielki w górę i chlup. Ale jak kiedyś czytałem to samo dolanie oleju ma zmniejszyć "poduszkę powietrzną", a nie sprawić, że ta nadwyżka się gdzieś wleje i utwardzi zawiechę.

10ml powiadasz? Sprawdzę jak będzie i ew doleję :)

szparag
11.04.2013, 20:58
10 milimetrów ponad standardowe lustro nie wiem ile to będzie mililitrów., matematycy to łatwo policzą znając średnicę wewnętrzną lagi :).
Poduszka powietrzna działa dokładnie jak sprężyna ( patrz zawieszenia pneumatyczne.) jej zmniejszenie powoduje utwardzanie zawieszenia. Wynika to z różnic w sprężaniu oleju i powietrza.
Pozdr.

7Greg
11.04.2013, 21:43
OK. Dzięki :D

matjas
11.04.2013, 23:00
najpierw dolej oleju tej samej gęstości jak radzi Szpargał.
bo
pamietaj, że zmiana gęstości oleju w ladze powoduje, że zawiecha robi się faktycznie twardsza przy dobiciu o co jakby inicjalnie Ci chodzi, ale w nieregulowanym zawieszeniu jak w F800... wolniej wraca.
to niestety działa w dwie strony - więc przy gęstym oleju uzyskujesz twardszy ale i 'tępy' zawias: powoli/nieselektywnie wybierający drobne nierówności.

matjas

szparag
11.04.2013, 23:02
Matias nie powielaj błędu, nie robi się twardsza a wolniejsza w obydwu kierunkach co sprawia wrażenie, że jest twardsza.
Nie wiem dlaczego japońce nazwały to hard soft i od tego czasu ludzie to tak nazywają.

matjas
11.04.2013, 23:05
Noooo... Szparag - nie burcz na mnie :D Przecie dokładnie tak napisałem. Fakt: może powinienembył napisać 'odczuwalnie twardsza' - jest OK? :D

szparag
11.04.2013, 23:07
Wiem, tylko mnie o nazewnictwo chodzi , a nie o sens :)

Jest OK :)

7Greg
12.04.2013, 00:40
czyli zamiast hard-soft powinno być fast-slow :D

szparag
12.04.2013, 01:02
dokładnie :)

KML
14.06.2013, 22:40
http://imageshack.us/a/img849/255/20130413745.jpg

W poprzednich motocyklach jakie miałem po wciśnięciu zaworka zawsze słyszałem psssss, czyli tak jak powinno być.
Założyłem jakiś czas temu zaworki też do kata tyle że tu jak wcisnę zaworek to przez otworek wywala mi olej, tak samo jest w obu lagach.

Ło co chodzi?


Dodam że zawias jest po serwisie, tyle że nie ja go robiłem a serwis kata w Łodzi , czyżby w serwisie nalali za dużo oleju do obu lag?

matjas
14.06.2013, 23:07
jeśli tego oleju jest kropla która zostaje wypchnięta i potem jest 'pssss' to jest ok. nie sądzę, że jest inaczej.

matjas

KML
14.06.2013, 23:21
sporo więcej niż kropla

matjas
14.06.2013, 23:25
na zdrowy chłopski rozum powinno wypychać tylko to co jest w samyym odpowietrzniku. kropla, dwie i więcej nie. bo skąd.
a jak zawiecha? twarda? kopie po łapach?
może po prostu taka konstrukcja tego odpowietrzenia - jest długi otwór od dołu to i z 4 krople się uzbierają podczas pracy.

matjas

mirkoslawski
07.06.2017, 20:37
Odgrzeję kotleta - u mnie zaczyna się to co u KML, czyli wywala olej przez zaworki odpowietrzające lagi przy jeździe poza asfaltem. Jest go różnie - czasem kropla a czasem więcej...generalnie po naciśnięciu zaworka słychać to "psss" ale nie wiem, czy to normalne, że wywala olej czy może jednak wywalić zaworki i wkręcić tak jak w oryginalne, śrubki?
A może to kwestia samych zaworków? Jak jest u Was?

kuba1981
08.06.2017, 09:01
Rozumiem ,ze wiecie o tym ,ze odpowietrza się lagi gdy są wysunięte na maksa a koło w górze ?tak by nie powstawało ciśnienie .

mirkoslawski
08.06.2017, 09:18
Ja wiem ;) a co z olejem?

strobus1
08.06.2017, 09:24
Jak wywala olej przez zaworki to nadają się jedynie na śmietnik. Ssanie powietrza górą może przyśpieszyć "zapaść" uszczelnienia lag. Ja wolę śrubki - bo są bez awaryjne :). Tyle, że mam zawias Kayaby i tam nie ma potrzeby niczego upuszczać, z WP to już inna sprawa i dobre zaworki są potrzebne.
Co jest przyczyną "pompowania" lag ?? Leczenie objawów a nie przyczyny jest bez sensu.

mirkoslawski
08.06.2017, 09:27
Ja mam Marzoghni w X i nie wiem, czy zaworki to gadżet czy ulepszenie fabryki...uszczelniacze i oleum zmienione przed wyprawą czyli jakieś 6 k km temu (mają góra 2 miesiące)...