PDA

View Full Version : Fan Klub Mitas


Strony : 1 [2]

robinson
01.06.2010, 22:24
prosze o pomoc:)

Do tej pory jezdzilem po swiecie na rowerze z masa bagazu i przyczepka:
www.kaukaz.duna.pl
www.leopard.duna.pl
www.balkany.duna.pl

w tym roku jade motorem - mam trampka XL 600 V z 93 i wybieram sie 20 czerwca do Kirgizji i Tadzykistanu. Oczywiscie przez UKRAINE, ROSJE i KAZACHSTAN.
Laczna dlugosc trasy okolo 11-12 tys km. Nie zamierzam pchac sie w jakis ciezki offroad Bede smigal glownie "ASFALTAMI", ktorym daleko daleko do naszych wiejskich drog;),
W wielkim skrocie bedzie 50% asfaltu, 40% ubitej drogi - jakiegos szutru,ktory ma imitowac asfalt:) oraz z 10% cos co ciezko bedzie nazwac czymkolwiek. Z reszta wschod to wschod:)- tam Chinczycy buduja

Oczywiscie bede porzadnie obladodowany kuframi i wielki worem, czyli + jakies dodatkowe 70kg.

co najlepiej brac? E09 czy cos innego? Tyle dobrego, jak to w FANKLUBIE:) piszecie, ale boje sie czy te opony wytrzymaja na takim odcinku(zdjecia powyzje waszych opon po 3,5 kkm)?. Z przodu mam 21 (wiec bralbym 90/90) a z tylu 17 (wiec bralbym 130/80). Moze cos innego.. wielkie dzieki za POMOC:) MITASY RZADZA:)

Misza
01.06.2010, 22:34
11-12 tys km, jeśli spokojna jazda to E09 powinny dać radę, możesz wziąć wersje Dakar na tył. Jeśli nie to spokojnie e07 podejdą jeśli nie masz aspiracji do szaleństw :)

Wegrzyn
02.06.2010, 10:13
prosze o pomoc:)

Do tej pory jezdzilem po swiecie na rowerze z masa bagazu i przyczepka:
www.kaukaz.duna.pl (http://www.kaukaz.duna.pl)
www.leopard.duna.pl (http://www.leopard.duna.pl)
www.balkany.duna.pl (http://www.balkany.duna.pl)

w tym roku jade motorem - mam trampka XL 600 V z 93 i wybieram sie 20 czerwca do Kirgizji i Tadzykistanu. Oczywiscie przez UKRAINE, ROSJE i KAZACHSTAN.
Laczna dlugosc trasy okolo 11-12 tys km. Nie zamierzam pchac sie w jakis ciezki offroad Bede smigal glownie "ASFALTAMI", ktorym daleko daleko do naszych wiejskich drog;),
W wielkim skrocie bedzie 50% asfaltu, 40% ubitej drogi - jakiegos szutru,ktory ma imitowac asfalt:) oraz z 10% cos co ciezko bedzie nazwac czymkolwiek. Z reszta wschod to wschod:)- tam Chinczycy buduja

Oczywiscie bede porzadnie obladodowany kuframi i wielki worem, czyli + jakies dodatkowe 70kg.

co najlepiej brac? E09 czy cos innego? Tyle dobrego, jak to w FANKLUBIE:) piszecie, ale boje sie czy te opony wytrzymaja na takim odcinku(zdjecia powyzje waszych opon po 3,5 kkm)?. Z przodu mam 21 (wiec bralbym 90/90) a z tylu 17 (wiec bralbym 130/80). Moze cos innego.. wielkie dzieki za POMOC:) MITASY RZADZA:)

A ja polecę taki zestaw:
przód TKC80
tył Majtas E09

Nie radziłbym na przód zakładać żadnego Mitasa, bo może się to źle skończyć. Tymbardziej, że jest to Twój pierwszy motocykl i od razu taki wyjazd.

robinson
02.06.2010, 11:41
Nie radziłbym na przód zakładać żadnego Mitasa, bo może się to źle skończyć.
czemu?
Pewne jest, ze ta opona, nie bedzie widziala ani kropli wody! 3 lata temu jak jechalem rowerem, to mialem okolo 40-45stopni.


Gdzie kupic TKC 80? Tzn. gdzie taniej?:)
na Allegro przod kosztuje 349 zl? POnad 2 razy drozsza, a nawet prawie 3 razy od E09. Warto tyle placic? Po wyrpawie i tak z tych opon nic nie zostanie - kwestia jedynie przejazdu tam i z powrotem, by miec pewnosc, ze opona nie nawali?



myslalem, zeby kupic na OPONA.PL 2 komplety opon E09 (jeden dla mnie i znajomego) .
jeden komplet :
Przod: Mitas MOT. 90/90 - 21 E-09 54T TT (http://www.opona.pl/opony,mitas,MIME210090900E09T) - 140 zl
tyl: Mitas MOT. 130/80 - 17 E-09 65T TT - 181 zl (http://www.opona.pl/opony,mitas,MIME17013080TE090)

laczny koszt to 321 zl + przesylka po 10 zl na lba. Taniej chyba nie kupie. Niestety w tym sklepie nie ma TKC80:(

Mimo wszystko znajomy podpowiada, ze jak bede mial 50% asfaltu, 40% szutru i 10% czegos tam - to lepiej wziac E07.
Jeszcze raz dzieki za pomoc i porade ;)

P.S. Chodzi o to, zeby wziac z jednego zrodla - jeden rachunek, jedna przesylka. Choc jak powiecie ze E09 ani tym bardziej E07 na przod to nei bedzie wyjscia i bede szukal TKC80.
swoja droga znalazlem wlasnie przod za 250 zl :
http://www.transalpclub.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=4562

Babel
02.06.2010, 11:58
bede szukal TKC80.
swoja droga znalazlem wlasnie przod za 250 zl :
http://www.transalpclub.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=4562

A to sklep Huberta z forum - przy komplecie przesyłka gratis z tego co sie orientuje :)
Ja latam zestaw TKC + T 63 (tu możesz dac Miatasa 09 zamiast T63) i generalnie polecam.
Wal do Huberta ma też Mitasy :)

pałeł
02.06.2010, 12:06
od opona.pl mało kto ma taniej mitasy :) bierz nie będziesz żałował

Wegrzyn
02.06.2010, 12:18
Zrobisz jak uważasz, ale E07 to na taką trasę bym nie założył. Wjedziesz w te 40% szutru i 10% czegoś i będziesz wtedy przeklinał na czym świat stoi. Ja już się nauczyłem, żeby na szosowych oponach nie wjeżdżać na drogi nie utwardzone.

podos
02.06.2010, 15:24
@robinson

Po co jechac na kostce tyle tysiecy km? Komfort i bezpieczenstwo zdecydowanie mniejsze. To już zamiast brac te kufry i dziesiątki kg bagażu weź sobie kostkowe opony na Kazachstan i Kirgizję. Ale to też zalezy gdzie chcesz jechać w Kirgizji. Ladny asfalt tam mają na Anakee...

Jeszcze wyjasnij z tym obładowaniem? Jedziesz sam? Na diabła Ci te kufry?

pałeł
02.06.2010, 16:03
podos zeby wypracować swój zestaw trzeba trochę pobłądzić :)

to jest jak z droga do celu :) nie prowadzi jedna lecz wiele :)

robinson
02.06.2010, 18:47
@podos
lada dzien powstanie strona wyprawy, wiec bedzie mozna sobie poczytac.

motor sluzy mi tylko za srodek lokomocji, bo lubie niezaleznosc. Rower odpadal, bo mam za malo czasu, a na puszke nie bylo mnie stac - no i pomijam juz problemy z podrozowaniem takim czyms. Zostal sie motor:)

Cel jest jeden - zdobyc 2 szczyty w KIRGIZJI: CHAN TENGRI(7010 m n.p.m) oraz PIK POBIEDY(7439 m n.p.m) (polnocno-wschodnia czesc kirgizji) )oraz podjac probe zdobycia dwoch w Tadzyksitanie: PIK SOMONI(7495m n.p.m) oraz PIK KORZENIOWSKIEJ(7105 m n.p.m) (centralna czesc). Oczywiscie dojazd na motorze,do ostatniej osady, gdzie bedize mozna zostawic 2 kolka:)

Kufry sa po to, zeby zaladowac caly sprzet alpinistyczny - np. 2 namioty szturmowe, raki, czekany, kuchenke, puchowki, panel sloneczny, laptopik...mnostwo sprzetu -w koncu akcja gorska bedzie trwala przy pierwszych dwoch okolo 40 dni. Z reszta zawsze caly ten sprzet wozilem ze soba w przyczepce i tylnych sakwach na rowerze.

Obecnie firma z mojego miasta, lider w produkcji sakw rowerowych - CROSSO - zrobila dla mnie specjalne sakwy na motor, jak bede mial czas to zrobie zdjecie i wrzuce na forum, ale mimo to nie kryje obaw czy zdadza egzamin?
Produkt najwyzszej jakosci, ale w koncu to SAKwA, wiec przy mocniejszej glebie moze byc klopot jakby sie porwala. cordura cordura, ale strach jest.
mimo to patrze tez na kufry.

Drugi komplet opon odpada. Wiec jeden - albo E07 - bede sie staral trzymac asfaltow, ale to bedzie trudna sprawa albo E09 - wtedy miec spokoj , ze pojade wszedzie.

plan jest taki, ze kupie poki co komplet E09, a jak sie uda to zakupie jest TKC80 na przod.

U mnie to beda przelotowki - najwieksze jakie sie da, wiec faktycznie bez sensu pchac sie w E09....i wracam do pkt wyjscia.

Lupus
02.06.2010, 21:17
Ja na saharze miałem 07, i byłem z nich zadowolony. Całkiem nieźle radzą sobie w piachu, nie mówiąc już o szutrach. Zrobiłem ponad 1000km w piachu, koleinach, nie wspomnę już o tarce. W sumie ponad 20tkm, i jeszcze trochę zostało bieżnika. Nie jest to opona drogowa, ale zachowuje się przyzwoicie na asfalcie. Na pewno nie lubi błota i mokrej trawy. Zużywa się baaardzo wolno. Być może warto spróbować coś innego na przód, ale ja nie miałem z nim problemu. Zrobiły się jedynie ząbki co jest raczej normalne. Wodę odprowadzają przyzwoicie, co miałem okazję sprawdzić w czasie oberwania chmury. Być może mają twardą gumę, ale mnie to nie przeszkadzało. Miałem ze sobą crosso expert i po powrocie kontaktował się ze mną przedstawiciel firmy w sprawie usprawnień do moto. Jeśli posłuchał moich rad, myślę że nie znajdziesz niczego lepszego. Ja byłem pełen podziwu dla trwałości sakw, a zaliczyłem niejedną glebę. Kufrów się trochę boję, szczególnie ich potencjalnego działania na moje łydki (głębokie koleiny), ale to moje fobie. Sakwy polecam! Ahoy Przygodo!

Cibor klv
02.06.2010, 22:27
Paweł decyduj się, bo jak nie to na własną rękę będę coś łatwił... 07 to tak guma do wszystkiego, na asfalcie spokojnie da radę, na twardym szutrze też, ja po piachu na moich Shinko E705 też dałem radę (nota bene moim zdaniem bardzo dobre gumy jak na taką cenę http://www.allegro.pl/item1052606179_opona_enduro_130_80_17_shinko_e705_ 130_80_17_nowa.html ), ale skoro planujesz konkretnie załadować moto, to raczej piachy będziesz omijał i trzymał się twardych nawierzchni zatem nie wiem czy kostka będzie Ci aż tak niezbedna... najlepszą opcją byłoby mieć dwa komplety na taka podróż...

Wegrzyn
02.06.2010, 22:33
W sumie jak bardzo obładowany pojedziesz to lepiej daj sobie spokój z kostkami i zwiedzaniem dróg mniej cywilizowanych ;)

majo
04.06.2010, 09:00
na tył MItas E-07 na przód Heidenau K60:) MItas na przodzie ma tendencje do ząbkowania i jest dośc głośny miedzy 70-90 km/h:)

podos
07.06.2010, 10:10
na TKC z przodu nie zrobisz tej trasy. Z naszego formu niejaki ADAM z czestochowy pojechał Afryką pod PIK Lenina na kołach. Weszli, dwa tygodnie to trwało. Jest jego watek tu na forum. Jechali we dwóch, wiec czekany i inne szpeja wzielismy im Patrolem.
Faktycznie przestrzen bagażową potrzebujesz.

sambor1965
08.06.2010, 21:19
Cel jest jeden - zdobyc 2 szczyty w KIRGIZJI: CHAN TENGRI(7010 m n.p.m) oraz PIK POBIEDY(7439 m n.p.m) (polnocno-wschodnia czesc kirgizji) )oraz podjac probe zdobycia dwoch w Tadzyksitanie: PIK SOMONI(7495m n.p.m) oraz PIK KORZENIOWSKIEJ(7105 m n.p.m) (centralna czesc).

Wyglada mi ze na Piku Lenina juz byles, co to ma byc? Snieznyj bars?

Kiedy ruszacie?

Cibor klv
10.06.2010, 19:35
Ja zakupiłem Mitasa 09 na tył i na przód Maxxisa http://www.allegro.pl/item1064994299_opona_enduro_cross_90_90_21_maxxis_ 90_90_21.html
zobaczę jak to będzie działało... taki eksperyment.:)

SzymonBBI
10.06.2010, 21:44
Ciborku miałem tego Maxxisa na Rumunii w zeszłym roku i nie sprawdził się, na mokrym też bardzo śliski :/

Cibor klv
10.06.2010, 21:53
Nic to trzeba będzie jeździć po suchym :) a na mokrym dorobi się kółeczka jak w dziecięcych rowerkach.
Z drugiej zaś strony czytając np. opinie Hamerykanów na temat tych opon ( http://reviews.bikebandit.com/3400/3690/maxxis-m6006-motorcycle-tire-reviews/reviews.htm ) i np Haidenaów ... to albo Amerykany mają znacznie mniejsze wymagania od nas, albo w ogóle się nie znają, bo większość wychwala pod niebiosy, a my kręcimy nosami :) Poza tym 166 zł to nie fortuna i jeśli nawet nie daje rady, to jakoś przeboleję.

majki
07.08.2010, 11:28
2tkm temu założyłem 09 na tył i TeKaCa na przód. Na sucho jest całkiem dobrze, tył trochę na białym chodzi, w winklach klei dobrze, na szutrze jest fajnie, w błocie tył się zakleja momentalnie, przód jakoś mniej. Za to Mitas na mokrym ślizga się do 3ki i trzeba uważać.

Wcześniej miałem E08 z tyłu i ja na niej jeździłem 18tkm plus kilka tkm poprzednik. Na końcu już była łyyyysa, a i tak nie było tragedii. Opona dawała radę i na czarnym i na szutrze i nawet w błocie jakoś szło. W sumie byłem z niej zadowolony. :)

ŁukaszBIA
21.10.2010, 17:45
Wala mi się po piwnicy E09 w rozm 130/80 17. Do RD03 afripedia zaleca wys 90. Wsadzić się da, tylko nie wiem czy nie wpłynie to jakoś negatywnie na prowadzenie motocykla.

Cibor klv
30.10.2010, 15:38
Wala mi się po piwnicy E09 w rozm 130/80 17. Do RD03 afripedia zaleca wys 90. Wsadzić się da, tylko nie wiem czy nie wpłynie to jakoś negatywnie na prowadzenie motocykla.

Nie wpłynie.

ŁukaszBIA
30.10.2010, 16:12
Nie wpłynie.
Dzięki.

simi81
13.11.2010, 21:36
http://www.youtube.com/watch?v=DtYkO1oh1z4

Jako, że zakończyłem test:
-opona MITAS E-07
-przebieg 40320 kilometrów
-Honda Transalp PD06 (a reczej to co po niej zostało)
-ok32000km po asfalcie, reszta żwiróweczki
-ok 25000km w dwie osoby i z całym straganem
-koło nie było wyważane (motur ma 114kkm i na tyle tylko prawe łożysko od tarczy ham. wymieniałem 53000 km temu i zimeringi 45000km temu, ale 2razy w roku wszystko rozbieram myję i smaruję )
-waleczność w terenie 4 (do przebiegu 20kkm)
-na asfalcie suchym 4 (do przebiegu 30kkm później 3+)
-na asfalcie mokrym nawet w trampku nie brakuje mocy żeby jeździć bokiem :D

Jaro-Ino
14.11.2010, 01:41
Ja dziś jeździłem na mokrym asfalcie, później jeszcze chwile w deszczu. Opony to: przód- 5-letni Mitas E08, tył zeszłoroczny Mitas E09 (4mm bieżnika na środku).
Spostrzeżenia:
przód uślizguje się i wtedy sunie jak głupi po asfalcie, ale daje się nawet dobrze hamować. Przyczepność jest porównywalna do Heidenau K76, którą miałem na początku. Na łukach nie sprawdzałem przyczepności, samobójcą nie jestem.
Tył: hamując blokuje się bardzo szybko, łuków nie sprawdzałem. Podczas przyspieszania na pierwszych 3 biegach idzie odkręcić manetke do końca i poślizgu nie było. Na 4 biegu przy ok.5 tys po odkręceniu mialem wrażenie, że opona ma delikatny uślizg podczas przyspieszania. Generalnie wiem, że na tym zestawie nie można mieć żadnej pewności na mokrym, ale mimo wszystko zaskoczony byłem ilością przyczepności nawet na zimnych oponach. Najgorzej było na koleinach; jadąc nieopodal osi jezdni nie zauwazyłem zaczynającej się koleiny i motocykl przeskoczył w bok w koleine. To mi dało do zrozumienia, że na naszych kochanych drogach jechać bokiem nie stanowi żadnego problemu. Na szutrach bezpieczniej ;)

siwy
22.11.2010, 13:27
Jest ryzyko jest zabawa :) Ja testuje po kolei różne mitasy, 09, potem crossowe do xr. Wszystkie się ślizgają a 09 najmniej.

Sylwek bbi
22.11.2010, 13:28
Halio,a badał ktoś może organo-leptycznie mitasa E-10

Babel
22.11.2010, 14:36
Halio,a badał ktoś może organo-leptycznie mitasa E-10
Spytaj kolegi - ma prawie nówkę w dobrej cenie ale 150 szerokosci- jak dla mnie za szeroka:
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=7919

cheniek
23.11.2010, 08:18
Halio,a badał ktoś może organo-leptycznie mitasa E-10

Badał :D
Coś tam opisał
tutaj:
http://africatwin.com.pl/showpost.php?p=120495&postcount=32
i jeszcze tutaj:
http://africatwin.com.pl/showpost.php?p=125878&postcount=42
i tutaj
http://africatwin.com.pl/showpost.php?p=129124&postcount=47

BLOB
23.11.2010, 10:01
Cheniek to morderca;):D swojego viadra. Nigdy nie widziałem jak ktoś napiera na błotka i wody viadrem :):D
A tak na serio to podoba mi się z perspektywy czasu stwierdzenie w 2-gim linku "sprawdzę jak wybiera szutry" szutry hahahahaha. Za te szutry miałem byś skalpowany:D

Dzieju
23.11.2010, 10:37
Nigdy nie widziałem jak ktoś napiera na błotka i wody viadrem....
To kwestia dbałości o sprzęt no i ciutek umiejętności, jeździliśmy kiedyś z pewnym kierownikiem Viadra i wprawdzie po suchawych przeróżnych werepach ale jechał tak że AT, TA i GS zostawały w tyle.

BLOB
23.11.2010, 10:53
To kwestia dbałości o sprzęt no i ciutek umiejętności, jeździliśmy kiedyś z pewnym kierownikiem Viadra i wprawdzie po suchawych przeróżnych werepach ale jechał tak że AT, TA i GS zostawały w tyle.


O tym piszę.
Varadero to wymagający sprzęt a Cheniek jechał tam gdzie kierowniki afryk mieli kropelki potu na czole:D

Dzieju
23.11.2010, 10:56
O tym piszę.
Varadero to wymagający sprzęt a Cheniek jechał tam gdzie kierowniki afryk mieli kropelki potu na czole:D
A nie latał w 44ym na mitsubishi 0 z lotniskowców :D

Roberto
23.11.2010, 12:45
Cheniek viadrem nawet rzekę wzdłuż pokonał za co ludzie w uznaniu pokłony mu oddawali.

majki
23.11.2010, 13:07
Wykańczam e09 Dakar na tyle. Obecnie trochę ponad 7tkm i jeszcze kawałek pociągnie. Niestety w większości latam po czarnym i guma szybciej znika.
Na szutrach robi bardzo fajnie, w błocie też daje radę, choć szybko się zakleja.
Na czarnym suchym jest bezstresowa.
Na mokrym to trochę taniec z łyżwami. Jak dobrze odkręcać do i na 3ce mieli, na malowanym to jak na lodowisku, mokra kostka/kocie łby też, tylnym hamulcem koło blokuje się baaaaardzo łatwo. :Sarcastic:
Generalnie jak wiesz jak się zachowuje to można się trochę pobawić w slajdy na wyjściach z zakrętów, ale z drugiej strony w deszczu jest pewien stres, bo nie wiadomo czy guma utrzyma. Ale ta cena...:cool:

Z przodu mam tkc i jest fajnie, tylko na ostrego offa za gęsty bieżnik. Szybko się ząbkuje i trochu szumi. Za to na asfalcie trzyma b.dobrze.:)

Co do wiadra w offie to na ostatnim podlaskim był jeden taki co całkiem nieźle sobie radził wiadrem, do tego stopnia, że ciężko go było dojść.:eek: :Thumbs_Up:

Jaro-Ino
23.11.2010, 14:43
Nawet odebrał za to nagrode od Wasyla, którą to skomentował: "Bo pierdolnąć to trzeba umieć :D" Mitas E09 w błocie zakleja się szybko, ale po mocnym odkręceniu szybko się czyści i motocykl wystrzeliwuje do przodu :)

KajetanXR
12.12.2010, 20:22
Hej :)
czytam o tych oponach od 3 dni i nie mam pewności czy zestaw tkc i 09 będzie dla mnie dobry.
jakie mam wymagania?
by poradzić sobie w terenie ale i żeby nie huczały opony przy prędkościach rzędu 120km/h.
lubię dać ostro czadu w terenie ale do tego mam XR400
Afre mam do dalekich podróży.
Może opony typu bridgestone trail wing tw40 będą lepszym rozwiązaniem?

JarekAT
12.12.2010, 20:40
bierz cały komplet E09
niektórzy czepiają się, że przód śliski na mokrym, bujdy - oni za mało ostrożni :)
na pewno E09 jest z przodu cichsza niż TKC, dodatkowym plusem jest lepsze trzymanie w terenie
o cenie nie wspominając

KajetanXR
12.12.2010, 22:13
przód e09 mam nawet nówkę w garażu
ale ja rozmyślam co będzie najbardziej odpowiednie dla mnie

KajetanXR
12.12.2010, 22:16
a nie jest męczące jechać 700km na takich oponach asfaltem spokojnym tempem?

pałeł
12.12.2010, 22:32
a nie jest męczące jechać 700km na takich oponach asfaltem spokojnym tempem?

załóż - przejedz wyrobisz sobie swoje zdanie :)

JarekAT
12.12.2010, 23:12
Przejeździłem w ostatnie dwa sezony w różnym tempie, spokojnym i troszkę mniej spokojnym. 5000km wycieczka do Norwegii - większość asfalty. 3000 km wakacje - też większość asfalty.
Jeden sezon na komplecie E09
drugi przód TKC tył E09

i wracam do kompletu E09

mmax
27.12.2010, 00:23
Czy ktoś kiedyś, używał lub choć macał E05 ? Czy by to nie była alternatywa dla przedniego strasznie śliskiego na asfalcie E09?
http://www.supersherpa.ru/service/tires/mitas_e-05.jpg

Jaro-Ino
27.12.2010, 01:27
A ja się tak jeszcze przy okazji tych wszystkich rozmów zastanawiam, na jakiej podstawie ludzie określają śliskość opon. Bo jest to cholernie subiektywne odczucie. Na mokrym odnośnie hamowania i pokonywania łuków jeżdże bardzo zachowawczo, bo niepotrzebne mi nieprzewidziane gleby na asfalcie. Nie sprawdzam granic przyczepności opon w takich warunkach. A np na Mitasie E09 na wprost odkręcałem na maxa zarówno afre jak i trampka i uślizgów nie stwierdzono. To jak to jest z tą śliskością?

mmax
27.12.2010, 08:29
To proste Panie Ino- Jaro. Ino motur bierzesz, znajdujesz ładny kawałek asfaltu, ino suchy i czysty, rozpędzasz się trochę (20/40km/h) i hebel przednim. Miałem doświadczenie z Tourancem,E07 i E09. Na turansie małe stainda nie zrobisz. Na 09 blokuje się praktycznie natychmiast. Test był na dwóch tarczach TA650. Ja tak sobie wyrobiłem zdanie na temat śliskości.

BartekBBI
27.12.2010, 13:54
To jest opona trialowa..nie nadaje sie na szose. Mialem cos takiego w dr na przodzie. Moto pływa i dziwnie sie zachowuje. Nie polecam. Kup se shinko SR244. Ja przelatalem 6 tysi w obładownej afryczce i ze dwa jeszcze mozna zrobic.

majo
27.12.2010, 18:11
Odradzam kupno SR244 to największa Hujnia na jakiej jeździłem. Była sprzedawana zresztą na forum i wielka szkoda, że opinia o tej oponie była tak nierzetelnie podana:( Zdecydowanie wole używanego Mitasa:) zdrowia

BartekBBI
27.12.2010, 18:57
Jak na opone za 120 zł sporo wytrzymała;) W rumunii na tym byłem;)

rArek
28.12.2010, 14:47
A ja się tak jeszcze przy okazji tych wszystkich rozmów zastanawiam, na jakiej podstawie ludzie określają śliskość opon. Bo jest to cholernie subiektywne odczucie. Na mokrym odnośnie hamowania i pokonywania łuków jeżdże bardzo zachowawczo, bo niepotrzebne mi nieprzewidziane gleby na asfalcie. Nie sprawdzam granic przyczepności opon w takich warunkach. A np na Mitasie E09 na wprost odkręcałem na maxa zarówno afre jak i trampka i uślizgów nie stwierdzono. To jak to jest z tą śliskością?

Też się zastanawiałem :) E09 jak mi odjechała w ulewnym deszczu przy max 30km/h to zrobiłem 180* nie mogąc zareagować , Ciach i leżę , grunt że na swoim pasie . Też nigdy czegoś takiego nie miałem przy sportowo-turystycznych oponach w szosowym motocyklu . To są odczucia subiektywne ale bardzie mające postać przestrogi . Nie masz marginesu bezpieczeństwa na mokrym , ja Mitaskom już nie UFOm :vis:Względy ekonomiczne ; przód TKC tył E09

JarekAT
28.12.2010, 23:14
Proszę Was, dwa sezony przelatałem na E09 i żadnego większego uślizgu nie miałem.
Jak leje deszcz trzeba być ostrożnym na każdych oponach. Przesadzając z tymi i tymi można barana walnąć.

Jaro-Ino
29.12.2010, 00:04
Proszę Was, dwa sezony przelatałem na E09 i żadnego większego uślizgu nie miałem.
Jak leje deszcz trzeba być ostrożnym na każdych oponach. Przesadzając z tymi i tymi można barana walnąć.

I pod tym się podpisuje obiema ręcamy i nogamy. I obym nigdy orła nimi nie wywinął na mokrym:at:

newrom
29.12.2010, 08:39
A ja nie. E09 to kartofel którego jedyną zaletą jest jego trwałość. Mam założoną drugą na tył i w deszczu zawsze mam makabryczny stres. Parę razy musiałem bronić się przed glebą podparciem nogą (a to dość bolesne przy masie afryki). Oczywiście gdy zakręty 90st pokonuje za zawrotną prędkością 30km/h to tylko od czasu do czasu łapię lekki uślizg.
No ale może być też tak że opona nie jest kartoflowata tylko zajebista, a ja nie dostosowuje warunków do prędkości (sic!) i stąd moje narzekanie ;)
W błotku e09 też nie funksiuje zbyt dobrze bo się zakleja i słabo oczyszcza.

Misza
29.12.2010, 09:41
Naprawdę nie wiem skąd te narzekania na E09, idealna to ona nie jest. Ale nie miałem jeszcze gleby z powodu jej trzymania na mokrym, a czasami drift wychodził łot dla fun`u. A w błotku rzeczywiście sama się nie oczyszcza najlepiej, trzeba jej trochę pomóc prawym nadgarstkiem :). W sytuacji gdzie zajeżdząm dwa komplety w sezon to mam oszczędzone na następny w porównaniu do innych opon.

majki
29.12.2010, 09:51
09 Dakar jest śliska na mokrym. I to nie podlega dyskusji. W deszczu na białym ślizga się strasznie, tylnym heblem blokuje się od oparcia stopy na dźwigni, ale jeżeli wiesz jak się zachowuję guma, to możesz przewidzieć co i jak. Gorzej jak masz sytuację awaryjną...

Generalnie guma niezła, bo uniwersalna i cena nie zabija. Ale na przód bym nie założył, szczególnie, że TeKaC 2,75/21 kosztuje jakieś 180 zeta.

pałeł
29.12.2010, 14:01
bo to jest tak ze najwiecej do powiedzenia na temat opon maja ci uzytkownicy co zjezdrzaja jeden komplet na 4 lata, tamten rok mam marny tylko jeden komplet poszedl do smieci, ale potrafiłem zniszczyć do 5 kompletów za rok

newrom
29.12.2010, 16:29
bo to jest tak ze najwiecej do powiedzenia na temat opon maja ci uzytkownicy co zjezdrzaja jeden komplet na 4 lata, tamten rok mam marny tylko jeden komplet poszedl do smieci, ale potrafiłem zniszczyć do 5 kompletów za rok
Czyli jeśli będę zużywać 4 komplety rocznie to e09 przestanie się ślizgać na mokrym ? Wiadomo że kwestie finansowa to zupełnie inna bajka, ale fakt że mnie nie stać na zakładanie dobrych, ale szybko schodzących opon nie zmienia właściwości tych tańszych. A skoro używam tańszych to godzę się z ich wadami. Jednak wady te pozostają wadami choćby wyznawcy kościoła :bow::bow:mitasowego :bow::bow:twierdzili inaczej :D

rArek
31.12.2010, 11:23
Czyli jeśli będę zużywać 4 komplety rocznie to e09 przestanie się ślizgać na mokrym ? Wiadomo że kwestie finansowa to zupełnie inna bajka, ale fakt że mnie nie stać na zakładanie dobrych, ale szybko schodzących opon nie zmienia właściwości tych tańszych. A skoro używam tańszych to godzę się z ich wadami. Jednak wady te pozostają wadami choćby wyznawcy kościoła :bow::bow:mitasowego :bow::bow:twierdzili inaczej :D
:Thumbs_Up::oldman:to chyba sedno tematu :)

pedross
19.01.2011, 12:48
Witam wszystkich!
Jestem tu nowy i mam prośbę o pomoc w wyborze odpowiedniego kompletu opon Mitas.:bow:
Teraz jak powiem czym śmigam to niektórzy może mnie od razu wyśmiewaj tym momencie ale dopiero zaczynam swoja przygodę z motorami od 2010 r.
Więc dla Użytkowników Afryki Twin to na czym ja jeżdzę to raczej jak Simson hahahaha :)
Mój obecny i pierwszy motor to Yamaha TDR 125, zrobiłem nim dopiero kilkaset km.
http://www.polskajazda.pl/Motocykle/Yamaha/TDR_125/114734 (http://www.polskajazda.pl/Motocykle/Yamaha/TDR_125/114734)

Jeżdżę zupełnie rekreacyjnie, weekendowo przy dobrej pogodzie.
Głównie po polnych piaszczystych drogach, trochę, szutry, trochę po leśnych dróżkach raczej ubitych i asfalt jakieś 40%. Błota czy większego piachu nawet nie próbuję atakować.

Z przodu mam: Mitasa E-08 (na asfalcie extra ale po polnych drogach czy małym piachu to „śmierć w oczach” ;o)
Z tyłu mam: Metzelera Tourance o podobnym bieżniki jak Mitas E-08.

Rozmiar opon w TDR jest taki:
Przód: 4.10 czyli (100/90-18)
Tył: 130/80-17

Chciałbym na tył wrzucić:
Mitasa E-07 lub E-09?
Nie wiem, czy przy tej małej mocy TDRki jakieś 28 KM ta E-09 nie będzie przesadą?
Proszę więc o pomoc co będzie rozsądniejszym wyborem na tył: E-07 czy E-09?:confused:

aaaaaa na przód to zupełnie nie mam pojęcia co wsadzić bo rozmiar taki niefortunny?:confused:

Pozdrawiam!

podos
19.01.2011, 13:06
jak latasz po terenie to tylko pełna kostka. Nie ma co sie meczyć. N asfalcie uwazaj bo jest sliski zwlaszcza jak popada.

JarekAT
19.01.2011, 13:44
podos ma racje. Z E09 będziesz miał dużo więcej zabawy z jazdy na szutrze a 28 KM przy tej masie motocykla to całkiem niezłe zestawienie

newrom
19.01.2011, 14:49
Na 125ccm (dt) latałem na komplecie C10/C11. Zdecydowanie lepiej trzyma niż e09. Wadą jest dużo szybsze zjadanie opony (ale sezon na kostkach oblata nawet jak się sporo po asfalcie jeździ). Ale jeśli bez błota i trwałość ma znaczenie to wybieram e09 :)

Jaro-Ino
19.01.2011, 20:17
Kolega sam napisał, że 40% asfalt i nie pcha się w błoto i głęboki piach, a przy dużo mniejszej masie motocykla E07 powinna dawać rade. Bardziej gęsty bieżnik lepiej się sprawdzi na asfalcie i nie jest chyba tak śliska jak E09. Na przód też można E07 wsadzić. Bieżnik taki jak Heidenau K60. Jakoś to sobie radzi, choć przy Afrze ząbkuje po jakimś zużyciu.

pedross
20.01.2011, 10:33
Dzięki za pomoc i Wasze odpowiedzi:bow:
No właśnie ta kostka E-09 mnie kusi,
ale chyba w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie jednak E-07.
Tylko, że E-09 to miałbym cały komplecik na przód i tył.
a jeśli chodzi o E-07 na przód to w rozmiarze 4.10 (100/90-18) niestety nie ma :(

JarekAT
20.01.2011, 16:01
Bierz E09 będziesz zadowolony na szutrach

Jaro-Ino
20.01.2011, 22:46
Zależy jeszcze o jakich szutrach mówimy, bo ja spotkałem wiele takich, które były tak ubite, że nawet E09 nie chciał na tym śladu zostawić. Czy w takiej sytuacji E07 nie zapewni lepszej przyczepności?

majo
27.01.2011, 22:52
E-07 jest równie głośna na asfalcie jak 09, która daje zdecydowanie większą frajde w terenie. E-07 jest jak afryka- do wszystkiego i do niczego:)

JarekAT
28.01.2011, 14:43
załóżcie TKC do przodu i zapomnisz ze mitas jest głośny

majo
28.01.2011, 20:43
TKC również jest głośny,(żadna kostka nie jest cicha, TKC nie jest gumą szosową!!!) poza tym bardzo szybko schodzi i ząbkuje na potęgę( o czym byla wielokrotnie mowa). Nigdy więcej nie założy TKC, zjeździłem 3 i wystarczy :)

pedross
31.01.2011, 10:15
Po wnikliwej analizie wypowiedzi bardziej doświadczonych motocyklistów stwierdziłem, że do mojej rekreacyjnej weekendowej jazdy, małych przebiegów, adekwatnie do niewielkiej mocy i wagi motoru (28 KM 135 kg) na tył bardziej odpowiednia, uniwersalna będzie jednak Mitas E-07. 50% teren, 50 % asfalt.
Kryterium głośności nie ma dla mnie znaczenia natomiast trwałość brałem również pod uwagę.

:haha2:Tak jak to powyżej trafnie spuentował Majo „E-07opona do wszystkiego i do niczego” :bow:
TYŁ stawiam na Mitasa E-07:Thumbs_Up:
18635

Na przód z racji tego, że niestety Mitasa E-07 w rozmiarze 4.10 nie ma:(
a kostka E-09 jest trochę rzadka, lepszym rozwiązanie, będzie bardziej uniwersalna opona koreańskiej firmy Shinko E704, 40% teren, 60 % asfalt. :Thumbs_Down:
Oponka z niżjesz półki ale może jakos da się na tym jeździć, zobaczymy. :hehehe:

lord
31.01.2011, 15:33
Będzie problem. Na tyle 50/50 a na przodzie 40/60. Tył musi jeździć więcej w teren.

hans
31.01.2011, 16:28
E09Dakar - zmieniny na (E09Dakar) po przebiegu 8500 km (z czego 7000 z pazazerem, z czego 3500 z bagazami)
TKC80 uzytkowany w ten sam sposób przezyje drugie tyle

Dubel
31.01.2011, 21:24
E09Dakar - zmieniny na (E09Dakar) po przebiegu 8500 km (z czego 7000 z pazazerem, z czego 3500 z bagazami)
TKC80 uzytkowany w ten sam sposób przezyje drugie tyle
Wybacz Hans ale albo Cię nie zrozumiałem albo pozwolę się z Tobą nie zgodzić. TKC 80 nie jest trwałą oponą i schodzi dość szybko moim skromnym zdaniem dużo szybciej niż E09
Pozdro

JarekAT
31.01.2011, 23:19
A widziałeś jak Hans jeździ zapakowany?? Tirowcy mają czasami mniejszą ładowność ;)
Mi E09 starczają spokojnie na 12 tyś km. Obładowany z pasażerem + jeszcze 5 tyś asfaltu który wciąga gumę w oka mgnieniu.

pedross
02.02.2011, 13:55
Chyba zrobię ankietę i sobie podliczę potem głosy.
Będzie najprościej.:haha2:
Przypominam, że to zestaw nie do Afryki a do mniejszego motorka Yamahy TDR 125 (28KM, 135 kg)
Jazda 60 % teren, 40 % asfalt.
Który zestaw Waszym zdaniem będzie bardziej odpowiedni?:bow:
Nr 1. Tył Mitas E-07 50% Off, Przód Shinko E-704 40 % Off
Nr 2. Tył Mitas E-09 80% Off, Przód Mitas E-09 80% Off
:confused:

ŁukaszBIA
02.02.2011, 13:59
Osobiście założyłbym przód e07(siódemka i dziewiątka z przodu radzi sobie podobnie), a tył e09, cenowo całkiem przyzwoicie to wygląda. Komplet do Afry wyrwałem za 280zł. Mam obecnie założony zestaw Shinko typowo szosowy 705 i w terenie jest nieciekawie.

pedross
02.02.2011, 14:46
Osobiście założyłbym przód e07(siódemka i dziewiątka z przodu radzi sobie podobnie), a tył e09, cenowo całkiem przyzwoicie to wygląda. Komplet do Afry wyrwałem za 280zł. Mam obecnie założony zestaw Shinko typowo szosowy 705 i w terenie jest nieciekawie.


No tak tylko E-07 niestety nie ma w rozmiarze 4.10 :(
a taki mi potrzebny do TDR’ki
280 zł za komplet Mitasa?
ale obecnie? czy tak ze 2 lata temu brałeś co?
Czytałem któryś Twój wcześniejszy post, że w Handlopexie u nas w Białym brałeś ale teraz tam (130/80-17) E-07 za 238zł, a E-09 za 221zł, więc tak jak na allegro.
A co do Shinko E705 to raczej mi nie pasuje, mam obecnie Mitasa E-08 i asfalt/ ubita żwirówka jest spoko, ale mały piasek i już jest nieciekawie, więc pewnie podobnie na tych Shinko E705

Pozdrawiam

ŁukaszBIA
02.02.2011, 14:54
Czytałem któryś Twój wcześniejszy post, że w Handlopexie u nas w Białym brałeś ale teraz tam (130/80-17) E-07 za 238zł, a E-09 za 221zł, więc tak jak na allegro.

Udało mi się wyrwać od nich 35% rabatu. Kupowałem w listopadzie/grudniu 2010. Tylko różnie jest z tą dostępnością. Raz mówią, że nie handlują Mitasem, a za miesiąc okazuje się, że maja sporo sztuk na stanie.

Jeśli nie ma 07 na przód, to bierz 09. Jeśli miałbym wybierać między tymi dwiema markami, wybrałbym Mitasa.

pedross
02.02.2011, 15:05
Udało mi się wyrwać od nich 35% rabatu. Kupowałem w listopadzie/grudniu 2010. Tylko różnie jest z tą dostępnością. Raz mówią, że nie handlują Mitasem, a za miesiąc okazuje się, że maja sporo sztuk na stanie.

Jeśli nie ma 07 na przód, to bierz 09. Jeśli miałbym wybierać między tymi dwiema markami, wybrałbym Mitasa.

oooo to ładny rabacik 35% to rozumiem, jak dla hurtownika :Thumbs_Up:
to może nie ma co patrzeć na ten cennik a warto tam się przejechać i trochę potargować :mur:
Tak więc jednak chyba Shinko jednogłośnie odpadnie w tym zestawieniu.
Dzięki

ŁukaszBIA
02.02.2011, 15:54
Jak będą mieli coś na magazynie to daj znać, na pewno wyrwiemy taniej niż normalnie. Współpracuję obecnie z firmą, która ma u nich duże rabaty i mogę zamówić przez nich bez marży.

hans
03.02.2011, 10:16
Wybacz Hans ale albo Cię nie zrozumiałem albo pozwolę się z Tobą nie zgodzić. TKC 80 nie jest trwałą oponą i schodzi dość szybko moim skromnym zdaniem dużo szybciej niż E09
Pozdro

Wiec, bardzo przepraszam, że w 8500km (z czego 7000 z pasazerem, z czego 3500 z bagazami) nie zajechalem przedniej TKC80. Na dowód czego, jak tylko moto wróci z serwisu wrzuce fotkę. Glupio mi i wstyd, choć może ma to cos wspólnego z przednim hamulcem - sam nie wiem.....


Przekażę też TKC, ze ma się skonczyc, byle szybko, najlepiej już.

:)

majki
03.02.2011, 11:24
Przekażę też TKC, ze ma się skonczyc, byle szybko, najlepiej już.
Hans, najlepiej niech się spali ze wstydu. :D

Potwierdzam, że jeden TeKaC z przodu przerobi spokojnie dwie 09D z tyłu. ;)

hans
03.02.2011, 11:30
... (...) najlepiej niech się spali ze wstydu... (...)... :D


Jakaś bezwstydna sztuka mi się trafila....

PS. Lubię bezwstydne ; )

Lepi
21.02.2011, 19:30
No panowie, podpowiedzcie. Nigdy nie miałem żadnego Mitasa. Nigdy też opona nie wystarczała mi na dłużej niż 2000 km (zostawało mniej niż 1/3 a tak się jeździć już nie da) A tu czytam, 5, 10 i więcej tysięcy km.
No więc jak to jest? Da radę na E09 do Maroka? Jak to robi w piasku? No i czy koniecznie wersja Dakar? Bo takiej akurat nie mogę znaleźć., macie jakieś źródło?
Ostatnie pytanie: czym się różni E10 od E09 ??
Pozdrowienia

Misza
21.02.2011, 19:35
E09 będzie zajebista. Na piachu tylko zmniejsz trochę ciśnienie, do lc4 raczej Dakar bo motór ma trochę pary. Na przód motoza deserta polecam (powinien wystarczyć na parę km o ile nie będziesz pałować powyżej 120 po asfaltach dużo), ale jak masz duży dystans to e09 będzie dobry. Ze 7 razy lepszy od TKC.


Mi komplet dziewiątek bardzo fajnie robił na piachu, hamadzie, asfalcie. Perfect dual sport oponki

Lepi
21.02.2011, 19:47
No ok, powiedzcie jeszcze czemu większość z Was na przód zakłada coś innego niż E09? Coś z nim nie tak? Jestem fanem zakładania kompletu rego samego modelu.
No i gdzie dorwać te Dakary!

puszek
21.02.2011, 19:58
e 09 szybciutko znika z przodu..kiepsko na sliskim asfalcie...dakara dostaniesz u Huberta, gdzie przed marokowe zakupy robilismy...

Misza
21.02.2011, 20:23
Na śliskim asfalcie jest fajnie bo fajnie się śliga, taki dodatkowy fun, jak nie jesteś jeszcze stary to docenisz :D:D:D noł ofens :P


Jeden taki od nas zrobił z 9 na przodzie 16 tys km no ale on mało hamuje i dopóki miał zegary to nie jeździł pow 120kmh. jakbym znalazł trelleborga army to bym go założył, a jak nie to 9 jest najlepsza. yoł

Lepi
21.02.2011, 20:43
Właśnie u Huberta zacząłem poszukiwania. Standard owszem, dakara brak.

motormaniak
21.02.2011, 21:03
E09 przy Twojej jeździe w 690tce starczy na 2000-3000 km, tyle samo co C02. Jak dojedziesz do Maroka to zostanie Ci 1/3 bieżnika , która wystarczy na następne 3 tys...
Ja testowałem obie opony i stwierdzam że skoro obie starczają na tyle samo km to wole c02. C02 szybciej się zużywa i głośna i śliska na asfalcie, ale za to wyjściowo jest sporo wyższa więc zanim sie zjedzie do poziomu nowej E09 to już masz 2 tys nawinięte... tak czy inaczej jak dojedziesz na niej do Maroka ro będzie "kwadratowa" i już nie wrócisz.

Lepi
21.02.2011, 21:08
1/3 bieżnika to już kupa w terenie. No ale nie jadę na kołach. Umarłbym na kacie. C02 ma homo?

JarekAT
21.02.2011, 21:09
E09 Dakar bedzie dostępny dopiero z dostawą na rozpoczynający się sezon żużlowy, więc troszkę trzeba jeszcze poczekać

pałeł
21.02.2011, 21:17
1/3 bieżnika to już kupa w terenie. No ale nie jadę na kołach. Umarłbym na kacie. C02 ma homo?

odpowiedz jest tu http://africatwin.com.pl/showpost.php?p=39189&postcount=103

Lepi
21.02.2011, 21:26
Nie przekonałeś mnie. Homologowane mają ograniczoną wysokość bieżnika. C-02 ma zdecydowanie większy....

JarekAT
22.02.2011, 06:34
Dakary są na pewno twardsze dlatego lepiej spisują się w wysokich temperaturach. Co za tym idzie mniej się zużywają.

Lepi
22.02.2011, 07:49
No widzisz, a ja czytałem i słyszałem, że Dakar ma tą sama mieszankę gumy i ten sam bieżnik. Różnica ma leżeć w karkasie.
Jak ja nie lubię twardych opon :mur:
No nic, znalazłem na aledrogo i wypróbuję.

JarekAT
22.02.2011, 07:57
Właśnie, jak się sam nie przekonasz to nie będziesz wiedział czy dla ciebie będą dobre.

Lepi
27.02.2011, 16:39
No więc dotarły do mnie miętuski. Pierwsze wrażenie to bardzo nisku profil z przodu. Porównałem do zjechanej MT 21 i niestety mitas nie ma się czym szczycić.
Ale ale, ponoć tył miał być DAKAR. Nic takiego na oponie nie widzę. Powinno to być oznaczone? Mam czuć się wydymany?

Henryk-Knox
27.02.2011, 16:48
chyba zółty pasek leci po bieżniku w dakarach w zwykłych 9tkach nie miałem

Lepi
27.02.2011, 16:51
No pasek jest, żółty. Właśnie przełyżkowałem przód, teraz płukanie gardła i biorę się za tył.

majo
27.02.2011, 20:13
W Dakarach jest żółty pasek jak pisał Henryk. Zjechałem jedne Dakar i kilka E-09 i zwykła dziewiątka zdecydowanie wolniej schodzi na twardym:)

Lepi
27.02.2011, 20:32
W Dakarach jest żółty pasek jak pisał Henryk. Zjechałem jedne Dakar i kilka E-09 i zwykła dziewiątka zdecydowanie wolniej schodzi na twardym:)
Może to przypadek skoro dakara zjechałeś tylko jednego.
Jakoś mizernie mały ten mitasik 130/80 przy geomaxie 110/100. No ale to enduro.

RAVkopytko
27.02.2011, 20:49
ujeżdżał Kto C17 na przedzie?

pałeł
28.02.2011, 00:10
Nie przekonałeś mnie. Homologowane mają ograniczoną wysokość bieżnika. C-02 ma zdecydowanie większy....

wysokość bieżnika i jego proporcje reguluje FIM czyli chodzi o równe szanse dla zawodników

o homologacji mówią znaki dot i E w kułeczku z cyferka

HRABIA z Krosna
28.02.2011, 09:07
ujeżdżał Kto C17 na przedzie?
Mam ją na KLR 650 /185 kg/ w błoto i żwir nieźle na asfalt nie bardzo głośna+wibracje i śliska, do Afryki bym jej nie pchał...:)

siwy
28.02.2011, 09:28
ujeżdżał Kto C17 na przedzie?

ja chyba taką mam teraz w xr. Szybko schodzi na asfalcie. Jak jest nowa i niedotarta to przez pierwsze 100-200 km bardzo niebezpieczna na czarnym. W terenie daje radę ale przy mojej jeździe mieszanej 50/50 teren/asfalt szybko się wyząbkowała, a po ok 3 tys km ząbki miały z jednej strony 0mm a z drugiej 5mm. Kosztuje za to niedużo. Do jazdy w teren mogę polecić.

majo
28.02.2011, 18:40
Lepi nie wiem czy to przypadek jak zjadę kolejną to ci napisze...na pewno jest twardsza od zwykłej i ma prawdopodobnie więcej drutu( ale moge się mylić). A Ty ile dojechałeś do zera tych opon, że twierdzisz inaczej?? Pytam z ciekawości oczywiście:)

Lepi
28.02.2011, 18:44
Ja pierwszy raz kupiłem Mitasy więc się wypowiem w kwietniu. Mają wytrzymać jakieś 3000.

Avatar
06.03.2011, 23:37
Kilka stron wcześniej tego wątku pozwoliłem sobie na recenzję tylnej opony Mitas E09. Teraz, bogatszy o doświadczenia z oponą przednią tej samej marki, zamieszczam ciąg dalszy. Test przeprowadzony został na dystansie 15362 km. W tym czasie montowałem różne kombinacje opon (przód/tył). Zdjęcia przedstawiają opony E09 przy podanym niżej przebiegu.

1. TKC 80 90/90-21 54S / TKC 80 130/80-17 65S
2. TKC 80 90/90-21 54S / E09 140/80-17
3. E09 90/90-21 / E09 140/80-17

Przebiegi dla poszczególnych opon:
1. TKC 80 przód - 11765 km
2. TKC 80 tył - 6662 km
3. E09 przód - 3625 km
4. E09 tył - 8700 km

Zużycie bieżnika dla poszczególnych opon:
1. TKC 80 przód - ok. 0,29 mm/1000 km
2. TKC 80 tył -ok. 0,35 mm/1000 km
3. E09 przód - ok. 0,28 mm/1000 km
4. E09 tył - ok. 0,63 mm/1000 km


W wyniku testu niektóre z moich opinii na temat opon E09 i TKC80 jakie wyrobiłem sobie czytając wcześniej posty zamieszczane na tym forum zmieniły się.
Wiele osób oceniało oponę E09 jako niebezpieczną zwłaszcza na mokrym asfalcie. Dotyczyło to głównie opony przedniej. Spotkałem się z opinią że już przy szybkości 20 km/h nie da się normalnie hamować nawet na suchym. Ktoś napisał że po założeniu E09 na przód zaliczył glebę. Miałem już pewne doświadczenie po powrocie z Ukrainy z zestawem TKC przód, E09 tył. Nie stwierdziłem wówczas żadnych słabych stron opony Mitas mimo przejechanych kilkuset kilometrów w ulewnym deszczu. Przeciwnie, opona była rewelacyjna pod każdym względem. Natomiast nieco rozczarowała mnie TKC uchodząca na forum AT za wzór. W terenie nie zachwycała trakcją a pod koniec podróży (ok. 5000 km) zaczęła już hałasować ze względu na ząbkowanie bieżnika. Ostatecznie wyrzuciłem ją po przebiegu 11765 km (choć powinienem był to zrobić 2-3 Kkm wcześniej) zakładając na przód E09. Tak się złożyło że na zajutrz po tej wymianie miałem do zrobienia trasę na pomorze. Ot trochę ponad 1000 km w dwie strony, wyjazd o godzinie 3 w nocy...Ale jak tu jechać na "super śliskiej" nieprzetestowanej oponie w deszczu? Pojechałem z duszą na ramieniu, ale wiecie co? Po kilkudziesięciu kilometrach nabrałem zaufania do Mitasa E09 z przodu. Przyczepność nie różniła się od tej znanej mi z TKC!!! Pomimo dużego ruchu i słabej widzialności spowodowanej silnymi opadami, zmuszony byłem wyprzedzać przy większych szybkościach i czasem hamować gwałtownie. Nie działo się nic nadzwyczajnego. Nic czego nie doświadczyłem na TKC. Malowane na biało linie czy smołowane na styku pasów asfaltu połączenia stanowią wyzwanie dla obu typów opon.

Jak wynika z liczb zamieszczonych wyżej, przednia opona E09 zużywa się w podobnym tempie jak TKC mając wyjściowo niższy o 2,5 mm bieżnik. Niestety tej drugiej nie da się dojeździć do końca ze względu na silne ząbkowanie (nieznośny hałas i "pływanie" motocykla przy większych szybkościach), tak więc wyższy bieżnik nie jest atutem jeśli liczymy na duże przebiegi w dalekich podróżach. E09 wydaje się zachowywać lepiej pod tym względem, a dodatkowo moim zdaniem jest dużo lepsza w terenie.

Jeśli zaś chodzi o zużycie opony tylnej to TKC mile mnie zaskoczylo. Z wypowiedzi forumowiczów wynikało że jest to opona nietrwała, wystarczająca na ok 5000 km. Tymczasem stwierdzam że zyżywa się 2 razy wolniej od E09. Niestety ma od Mitasa niższy o 2 mm bieżnik, choć mimo tego teoretycznie jest zdolna przejechać dystans o 1/3 dłuższy. Co do przyczepności to także nie widzę różnicy między E09 a TKC, tak na suchym jak i mokrym asfalcie. Za to jazda terenowa jest zdecydowanie domeną opony Mitas.

Biorąc pod uwagę że testu dwóch typów opon dokonał ten sam kierowca, na tym samym motocyklu, sądzę że jego wyniki są miarodajne. Porównując powierzchnię styku z nawierzchnią takich opon jak Mitas E09 i np. Micheline Anakee, nie można mieć złudzeń że zachowają się one w ekstremalnych warunkach i sytuacjach podobnie. Opony E09 należy traktować jako uniwersalne 50/50, bo do takich celów zostały stworzone. Jeśli ktoś szuka opon na wyprawę dookoła świata to napewno nie zawiedzie się na nich!!! Ja się nie zawiodłem, a następny komplet czeka już na półce... Pozdrawiam.

Mirek Swirek
07.03.2011, 01:18
Kilka stron wcześniej tego wątku pozwoliłem sobie na recenzję tylnej opony Mitas E09. Teraz, bogatszy o doświadczenia z oponą przednią tej samej marki, zamieszczam ciąg dalszy. Test przeprowadzony został na dystansie 15362 km. W tym czasie montowałem różne kombinacje opon (przód/tył). Zdjęcia przedstawiają opony E09 przy podanym niżej przebiegu.

1. TKC 80 90/90-21 54S / TKC 80 130/80-17 65S
2. TKC 80 90/90-21 54S / E09 140/80-17
3. E09 90/90-21 / E09 140/80-17

Przebiegi dla poszczególnych opon:
1. TKC 80 przód - 11765 km
2. TKC 80 tył - 6662 km
3. E09 przód - 3625 km
4. E09 tył - 8700 km

Zużycie bieżnika dla poszczególnych opon:
1. TKC 80 przód - ok. 0,29 mm/1000 km
2. TKC 80 tył -ok. 0,35 mm/1000 km
3. E09 przód - ok. 0,28 mm/1000 km
4. E09 tył - ok. 0,63 mm/1000 km


W wyniku testu niektóre z moich opinii na temat opon E09 i TKC80 jakie wyrobiłem sobie czytając wcześniej posty zamieszczane na tym forum zmieniły się.
Wiele osób oceniało oponę E09 jako niebezpieczną zwłaszcza na mokrym asfalcie. Dotyczyło to głównie opony przedniej. Spotkałem się z opinią że już przy szybkości 20 km/h nie da się normalnie hamować nawet na suchym. Ktoś napisał że po założeniu E09 na przód zaliczył glebę. Miałem już pewne doświadczenie po powrocie z Ukrainy z zestawem TKC przód, E09 tył. Nie stwierdziłem wówczas żadnych słabych stron opony Mitas mimo przejechanych kilkuset kilometrów w ulewnym deszczu. Przeciwnie, opona była rewelacyjna pod każdym względem. Natomiast nieco rozczarowała mnie TKC uchodząca na forum AT za wzór. W terenie nie zachwycała trakcją a pod koniec podróży (ok. 5000 km) zaczęła już hałasować ze względu na ząbkowanie bieżnika. Ostatecznie wyrzuciłem ją po przebiegu 11765 km (choć powinienem był to zrobić 2-3 Kkm wcześniej) zakładając na przód E09. Tak się złożyło że na zajutrz po tej wymianie miałem do zrobienia trasę na pomorze. Ot trochę ponad 1000 km w dwie strony, wyjazd o godzinie 3 w nocy...Ale jak tu jechać na "super śliskiej" nieprzetestowanej oponie w deszczu? Pojechałem z duszą na ramieniu, ale wiecie co? Po kilkudziesięciu kilometrach nabrałem zaufania do Mitasa E09 z przodu. Przyczepność nie różniła się od tej znanej mi z TKC!!! Pomimo dużego ruchu i słabej widzialności spowodowanej silnymi opadami, zmuszony byłem wyprzedzać przy większych szybkościach i czasem hamować gwałtownie. Nie działo się nic nadzwyczajnego. Nic czego nie doświadczyłem na TKC. Malowane na biało linie czy smołowane na styku pasów asfaltu połączenia stanowią wyzwanie dla obu typów opon.

Jak wynika z liczb zamieszczonych wyżej, przednia opona E09 zużywa się w podobnym tempie jak TKC mając wyjściowo niższy o 2,5 mm bieżnik. Niestety tej drugiej nie da się dojeździć do końca ze względu na silne ząbkowanie (nieznośny hałas i "pływanie" motocykla przy większych szybkościach), tak więc wyższy bieżnik nie jest atutem jeśli liczymy na duże przebiegi w dalekich podróżach. E09 wydaje się zachowywać lepiej pod tym względem, a dodatkowo moim zdaniem jest dużo lepsza w terenie.

Jeśli zaś chodzi o zużycie opony tylnej to TKC mile mnie zaskoczylo. Z wypowiedzi forumowiczów wynikało że jest to opona nietrwała, wystarczająca na ok 5000 km. Tymczasem stwierdzam że zyżywa się 2 razy wolniej od E09. Niestety ma od Mitasa niższy o 2 mm bieżnik, choć mimo tego teoretycznie jest zdolna przejechać dystans o 1/3 dłuższy. Co do przyczepności to także nie widzę różnicy między E09 a TKC, tak na suchym jak i mokrym asfalcie. Za to jazda terenowa jest zdecydowanie domeną opony Mitas.

Biorąc pod uwagę że testu dwóch typów opon dokonał ten sam kierowca, na tym samym motocyklu, sądzę że jego wyniki są miarodajne. Porównując powierzchnię styku z nawierzchnią takich opon jak Mitas E09 i np. Micheline Anakee, nie można mieć złudzeń że zachowają się one w ekstremalnych warunkach i sytuacjach podobnie. Opony E09 należy traktować jako uniwersalne 50/50, bo do takich celów zostały stworzone. Jeśli ktoś szuka opon na wyprawę dookoła świata to napewno nie zawiedzie się na nich!!! Ja się nie zawiodłem, a następny komplet czeka już na półce... Pozdrawiam.

Eh... Opony to sprawa drugorzędna wg. mnie i proszę nie doszukiwać się podtekstów, proszę o należną interpretacje mego zdania. Unikaj wszelakich znaków poziomych na asfalcie, linie białe, przejścia dla Pieszych,a jeśli będziesz hamował, manewrował to módl się żeby nie było to właśnie na tym odcinku jezdni,a już tym bardziej na kartoflu! Jeśli nie zwracasz na nie uwagi.
Pierwszorzędna to kierownik, kierowca, motórzysta. Jeśli czujesz, poczujesz sprzęta, to i poczujesz opony jak pisałeś. To jest najważniejsze dla życia i zdrowia. Zachowawczo na oponach można pojechać na wszystkich... kwestia że coś za coś, większa koncentracja i pracowanie nad sprzetem, oponami, jazda... = mniejsze czerpnaie z jazdy,wypadu,wyprawy,jazdy w okoł komina...
Zastosowanie opon pomine gryząc się w język, jak i nie wspomne o wykorzystywaniu Afry na nich.

Chciałem to napisać,ale nie napisze.... ;)
Zdrówka.

pedross
07.03.2011, 08:57
Według mnie Avatar zamieścił tu dość rzetelny test i ocenę opon Mitas - E09. :Thumbs_Up:
Poparł to liczbami, pomiarami zużycia bieżnika, fotkami i opinią użytkownika.
Niezwykle cenne uwagi jak np. dla takiego początkującego motocyklisty jak ja.
za to Dziękuję.:bow:

Rychu72
07.03.2011, 13:59
Avatar
Dobra robota. Rozwiałeś moje wątpliwości i zostanie nieco kasy w kabzie.

Lepi
18.03.2011, 11:55
Mi też w końcu udało się przegonić mitasa E09. Na asfalcie nie mam zastrzeżeń z tym że nie było zbyt mokro.
W terenie tył ciągnie przeciętnie, zarówno w błocie jak i piasku. Słabo na ściółce. Przód to porażka. W błocie robi co chce, nie można opuścić koleiny bez zatrzymania się. W piasku tendencja do myszkowania ale można się przyzwyczaić.
Krótko: opony na asfalt z małym wyskokiem na suchy off.

Vertus72
05.04.2011, 23:08
Przy 41 stronie łeb nie rozbolał, wybór padł na TKC80 z przodu i E09 tył, a zakupu dokonam w http://www.opony.net/opona/16737/mitas_e_09_120_90r17_64_t_tyl_tt_.html i http://www.opony.net/opona/16649/continental_tkc_80_twinduro_90_90r21_54_s_przod.ht ml bo ceny chiba dobre...

siwy
06.04.2011, 01:04
Mi też w końcu udało się przegonić mitasa E09. Na asfalcie nie mam zastrzeżeń z tym że nie było zbyt mokro.
W terenie tył ciągnie przeciętnie, zarówno w błocie jak i piasku. Słabo na ściółce. Przód to porażka. W błocie robi co chce, nie można opuścić koleiny bez zatrzymania się. W piasku tendencja do myszkowania ale można się przyzwyczaić.
Krótko: opony na asfalt z małym wyskokiem na suchy off.

Czym jeździłes ?
ja skusiłem się na e-09 na przód do xr z racji tego że po asfalcie robie 50 % tras i crossówki szybko mi schodziły i ząbkowały. Kiedys miałem komplet e-09 w trampku i wydawał mi się ok w teren, xr'ką jeszcze nie testowałem. Z tyłu mam jakąs crossówkę mitasa.

yonec
06.04.2011, 18:44
Przy 41 stronie łeb nie rozbolał, wybór padł na TKC80 z przodu i E09 tył, a zakupu dokonam w http://www.opony.net/opony/ bo ceny chiba dobre...
Polecam opona.pl - już 2 E-09 u nich kupiłem - zgłoszenie wczoraj rano, wysyłka popołudniu a dziś już rano była - do tego jeszcze nówencja z datą produkcji z zeszłego tygodnia.:D

Teraz nie pozostało nic tylko starą gumkę spalić i wymienić :D

MOTOMYSZA
07.04.2011, 10:14
Heloł
Czy możecie mi podpowiedzieć jakie rozmiarowo i modelowo oponki można założyć do XR 600 na tył?
W specyfikacji jest 110/100-18', ale jakie inne wejdą w wahacz i które modele polecacie do jeżdżenia: 90%(off) a 10% (asfalt jako zło konieczne na dojazd do off)
Jak na razie z Mitasków znam bo zjeździłem kilka kompletów E-09 w Afri. Ale do XR'y bym chciał coś bardziej na OFF, rozumiecie:)
Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.

siwy
07.04.2011, 11:13
Heloł
Czy możecie mi podpowiedzieć jakie rozmiarowo i modelowo oponki można założyć do XR 600 na tył?
W specyfikacji jest 110/100-18', ale jakie inne wejdą w wahacz i które modele polecacie do jeżdżenia: 90%(off) a 10% (asfalt jako zło konieczne na dojazd do off)
Jak na razie z Mitasków znam bo zjeździłem kilka kompletów E-09 w Afri. Ale do XR'y bym chciał coś bardziej na OFF, rozumiecie:)
Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.

C-04 jest popularna, tania i dobra w offie

MOTOMYSZA
07.04.2011, 17:00
Siwy, ale w jakim rozmiarze będzie pasić c-04 do XR'y?

PiraniaD
07.04.2011, 17:50
Ja w ttr 600 mam c-18 i ok

siwy
07.04.2011, 18:32
Siwy, ale w jakim rozmiarze będzie pasić c-04 do XR'y?

możliwie zbliżonym do fabrycznego (110/100/18), nie pamiętam jaki rozmiar dokładnie mam u siebie ale jak inny niż to nieznacznie.

Vertus72
12.04.2011, 12:07
A teraz pytanie do panów fachmanów od opon, czy mitas E09 jest oponą kierunkową bo spostrzegłem strzałki i napis rotation, a na TKC 80 strzałka i napis front, tę drugą założyłem odwrotnie, a nie chce mi się zmieniać w końcu to kostka i jakby nią nie obracać bieżnik taki sam - czy może się mylę i ma to znaczenie??

makaron
12.04.2011, 14:27
Kostka może wygląda tak samo ale układ karkasu może być kierunkowy. Pamiętaj że o ile tylna guma pracuje bardziej przy przyspieszaniu to przednia przy hamowaniu - tym samym może się okazać że nieświadomie pogorszyłeś sobie własności opony i własne bezpieczeństwo.
Skoro fabryka narysowała strzałkę to pewnie jakiś powód był.

Henryk-Knox
13.04.2011, 09:19
kostka może wygląda tak samo ale układ karkasu może być kierunkowy. Pamiętaj że o ile tylna guma pracuje bardziej przy przyspieszaniu to przednia przy hamowaniu - tym samym może się okazać że nieświadomie pogorszyłeś sobie własności opony i własne bezpieczeństwo.
Skoro fabryka narysowała strzałkę to pewnie jakiś powód był.
w rzeczy samej , taka prawda

Lepi
13.04.2011, 09:41
Czym jeździłes ?
ja skusiłem się na e-09 na przód do xr z racji tego że po asfalcie robie 50 % tras i crossówki szybko mi schodziły i ząbkowały. Kiedys miałem komplet e-09 w trampku i wydawał mi się ok w teren, xr'ką jeszcze nie testowałem. Z tyłu mam jakąs crossówkę mitasa.

No jeździłem na KTM 690 Enduro. W międzyczasie zlatałem jeden komplet w Maroku. Było sporo asfaltowych serpentynek. Zwłaszcza pod koniec gdy tył już miał niewiele kostki. Nigdy nie jeździło mi się tak dobrze w ciasnych łukach. Oczywiście w pierwszej linii to zaleta motocykla ale opony dawały radę. Nawet na piaskach się dotarliśmy. Szły dobrze. Na skałach też. Zużycie mniejsze niż w znanych mi oponach. To dobra opona enduro. W błocie trochę się gubi. Zwłaszcza przód mało agresywny ale na asfalcie nie ząbkuje, można dohamowywać w zakręcie a wychodzić nawet bokiem. Jestem zadowolony.

puszek
20.04.2011, 08:17
Kolejne dla Mitaska 09 Dakar pochwały.W Maroku na trasie 5500 spisaly sie wspaniale Piach , kamienie szutry i odrobina asfaltu.. Kostki co prawda sie zaaokrągliły ,ale zadna nie jest naderwana. W tym czasie kolega na LC 4 zdarł dwa komplety - Michelin Desert i T 63...Nie ma chyba lepszej kostki na dalekie letnie wyprawy szutrowo/piaskowo/asfaltowe. MITAS E09 DAKAR jest najlepszy:D

Lepi
20.04.2011, 08:23
U mnie nie było takiej kostki, która nie była by naderwana. Żadna nie odpadła w całości ale brakowało pokaźnych fragmentoów. Myslę, że jadąc na 950tce zmieniłbym dwa komplety dakarów w pył.

KajetanXR
17.05.2011, 22:56
Mam mitasy E 09 komplet. Przód wyząbkowało po 3 tysiącach, mam podskakujący przód w okolicach 50-70km/h i mimo głośnego wydechu denerwuje wyciem opony.
Czy wsadzenie na przód E 07 rozwiąże problem?
Jak u niej z przebiegami, ząbkowaniem, hałasem i wibracjami?

40% teren

Bartas
23.05.2011, 08:05
Przebrnąłem przez te 53 str tematu. Uhh.
Planuję wrzucić do AT e07 komplet lub na przód shinko e705 i na tył 07. Odziwo, to drugie zestawienie bardzo dobrze spisywało się w Super Tenere 30% teren/ 70 asfalt. Tylko z tego co widziałem shinko nie ma 90/90/21 dętkowej i nie wiem czy to podejdzie do AT 94.

RAVkopytko
05.06.2011, 21:37
http://www.mitas.cz/index.php?stranka=300&scid=337&pid=2699&inch=0&inch=0
takie coś miał ktoś na tyle?

puntek
05.06.2011, 21:47
zdaje się że to są treleborgi - swego czasu IzI bardzo zachwalał tę oponę, ja próbowałem podobną zakupić - ale mitas się dłużył i generalnie odpuścili ją w handlu w Polsce - nie wiem jak w tym roku z tym ... podpytam i powinienem wiedzieć coś może jutro

RAVkopytko
05.06.2011, 22:14
no :D zadzwonie jutro

dymekw15
08.06.2011, 20:39
Ja do swojej zalozylem na tyl C-02 . Full off.

RAVkopytko
08.06.2011, 21:08
Cenuladwa(jak mawiają czesi :) ) jest u mnie już trzecia z rzędu na tylnym kole :D
bardzo dobra opona to jest :Thumbs_Up: do wszystkiego

bukowski
09.06.2011, 09:11
Dla porównania zużyte TKC80 i nowy Mitas 10
http://africatwin.com.pl/attachment.php?attachmentid=21532&stc=1&d=1307603454

aciu
17.09.2011, 17:42
Pytanie mam...czy każdy kto przesiadł się z Anaków na E09 odczuł pewien dyskomfort i wręcz przerażenie na asfalcie?? Sucho jest oczywiście dzisiaj a już brakuje mi wyobraźni co będzie np w deszczu :( Oponki są super trochę dużo w piachu mielą no ale też motor nie waży 120kg. za to daje zarąbiście kamieniami za siebie :D Podsumowując uspokójcie mnie że można na nich jeździć 50/50 on i off bez wygibasów na zakrętach :] Na koniec dodam że pierwszy raz w życiu zmieniałem oponki w moto samodzielnie i wynik czasowy za dwa kapcie to 1h40min z konserwacją utlenionej felgi :) hura

ferolo
17.09.2011, 18:21
hej da dodam od siebie że na mokrym ku... się zachowuje ja ostatnio w ładnie wyglądającą pogodę wpadłem w poślizg przy hamowaniu nie padało wcześniej i asfalt wyglądał normalnie .
Reasumując 200 m na poślizgu i prawie w samochód nie przywaliłem więc uważąj

kulka
18.09.2011, 00:54
zalozylem do biga komplet mitasow e09 i na asfalcie swietnie sie spisuja . off -wiadomo , spooko. przerasza mnie jednak ich trwalosc , zalozone jakies 3miechy temu (tyl) i mysle ze 2/3 opony juz sie zutylizowalo :)
jak nic trza liczyc dwie sztuki na sezon :D

aciu
18.09.2011, 01:35
hmmm czyli to raczej dobry zestaw do buszowania po lasach szyterkach ale raczej na publiczne ostrożnie.Wymieniłem bo tanie i sezon ma się ku końcowi a moje anaki dość stare bo 5cio letnie były i zjechały się raz dwa :/ 5000km i 5mm bierznika poooszłooo. Cóż, w zimę skubac sianko jednak na jakieś szosówki ;) a w razie potrzeby łyżki w dłoń, dwa pifka na taboret i gdy jakiś rajdzik się pojawi to przełożyć.
Kulka, faktycznie mitasy są dość samoutylizujące się jednak za tę cenę to dobra oponka :)

Jednak te kępy trawy lecące w kosmos rozbawiają mnie za każdym dodaniem gazu :D i to jest argument nie do przebicia :) czyli frajda z jazdy i chyba o to chodzi ;)

kulka
18.09.2011, 10:00
no wiadomo- schodza to schodza , nie zamierzam jednak oszczedzac na przyjemnosciach
:D

JarekAT
18.09.2011, 10:13
nie słuchaj tych siejących defetyzm :)
E09 z tyłu nigdy mi się nie skończył przed przebiegiem 12 tyś km, nigdy nie doprowadził mnie do katastrofy jeśli chodzi o jakieś niespodziewane poślizgi, a na mokrym trzeba uważać na każdej oponie)
na szosie nie czuję jakiegoś dużego dyskomfortu

kulka
18.09.2011, 10:21
E09 z tyłu nigdy mi się nie skończył przed przebiegiem 12 tyś km,

:D ty , a moze ty nosisz ten motocykl? :D

widocznie bardzo ostroznie jezdzisz (dla mnie zero przyjemnosci :D )
moja wytrzymala moze ze 2kkm :D tak 50/50 % off-on
no :D

aciu
18.09.2011, 12:21
pewnie jakbym kupił AT na Mitasach czy TKC to nie byłoby problemu, kwestia przyzwyczajenia. A prawdę mówiąc jazda po publicznych drogach "w koło komina" nie daje tyle frajdy co buszowanie po skrótach i szuterkach na których nigdy człowiek nie był bo rozwaliłby zawieche w aucie. Jednakże będąc samowystarczalnym warto mieć również jakieś szosówki na zapas ;)

JarekAT
18.09.2011, 15:54
nie będę się przepychał słownie z kulką
aciu pojeździsz to sam zobaczysz
ja cały czas na E09 od 2,5 roku ( przód i tył) i sobie chwalę
kilka kompletów już zjechałem i mam jakiś obraz
Jeden komplet tylko nie zrobił takiego przebiegu bo byłem na nim w Norwegii(5000km) + 4500 po Polsce. A niektóre szosówki po wycieczce do Norwegii są do wyrzucenia.

A teraz idę sobie ponosić Afrykę co by E09 miały większe przebiegi.

diverek
18.09.2011, 16:49
nie będę się przepychał słownie z kulką
aciu pojeździsz to sam zobaczysz
ja cały czas na E09 od 2,5 roku ( przód i tył) i sobie chwalę
kilka kompletów już zjechałem i mam jakiś obraz
Jeden komplet tylko nie zrobił takiego przebiegu bo byłem na nim w Norwegii(5000km) + 4500 po Polsce. A niektóre szosówki po wycieczce do Norwegii są do wyrzucenia.

A teraz idę sobie ponosić Afrykę co by E09 miały większe przebiegi.

Potwierdzam podobny przebieg. Dokładnie w lutym zeszłego roku założyłem komplet nowych E09. Do chwili obecnej najechałem na nich ok 15 kkm (50/50 % asfalt/off). Przodu już nie ma. Totalnie wyząbkowana. Niektóre kostki starły się już do końca. Natomiast tył ma się jeszcze całkiem nieźle. Jeszcze kilka kkm dało by się zrobić. Ze względu na dyskopatie też nie często noszę Afri na plecach :)

JarekAT
18.09.2011, 17:03
diverek to na pewno jesteś stetryczały troszkę tak jak ja i nie odkręcasz jak kulka ;)
Chyba już czas żebym się pogodził z wiekiem i reomatyzmem który ogranicza pracę mojego nadgarstka na manetce ;)

Misza
18.09.2011, 17:47
Rekordzista skończył E09 w 2000km... a nie palił jej. Inny rekordzista skończył nówkę e09 w 15 minut... no ale to głównie palił.

Mój rekord minimalny to 3000km, maksymalny 12000km. Też trochę kompletów zjeździłem.



PS Widać hłoptzy z dolnego śląska mają zadziwiającą zdolność do kończenia opon szybciej ;)

hans
18.09.2011, 18:33
srednio E-09 tyl ok. 9-10 000km

aciu
18.09.2011, 19:06
hmm no to nie tak źle jak piszecie, E09 kosztuje tyle co pół Anakee więc chyba warto co nie? Tym bardziej że można w lesie pobuszować ;) Dziś zrobiłem tak spacerowo jakieś 200km i nie ma tragedii, popadało ździebko i wcale nie rzuca tak jak sobie to wyobrażałem ;) więc alles klar ;)

kulka
18.09.2011, 19:17
qwa , znaczy sie puntek mi jakas podrube opylil :D

Henryk-Knox
19.09.2011, 10:26
Pytanie mam...czy każdy kto przesiadł się z Anaków na E09 odczuł pewien dyskomfort i wręcz przerażenie na asfalcie?? Sucho jest oczywiście dzisiaj a już brakuje mi wyobraźni co będzie np w deszczu :( Oponki są super trochę dużo w piachu mielą no ale też motor nie waży 120kg. za to daje zarąbiście kamieniami za siebie :D Podsumowując uspokójcie mnie że można na nich jeździć 50/50 on i off bez wygibasów na zakrętach :] Na koniec dodam że pierwszy raz w życiu zmieniałem oponki w moto samodzielnie i wynik czasowy za dwa kapcie to 1h40min z konserwacją utlenionej felgi :) hura
powiem tak ; na przedzie TKC, tyŁ E09 , przejechałem 12 tys. juz mi sie konczy tył. Nową oponkę trza przytrzeć na szuterze bo inaczej na asfalcie robi sie gorąco . Jak jest suchy asfalt mozna nawet ostro wchodzic w zakret , natomiast na mokrym juz trza łagodniej , nie wspomnę o hamowaniu jak ktos ma stare przyzwyczajenie , hamowanie tyłem .Te oponki szybko sie zjadaja na asfalcie powyzej 120km , chcesz dłużej jezdzic na takiej oponce to szybkosć 100-120 .

hubert
22.09.2011, 22:55
W temacie przebiegów, co prawda nie Mitas ale TKC. Miałem w tym roku dwóch klientów , którym zdejmowałem komplet zajeźdżonych TKC i tak jak zwykle pytałem o przebieg. Jeden z klientów - BMW 1150 - zrobił 18000 km , drugi BMW 1200 - 6000 km. Ten przykład dobitnie świadczy o tym że przebiegi jakie można zrobić na oponie mogą być skrajnie różne. Szczerze mówiąc nie wiem co trzeba robić z Mitasem E09 żeby go zajeżdzić w 2000 km :dizzy:

banditos
22.09.2011, 23:18
Na Mitaskach E09 strzelilem;
- zlot Adv w Walli, czyli jakies 750 km,
- Szuter Party ok 1750 km samego dojazdu no i na samym zlocie moze 200 km

Razem ok 2700 km

Zuzycie opon niezauwazalne!!!

Mitaski E07 po przelocie Pniewy k Poznania -Londyn posiadaly jeszcze wloski na srodku bieznika!
Gdzie predkosc przelotowa oscylowala w granicach 130-150 km/h



Jak dla mnie czeskie oponki posiadaja dwa niezaprzeczalne atuty;

- cena
- duze przebiegi, ktore mozna na nich uzyskac.

Klepo
23.09.2011, 00:08
Też mam Mitasy E 09.Zrobiłem na nich ok.3000 km.Na suchym asfalcie bardzo dobrze ,dla mnie najlepiej do 120km/h.
Szutry,błoto,też dobrze.
po deszczu miałem raz na nich uślizg przedniego koła na bardzo delikatnym łuku i małej prędkości.Dziwne to było dla mnie bo inne łuki przejeżdżałem mocniej i nic nie odczułem.Wiadomo na takim bieżniku w deszczu trzeba szczególnie uważać.Wolno się ścierają.Po przejechanych 3000 km w różnych warunkach nie widzę zużycia "na oko" :) Powaga:)
Za tą cenę jak na opony nowe-bardzo polecam.

Misza
23.09.2011, 18:08
Szczerze mówiąc nie wiem co trzeba robić z Mitasem E09 żeby go zajeżdzić w 2000 km :dizzy:

Styl supermoto ale na enduro dużo powinien podpowiedzieć... oraz to że kolega zajechał nówke xt660r w 20tys km. Ponoć zażyczył sobie w salonie nie manetke gazu a przełącznik gazu..

moje 3000km to było też głównie supermoto po mieście

kulka
23.09.2011, 18:14
ile miesa ma opona tylna mitasa e09?
postanowilem zweryfikowac moje poglady :Sarcastic:, poszedlem zmierzyc bo zaczalem powatpiewac w to ze moja az tak sie wytarla przejezdzajac 2-3kkm.oczywiscie po waszych sugestiach co do trwalosci :dizzy:
no i wyszlo mi ze ja mam aktualnie 8mm bieznika :D czyli ?????
jesli nowa ma ok 13 mm to mojej zostalo mniejwiecej 60% czyli jak pisalem 2/3 bieznika :Sarcastic:

Jaro-Ino
25.09.2011, 03:06
Nowa ma 12 mm z tego co kojarze. Opoy generalnie lecą przy większej prędkości, zwłaszcza kostki. Powyżej 120km/h Mitasy zaczynają znikać w oczach. No i wiele zależy od prawej ręki. Pozycje zero-jedynkowe gaz-hamulec mogą znacząco zmienić statystyczny przebieg.

Koń
25.09.2011, 20:56
Witam
też miałem okazje latać na e09 i jak dla mnie w terenie sprawują się bardzo dobrze, natomiast na asfalcie znikają w oczach sam tego niestety doświadczyłem:/

SLAWEK BANDOSZ
11.10.2011, 22:27
Mitas e 09 super oponka. wytrzymuje przebieg 10 tys km w cyklu mieszanym szosa terten. swoją drogą preferuje oponę e 07 i z chęcią zamienił bym nową kilkuletnią tkc 80 130/80-17cali na mitasa z niewielkim przebiegiem, tudzież nową. możliwa dopłata z mojej str.

kulka
11.10.2011, 22:38
mam mitasa z niewielkim przebiegiem , moze ze dwa miesiace temu zalozona i polowy juz nie ma , znika w oczach . polowa juz poszla w pizdu :D
ale fajna jest ;)

KML
22.10.2011, 21:37
Tył mitas e09 a przód tkc80 , na mitasa złego słowa nie powiem, z tkc miałem przygodę na mokrym asfalcie.
Wyskoczył mi na ulice policjant z lizakiem przy 120 Km/h , awaryjne hamowanie, mało sie nie wypier....łem , przód zblokowało i zaczęło mnie majtać po 3 pasach, ale odpuściłem na czas i gleby nie było ale gacie pełne.
Więc na mokrym uważajcie :D

bukowski
23.10.2011, 10:58
Ja mam porownanie mitasa E10 z TKC80 i o ile latem na asfalcie, mokrym asfalcie i w terenie sa bardzo porownywalne, o tyle przy temperaturach w okolicy 0 mitas jest fatalny.

Henryk-Knox
23.10.2011, 17:58
Tył mitas e09 a przód tkc80 , na mitasa złego słowa nie powiem, z tkc miałem przygodę na mokrym asfalcie.
Wyskoczył mi na ulice policjant z lizakiem przy 120 Km/h , awaryjne hamowanie, mało sie nie wypier....łem , przód zblokowało i zaczęło mnie majtać po 3 pasach, ale odpuściłem na czas i gleby nie było ale gacie pełne.
Więc na mokrym uważajcie :D
hmm- 120 km/h , kostka z przodu , asfalt , to przy ostrym hamowaniu trza umiejętności , tylko jak by to wyglądało jakbyś z przodu miał założony mitas E9 .Wolę nie wyobrażać efektu.

RAVkopytko
23.10.2011, 22:06
przypominam tytuł wątku :
"Fan Klub Mitas"
:oldman: ;)

kulka
23.10.2011, 22:17
mam mitasy na obu kolach , znikaja w oczach ale mi sie podoba jazda na nich , zero uslizgow na czarnym :D

EmilD
24.10.2011, 01:08
A co myslicie o zestawieniu e09 na tyle i e07 na przodzie??
Zda taki zestaw egzamin przy jezdzie 50 na 50 ??

Misza
24.10.2011, 11:10
A co myslicie o zestawieniu e09 na tyle i e07 na przodzie??
Zda taki zestaw egzamin przy jezdzie 50 na 50 ??


miałem, bez sensu :) szybciej e09 na przodzie a e07 na tyle. Tył szybciej się zużywa więc trwałość e07 byłaby pożądana a na przodzie e07 nie ma tyle trzymania co e09. Chociaz e09 też nie trzyma jakoś wyjatkowo dobrze

Transglobal
04.12.2011, 14:52
Interesuje mnie żywotność E-10 na przodzie.Zjeździł to kto ?

dopra
04.12.2011, 16:35
Ja dodam swoje trzy grosze, uważam, że Mitas jest dobrą oponą terenową, przed założeniem jakiegokolwiek Michelina , Metzelera cz Dunlopa, niestety np E09 z tyłu jest nieprzewidywalny, natomiast z przodu nie wiadomo kiedy motocykl wpada w poślizg. Ogólnie są dużo lepsze opony terenowe do motocykli typu AT.

puszek
04.12.2011, 17:13
Mitas E 09 z tyłu ,dużo lepiej znosi długie wyjazdy szutrowo asfaltowe niż michelin T63 .Pozwala na dlugie przebiegi rzedu 7-10 tys km w Afyce ..Jest bardziej odporny na ścieranie i działanie rozgrzanego asfaltu- raczej nie wypadają klocki..Na mokre drogi jesiennej Polski jest śliski...

Wegrzyn
05.12.2011, 11:32
A z E10 ma ktoś już jakieś doświadczenia ?

bukowski
05.12.2011, 14:43
Ja mam z e10, właśnie wyłysiała.
Trakcyjnie porównywalna do TKC80 (mowa o tyle). Trochę gorzej na asfalcie jak jest zimno, zdecydowanie prędzej się blokuje no i boczny uślizg potrafi zaskoczyć. Piasek, błoto, asfalt - mniej więcej podobne wady i zalety.
Natomiast jest dramatycznie od TKC mniej trwała, moja wyłysiała całkowicie na dystansie 7-8 kkm, podczas gdy TKC po 20 kkm jeszcze trochę mięsa pośrodku miał. Przy różnicy cen niby wychodzi na to samo (450 vs. 270), ale z drugiej strony to jest dylemat pt. zabierać drugą gumę na dłuższy wyjazd, czy nie.

Wegrzyn
05.12.2011, 17:44
TKC 80 wytrzymał z tyłu 20 tyś km ? Moja ma coś koło 8 tyś km i zostało może z 2 mm na środku :vis:

smigacz
06.12.2011, 23:03
Za Transglobalem powtórzę pytanie lata ktoś na tym na przodzie. Wiem gdzie można dostać E-10 za 270 zł ale nie wiem jak to się sprawuje.
Ja latam 70 asfalt 30 szutry/piach. Moja D-607 świetna na asfalt w każde warunki ale niestety piach i trochę mokrej gliny i taniec pingwina na szkle :vis:.
Tak straciłem przednią wysoką szybę mgg .Teraz myślałem o zestawie tył E-07, przód E-10 zestaw wychodzi za 450 zł:drif:. No coż trzeba oszczędzać kryzys idzie:(. A na Ukraińskie szutry powinno wystarczyć.

Scorpi
10.02.2012, 00:48
Przerabiałem mitasy e09 komplet w tenerce 660.

Asfalt jak wszyscy mówią trzeba uwazać aczkolwiek na suchym zamykałem komplet.

W terenie tył gryzie glebe jak nalezy. W piachu czy po zabronowanym polu lepiej idzie od c-02. Przód jak dla mnie to lekka porazka... Szczegulnie w głebokim piachu.

Co do wytrzymałości po 9000 km z przodu zostały 2mm z tyłu 2,5 mm na srodku.

Teraz szukam coś do afry w rozsądnej cenie. Tył pewnie e-09 ale co do przodu to ciezko coś wybrac a tkc jest troszke drogie...

Paluch
12.02.2012, 19:22
.Teraz myślałem o zestawie tył E-07, przód E-10 zestaw wychodzi za 450 zł:drif:. No coż trzeba oszczędzać kryzys idzie:(. A na Ukraińskie szutry powinno wystarczyć.
Polecam E-07 w komplecie. Mam na Xli już drugi sezon. Na asfalcie zwłaszcza mokrym muszą się dobrze dogrzać. Jak zimne radzę uważać ale też nie ma tragedii. Twardy szuter rewelacja. Opona dobrze trzyma mocno bierze i nie gubi bieżnika. Kopny piach- już czuć, że to gumy 50/50. Da się przejechać ale trzeba się zmęczyć. Reasumując gumy są naprawdę uniwersalne i polecam.

smigacz
13.02.2012, 09:19
A jak z uślizgiem przodu w 07 w tym roku w planach mam połoniny Ukraińskie myślę, że 10 będzie bardziej stabilna (bieżnik podobny do TKC ). W 2010 na połoninach miałem właśnie z tym problem, "rwało" mi przód i tył chciał mnie często wyprzedzać. Z drugiej strony nie lubię jak na asfalcie tył mi ucieka a na E-09 tak się zdarza w winklach w końcu głównie zaliczam asfalt i szutry.

BLOB
13.02.2012, 12:17
Daj sobie E09 uniwersalność opon i ceny są adekwatne do jakości.
Ja na takim komplecie jeździłem na UA i na 07-kach też.
Przy 07 brakowało mi przyczepności przodu i możliwości kopania melioracji tyłem, tak jak robi to np C02 majtas.
Jedne i drugie mnie przestraszyły ale teraz na UA tylko 09 lub ostrzejsze :).
Znasz teren i wiesz jak się zmienia, pogoda może spłatać figla i jest fajnie mieć w odwecie jakiegoś kloca na oponie:)

madafakinges
13.02.2012, 18:25
Największą zaletą e07 jest to że są niezniszczalne, ale to wynika z ich twardości i wszystkich plusów dodatnich i ujemnych z tym związanych. Na asfalcie suchym jedyne co można im zarzucić to to że brak im progresywności w złożeniu poza tym ok. Na mokrym- to mitas trza uważać, a w terenie to tylko jodełka szału ni ma.
Przechodzę na znany i lubiany zestaw afrykański...

smigacz
13.02.2012, 20:02
Hubert kiedy u Ciebie E-10 140x80x17 i 90x90x21 w netkar można już takie gumy dostać cena dosyć wysoka ale som. Może by taki zestaw zapodać na Afri???.:at:

piotreklodz
02.03.2012, 22:07
Przepraszam wszystkich, bo pewnie było już o tym, ale znaleźć to w tym tasiemcu....
Planuję kupić jakiś drugi zestawik mitasków - taki odświętny tylko w teren.
Na co dzień jeżdżę na e07 i zastanawiam się czy kupić e09 czy może zaszaleć jeszcze coś agresywniejszego typu c-o2, c-11.
Podejrzewam że oponki te założę 2, max 3 razy w roku.

Teren - raczej kopny pasek, mazurskie szutry, pewnie nie raz trafi się błoto.
Moto - Póki co, Trampek 600.

Co radzicie ?

czosnek
02.03.2012, 22:20
Planuję kupić jakiś drugi zestawik mitasków - taki odświętny tylko w teren.

Mitasiki E-09 mają tą zaletkę, że są uniwersalne więc możesz latać zarówno po asfalciku jak i w tereniku ;) Natomiast jeśli się upierasz na zmianę 2 razy w roku tylko w teren to wg mnie większy sens mają opony stricte terenowe.

Bartasso
02.03.2012, 22:23
Zdecydowanie jak powiada Czosnek, możesz też wrzucic na tył e09 a na przód tkc:)

Misza
02.03.2012, 22:33
C02 i motoz desert na przód. Jeśli mało chcesz na tym jeździć to wytrzymałość na przebieg Cię nie ogranicza a ja nie widzę różnicy na przyczepność na asfalcie, a poza różnica jest aż nadto zauważalna

piotreklodz
02.03.2012, 22:51
Na tył c-02, a na przód jakiego mitaska? Kiedyś, gdzieś polecano c-11 ale nie mogę znaleźć w rozmiarze.
Te motoz desert to jakaś sprawdzona marka, bo pierwsze słyszę?

Na mazury albo w góry mam ok. 350km więc ostatecznie jeśli bardzo kiepsko będzie się na tym jechało po asfalcie i będą za szybko znikać to ten raz w roku na urlopik mogę wrzucić moto na lawetkę, więc na przebieg nie patrze.

Misza
02.03.2012, 22:59
Motoz bardzo sprawdzona. Mi C02 zszedł w 3tys km i 6tys km, Motoz też gdzieś koło 5tys km wytrzymuje maksymalnie. Natychmiast się nie kończą jak inne bardziej hc modele/typy. Jeździ się normalnie, niby indeksy prędkości niskie bo chyba 130kmh ale jechałem maksymalnie ze 180 i nic nie było. To były krótkie epizody, głównie po asfalcie latam 120-140 i przednia przy tej prędkości mocno ząbkuje, ale nie ma tragedii. Mam wrażenie, że tylnej najbardziej szkodzi gumowanie. Jakby jechać b.spokojnie z prawidłowym ciśnieniem to można uzyskać podejrzewam dość wysokie przebiegi

jorge
27.03.2012, 13:51
Pewnie było, ale wolę zapytać, bo nie mogę znaleźć:

E07 tył i E09 - przód ma sens ? Generalnie jestem fanem kompletów tego samego rodzaju, ale jest okazja - więc pytam :bow:

Jaro-Ino
27.03.2012, 14:12
A więcej asfaltu czy terenu?

Ja mam komplet E07 tył +TKC.
Zapowiada się dobrze :)

E09 przód i E07 tył raczej bym nie założył, bo na asfalcie E09 głośne, słabe na mokrym, a w terenie póki błota nie będzie to na innych bardziej szosowych pojedziesz bez problemu ;)

jorge
27.03.2012, 15:17
A więcej asfaltu czy terenu?

Ja mam komplet E07 tył +TKC.
Zapowiada się dobrze :)

E09 przód i E07 tył raczej bym nie założył, bo na asfalcie E09 głośne, słabe na mokrym, a w terenie póki błota nie będzie to na innych bardziej szosowych pojedziesz bez problemu ;)

Dzięki - potwierdza się zatem to co myślałem.

Dzieju
27.03.2012, 15:32
Nawiązując do wypowiedzi Miszy , błędem jest zakładanie opon z indeksem mniejszym niż fabryczna prędkość max pojazdu.
Jeśli nawet "przekonacie" diagnostę i nawet na drodze Policjant nie będzie sprawdzał indeksów to w razie kolizji czy bardziej wypadku ubezpieczyciel może ( i najpewniej to zrobi) odmowić odszkodowania.
Jeśli w wypadku będzie jakiś poszkodowany to całkiem możliwe że z prywatnej kieszeni trzeba będzie jemu płacić ....... może i do końca życia rentę.
Dlatego trzeba przemyśleć co się zakłada albo liczyć że się uda.

Znam osobiście przypadek opon z indeksem 160 w Wiadrze , pogoniłem sprzęt na kawałku 198 km/h ale jak sobie przypomniałem co ma założone to szybko zwalniałem.

HRABIA z Krosna
27.03.2012, 15:45
Pewnie było, ale wolę zapytać, bo nie mogę znaleźć:

E07 tył i E09 - przód ma sens ? Generalnie jestem fanem kompletów tego samego rodzaju, ale jest okazja - więc pytam :bow:
Mam u siebie odwrotnie, E 09 tył i E07 przód dają rade i w terenie i na asfalcie i nie są wcale takie śliskie, następny komplet będzie taki sam...:)

jorge
27.03.2012, 15:53
Dzięki Rysiek. A co powiesz na E07 tył i E08 przód ?? Z opisów kompletnie nie widzę różnicy w "użytkowaniu" E08 i E07, coć ta druga wydaje mi się lepsza w piach.

Dzieju - takie "direkty" jak Link4 mogą Ci odmówić ochrony w OC nawet za przekroczenie prędkości ponad dozwoloną. Czytać OWU pany.

Jaro-Ino
27.03.2012, 16:52
Zapomnij o E08 :)
Szukasz jak najtańszej opcji? E07/Heidenau K60 na przód wtedy. Sprawdzi się lepiej od E08 w terenie.
Jeśli nie najtańszej to TKC jest zadowalająca :)

HRABIA z Krosna
27.03.2012, 17:38
E 07 jest dobra na żwir i piasek, błoto szybko ją zalepi , E 08 osobiście nie miałem ,ze słyszenia nie zbyt pochlebne opinie podobno jest bardzo śliska na mokrym...:D

jorge
28.03.2012, 01:40
Dzięki. Wybieram więc póki co 07 x 2.

PS

Tak szukam najtańszej opcji :D

smigacz
28.03.2012, 12:25
Też poszedłem w majtasy przód E10 (260 złociszy), tył E07 (245 + 20 przesyłka)
Obaczym jak to będzie się sprawdzać. W sumie tak jak jeżdzę trochę teren trochę droga:D

bukowski
28.03.2012, 12:44
a ja po ewolucji na tyle tkc --> e10 --> e09 jestem zadowolony z tego ostatniego - jest lepszy od 80 i 10 na piachu i w blocie, tylko ciut gorszy na mokrym asfalcie. Różnica w cenie zdecydowanie przewyższa szybsze zużycie.
Na przodzie tkc, jest dla mnie bezkonkurencyjna.

piotreklodz
28.03.2012, 13:50
Przy e07 uważajcie żeby nie jechać na niskim ciśnieniu po asfalcie bo "klocki" lubią pękać - szczególnie tył.
Jeśli pilnuje się ciśnienia to wszystko jest ok.

jorge
28.03.2012, 14:25
Dziś za namową Rambiona idę w opcje 07 tył i TKC PRZÓD :)

Jaro-Ino
28.03.2012, 14:57
Dziś za namową Rambiona idę w opcje 07 tył i TKC PRZÓD :)

Będzie pan zadowolony ;)

A o tych klockach pękających to pierwsze słysze :(

smigacz
28.03.2012, 17:10
Sneer dlaczego nie pasił Ci mitas E10 na zadku???:confused:

bukowski
28.03.2012, 22:58
To bardzo dobra opona, ale:
1. trwałość tyłu = 60% TKC-80 - a majtas tani nie jest; do tego troche mniej przewidywalna na mokrym - ale na tyle mała różnica, że może się zasugerowałem.
2. trakcja na piasku vs. mitas e09 - duża przewaga 9. To znaczy na plaży e10 kopie się momentalnie - Patiomkin i Motormaniak mieli niezłą polewke rok temu nad Pilicą, oni sobie jezdzili wkoło mojej matyldy wkopanej po oś. W tym roku np. bez najmniejszego problemu jezdzilem sobie po polance w Strzeniowce, na e09 właśnie.

Vertus72
31.03.2012, 13:04
Ja śmigałem na najbardziej popularnym zestawie E09tył/TKC przód, z minusów to hałas tylnego kapcia. Na suchym bez zastrzeżeń obie pozamykane, na mokrym -wiadomo trzeba uważać, szczególnie na tył. Chyba nie ma bardziej uniwersalnego zestawu asfalt-off, ogólnie polecam.

smigacz
31.03.2012, 16:40
Z E07 nie wyszło więc będzie "coś" ala najbardziej popularny zestaw, mitasy przód E10 /tył E09. Tak se dziś w garażu siedziałem E-10 oglądałem i znalazłem że ona jest kierunkowa.Niby tak samo kolcki ułożone a ma zaznaczony kierunek obrotu.:confused:

banditos
25.10.2012, 19:04
Dlugo to trwalo bo dokladnie 22 244 km, ale pomalutku Mitasek sie poddaje:)
W sumie juz go nie ma heheh

kulka
25.10.2012, 19:33
moj mitas po 3 miesiacach nie nadawal sie do uzytku
https://lh3.googleusercontent.com/-op-KrvzOnqM/T-DSSPO29EI/AAAAAAAAKi8/h4uZm0dswlE/s640/20120619_183200.jpg

MOTOMYSZA
26.10.2012, 11:58
W temacie Mitasowym:
-są już dostępne E-09 do dużego KATA150/70/18
Tutaj akurat teraz w komplecie:
http://moto.allegro.pl/mitas-e09-dakar-90-90-21-150-70-18-ktm-adventure-i2740868340.html
ale jak ostatnio lookałem były też same tylne po 360pln
Pytanie do panów sprzedawców: -Macie to takie już coś? Jak tak to czy cena jakaś konkurencyjna względem powyższej? Bo zaraz jak kasa jakaś się znajdzie będę chciał takie dwie tylne zakupić. Albo może są dostępne te 140/80/18?
Jeśli macie jakieś info , poproszę podzielić się wiedzą. Dzięki i pozdro!!!!!

Brambi
26.10.2012, 15:47
To ja zapytam z innej mańki :
mam AT RDO7 93r. Zrobiłem dopiero jakieś 5500km, czyli słabo jeżdżę.
Zima idzie i kupiłbym oponki na teren lekki, pola, szutry i jak by było ciepło dojazd do pracy do miasta 30km po asfalcie. Kasy mam mało wiec myślę o Mitasach
Pomożecie ?
Aha prześledziłem cały fanklub Mitasa i wiele innych wątków o oponach, żeby nie było ze jestem leniwy.
Dzięki za pomoc !!!
P.S. Znaczy jakie opony by dla mnie były najlepsze??

visuz
26.10.2012, 15:51
Nie napiszę nic nowego.
Przód: TKC80
Tył: Mitas E09

Janas_WaWa
26.10.2012, 17:01
ostatnio zapodałem w teren c02 pięknie ryje :D

borys609
26.10.2012, 18:35
Panowie, a ja zapytam w temacie, ale z innej beczki.
Czy E09 występuje w rozmiarze 150/70/17? Czy jest bezdętkowa?
Kto to ma i gdzie mogę kupić, za ile?
Chcę przez zimę skompletować opony do R1100GS i chyba uderzę w zestaw popularny.
Na przód raczej na pewno TKC80. Na tył ciągle się zastanawiam.

MOTOMYSZA
26.10.2012, 19:06
Nie napiszę nic nowego.
Przód: TKC80
Tył: Mitas E09

Baaaardzo dobry wybór, barrrdzo dobry! POPIERAM:Thumbs_Up:

dawid8210
26.10.2012, 23:31
ostatnio zapodałem w teren c02 pięknie ryje :D

Podzielam:D Ostatnio sporo po czarnym na niej latam i leci w oczach, ale w teren ie :at::Thumbs_Up:

majki
27.10.2012, 08:37
ostatnio zapodałem w teren c02 pięknie ryje
Zagadzam się w pełnej rozciągłości :Thumbs_Up:
Do Afry w teren C02, a do ktma C04 i robi robotę bardzo dobrze!! :lc8: :D

zy E09 występuje w rozmiarze 150/70/17? Czy jest bezdętkowa?
Kto to ma i gdzie mogę kupić, za ile?
Zapytaj Huberta z Motogum :Thumbs_Up:

borys609
27.10.2012, 09:04
Zapytałem na PW ale ciągle czekam na odpowiedź, a ja niecierpliwy człowiek jestem :P.

majki
27.10.2012, 09:40
Z Hubim się kontaktuj nie przez privy na forum tylko telefonicznie, albo przez kontakt ze strony. Teraz zarobiony jest, bo ma remont w garażu.

Łokciu
27.10.2012, 12:18
Witojcie:at:

Polecam w teren Mitasa C02

Robi bardzo zacnie jedynie na mokrym asfalcie trzeba pamiętać :oldman: , że to taka a nie inna oponka:D

Przód mam Pirelli MT 21 rallycross i do C02 jest chyba optymalnie :rules:

Pozdrawiam

Mirmil
27.10.2012, 18:53
Dziś idę w opcje 07 tył i TKC PRZÓD :)



Najlepsze wyprawowe polaczenie do Afryki( kontynent),gdzie jest sucho, kamienisto,ale czasami trafi sie bloto lub duzo piasku.
Komplet mozna zabyc za niewiele powyzej 400 zl(przod 2.75 21)
Na komplecie spokojnie mozna zrobic 20 000 km
Przod super na asfalcie jak i w terenie, ale w kamerunskim blocie i tak wszystko sie zakleja
Tyl E07 wytrzymaly na obciazenia,malo sie sciera, na cieplym asfalcie rewelacja,a na szutrach i w terenie przy lekko obnizonym ciznieniu tez jest ok

rambo
27.10.2012, 19:43
Panowie, a ja zapytam w temacie, ale z innej beczki.
Czy E09 występuje w rozmiarze 150/70/17? Czy jest bezdętkowa?
Kto to ma i gdzie mogę kupić, za ile?
Chcę przez zimę skompletować opony do R1100GS i chyba uderzę w zestaw popularny.
Na przód raczej na pewno TKC80. Na tył ciągle się zastanawiam.

Możesz spokojnie dać 140/80 pod OFF. Będzie nawet lepiej lepiej jak 150/70 bo mitasy mimo rozmiaru sa sporo niższe z boku opony niż inne szosowe opony.
:Thumbs_Up:
270zł.

rubin
27.10.2012, 21:42
a ja śmigam już chyba z 20k km na mitasach E07 przód i tył (końcówka),
fakt ze na błotku nie daje rady, bo się zakleja, ale szutry, piach i asfalt całkiem nieźle.
Na mokrym delikatnie z gazem.

borys609
27.10.2012, 23:24
Rambo, też się nad tym zastanawiałem. Tyle że ja chciałbym bezdętkową, a z tego co na allegro się znajduje widzę, że 140-stki są TL i TT. Ponadto widzę wersję Dakar z żółtym paskiem i też TL. Czy jest ona bardziej wytrzymała niż zwykła? Robił ktoś jakieś porównanie?

visuz
27.10.2012, 23:42
Podam przykład, tego lata na zadupiu załapałem sporego gwoździa z tyłu, gdzie miałem E09 Dakar. Zero ciśnienia, a mimo to spokojnie jechałem przez kilkanaście kilometrów do najbliższej stacji benzynowej utrzymując prędkość około 50 km/h. Sam karkas opony trzymał dystans od felgi, chroniąc ja przed uszkodzeniem. A oponę po wymianie dętki użytkuję do dziś.

frog
27.11.2012, 22:13
A ja se sprawiłem dziś MITASKI E 07 TYŁ i PRZÓD (366zł)w tym koszt przesyłki 18zł .Zobaczymy jak spiszą się w 2013r. Wtedy sam wydam werdykt o tym modelu.Wygląd zewnętrzny bardzo mi się podoba, bieżnik jest agresywny czyli można lekki piaseczek brać śmiało.Do błotka to pewnie z dystansem ale DOBRY KOŃ TO I PO BŁOCIE ZAPITOLI.Co do uślizgu na mokrym, zdam relacje jak już będę śmigał. A jeżdżę teren 50% asfalt 50%.

motoMAUROxrv
28.11.2012, 02:09
We wrześniu polatałem sobie po Ukrainie i Rumunii (2tyg) właśnie na takich MIT
E 07. Spisywały się bdb. Na Transfogaraskiej i Transalpinie (obie trasy tam
i z powrotem) traktowane były dość ostro, i tylko 2 razy minimalnie ujechał tył, choć opony były z uporem "zamykane" do końca (ha -banan dookoła głowy :D)! Później na Rajdzie Podlaskim (ufff:Thumbs_Up::lol8:) -też dały radę,
i jakoś wężami przebrnąłem przez "ruchome piaski" wraz z pasażerem!..
Jedyne mankamenty opon to hałas w zakresie 80-110km/h, ciut "ponadrywane" u nasady, kostki w tyle, i utrudnione prowadzenie w błocie i grząskim piachu -ale może to z powodu wagi moto i (nie)umiejętności woźnicy :Sarcastic:... Póki co, gumy nadal żyją i jutro znów jadę pomęczyć je na szuterkach! :at: Pozdrowionka i szerokości...

frog
28.11.2012, 06:33
No właśnie jak to było w kabarecie, BĘDZIE PAN ZADOWOLONY!!!. Aż:drif: żeby wypróbować w terenie :D.

Wegrzyn
28.11.2012, 08:20
Na temat E07 mógłby się Żuczek wypowiedzieć ;)
Z tego co pamiętam ... : jadę w deszczu, naciskam hamulec i nadal jadę ... :D

igi
28.11.2012, 09:16
a ja wziąłem mitasy e09 na tył i przód wiem ze e09 na tyle sie dobrze zachowuje ale może macie jakieś doświadczenia z przednim mi e09 podpowiedzcie czy to tragiczny błąd i od razu szukać czegoś innego czy da rade. ???

Wegrzyn
28.11.2012, 09:19
Moim zdaniem błąd, trzeba było tak jak większość poleca: Przód TKC80, a tył E09. TKC super trzyma na asfalcie nawet mokrym. Zjeździłem komplet i żadnych problemów w deszczu i na suchym,, także na przodzie tylko tą oponę widzę :Thumbs_Up: Mitas będzie od Ciebie wymagał więcej uwagi i dużo ostrożniejszą jazdę.

rubin
28.11.2012, 11:46
We wrześniu polatałem sobie po Ukrainie i Rumunii (2tyg) właśnie na takich MIT
E 07. Spisywały się bdb. Na Transfogaraskiej i Transalpinie (obie trasy tam
i z powrotem) traktowane były dość ostro, i tylko 2 razy minimalnie ujechał tył, choć opony były z uporem "zamykane" do końca (ha -banan dookoła głowy :D)! Później na Rajdzie Podlaskim (ufff:Thumbs_Up::lol8:) -też dały radę,
i jakoś wężami przebrnąłem przez "ruchome piaski" wraz z pasażerem!..
Jedyne mankamenty opon to hałas w zakresie 80-110km/h, ciut "ponadrywane" u nasady, kostki w tyle, i utrudnione prowadzenie w błocie i grząskim piachu -ale może to z powodu wagi moto i (nie)umiejętności woźnicy :Sarcastic:... Póki co, gumy nadal żyją i jutro znów jadę pomęczyć je na szuterkach! :at: Pozdrowionka i szerokości...
Ja wyśmigałem na E07 szutry/piachy/bloto/asfalt około: 20-21 kkm-tył 14kkm przód, teraz już tył łysy na środku i uślizgi potrafi na prostej łapać.
Ogólnie cena/jakość polecam. Pewnie jest bardziej uniwersalna od E09, którą przetestuje w 2013 :) i wytrzyma więcej asfaltowych przelotów [E07].

Na temat E07 mógłby się Żuczek wypowiedzieć ;)
Z tego co pamiętam ... : jadę w deszczu, naciskam hamulec i nadal jadę ... :D

To fakt w deszczu przy 4000-5000 obr. potrafi uślizg na prostym asfalcie uzyskać :) ale w końcu drift też fajne zajęcie :Thumbs_Up:

igi
28.11.2012, 15:15
A jak bym e 09 przód zamienił na e 07 ? Mam dobry dostęp do mitasow a z continentalami lekki problem.

mirkoslawski
28.11.2012, 16:32
Ja polecam mitasy e 10 - mam i przód i tył, nawinięte jakieś 4000 km z czego pewnie ze 2000 - 2500 po asfalcie - zeszła niewiele (myśle, że wystarczy spokojnie na drugie tyle z palcem w nosie), w różnych temp i różnych warunkach (i deszcz, i deszcz + 5 stopni celsjusza) - dla mnie lepiej na ancfalcie niż na e09 a w terenie nie widzę różnicy (błoto, piach, szuter) :)

lukasz_vip
28.11.2012, 16:41
Mitas nie ważne jaki model zawsze w deszczu był kiepski na asfalcie. Ja do E-07 z tyłu założyłbym na przód Metzelera Enduro 3 Saharę albo Heidenau K60.

Tymon
28.11.2012, 16:47
To i ja się pochwalę, że zamówiłem niedawno E07 na tył - z przodu mam teraz TKC80 a na tyle kończy mi się K60 - Scout...

Jeżdżę po Irlandii gdzie czasem nie pada - sie okaże jak ten Mitas sie bedzie sprawował ;)

mirkoslawski
28.11.2012, 16:50
kiedy ja na e10 przejechałem w deszczu jakieś 700 km (albo lało albo było po deszczu ale mokro) i nie miałem najmniejszego uślizgu. Myślę, że to bardziej dotyczy nawierzchni (czasem asfalt ma za dużo smoły jak jest kładziony 20 lat temu itp), stylu jazdy (jak leje ja jadę emerycko na każdej oponie), ewentualnych awaryjnych hamowań (ja miałem jedno - też brak uślizgu) i wieku opony (szczególnie mitasa). Jak jest nowy - nie ma jak dla mnie dramatu - poprzednio latałem na TKC przód i e09 dakar tył.

igi
28.11.2012, 17:30
Udało mi się zamienić przód e09 na e07, tył został e09 myśle ze będzie lepiej na asfalcie niż 2x e09. Co o tym sądzicie?

JarekAT
28.11.2012, 17:57
3 sezon zakończyłem na komplecie E09
Miałem jeden sezon na przodzie TKC i nie widzę aż takiej różnicy, żeby za nią dać dwa razy więcej niż za E09.
Przód E09 jest na pewno lepszy w terenie, a na szosie nie ma różnicy. Na mokrym uważam tak samo nie zależnie czy jadę na TKC czy E09.
E07 przód a tył E09 to jakieś nieporozumienie.

igi
28.11.2012, 19:04
3 sezon zakończyłem na komplecie E09
Miałem jeden sezon na przodzie TKC i nie widzę aż takiej różnicy, żeby za nią dać dwa razy więcej niż za E09.
Przód E09 jest na pewno lepszy w terenie, a na szosie nie ma różnicy. Na mokrym uważam tak samo nie zależnie czy jadę na TKC czy E09.
E07 przód a tył E09 to jakieś nieporozumienie.

Napisz czemu.? Piszą ze e07 dobrze trzyma na czarnym a z kolei e09 na offie gdzie 7 tez daje radę tyle zrozumiałem z kilku ostatnich postów. Załóżmy ze wybieramy tylko z mitasów lepiej 2x09, 2x07, czy jak? zakładam 50/50 on/off

smigacz
28.11.2012, 20:21
Przód E10 tył E09 jeśli mitasy. Ceny E10 nieznacznie wyższa od 7 Na ten sezon założyłem ze 2 tyś polatałem asfalt szutry połoniny. Bez uślizgów z przodu. Jedynie w ziemi gliniasto- lessowej 10 nie dawała rady (za gęsto kostka zabijała się). Na winklach zamykałem i bez problemów trzymała.

JarekAT
28.11.2012, 20:52
igi
Czy wychodząc na plaże ubierasz na jedną nogę sandał a na drugą glana??
Przednia i tylna opona się uzupełniają, więc po co kombinować. Jeśli zakładasz kostki to bądz konsekwentny i na pewno to wyjdzie na dobre.
Można chodzić w różnych butach, ale po co?? ;)

Lepi
28.11.2012, 21:00
Ludzie często zakładają na tył ostrzejszą oponę bo mają problemy np z jakimiś podjazdami czy ogólnie w błocie. Po prostu tylna opona nie przenosi momentu obrotowego. I myślą, że w tym problem. To że przód nie ma prowadzenia nadrabiają podpierając się nogami. Jeśli chce się jeździć w offie to przednia opona powinna mieć ostrzejszy bieżnik niż tylna. Umożliwia to utrzymanie większej prędkości i samooczyszczanie się opon.
Oczywiście na asfalcie ma to duże minusy. Trudno hamować na naprawdę terenowej oponie z przodu.

RAVkopytko
28.11.2012, 21:05
W tym roku zjeździłem E09 przód/tył.Tył się oczyszcza jak się odkręci :D Następna oponka Mitasowa na przód to C-17 ,jeździłem na takim przodzie,co prawda nie na swoim moto ale daje rade na czarnym a w terenie miód/malina.Natomiast na Tył polecam C-02 ,dwie już zajeździłem :D Trzeba o niej pamiętać w czasie jazdy po asfalcie,można bokiem polecieć jak na SM :D
W deszczu jakiej oponki bym nie miał,nie sprawdzam granic ich przyczepności

edit: Lepi dobrze Pisze

JarekAT
28.11.2012, 21:26
trzeba także pamiętać, że opony z serii C nie są dopuszczone do ruchu

igi
28.11.2012, 21:27
Ok już trochę kumam, do kompletu 07 tył i 09 przód dokupie konfigurację odwrotna i będę miał wersje bardziej terenową 07 i bardziej asfaltowa 09.

mirkoslawski
28.11.2012, 21:30
Ok już trochę kumam, do kompletu 07 tył i 09 przód dokupie konfigurację odwrotna i będę miał wersje bardziej terenową 07 i bardziej asfaltowa 09.

odwrotnie;)09 - teren, 07 - asfalt:Thumbs_Up:

igi
28.11.2012, 21:51
Oczywiście sorki.

diverek
28.11.2012, 22:03
trzeba także pamiętać, że opony z serii C nie są dopuszczone do ruchu

A skąd masz taka wiedzę? Możesz to jakoś udokumentować?

JarekAT
28.11.2012, 22:28
Z tego co mi wiadomo opony z czerwonym paskiem nie są dopuszczone.
Nie wyszukiwałem nigdy dokumentacji to popierającej, bo było to dla mnie logiczne.

Wegrzyn
28.11.2012, 22:36
Takie info znalazłem o C02:
"Opony posiadają homologację do jazdy szosowej, potwierdzoną certyfikatem DOT oraz ECE-R75"

Kobra
28.11.2012, 23:39
Smigam na zestawie afrykanskim TKC / e o9. I jak wiadomo jest to halasliwy zestaw, ale mozna sie przyzwyczaic. A jak z halasem w mitasach e 10 ? Oczywiscie na asfalcie :-)

mirkoslawski
29.11.2012, 00:24
Smigam na zestawie afrykanskim TKC / e o9. I jak wiadomo jest to halasliwy zestaw, ale mozna sie przyzwyczaic. A jak z halasem w mitasach e 10 ? Oczywiscie na asfalcie :-)

porównywalnie:D

rubin
29.11.2012, 06:42
Na ile km takie tkc/e09 dadza rade? 10kkm? Mieszana jazda 50/50 off/on?

mirkoslawski
29.11.2012, 07:18
Tył nie da rady 10k km, przód pewnie wyząbkuje. 8k km przy mieszanej jeździe to dobry wynik myślę.

rubin
29.11.2012, 07:42
Tak myslalem, ze do 10 mize byc ciezko,pewnie asfalt szybki je "zjada" ale sprobujemy ;) jak sie na takich smiga (bede jezdzil offem)

Rychu72
29.11.2012, 08:47
Ok już trochę kumam, do kompletu 07 tył i 09 przód dokupie konfigurację odwrotna i będę miał wersje bardziej terenową 07 i bardziej asfaltowa 09.

Drugi komplet kół by Ci się przydał. ;)

rubin
29.11.2012, 09:22
Drugi komplet kół by Ci się przydał. ;)

Swiete slowa, tak wlasnie rozwazam,zeby zanabyc 2gi komplet opon,bo w dluzszym okresie exploatacji sie zwroci.

igi
29.11.2012, 13:27
Tak kupie na bank drugie koła ale narazie sie trochę na moto spłukałem i odkładam to na niedaleką przyszłość czyli next year.

strobus1
01.12.2012, 23:25
Pytanko do szacownych Trzodowników doświadczonych w Mitasach - z wielu przyczyn nie udało mi się polatać za dużo w sezonie, mieszkam w lesie stąd pomysł na nadrobienie strat zimą, po długich namysłach i chwilowym przypływie weny twórczej zamówiłem sobie komplet tzw. "afrykański" na zimę. Na tyle 9 w wersji dakar, ciśnienie 1,5 atm, przód tkc z 1,8 atm. Po moich łąkach i wydmach jest ok. Ale jak lecę nad Wisłę ancfaltem to się robi słabo - moto w zakręty się wali....
Czy przyczyna tego leży w konstrukcji opony "dakar" / a może ciśnienie za niskie ??

rubin
02.12.2012, 08:53
Ja na e07 mam 2.0 bara przod/tyl,jedynie na offa czasem warto obnizyc do 1,8 atm wtedy jedynie na asfalcie huczaly troche wiecej
(e09 jeszcze nie testowane)

martinhead
02.12.2012, 10:28
Ja na E09 mam po 2,2 bara i na twardym jest ok. a na of lekko upuszczam.

igi
02.12.2012, 11:29
Zupełnie nie kontrolowałem jeszcze ciśnienia w kołach, odwyklem od tego bo w 450exc na musach jeżdżę.

betu
02.12.2012, 21:08
Znalazlem taka tabelke w sieci i chcialem zapytac uzytkownikow Mitasa czy sie z nia zgadzacie.
Osobiscie dojezdzam E-09 i powiem ze nawet sie zgadza,ale jak z E-08??
Wyglada troche jak Sahara Metzlera-i czy naprawde nie nadaje sie w teren??

http://img853.imageshack.us/img853/2507/oponkimitas.jpg

kulka
02.12.2012, 21:10
a co sadzicie o e10 ?

bukowski
02.12.2012, 21:34
Jest porównywalna do tkc-80, szczególnie na szosie. Fajna. Ale schodzi duuużo szybciej, po 10 czy 12 kkm (gdzies pisalem wczesniej) byla juz lysa. Mam teraz 07 po podobnym przebiegu i jeszcze wiosne obleci.

Mirmil
03.12.2012, 01:41
Znalazlem taka tabelke w sieci i chcialem zapytac uzytkownikow Mitasa czy sie z nia zgadzacie.
Osobiscie dojezdzam E-09 i powiem ze nawet sie zgadza,ale jak z E-08??
Wyglada troche jak Sahara Metzlera-i czy naprawde nie nadaje sie w teren??

Teren to pojecie wzgledne
Na E-08 jezdzilem.Ja bym ja zaliczyl do szosowych opon na enduro, tej klasy co anakee, albo tourance. Ale te dwie ostatnie sa super na kazdy asfalt, takze ten mokry. Ja zawsze na kazdych mitasach, jak asfalt mokry to jade bardzo ostroznie.
Do Metzlera sahary mozna porownac E07. Czyli opony uniwersalne, badz wyprawowe.Z tym, ze nowka sahara enduro 3 ma bardzo niski bieznik, jak sie postawi obok E07 to sahara wyglada na taka do polowy zjechana.
Mitas e07 wytrzymuje conajmniej 20 000 km

pałeł
29.10.2013, 21:13
Odświeżam temat bo musiałem udowadniać ze mitas C02 ma homologacje wiec postanowiłem i tu wrzucić dla potomnych

Ip7y8ZBbAOw

slafo
30.10.2013, 19:52
Data produkcji opony:
Data produkcji opony znajduje się na końcu numeru DOT.
Informacja o wieku opony znajduje się również na boku. Poszukaj numeru identyfikacyjnego opony, zaczynającego się od liter DOT. Jest to ciąg od 7 do 12 znaków, informujący o całej partii opon wyprodukowanych w danej fabryce.
Cztery ostatnie cyfry tego kodu (najczęściej są umieszczone w obwódce) zawierają informację o dacie produkcji opon.
Dla przykładu - 4208 - dwie pierwsze cyfry to tydzień produkcji, dwie kolejne to skrót od roku, czyli opona była wyprodukowana w 42 tygodniu 2008 roku.

Oznaczenia eksploatacyjne
Oznaczenie M+S - jest to skrót od angielskiego Mud and Snow (błoto i śnieg), symbol używany na oponach zimowych i całorocznych.
Oznaczenie Max Inflation - jest to graniczna wartość ciśnienia dla danej opony.
Oznaczenie ECE, e, E - jest to skrót od Economic Commision of Europe, oznacza, że opona jest dopuszczona do użytku na terenie Unii Europejskiej, innymi słowy ma homologację europejską.
Oznaczenie TWI - jest to skrót od angielskiego Treadwear Indicator (wskaźnik zużycia). Oznaczenie TWI występuje w sześciu miejscach na obwodzie opony (jako występy w rowkach bieżnika) i oznacza granicę dopuszczalnego zużycia rzeźby bieżnika. Gdy bieżnik się zużyje do poziomu wskaźnika TWI jest to równoznaczne z tym, że opona osiągnęła ustawowo wymaganą głębokość 1,6 mm. Należy wtedy pomyśleć o wymianie opony.

W takim razie zrzutka dla @Pałeła na browary !!!!