PDA

View Full Version : Wielka Sowa, Z³oty Stok i inne ciekawe miejsca w Kotlinie K³odzkiej


skoczek82
08.09.2012, 18:38
Witajcie
Chcia³bym podzieliæ siê z Wami wra¿eniami z krótkiej wycieczki po moich okolicach (tj. oko³o 100 km od domu) Lubiê czytaæ Wasze relacje i poznawaæ fantastyczne zak±tki w które mo¿e te¿ siê wybiorê dziêki temu, ¿e wiem teraz gdzie siê znajduj±.
Tak wiêc mo¿e i ja zainspirujê kogo¶ na ma³± wyprawê po Kotlinie K³odzkiej.
Chcia³bym na pocz±tku zaznaczyæ, ¿e by³em tam wiele razy i zazwyczaj to nie na moto lecz puszk±. Jest tam naprawdê wiele miejsc godnych zobaczenia i systematycznie bêdê dodawa³ nowe wyprawy.

Po ustaleniu, która babcia w jakich godzinach zaopiekuje siê nasz± ma³± pó³tora roczn± córeczk±, mo¿emy wskakiwaæ na moto i ruszaæ ku przygodzie.
33591

Start Jelcz-LAskowice (ok. 15 km od Wroc³awia na P³d-Wsch.) godzina wczesna tzn. po ¶niadaniu. Ruszamy na po³udnie. Chcia³em ustawiæ trasê "piesz±" na AutoMapie ale po ostatniej wycieczce ¿ona ma uraz do tego trybu nawigacji i ka¿e mi pod gro¼b± opuszczenia motoru zmianê na tryb co najwy¿ej "terenowa" :Sarcastic: nooo niech bêdzie
Tak siê dziwnie z³o¿y³o, ¿e na stacji paliw w naszej wichurze by³a straszna kolejka tak wiêc lecimy z bli¿ej nie okre¶lon± ilo¶ci± paliwa. ( w Dominatorze zbiornik raczej symboliczny)
W Strzelinie mijamy stacjê Orlen - nie czynna - przyjmuj± paliwo.
Nastêpna stacja w tej samej miejscowo¶ci - czynna - ale kolejka na pó³ godziny czekania.
Jeszcze nie zd±¿yli¶my wyjechaæ z miasta a tu moto przerywa. Zanim zd±¿y³ zgasn±æ przekrêcam kurek na rezerwê. Mamy oko³o 3l my¶lê sobie nie bêdziemy stali w kolejce tylko jedziemy dalej. Przecie¿ to nie Afryka stacji w PL nie brakuje.
No i tak dojechali¶my do Z±bkowic ¦l±skich - przejechali¶my prawie ca³e a tu stacji nie ma :mur:
By³em zmuszony szukaæ w navi najbli¿szy POI stacja benz.

33592

Tak wiêc nawrotka i jedziemy tam gdzie navi prowadzi.
Uda³o siê ;) dzi¶ nie bêdzie pchania maszyny do stacji.
Jeste¶my na Orlenie a tu t³ok taki jakby paliwo znów po 4 z³ by³o :dizzy: pó³ godziny pó¼niej znów startujemy kierunek po³udnie.

I oto pierwszy punkt trasy NEOGOTYCKI ZAMEK HOHENZOLLERNÓW w Kamieñcu Z±bkowickim
33593
33594
33595
33596
Budowla imponuj±ca lecz niestety strasznie zaniedbana. Pamiêtam jak kilka lat temu trwa³y tam praca renowacyjne ( jacy¶ ludzie stali przy betoniarce, pies warcza³, sta³o kilka autek na terenie) dzi¶ dziury w ogrodzeniu i kto odwa¿niejszy mo¿e zamek spenetrowaæ.
Je¶li mój opis to za ma³o polecam link (http://www.zamkipolskie.com/kaec/kaec.htmlhttp://)
¯onka ju¿ mi tam co¶ marudzi³a, ¿e j± ty³ek boli i ¿e chce odpocz±æ wiêc zmieni³em troszkê kolejny punkt wycieczki i udali¶my siê do pobliskiego Z³otego Stoku.
33597
33598
Polecamy ka¿demu zwiedzanie kopalni z³ota. Bilet 17 z³
Trafi³ nam siê przewodnik z jaj-iem a dok³adniej to przewodniczka :D
1,5 h spêdzili¶my w klimatyzowanych warunkach czasami parskaj±c ¶miechem kiedy na zewn±trz by³o ponad 30 stopni. :Thumbs_Up:
33599
33600
A teraz ciekawostka.
Je¶li posiadasz tablicê ostrzegaj±c± - informuj±c± itp. z czasów PRL mo¿esz do kopalni wej¶æ na ni± jak na bilet z kasy.
33601
33602
33603
Z kopalni wywo¿± kolejk± co jest nie ma³a frajd± :Thumbs_Up: jest równie¿ opcja p³ywania ³ódk± po zalanej czê¶ci ale niestety tego dnia by³o tak du¿o ludzi, ¿e nie starczy³o miejsc dla nas.
33604
33605
Czas ruszaæ dalej ale najpierw szybka naprawa w stylu zrób to sam Adama S. :D
33606
Kupi³em dziadowskie podnó¿ki pasa¿era ( bo po co mi lepsze przecie¿ i tak zawsze je¿d¿ê sam ) nooo prawie zawsze :p i teraz ¿ona urwa³a jeden.

Postanawiamy zjechaæ na najd³u¿szych tyrolkach w Europie 1600m, któe znajduj± siê nad kopalni±
33607
33608
Nie dosz³o to jednak do skutku. ¯ona jak zobaczy³a to z bliska to zrobi³a siê :dizzy: i na patrzeniu siê skoñczy³o.

Nastêpny cel to Srebrna Góra.
Trasa ustawiona na terenow±. No i poprowadzi³a nas po drodze asfaltowej - pó¼niej ziemnej - nastêpnie trawiastej - a¿ do skarpy wysoko¶ci ok. 4 m. Ale co my nie podjedziemy :D
No i podjechaæ siê uda³o a nawet wykonaæ ma³y wyskok :p
Ci¶niemy dalej bo to ju¿ podjazd pod twierdzê w Srebrnej Górze i co¶ czujê ¿e moto dziwnie skacze a na serpentynach ty³ mi ucieka i strach go k³a¶æ w zakrêcie. Stajemy bo zaczyna ¶mierdzieæ palonym olejem :Sarcastic: co jest...
33609
33610
Pamiêtacie wyskok na skarpie ? Amortyzator niestety nie da³ rady przetrzymaæ :mad:
Lecimy dalej
33583
Od tej pory zaczyna siê jazda jak na przys³owiowym wozie drabiniastym.
¯ona nawet co¶ wspomina³a o chorobie morskiej
Trzeba by³o zreflektowaæ siê i zmieniæ za³o¿enia. Odpuszczamy penetracjê po Ludwikowicach K³odzkich i tamtejszych tajemniczych drogach betonowych na górze, pozosta³o¶ciach po III Rzeszy, które zapewne by³y czê¶ci± kompleksu RIESE ( wiêcej wygooglujcie je¶li to Was ciekawi) Na pewno jeszcze tam wrócimy.
Kierunek teraz to Wielka Sowa gdzie mamy rezerwacjê w schronisku Orze³ 875 m n.p.m. (30 z³ od osoby)
Do schroniska mo¿na dojechaæ na moto choæ bez dobrych opon zjazd mo¿e przysporzyæ kilku siwych w³osów :)
33584
Warunki bardzo dobre jak na schroniska ;) wszystko wyremontowane, ¿adnych nieprzyjemnych zapachów a widok z okna zapiera dech.
A teraz po tak mêcz±cym dniu nale¿y siê relaksik :D
33585
33586
Nawet trochê romantyzmu siê wkrad³o :o
33587
33588
Kolejny dzieñ i ¿ona ju¿ goni o ¶wicie do domku do córeczki a wiêc co zrobiæ :confused:
Trzeba by³o odpaliæ Dominatorka i obudziæ wszystkich ¶piochów w schronisku co to my¶l±, ¿e mo¿na do 8-ej spaæ
33589
33590

To ju¿ by³by koniec.. powrót bez sprawnego amorka przebiega³ ju¿ tylko po czarnym a i tak buja³o jak na okrêcie :dizzy:
Pozdrawiam Wszystkich Podró¿ników!

AdaM72
08.09.2012, 19:53
Bardzo ³adnie. Moje ulubione okolice.

kulka
08.09.2012, 20:25
w strzelinie jest jeszcze jedna stacja paliw, taka mala ale paliwo ok ;)
w zabkowicach sa dwa orleny przy trasie nr8 ;)
terweny znam i polecam , ale to tylko znikom a czesc tego co mozna zobaczyc, tygodnia nie starczy na wszystko ;)

Fizolof
08.09.2012, 20:59
Z 2 miesi±ce temu ró¿nica w cenie paliwa (stacje Orlen) pomiêdzy J-L a DST wynosi³a 50gr na litrze na korzy¶æ J-L. Dalej takie jest?

skoczek82
08.09.2012, 21:21
@ kulka
Doskonale wiem, ¿e Kotlinê aby zwiedziæ to i roku nie starczy. Ju¿ je¿d¿ê tam od 10 lat i pewnie poza tam± w Zagórzu, kompleksami RIESE Walim, Osówka, Jugów, W³odarz, dziwn± fabryk± w Ludwikowicach, wspania³ymi mostami kolejowymi oraz twierdz± w Srebrnej Górze, przepiêknym zamkiem Ksi±¿ jest masa innych miejsc do których jeszcze nie dotar³em ale dotrê ;)
@Fizolof
Co do ceny paliw... takich ró¿nic tj. 50 gr. nie zaobserwowa³em ale faktem jest ¿e w J-L jest zawsze taniej ni¿ we Wroc ;)

skoczek82
11.09.2012, 13:39
Do³o¿ê do tej historyjki jeszcze jedn±, która mia³a miejsce dwa miesi±ce wcze¶niej.
Wystartowali¶my rankiem z J-L do Srebrnej Góry i dzieñ zapowiada³ siê naprawdê piêknie.
Trasa dobrze znana dlatego nie mog³em oprzeæ siê pokusie aby j± troszkê urozmaiciæ i bez wiedzy (pó¼niej siê okaza³o, ¿e i bez zgody :vis:) ¿ony ustawi³em w navi tryb trasy "piesza" ;).
Jad±c tak najpierw asfaltami 3 kategoria od¶nie¿ania trafili¶my na ca³kiem przyjemn± drogê szutrow± w¶ród alei starych drzew.
Tak przyjemnie pomykamy, a¿ trasa z szutrowej przechodzi w poln± po czym niknie na polu rzepaku.
Dziwna sprawa z t± auto-map± znam kilka dobrych polnych(szutrowych) dróg w moich okolicach których nie ma na tej mapie a zdarza jej siê prowadziæ mnie i¶cie ¶cie¿kami dzikich zwierz±t ( ostatnio poprowadzi³a mnie wprost do starorzecza odry :p wed³ug niej by³ tam most :))
Ale wracaj±c do wycieczki... tak wiêc rzepak przed nami :) ¯onka oczywi¶cie na mnie w krzyk, ¿e takim tempem to my do jutra nie dojedziemy a ona ju¿ ma plan aby wy³o¿yæ siê na trawce i opalaæ przy schronisku. Wracaæ nie zamierzam - takie mam zwyczaje ;) a wiêc jedziemy miedz± wychodz±c z za³o¿enia ¿e droga sama siê znajdzie.

33685
I takie klimaty lubiê ;) po ¶rodku niczego trafiamy na zadban± kapliczkê.
Jest chwilka aby rozprostowaæ kolana.
33686

Za to z piêknej pogody i s³oneczka zosta³o ju¿ nie wiele teraz nadci±gaj± burzowe chmury i zaczyna ju¿ co¶ kapaæ. Nie ma co czekaæ lecimy w stronê przeciwn± do burzy rzecz jasna.
33687
33688
Dolatujemy do Srebrnej Góry i tutaj bardzo lubiany cel wielu wycieczek 30 metrowy wiadukt kolejowy. Na którym wiele osób uczy siê zjazdów linowych ( w tym kilka lat temu równie¿ i ja :p )
33704
33689
33690
Wiaduktów jest dwa a nale¿± one do wybudowanej w XIX wieku kolejki Sowiogórskiej gdzie ponad 6-o km odcinek stanowi³a kolejka zêbata. Na d³ugo¶ci oko³o 4 km ró¿nica wzniesieñ wynosi 200 m.
A teraz najciekawsza czê¶æ wyprawy czyli przejazd po trasie kolejki ;)
33691
33692
W kilku miejscach trasa by³a przecinana drog± i kilkoma mniejszymi mostkami.
33693
33694
33695
Wychodzi 6 km malowniczej drogi raz wiaduktem raz w±wozem i mo¿na mieæ wra¿enie, ¿e niemal przenie¶li¶my siê 100 lat wstecz i w³a¶nie podró¿ujemy Sowiogórsk± kolejk±.
33696
33697
33698

Dolatujemy do naszego ulubionego schroniska Orze³ ulokowanego na Wielkiej Sowie z zamiarem spêdzenia tam nocy. Ku naszemu zaskoczeniu trafiamy akurat na jaki¶ zlot mi³o¶ników biegów po górach i z naszych planów nici bo miejsc ju¿ dawno nie ma.
33699
33700

Ale spêdzamy na stoku w promieniach s³oñca kilka godzin plus do tego niez³y obiadek ( restauracja pod schroniskiem daje radê polecamy 19 z³ ser sma¿ony+plus pieczone ziemniaczki i surówka)
33701
33702
Dochodzi noc wiêc ruszamy do m. Rzeczka w poszukiwaniu jakiego¶ pensjonatu i udaje siê znale¼æ w dobrej cenie 50 z³ za pokój nazwy ju¿ nie pamiêtam. Pokoik skromny i czu³em klimat koloni za dzieciaka ;) ale przed pensjonatem mi³y ogródek piwny.

A teraz to na co ¿ona czeka³a ca³y dzieñ ;) nie powiem... ja te¿ ju¿ by³em spragniony :o

33703

bli¼niak
12.09.2012, 10:46
Skoczek, wycieczka super, a traska ¶ladem tej kolejki - zajefajna! :drif: :Thumbs_Up: Jak tylko ogarnê jakie¶ kostki do mojej Afry bêdê bardzo wdziêczny za jaki¶ ¶lad lub wskazówki na t± traskê :) Tym czasem czekam na wiêcej, fajnie siê czyta... z takim pozytywnym uczuciem zazdro¶ci :)

Esi
12.09.2012, 15:08
Kurcze tez ostatnio jezdzilem troche w tamtych rejonach lecz dla mnie to wciaz sa one pelne tajemnic :) musimy kiedys razem polatac :D

sizyrk
12.09.2012, 15:18
Moje tereny. Tu jest naprawde duzo ciekawych miejsc dla kazdego w zalezno¶ci co kto ;lubi.
Ciekaw traska:Thumbs_Up:

skoczek82
13.09.2012, 11:10
Ciesze siê, ¿e Wam siê spodoba³a moja relacja :)
A oto pogl±dowa mapka z tras± kolejki Sowiogórskiej ( stara³em siê opisaæ w miarê czytelnie) w razie w±tpliwo¶ci pytaæ ;)
33739

RAVkopytko
14.09.2012, 19:02
Skoczek,tyrolka daje rade :D

traska fajna :Thumbs_Up: