PDA

View Full Version : Wymiana tarczy obrotomierza


Pajdor
29.06.2012, 12:24
Witam
Mam pytanie - aby taką tarczę dokupić gość na allegro mi powiedział, że potrzebuje dokładne wymiary aby zrobić, najlepiej zeskanować. Czy mógły ktoś takie coś wykonać - jakieś zdjęcia. W modelu RD04 (ja mam) i RDo7 jest dokładnie to samo.
Mógłby mi ktoś to wymierzyć, zeskanować, zrobić zdjęcie ?
Z góry wielkie dzięki.

Pozdrawiam
Krzysztof

slafo
29.06.2012, 12:52
jeśli się nie mylę, to w RD04 zegary są większe niż w RD07 ze względu na brak tripmastera. Nie wiem dokładnie jak wygląda sprawa w RD04 z tripem. Czy udało im się tam jakoś upchać tripmastera, czy już miały mniejsze zegary.

szkoda, że temat nie wyskoczył 2 tyg wcześniej. Rozbierałem i naprawiałem swój obrotomierz .. :(

pozdrawiam

spider2you
21.11.2012, 21:11
Odświeżę temat, aby nie zakładać nowego.

U mnie tarcza jest nie teges i raczej nadaje się do wymiany, więc pomyślałem, aby zamówić nowe, może rajli białe? :)
Koszt jest niezbyt rujnujący kieszeń, ale koleś z AlleDrogo potrzebuje skan ordżinałów, więc zapytam czy ktoś w szanownego grona, takie tarcze lub skany ma na pożyczkę.
Może jakieś rozbite czy ściorane liczniki leżą u kogoś w garażu do RD04 lub RD07, bo sa chyba takie same.

Dajcie znać, to może inni się załapią.

Jest też opcja wykonania tarcz Indiglo, ale cena za matrycę to 200 zł, więc trochę drogawo.

slafo
21.11.2012, 22:01
jak nie będziesz miał tarczy w ręku to tylko gdybanie ...
rozbierz w zimę obrotomierz, może wystarczy tarczę jakimś czernidłem odświeżyć? Moja też wyglądała na początku mało fajnie, ale po rozebraniu i wyczyszczeniu wszystkiego ładnie się prezentuje.

spider2you
21.11.2012, 22:13
slafo, tak chyba zrobię.
A na marginesie, to dzięki za instrukcję na priv

Arkadius
21.11.2012, 22:31
ja też troche jestem zainteresowany tematem, bo chce dorobić sobie tarcze wskaźnika ciśnienia wg mojego projektu, tak jak poniżej -jeszcze mogą zajść małe zmiany :) Jak by ktoś sie zastanawiał to na środku są dwie wskazówki jedna idzie w prawo a druga w lewo. Sorki za jakość, zrobione w paincie :p Jeśli ktoś by polecał jakąś firme, która zrobi to dobrze nie koniecznie najtaniej to chetnie zapisze namiary :)
Spider musze pomyśleć czy nie zamówić wykonanie takiej tarczy indiglo (nie wiedziałem, ze tak sie nazywają). Łatwiej by było ją podświetlić chyba.

spider2you
21.11.2012, 23:17
Arkadius.
Dziś pisałem do producenta takich tarcz Indiglo i ze skanu zrobi, czy z napisami, nie wiem.
Drugi koleżka z AlleDrogo zrobi także ze skanu i wymiarów.
Tarcze tańsze to 40-50 zł, a droższe Indiglo 200 zł.

Jakbyś miał AT-kowe, to się zainteresuję tematem, bo 2 razy jakiś mi się nie widzi rozbierać moto - może później w ciężkiej zimie, na razie może jeszcze polatam z dzień lub dwa :)

BLOB
22.11.2012, 07:17
Arkadius.
Dziś pisałem do producenta takich tarcz Indiglo i ze skanu zrobi, czy z napisami, nie wiem.
Drugi koleżka z AlleDrogo zrobi także ze skanu i wymiarów.
Tarcze tańsze to 40-50 zł, a droższe Indiglo 200 zł.

Jakbyś miał AT-kowe, to się zainteresuję tematem, bo 2 razy jakiś mi się nie widzi rozbierać moto - może później w ciężkiej zimie, na razie może jeszcze polatam z dzień lub dwa :)


Chcesz w ryj??
Na motur a nie kombinacja norweska. Ubranek masz całą szafę a na szanowne d..ko nie było zakładane.
W sobotę widzę Cię na motku u mnie wtedy dostąpisz zaszczytu otrzymania uszkodzonego obrotomierza :haha2:

spider2you
22.11.2012, 12:12
BLOB-uś Ty jesteś jak Wróżka Zębuszka.
Znowu flaszkę muszę zabrać ze sobą :)

Arkadius
22.11.2012, 14:01
Chcesz w ryj??
Na motur a nie kombinacja norweska. Ubranek masz całą szafę a na szanowne d..ko nie było zakładane.
W sobotę widzę Cię na motku u mnie wtedy dostąpisz zaszczytu otrzymania uszkodzonego obrotomierza :haha2:

:Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up::haha2:

spider2you
24.01.2013, 11:45
Sytuacja wygląda z zegarami tak, że rozdarłem wszystko na funty i zeskanowałem.
Obrotomierz od BLOB-a jest super, ale mi się zachciało białych zegarów i napisałem do jednego kolesia, co robi takie tarcze, wysłałem mu skan i może oczywiście dorobić nowe.
Muszę się jeszcze zapytań czy te nowe, to przepadkiem nie nakłada się na stare?
Dowiem się dziś, ale nie oto biega.
Mogę mieć te tarcze, w cenie 50% mniejszej (1 komplet), więc może ktoś chciałby sobie takie zakupić. Cena wychodzi 30 zł + dostawa. Podświetlenie czerwone, niebieskie, zielone i białe.
Może zamówić sobie grafikę na obrotomierzu.

Z tych indiglo zrezygnowałem, bo drogie.

Czekam na info, to będę zamawiał dla siebie, jak ktoś się dołączy.


Aha, tarcze są od RD04, ale chyba wszystkie są takie same, jak nie, to niech mnie ktoś oświeci.

kraft90
24.01.2013, 13:53
RD07 ma mniejsze zegary

spider2you
24.01.2013, 14:22
No to już jasne - tarcze do RD04.
Dzięki kraft90

Balugass
20.02.2013, 22:44
Panowie chciałbym wyczyścić szybkę obrotomierza od środka czy ona jest wklejana czy wkręcana?? próbowałem się dobrać ale odpusciłem :(

spider2you
20.02.2013, 23:32
Niestety, ale musisz rozbebeszyć zegar.

Moto-Bandit
15.11.2017, 19:56
Pozwolę sobie odkopać stary wątek, w mojej RD04 z racji wieku na obrotomierzu po zmroku więcej już białego niż czarnego, będę się brał za rozebranie zegara.
Czy możecie doradzić od czego zacząć i jak to zrobić?

R2D2
15.11.2017, 21:10
Największy problem to wskazówka którą trzeba zdjąć aby wyjąć tarczę.
Ze względu na to że napęd wskazówki jest elektromagnetyczny i ma sprężynę , jest ona wstępnie napięta coby wskazówka wracała i opierała się o kołek.
Zdjęcie wskazówki spowoduje cofniecie się ośki i utratę nastawów fabrycznych.
Dodam że w niektórych zegarach zdejmowanie i zakładnie wskazówek do lekkich nie należy , wymaga dużo precyzji i wyczucia.
W warunkach domowych najlepiej chyba zrobić w ten sposób :
- ustawić w moto 1500 obrotów na wolnych (na nagrzanym silniku) żeby wskazówka była na białej kresce.
- Zdemontować i rozebrać zegar
- zdjąć wskazówkę i wymienić tarczę
- podłączyć zegar do instalacji bez wskazówki ( odpalić moto)
- jak silnik się nagrzeje i będzie pracował założyć wskazówkę w pozycji 1500 obrotów


.... i gotowe.
Na pewno dojdzie do minimalnego przeskalowania obrotomierza ale to raczej pomijalny błąd niż przeskalowanie o np. +/- 1000 rpm.

Dzieju
17.11.2017, 14:12
Czy na pewno nie istnieje możliwość mechanicznego blokowania mechanizmu ?
Jakoś w fabryce muszą to składać bez chybił trafił.

R2D2
17.11.2017, 21:51
W fabryce mają generator impulsów i wskazówka zakładana jest pewnie w połowie skali co daje najmniejszy błąd.

Mechanizm można blokować mechanicznie ale jest on delikatny , użycie za dużych sił może spowodować jego uszkodzenie.

Moto-Bandit
20.11.2017, 19:53
Coś tam wykombinowałem bez wymiany tarczy, w dzień wygląda ok, gorzej wieczorem, ale jest lepiej niż było.

75866

75867

75868

R2D2
21.11.2017, 19:33
Hm , który masz rok tej afryki ?
Mi to wygląda na zbyt mocne żarówki , ktoś może zapodał 5W i wpływ termiczny uszkodził tarcze.
Pierwszy raz widzę tak "wykruszony" czarny podkład.

Moto-Bandit
21.11.2017, 19:43
RD04 z 1990r

kudlatov
22.11.2017, 21:26
Ja mam RD 04 91 i obrotomierz wygląda podobnie no może nie aż tak mocno ale za to równomiernie na całej powierzchni jest wyblaknięty. No i na dodatek wskazówka się ułamała i leży gdzieś w obrotomierzu.

R2D2
23.11.2017, 22:05
No to ja mam 07 z 94 wiec za dwa lata może mnie to też czeka chociaż stosuję oryginalne żarówki 1,7W od Pana Hądy i tarcze w nocy wyglądają idealnie.

Moto-Bandit
24.11.2017, 07:59
A ja mam żarówki c CPN :vis:
Wszedłem, pokazałem - poproszę żarówkę - i dostałem od podświetlenia tablic rejestracyjnych, więc pewnie 5W :mur:


Ale żarówki wymieniłem po podklejeniu tarczy (zdjęcie 2 i 3) wcześniej były oryginalne.

bicio
24.11.2017, 14:16
A od stania na słońcu w zamierzchłej przeszłości się to nie dzieje? Np w motocyklach z Włoch?

Mirek Swirek
24.11.2017, 15:02
W Rd04 z tripem, czyli 91-92, gdzie kontrolka kosy jest w obrotomierzu problem wystepuje czesciej. W mojej rok 92 (biale diody led, wyszlo lekko niebiesko) tarcza obrotomierza wyglada slabo. Duzego tez 92 rok (ori podswietlenie) i jest ladnie. Na koniec zielen (ori) w Rd04 bez tripa dla porownania.

Zniecheca mnie do wymiany tarczy problematyka zsynchronizowania wskazowki. Predzej wymienie caly obrotomierz na inny, lepszym stanie.