PDA

View Full Version : Sprawy formalno - wizowe Azja Centralna i Mongolia


ydoc
10.05.2012, 14:52
Witam Wszystkich!

Bardzo proszę - pomóżcie!
W lipcu wybieram się do Mongolii, trasa - Ukraina, Rosja, Mongolia. Powrót przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan i góry Tien Szan, dalej Tadżykistan i M41 do Uzbekistanu, dalej do Kazachstanu i z powrotem do Rosji przez Ukrainę do domu.

Wychodzi na to, że do Rosji potrzebuję wizę biznesową wielokrotnego wjazdu. Mongolia wiadomo zwykła turystyczna. Kazachstan w stronę Kirgistanu czy dam radę przejechać na tranzycie i czy takowy dostanę? Czy trzeba podawać konkretną datę wjazdu i wyjazdu?
Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan czy dostanę tranzyt i to samo, co wyżej jeśli chodzi o konkretne podanie daty wjazdu i wyjazdu?
Czy ktoś życzliwy jest w stanie mi pomóc?
Dałem zapytanie do biura podróży, ale Pani wyceniła mi wizy nie licząc Rosyjskiej biznesowej na prawie 3,5 tys zł :mur:
Do tego rosyjska biznesowa 1250 zł.
Tragedia!!
Wyruszam w lipcu około 12, bo na 28 muszę stawić się w rejonie jeziora Chubsuguł w północnej części Mongolii.
Czas mnie goni, nie potrafię sobie dać z tym rady. Czytałem różne posty, Konopka też (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=8709) i z tego co wywnioskowałem pomijając Rosję można byłoby się zmieścić w 1000 zł.
Co wy na to?
Ktoś może mi pomóc? Czas mnie goni!
Słyszałem, że łatwiej w Berlinie, ale nie znam Niemieckiego, a do tego Angielski średnio zaawansowany, z tym, że urzędowy język to by mnie rozłożył na łopatki :)

help....:bow:

Elwood
11.05.2012, 00:08
Skoro mnie nie chcą wyjebać...

Dobra Kolego. Wiesz, co to translator gógle?
Skorzystaj z niego, przy wypełnianiu wniosków.
Nie musisz tam zdań tłumaczyć, jedynie pojedyńcze zwroty. A ładnie Ci przetłumaczy, o co Ciebie we wniosku pytają.

Wejdź na stronę ambasad Kirgizji i Tadżykistanu w Berlinie (wpisz kirgisien botschat in Berlin, tajikistan Botschaft in Berlin), tam dr gógiel Ci przetłumaczy na tyle, że zkminisz temat w szczegółach.
Tam są też ceny, za wizy w danym trybie i okresie.

Mnie i kumpla 45 dniowa tadżycka multiple i kirgiska 30 dniowa dwukrotna kosztowała 205€ plus koszty przelewu i opłaty 3,5€ doliczonej w przelwie, za koszty przesyłki.
Akurat tego nie robiłem, bo uczynny nasz (znany tu) kolega wsio za mnie i kumpla załatwił. I Jako fantom zbił cenę tadżyckiej o 30€/łeb! Ale Ty licz tak, jak pisałem.

Wejdziesz na stronę kazachskiej amabasady w W-wie i masz czarno na czarnym i biało na białym. Fakt, podwójna tranzytowa podrożała okrutnie ale cena tam stoi wyraźna.
Nie kminię obecnej ceny wizy mongolskiej, ale ja dostałem ją za 39$ trzy lata temu (może 49?).
Za 1250zł, to masz roczną wize wielokrotną do ruskich z ubezpieczeniem.
Jeżeli nie byłes w Rosji do tej pory, to takiej i tak nie dostaniesz.
Możesz zalatwiać 3 m-czą a ta jest znacznie tansza!
Próbuj przez Warmos.

Wszystkie wizy, poza tą (ruską, bo nie łapiesz się na podwójny tranzyt) załatwisz sam, a jak nie jesteś z W-wy to za pośrednictwo (kazkachska, uzbecka, mogolska biorą maks 100zł a tak normalnie to 60zł) plus koszty wysyłki po Twojej stronie.

Tak w ogóle, to podaj nazwę firmy, która wystawiła Ci taki "kosztorys".
Ja pier...

Mnie wszystkie Twoje, bez mongolskiej, ale dodatkowo z kitajską, uzbecką, podwójna afgańską (tranzyt ruski podwójny) kosztują łącznie 2000zł.

ydoc
11.05.2012, 11:59
dzięki Ci piękne Elwood!

co do firmy i kosztorysu, to nie wiem czy wypada robić im taką antyreklamę....
no, ale pieprzyć to..

wspaniała i polecana Wspólnota 2000!! :mur:.

Dzięki za polecenie Warmosu, spróbuję z nimi, coby nie jeździć po Berlinach...
w razie pytań, jeszcze się odezwę...
Póki co wielkie dzięki!

gancek
27.05.2012, 22:23
Wiatm, może ktoś podpowie bo mam dziwne informacje z biura pośrednictwa wizowego.

Mam wizy turystyczne Kirgiską, Tadżycką i Uzbecką i chciałem wyrbić Tranzytowe przez Rosje i Kazachstan.

Podobno się nie da jeśli wiza kraju docelowego nie jest wizą Turystyczną, czyli że niby nie dostane tranzytowej Rosyjskiej jeśli Kazachska jest tranzytową. Podobnie niby nie dostane tranzytowej Kazachskiej do Rosji jeśli nie mam turystycznej Rosyjskiej.

Podsumowując i upraszczając, jak najtaniej załatwić dojazd (wizy) do Kirgistanu i powrót z Uzbekistanu na Ukraine?

sambor1965
27.05.2012, 22:34
rosyjska dostaniesz - biuro chce Cię naciągnąc na droższa wizę, bo zarobią na zaproszeniu, z Kazachami co roku jest inaczej. Zmień biuro, albo załatw ruską sobie sam

ydoc
28.05.2012, 16:11
wypełniam właśnie wniosek wizowy do Tadżykistanu.
Co wpisujecie w punkcie 22. Place of stay in the Republic of Tajikistan (name and full address of the hotel. If it is a diplomatic representation, private house, state agency or other place, indicate the full address):

?? Macie może jakiś adres czy jak?

sambor1965
28.05.2012, 16:27
Wpisz: Hotel Ishkhashim, wystarczy.

mazeno
28.05.2012, 16:27
.........

sambor1965
28.05.2012, 16:37
Ważniejsze żebyś rubrykę wcześniej wpisał Khorog, Ishkhashim i Murgab - GBAO

ydoc
28.05.2012, 16:48
OK! Dzięki bardzo. Nie ma to jak ekspresowa odpowiedź...

lukaszp
30.05.2012, 00:36
Cześć. Mam jeszcze pytania do osób, które wyrabiały wizę tadżycką samodzielnie w Berlinie. Jaki typ wizy otrzymaliście; turystyczną czy prywatną? Do turystycznej niezbędne jest LOI, a do prywatnej potrzebny wniosek z jakiegoś tadżyckiego ministerstwa (choć jako Polacy jesteśmy chyba z niego zwolnieni, korzystając z uproszczonej ścieżki otrzymania wizy).
Nic nie wpisywaliście w pola z telefonem i mailem do miejsca pobytu? Czy umawialiście się wcześniej na spotkanie z urzędnikiem wystawiającym wizę?
Przeglądałem strony tadżyckiego MSZ i ambasady w Berlinie, ale wolę się co do niektórych rzeczy upewnić.

sambor1965
30.05.2012, 00:47
nieeee, piszesz private a nie tourist i wszystko jest ok. Nie ma żadnych umówień. Nic nie trzeba, dwa zdjęcia długopis i trochę kasy.

lukaszp
30.05.2012, 01:00
Dziękuję za szybką odpowiedź. Nie będę składał wniosku osobiście, więc muszę wszystko wypełnić poprawnie :)

sambor1965
30.05.2012, 13:55
Nie musisz. Daj jeszcze tej osobie dwa egzemplarze podpisane in blanco. Jak cos będzie nie halo to wypełni na miejscu. Zresztą w tej ambasadzie pozwalają kreślić na wnioskach ;)

gancek
30.05.2012, 17:34
rosyjska dostaniesz - biuro chce Cię naciągnąc na droższa wizę, bo zarobią na zaproszeniu, z Kazachami co roku jest inaczej. Zmień biuro, albo załatw ruską sobie sam

Każde biuro coś wymyśla. Teraz wymyślili, że do Rosyjskiej tranzytowej konieczne są bilety i że konsulat w Poznaniu jest wyczulony na motocyklistów...

Spróbuje osobiście załatwić przynajmniej wize Rosyjską ale mam pare Pytań:
1. Czy do Rosyjskiej Tranzytowej dwukrotenej musze mieć wbitą wize Kazachską? czy może Kirgiska wystarczy?
2. Jako cel podróży wpisać "Tranzyt" ?
3. Planuje wjechać do Rosji w tamtą strone 18.09.2012 i w drodze powrotnej 25.09.2012 a we wniosku jest tylko jedno pole data wjazdu i data wyjazdu. Czyli wpisac date pierwszego wjazdu i date drugiego wyjazdu?
4. Co wpisac w punkcie 13. wniosku które niby jest wymagane?:
"13.Do jakiej instytucji Pan/Pani się wybiera?(w przypadku wyjazdu turystycznego prosimy o podanie nazwy oraz numeru indeksowego przyjmującejfirmy turystycznej, w przypadku wyjazdu w celu biznesowym prosimy o podanie nazwy pzryjmującej organizacji lub firmy oraz miasta, w przypadku wyjazdu w celu prywatnym prosimy o podanie nazwiska, imienia oraz adresu zamieszkania osoby zapraszającej)"

Z góry dzięki za podpowiedź.

sambor1965
30.05.2012, 17:38
ad. 1 - tak. Wizy po kolei chcą
ad. 2 tak
ad. 3 tak
ad.4 tranzyt

gancek
30.05.2012, 17:46
Dzięki Sambor!

To jeszcze jedno i mam nadziej ostatnie pytanie:
Czy trzeba dołączać do wniosku jakieś pismo, oświadczenie czym się jedzie?

znalazłem na stronece jednego z biur:
GDY PODRÓŻ ODBYWA SIE AUTEM, NALEZY PRZEDSTAWIĆ SPECJALNE OŚWIADCZENIE (W FORMIE PODANIA, ZAWIERAJĄCE, NR REJESTRACYJNY AUTA, KOLOR, MARKĘ I WŁAŚCICIELA, DATY PODRÓŻY I TRASĘ PRZEJAZDU, NALEZY PODAĆ WSZYSTKIE OSOBY PODRÓŻUJĄCE),

sambor1965
30.05.2012, 17:54
Tak, będziesz miał wbite czym jedziesz. Musisz mieć ksero dowodu rejestracyjnego, oczywiście wymagane jest na ten czas ubezpieczenie na życie - minimum 30 tys euro.

Elwood
30.05.2012, 18:29
By otrzymać tranzytową ruską nie potrzebujesz do tego kazachskiej. Wystarczy kraj docelowy: Kirgizja, Tadzukistan, Afganistan (znaczy wiza któregoś z tych krajów w paszporice).
Do rosyjskiego wniosku wizowego konsul/ambasador poprosi Ciebie o złożenie tegoż pisma, w którym podrożując własnym/lub z kimś pojazdem dodajesz trasę podróży, dołączasz kseropkopię dowodu rejestracyjnego i po sprawie.
Żaden to "straszny" wymóg.

W wize nie ma nawet jednego słowa o tym, gdzie na tranzycie podróżujesz i czym.
To pozostaje w ruskich papierach i jeżeli złamiesz poważnie zakon po drodze, wtedy Ci to wszystko wyciągną.
Ale to musiałbyś się troche postarać.

Podobnie z tym tadżyckim wnioskiem. Zawsze wpisywałem tourism i nigdy nie było problemu. NIGDY. A składałem wysyłkowo w Wiedniu dwa razy, i dwa razy za pośrednictwem Fazika w Berlinie.
W tym drugim przypadku (kiedy robi to za Ciebie ktos na miejscu) dopytuja się o historie niesamowite. Kiedy wysyłasz kwity nie ma z tym żadnego problemu.

Zresztą ostatnio Fazik tak zamotał gościa, że ten obniżył nam koszt tadżyckiej o... 30€!/głowa, wprowadzjąc wariant wizy... trzykrotnej! I bądź tu kurwa mądry... Tak mam wbite w paszporcie!

Nie ma więc co panikować, że chcą dodatkowe oświadczenia (Rosja, Kazachstan), które są zwykłą formalnością.

sambor1965
30.05.2012, 18:52
Ja zas dostałem w Berlinie turystyczną tadżycką wielokrotną na 3 miesiące. Na granicy się okazało, że w ogóle nie ma takiej wizy. Zaś wizę kolegi Steva zmodyfikowaliśmy długopisem, by odpowiadała temu co nam potrzebne. Nie udało się to z wiza Dopry, bo wygasła dzień przed jego powrotem z Afganistanu. Ale i tak się udało wjechać wprowadzając chwilowo reżim bezwizowy. Z wyjazdem też nie było problemów ;)

Elwood
31.05.2012, 08:23
No tak.

Kto podpowie najtańszą opcję turystycznej turkmeńskiej wizy?
Tranzyt nie wchodzi w rachubę (z probematycznym bujaniem przez Kaspijskie).

gancek
31.05.2012, 10:24
Z mojego rozeznania nie ma opcji wizy turystycznej do Turkmenistanu.
Tylko 5 dniowa tranzytówka pod warunkiem posiadania wiz krajów z i do którego odbywa się tranzyt.
Ja chce spróbowac dostać Tranzytówke z Uzbekistanu do Kazachstanu, nielogiczny ten tranzyt ale warunki będą spełnione.
Rozważaliśmy powrót przez Kaspijskie ale problemy są z wizą Azerską, podobno jest ważna tylko miesiąc od wydania więc czasowo nie do ogarnięcia.

gancek
31.05.2012, 10:58
A wyrabiał ktoś może osobiście tranzytówki przez Kazachstan?
Czy jest opcja jednej wizy dwukrotnej, czy trzeba wyrabiać dwie osobne wizy na kazdy tranzyt?
Ile dni jest na tranzyt?

Elwood
31.05.2012, 11:26
Opcja turkmeńskiej turystycznej jest, jak najbardziej.
Warmos pośredniczy w załatwianiu (prowizja za pośrednictwo i zaproszenie około 160$ plus koszty kuriera do Mińska, przewodnika na miejscu i hoteli).
Szukam najtańszej możliwie, ale skutecznej opcji.
Tranzyt nie wchodzi w rachubę, bo opcja z promem przez Kaspijskie w przypadku auta jest o wiele bardziej kłopotliwa niż motocyklem.
Za cenę promu, biletu i wizy azerskiej wolę na luzie wejść w wariant, o którym wyżej.

Tranzytowa kazachska podwójna, jak ruska. Różnica polega na tym, że ruską jest na jednym blankiecie z datami brzegowymi, a kazachska na dwóch.
Wyrabiałem trzykrotnie osobiście.
Na tranzyt masz 5 dni wg oficjalnego info, ale na wizie stoi wyraźna informacja o dniach trzech!

gancek
31.05.2012, 12:30
3 dni to troche mało żeby do Kirgistanu dojechać i zaliczyć jeszcze słynny Kanion....
Elwood a kiedy ostatnio załatwiałeś podwójną tranzytówke Kazachską?
Miałeś wcześniej wbitą rosyjską?
Czy rosyjską załatwiałeś po kazachskiej?
Biura wymyślają różne problemy....

Elwood
31.05.2012, 16:54
Widzę, że jesteś z Gdańska, jak ja, więc ruską tranzytową załatwisz sobie sam w tydzień bez żadnego pośrednictwa mając wizę kraju docelowego.
Kazachską zawsze załatwiałem na końcu, więc nie znam ich wymagań tak do końca w tym względzie. Po prostu miałem już wsie wizy, poza tą jedną.

gancek
31.05.2012, 17:28
OK, dzięki za Info.
Mieszkam w Gdańsku ale meldunek mam jeszcze w Poznaniu więc tam musze załatwiac rosyjską.
Konsulat w Gdańsku chyba jest na cenzurowanym bo doczytałem coś takiego:

"W przypadku wydania poprzednich wiz przez Konsulat w Gdańsku, Konsul warszawski może zaporsić osobę ubiegającą się o wizę na rozmowę. Konsul może odmówić wydania wizy."

Wygląda na to, że w Gdańsku za liberalnie podchodzili do wydawania wiz ;)

Piast
01.06.2012, 08:14
Witam,

mam pytanie odnośnie możliwości przedłużenia pobytu w Kazachstanie. Otóż wizę (pobytowa 2-krotnego wjazdu) i czas wyjazdu z Kazachstanu mam na styk do planu podróży. Jeżeli by się tak zdarzyło, że wiem, że się nie wyrobię w czasie, to czy jest możliwość przedłużenia pobytu gdzieś w Kirgistanie lub Kazachstanie? Ewentualnie jakie są sankcje za opóźnienie w wyjeździe 2-3 dni?

Dzięki za pomoc. Każda informacja będzie ważna.

Pozdrawiam

Piast

sambor1965
01.06.2012, 09:07
Mozesz przedłuzyc w OVIR. Opózninie wyjazdu? Nie ma reguły, nas kiedyś wypuścili z wizą, która wygasła dzień wcześniej. Troche błagania było, ale poszło bez $$$

mazeno
01.06.2012, 11:47
.........

sambor1965
01.06.2012, 11:52
Tak, nie lekceważcie obowiązku meldunkowego w Uzb (najpóźniej 3 dnia). OVIR czyli miejscowa policja. Albo hotel, który Was zarejestruje. I dobra rada: nie próbujcie załatwiać tego sami w Taszkiencie lub Samarkandzie.

t0m
01.06.2012, 17:14
Dzisiaj znajoma złożyła wnioski wizowe i paszporty w ambasadzie kirgiskiej w Berlinie. W mailu napisała mi, że czasy urzędowania ambasady to fikcja, a urzędnicy "pracują" bardzo dowolnie. Co do obsługi - "Obsluga wielce niesympatyczna, mam wielka nadzieje, ze w czasie Waszej podrozy spotkacie milszych ludzi..."

mazeno
01.06.2012, 18:42
.........

fassi
01.06.2012, 20:43
w ambasadzie kirgiskiej w Berlinie ... urzędnicy "pracują" bardzo dowolnie. Co do obsługi - "Obsluga wielce niesympatyczna, mam wielka nadzieje, ze w czasie Waszej podrozy spotkacie milszych ludzi..."

Mam troche inne zdanie o tej ambsadzie i ludziach tam pracujacych. Na pierwszy raz tak sie zachowuja, ale jak to ludy wschodu lubia pogadac o swoim kraju, jak u nich sie zyje, cos o sobie powiedziec, pousmiechac i zamiast guten tag trzeba mowic zdrastwujcie :) . To wszystko z usmiechem i luzem.
Po takim pierwszym wejsciu dostaje sie tajny kod do dzwonka i usmiech na dziendobry i odbior wizy po 3ech dniach. Wchodzac na teren ambasady jest sie na terenie innego kraju, wiec ewropejska sztywnosc biurokratyczna trzeba zostawic za drzwiami ;)

lecchu
02.06.2012, 18:06
Sambor wie zapewne najlepiej, skrobnę jednak, co mi wiadomo.

Generalnie wygląda mi to tak, że rejestrować się NIE trzeba na wizach tranzytowych. Na wizach innych - należy się zarejestrować w niektórych krajach, o ile pobyt trwa dłużej niż.... no właśnie z reguły dłużej, niż by trwała wiza tranzytowa danego kraju.

Kazahstan:
wiza tranzytowa trwa 5 dni, rejestrować sie nie trzeba
wizy inne - należy się zarejestrować, jeżeli pobyt trwa dłuzej niż 5 dni (czyli najpoźniej 5 dnia)

Uzbekistan:
wiza tranzytowa trwa 3 dni, rejestrować się nie trzeba
wizy inne - należy się zarejestrować, jeżeli pobyt trwa dłużej niż 3 dni (czyli najpóźniej 3 dnia)

Rosja - na wizie tranzytowej nie trzeba, na innych tak (choć nie wiem po ilu dniach najpóźniej)

Tadżikistan - na 99% nie trzeba (myśmy sięzarejestrowali, ale nie dano nam na to żadnego potwierdzenia, a i nikt go na wyjeździe nie wymagał)

Kirgistan - na 99% nie trzeba (na wjazdowej granicy celnicy twierdzili, że nie trzeba, to i się my nie rejestrowali; ale - na granicy wyjazdowej koleś się pluł, że powyżej 5 dni niby trzeba; ale to chyba bardziej mu chodziło o podarok, bo czepiał się tyż i o inne nasze niedociągnięcia :D)

Pzdr
L.

Elwood
02.06.2012, 20:20
Nie kminię tylko tej kazachskiej tranzytowej. Znaczy terminu przejazdu, bo wazność jej wskazana jest w samej wizie. Raz miałem nawet 8 dni. CHoc przypominam, ze na samej wizie czas tranzytu stoi jak wół: 3 DNI, co nie jest równoznaczne z ważnością wizy.
Ktoś f-cznie jechał z tu piszących przez Kazachstan 5 dni na tranzycie, że tego pewien?
Co do ruskiej, wszystko ładnie opisane jest na stronie ambasady rosyjskiej i nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Z ciekawostek:
Parlament Tadżykistanu zniósł obowiązek wizowy dla obywateli państw Unii Europejskiej, USA i niektórych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Odpowiednie poprawki do ustawy o cudzoziemcach izba przyjęła jednogłośnie i bez dyskusji 23 maja. Nowela pozwala obywatelom tych państw na przebywanie w republice bez wizy przez 30 dni.
2012.05.24, Interfax, www.news.tj (http://www.news.tj/), www.news-asia.ru (http://www.news-asia.ru/), www.avesta.tj (http://www.avesta.tj/)

P.S.
Mieliśmy pecha Faziku ;)
Pamiętasz, jak przy naszym pierwszym spotkaniu w kirgiskim botszafcie koleś skubnął nam 5€ "na koszty" z pełnym uśmiechem na gębie?

lecchu
02.06.2012, 20:30
"Ktoś f-cznie jechał z tu piszących przez Kazachstan 5 dni na tranzycie, że tego pewien?"
Kajman? Jakoś tak mi się kojarzy z rozmów sprzed wyjazdu, że on tak tam jeździł.
Dodatkowo - na 100% o pięciu dniach mówił mi rok temu konsul kazahski z Warszawy, jak jeszcze usiłowałem wizę tranzytową na Kazahstan załatwić osobiście (ostatecznie pojechaliśmy na turystycznej załatwianej przez biuro, gdyż Roberto miał obawy, czy aby na pewno uda mu się przeskoczyć Kazahstan na motórze w owe pięć dni i chcieliśmy mieć zapas).

Pzdr
L.

Elwood
02.06.2012, 21:19
Wolałbym, aby wypowiedzial się ktoś, kto f-cznie jechał te 5 dni na tranzytowej.
O 5-ciu dniach mowią wszyscy, tylko dlaczego na wizie stoi te: 3 days?

ydoc
03.06.2012, 14:29
Elwood, ależ tą ciekawostką poprawiłeś mi humor...:) Bez wizy doskonale!, ale co z permitem do GBAO? też nie potrzeba dla Nas?

Roberto
03.06.2012, 15:26
Pojechaliśmy na turystycznej tak jak pisze Lecchu, to fakt, ale nie z powodu moich obaw o czas. Taki typ zaproponowałem po rozmowie z pośrednikiem wizowym, który uświadomił mnie, że brat konsula otworzył biuro pośrednictwa zaproszeniami i z turystyczną nie będzie żadnego problemu, a z tranzytem może być. W końcu z tego żyją i coś z tego muszą mieć. Na ryzyko było zbyt mało czasu i mogliśmy się nie wyrobić na datę wyjazdu.

ydoc
03.06.2012, 15:35
Elwood, tak się ucieszyłem, że aż nie uwierzyłem, więc postanowiłem jeszcze to sprawdzić...
http://www.news.tj/en/news/tajik-government-plans-abolish-visa-regime-us-citizens
No i wynika z tego newsa, że zniesienie obowiązku wizowego jest dla obywateli UE dopiero w PLANACH!

Elwood
03.06.2012, 18:14
To radosna wiadomość, ale siłą rzeczy narzuca jeden kierunkek "atakowania" Pamiru.
Celem załatwienia GBAO trza będzie odwiedzić którąś z licznych agencji w Duszanbe, które to załatwią nam ten permit.
Można to zrobić droga mailową, by zaoszczęzić latania na miejscu.
Tak załatwiał ów dokument Situ lecąc do Duszanbe (wizę otrzymuje się również na lotnisku!).
Rehabitulując się za prowakcje africo-giesowe może tu ładnie opisać, jak to załatwił ;)

P.S.
Ostatecznie można mieć permit w odbycie ale wymaga to pewnej elokwencji na wszystkich postach.
Na pewno da się po negocjacjach bez niego wjechać przez Kyzył Art. z Kirgistanu.
Znajomych kosztowało to po 10 Somoni od łebka na granicy a potem udawali głupków i przekraczali kolejne posty już bez płacenia.
Trzeba uważać na debila na rogatkach w Chorog ale większość i tak leci dołem.

ydoc
05.06.2012, 11:31
Tłumaczenie Newsa zostało poprawione, teraz brzmi tak:

"Tadżykistan planuje zniesienie wiz
Tadżycki parlament przyjął 23 maja nowelę do ustawy o statusie cudzoziemców na terytorium Tadżykistanu. Daje ona rządowi prawo do jednostronnego wprowadzenia reżimu bezwizowego z innymi państwami w trybie rozporządzenia, bez obowiązku zawierania z nimi specjlanych umów. Planowane jest zniesienie wiz w odniesieniu do obywateli państw Unii Europejskiej, USA, i Azji."

źródło:
http://www.osw.waw.pl/pl/wiadomosci/2012-05-25?mini=wiadomosci%2F2012-05

Redaktor prowadzący odpisał na maila, którego wysłałem w celu wyjaśnienia :

"Z ubolewaniem przyznaję, że mamy błąd. Istotnie, przyjęta przez
parlament nowela jest dopiero wstępem do decyzji rządu, który może
zdecydować o zniesieniu wiz..."

reasumując...nie ciesz się za szybko! :(

bajrasz
05.06.2012, 13:26
Wolałbym, aby wypowiedzial się ktoś, kto f-cznie jechał te 5 dni na tranzytowej.
O 5-ciu dniach mowią wszyscy, tylko dlaczego na wizie stoi te: 3 days?

Pięc dni nie jechałem, ale w paszporcie mam wbitą tranzytową 5-cio dniową-25.07-30.07...eee, to nawet 6 dni, chyba, że to dwa razy po trzy

Elwood
05.06.2012, 14:30
Pięc dni nie jechałem, ale w paszporcie mam wbitą tranzytową 5-cio dniową-25.07-30.07...eee, to nawet 6 dni, chyba, że to dwa razy po trzy

No więc tak.
Okres ważności wizy a uprawniony czas pobytu na terenie KAZ to dwie różne sprawy.
Mam dwie wizy z 2008 i dwie z 2010 (po wymianie paszportu).
Są różne.
W tej z 88 jest info o ważności przejazdu = 3 dni.
W tej z 10 nie ma już tej informacji (zupełnie inny blankiet) na co wcześniej nie zwróciłem uwagi.

We wszystkich przypadkach okres ważności wizy miałem powyżej 10 dni.
Np. od 01.07 do 14.07.
Znaczy asekurowałem się szerszymi widełkami i ambasada nie robiła problemu.

P.S.
Teraz lukam w starsy paszport do 2007 i tam dwie tranzytowe kazachskie są na blankiecie takim jak rok później.

Elwood
05.06.2012, 20:49
Tłumaczenie Newsa zostało poprawione, teraz brzmi tak:

"Tadżykistan planuje zniesienie wiz
Tadżycki parlament przyjął 23 maja nowelę do ustawy o statusie cudzoziemców na terytorium Tadżykistanu. Daje ona rządowi prawo do jednostronnego wprowadzenia reżimu bezwizowego z innymi państwami w trybie rozporządzenia, bez obowiązku zawierania z nimi specjlanych umów. Planowane jest zniesienie wiz w odniesieniu do obywateli państw Unii Europejskiej, USA, i Azji."

źródło:
http://www.osw.waw.pl/pl/wiadomosci/2012-05-25?mini=wiadomosci%2F2012-05

Redaktor prowadzący odpisał na maila, którego wysłałem w celu wyjaśnienia :

"Z ubolewaniem przyznaję, że mamy błąd. Istotnie, przyjęta przez
parlament nowela jest dopiero wstępem do decyzji rządu, który może
zdecydować o zniesieniu wiz..."

reasumując...nie ciesz się za szybko! :(

Chwała Kolego, za dociekliwość.
Jakoś mi... lżej, że nie przepłaciłem... :)

t0m
19.06.2012, 22:42
Dzisiaj naszej znajomej z Berlina, która zawiozła nasze paszporty do ambasady tadzyckiej powiedziano, że lepiej w formularzu wizowym w polu z pytaniem o typ wpisac "tourism" zamiast "private" (??) Podobno mniej problemu na granicy czy w razie jakiejś kontroli. Nie mieliśmy i nie mamy żadnego zaproszenia. O co kaman? :/

emillodz
20.06.2012, 00:17
W ambasadzie Tadzykistanu w Berlinie (1 czerwca) kazali mi skreślić "private visa" i kazali wpisać "tourism" Nie mówili dlaczego. Po tygodniu przysłali mi paszport z wizą tourism pocztą do domu.