PDA

View Full Version : Tanie paliwo?


bliźniak
14.11.2011, 08:43
Hej Bambusy!
Zwykle takie maile idą w kubeł, ale, no właśnie - oststnio tankowanie zaczyna podwajać wartości niektórych sprzętów, a ma być jeszcze 'ciekawiej' Może więc ten pomysł wcale nie jest taki zły. Biorąc też pod uwagę, że autor uwzględnił koncerny, które oststnio trochę zatruwały życie na planecie - ja popieram.

"Szanowni Państwo



Protest przeciwko rosnącym cenom paliwa Do wszystkich kierowców. Bardzo
dobry pomysł. (koniecznie przeczytaj do końca!) Ceny paliwa poszybowały w
górę. Jeszcze trochę i zobaczymy 6 PLN za litr, a potem może i więcej.
Poniższa propozycja ma znacznie więcej sensu niż kampanie typu "nie kupuj
paliwa w danym dniu", które było przeprowadzane kilka miesięcy temu.
Producenci paliw śmiali się jedynie, bo wiedzieli, ze nie będziemy
kontynuować akcji krzywdząc samych siebie rezygnując całkowicie z zakupu
paliwa. Było to bardziej niekorzystne dla nas niż problem dla nich. Ale
myśląc o tamtym pomyśle powstała idea, która może przynieść rzeczywiste
korzyści. Przeczytaj proszę i przyłącz się! Przy cenach paliw rosnących
każdego dnia my konsumenci musimy podjąć akcję. Jedynym sposobem abyśmy
zobaczyli, ze ceny paliwa idą w dół jest trafienie kogoś w portfel poprzez
nie kupowanie jego paliwa. I możemy zrobić to BEZ narażania się na
niewygody. Oto pomysł: Do końca bieżącego roku NIE KUPUJMY ŻADNYCH PALIW od
dwóch największych firm paliwowych: BP i STATOIL. Jeśli nie będą sprzedawały paliwa,
będą zmuszone do obniżenia ceny. Jeśli one obniżą ceny, inne firmy
będą zmuszone do uczynienia tego samego. Ale aby osiągnąć efekt musimy
pozbawić te dwie firmy milionów klientów. Wbrew pozorom jest to całkiem
łatwe do osiągnięcia. Czytaj dalej a dowiesz się jak dotrzemy do milionów.
Wysyłam tę wiadomość do 30 osób. Jeśli każda z nich wyśle ją do kolejnych
dziesięciu (30 x 10 = 300) i każda następna do kolejnych 10 i tak dalej to
juz w szóstej kolejce wiadomość ta dotrze do 3 milionów ludzi. Jeśli każda z
nich wyśle do kolejnych 10... Wszystko, co należy zrobić to wysłać tę
wiadomość do 10 znajomych osób i nie kupować paliwa na stacjach BP i
STATOIL. To jest ogólnoświatowa akcja. Ile to potrwa? Jeśli każdy, kto
otrzyma tę wiadomość przęśle ją do 10 znajomych dotrzemy do 300 milionów
konsumentów w ciągu 8 dni! Założę się, ze nie sądziłeś, ze masz taki
potencjał, prawda? W grupie siła i nawet najgrubsza gałąź złamie się, jeśli
spadnie na nią wystarczająco duża ilość niezmiernie lekkich płatków śniegu.
Jeśli uważasz, ze ta akcja ma sens prześlij dalej tę wiadomość. WYTRZYMAJMY
DO MOMENTU AZ CENY PALIWA WRÓCĄ DO NORMALNEGO POZIOMU (ok.4,0 PLN /litr).
Razem możemy to zrobić. Prześlij tę wiadomość nie kupuj paliwa na BP i
STATOIL. TO TY MOŻESZ USTALIĆ CENĘ"

Roberto
14.11.2011, 08:54
Mam lepszy pomysł.
Zrzućmy się po parę zeta, załóżmy sobie koncern paliwowy, kupmy koncesję na import paliw i sprowadźmy kilka cystern z Kazachstanu po 1,50 zł.
Potem podzielimy się paliwem i jazda.

Bliźniak, czy tą akcję wymyślił ktoś z Orlenu? bo mu obroty spadają?

randal 76
14.11.2011, 09:00
Mieszane mam odczucia czy to się uda z różnych powódek ale faktem jest ze ceny paliw dobijają .

bliźniak
14.11.2011, 09:14
Mam lepszy pomysł.
Zrzućmy się po parę zeta, załóżmy sobie koncern paliwowy, kupmy koncesję na import paliw i sprowadźmy kilka cystern z Kazachstanu po 1,50 zł.
Potem podzielimy się paliwem i jazda.

Bliźniak, czy tą akcję wymyślił ktoś z Orlenu? bo mu obroty spadają?



Co za różnica kto to wymyślił, jeśli paliwko będzie tańsze, to może to być nawet moja ex ;P

Wolo
14.11.2011, 09:22
Ta akcja to nic nowego, jak na ironię to nie Statoil i BP są największymi sprzedawcami paliw w Polsce http://advrider.pl/viewtopic.php?f=27&t=9704&start=0

Wojtek_K
14.11.2011, 09:26
to akcja wymyślona przez konkurencję ...

ale pomysł z AfricaPetroleum jest The Best

siwy
14.11.2011, 09:39
a ja tankuje po 4,3, a czasem nawet po 4 się udaje :P

majki
14.11.2011, 09:47
Akcja stara i raczej nie przyniesie żadnego skutku. W zeszłym roku była bardzo podobna petycja wystosowana (nie wiem przez kogo, ale się rozlało po forach internetowych). Odzew w cenach raczej żaden nie nastąpił. :Thumbs_Down:

Ja osobiście bardzo rzadko tankuję na BP, bo na Statoil to nie wiem czy kiedykolwiek się zdarzyło. Neste, Lukoil, Bliska, Orlen, marketowe.;) Na służbówkę mam Flotę Orlenu, więc też na inne nie zaglądam.

Na forum volvo jest akcja z biznesowymi kartami paliwowymi na Orlen (8gr zniżki na litrze). Karta kosztuje 50zeta, więc zwróci się po 600litrach. :Sarcastic: Też wg mnie bez sensu. Łatwiej i taniej można tankować na innych stacjach.

Vooytas
14.11.2011, 10:44
A mnie podwyżki cen paliwa nie dotyczą.
Od 5 lat tankuje zawsze po 50 zł :D

hans
14.11.2011, 11:00
http://www.gazetaprawna.pl/grafika/535404,75638,mamy_najdrozsze_paliwo_na_swiecie_pol owa_ceny_to_podatki.html

AmberBamber
14.11.2011, 11:09
A to nie jest tak że problem polega też na tym że w skład ceny paliwa za 1 litr wchodzi akcyza i inne podatki, które przewyższają cenę samego paliwa? Może tu jest problem? Ale chyba nie da się go rozwiązać buntem przeciw losowo wybranym koncernom... To kwestia ustaw i polityki. Ale że się na tym nie znam, się nie wtrącam i tankuję na najbliższej stacji albo w trasie kiedy jest potrzeba.


Ps. hans o właśnie...

wd60
14.11.2011, 11:22
Rząd rządzi i ustala podatki, a to one głównie wpływają na ceny paliw. Akcje, bojkoty czy inne bełkoty nam konsumentom nic nie przyniosą. Przecież większość z nas kupuje tam gdzie taniej. Skoro u mnie w mieście dwie wymienione wyżej stacje oferują najdroższe paliwo (dziwnym trafem zawsze obie stacje mają jednakową cenę), to naturalną koleją rzeczy idę tam gdzie taniej. Niestety z benzyną tak, jak z jedzeniem - muszę kupić.
AfricaPetroleum jest The Best
To jest dobry pomysł i nazwa też na poziomie.

Agent
14.11.2011, 11:37
To bzdura, że cena paliwa zależy od ceny ropy, kursu dolara etc. Koncerny paliwowe mają długoterminowe kontrakty z dostawcami.
Za to jest świetny argument do podnoszenia cen gdy ropa drożeje i nie obniżanie cen na stacjach gdy 'ceny ropy na światowych rynkach' maleją.
Generalnie (pomijając podatki) cena którą my płacimy za paliwo w większości zależy od tego jaki zysk zaplanował sobie koncern naftowy w danym roku...

maryjan
14.11.2011, 20:12
Ale Panowie to nie cena benzyny jest problemem niestety :/
Właśnie wróciłem z małej wycieczki do naszych zachodnich sąsiadów - Pb95 - 1,56-8 ojro, a zarobki? Już dawno nie tankowałem po 1,6 zł/litr... Dlaczego ceny mamy jak w UE a zarobki dzielone przez 4 ? Niech wprowadzą ojro i najniższa krajowa będzie 300 euro :/
Płakać się chce kruca...

A koncern koncernem - nie zmienimy polityki firmy.


PS. Ostatnio słyszałem w PR3 o planowanych podwyżkach akcyzy na paliwo, około 15 groszy do litra nam zafundują jako łatanie dziury budżetowej.

graphia
14.11.2011, 20:34
Łatanie dziury budżetowej naszą kasą to jak łatanie dziurawej skarpety łatą - metodą odprucia łaty z tej drugiej skarpety :)

rubin
14.11.2011, 21:07
rower.... rower...

to jest myśl ... a africa od święta ;)
at: 5-7ltr pb /100km
rower: max 2ltr wody/piwa na 50km (tyle ze piwko wyjdzie drożej na 100km od wody i od PB)

albo afri na gaz ;)

Pawel
14.11.2011, 21:14
a ja tankuję za 1,39

Dzieju
14.11.2011, 21:23
Nie wiem kto tworzy takie akcje ale powtarzają sie systematycznie i co ciekawe nawet tekstu nie zmieniają..... jedynie wstawiają aktualniejsze ceny.
Generalnie to bzdura.
To Orlen jest głównym dystrybutorem paliw , zarówno BP jak i Statoil czy Lukoil itp muszą sprzedawać część paliw dostarczanych przez nich a tylko część swoich.
Nie zdziwił bym się jesli to cwaniaczki z Orlenu rozsyłają tą bzdurną propagandę.
Nie ma takiej możliwości żeby w jakikolwiek choć minimalny procent uszczuplić dochody koncernów oni nawet jak opuszczą po takim bojkocie z 5 gr na litrze to i tak na tym zarobią a za chwilę wyrównają ceny.
sprzedaż paliw jest tak duża że nawet gdyby część społeczeństwa zrezygnowała na miesiąc czy dwa z tankowania to i tak spłynie to po nich jak po kaczce.
Jestem za obniżeniem cen , ale niech ktoś mi przedstawi realny plan działania i od razu w to wchodzę.
Póki co nikt nic nie wymyslił.
Póki się unnia nie rozpadnie a "nasz rząd" będzie robił z nami co chce chyba niewiele da się zrobić.
No może jedynie pospolite narodowe ruszenie z wyjściem na ulice i obaleniem obecnych struktur które nam robią coraz gorzej.
Za dużo ludzi ma na tyle dobrze że się nie ruszą a pozostali w większości są zmanipulowani czyli tez posiedzą w domu i będą sobie narzekać ale nic nie zrobią.
Cóż to taka nasza narodowa przypadłość że nie ma żadnej solidarności jak to ma miejsce w innych narodach.
A tych co by chcieli coś zmienić i oparli się manipulacji rządowym jest za mało.

ocoloko
14.11.2011, 21:39
To Orlen jest głównym dystrybutorem paliw , zarówno BP jak i Statoil czy Lukoil itp muszą sprzedawać część paliw dostarczanych przez nich a tylko część swoich.
Tak właśnie, powiedziałbym nawet, że lwia część jest dostarczana z Orlenu.

No może jedynie pospolite narodowe ruszenie z wyjściem na ulice i obaleniem obecnych struktur które nam robią coraz gorzej.
Tego wychodzenia na ulice, to chyba na chwilę starczy.

Cóż to taka nasza narodowa przypadłość że nie ma żadnej solidarności jak to ma miejsce w innych narodach.

Eee tam, jakoś nie widzę tej solidarności wśród innych narodów:)

zdrowia

graphia
14.11.2011, 21:52
Ktoś spija śmietankę.. tylko kurwa kto?

mishieck
14.11.2011, 22:02
Ktoś spija śmietankę.. tylko kurwa kto?

Tu masz odpowiedź ;]

http://szczesniak.pl/gif/Ceny_skladniki_7-11-2011.jpg

graphia
14.11.2011, 22:10
Jeszcze tym chujom mało?

aciu
14.11.2011, 22:12
całe szczęście idzie zima, dzieci nie mam, samochód firmowy, koksu cała kotłownia, sylwek w domu, choinka od sąsiada a prezenty to hand made...zaoszczędze żeby w przyszłym roku zrobić nie 6000km a daj panie polowę z tego :vis: a wy dobijacie wykresami:dizzy:

bliźniak
14.11.2011, 22:15
...Jestem za obniżeniem cen , ale niech ktoś mi przedstawi realny plan działania i od razu w to wchodzę.
Póki co nikt nic nie wymyslił.
...
Cóż to taka nasza narodowa przypadłość że nie ma żadnej solidarności jak to ma miejsce w innych narodach.
A tych co by chcieli coś zmienić i oparli się manipulacji rządowym jest za mało.

Dzieju, kłócisz się sam ze sobą - skoro jesteś "za" a sam nie masz lepszego pomysłu - to w czym problem? Krytyka zawsze będzie wskazana - ale konstruktywna.
Po drugie - ani narodowa, ani przypadłość - solidarni są ci, ktrórzy chcą być i nie zależy to od narodowści, rasy, czy wyznania - to poprostu wspólne dążenie do jednego celu.
Oczywiście łatwiej wytyka się niedoskonałości, ale czy to pomaga?

Dzieju
14.11.2011, 22:48
Dzieju, kłócisz się sam ze sobą - skoro jesteś "za" a sam nie masz lepszego pomysłu - to w czym problem? Krytyka zawsze będzie wskazana - ale konstruktywna.

Powiadasz krytyka konstruktywna , przecież wyjaśniłem dlaczego nie widzę szans powodzenia tej akcji i jaki ona ma dla mnie mechanizm.
Przypomnę , jestem przeciw okradaniu naszych kieszeni coraz wyższymi cenami.
Jeśli jak piszesz nie mam lepszego pomysłu to również nie znaczy że mam robić byle co a zwłaszcza jeśli nie widzę w tym konkretnym działaniu sensu i przyczyn technicznych szans powodzenia.
Może konstruktywnie udowodnij , podeprzyj dowodami cel i szanse powodzenia zanim zaczniesz się ubiegać o konstruktywność.
Swoje zdanie przedstawiłem nie po to żeby się teraz droczyć.
Powodzenia.

bliźniak
14.11.2011, 23:20
Można więc tą akcje nazwać badaniem w celu sprawdzenia czy powiedzie się założenie początkowe.
Nie mam zamiaru się droczyć, bo i po co, ale też nie jestem Ci w stanie udowodnić, że przyniesie to jakiś skutek, równie bardzo jak Ty mi, że takowego nie odnotujemy.
Skoro nie ma lepszej, ani w ogóle żadnej metody, to czemu by nie sprbować?
Jest to nieinwazyjny, bezproblemowy i spokojny sposób - nikt z nas na tym nie traci, nikt nie musi wychodzić na ulice z manifestem w ręku, ani zakłucać życia innym. Faktycznie pewnie nie uda się obniżyć cen paliw, ale jeśli uda się wstrzymać ich podwyżkę, choćby na jakiś czas - to moim zdaniem i tak będzie sukces.
Najbardziej smutnym dowodem na to, że jest za drogo / płace za niskie - jest wypowiedź Acia parę postów wcześniej. Pozdr.

fassi
14.11.2011, 23:48
hmmm, a moze zaczac oszczedzac paliwo jesli nie da sie obnizyc jego kosztow?

Znalazlem w sieci kiedys takie cus i mysle o zamontowaniu do Afri

http://www.econokit.fr/index.php/pl_PL/accueil-econokit.html

pozdrufka

siwy
15.11.2011, 00:15
Można też obniżyć stopień sprężania i jeździć na alkoholu. denaturat w cenie hurtowej podobno można mieć poniżej 3 zł/l.

maryjan
15.11.2011, 09:22
Jest sposób na tanie jeżdżenie ;) Holzgas :) tylko wózek boczny trzeba zaimplementować z czegoś ;).
http://www.ural-dnepr.de/holzgas-m72.jpg

ps. Są instalacje gazowe do motocykli, tylko te zbiorniki jakieś śmiesznie małe ;).

siwy
15.11.2011, 09:30
Jest sposób na tanie jeżdżenie ;) Holzgas :) tylko wózek boczny trzeba zaimplementować z czegoś ;).
http://www.ural-dnepr.de/holzgas-m72.jpg

ps. Są instalacje gazowe do motocykli, tylko te zbiorniki jakieś śmiesznie małe ;).

dobre, ruski dolniak to na wszystkim pojedzie, i bimber z buraków by dał radę

Agent
15.11.2011, 09:46
Holzgas ma jedną małą wadę - moto trzeba odpalić godzinę przed jazdą :D

aciu
15.11.2011, 10:08
dobre, ruski dolniak to na wszystkim pojedzie, i bimber z buraków by dał radę

heh, pewnie na podlaskim to by w kosmos wystartował.

bliźniak
15.11.2011, 16:55
heh, pewnie na podlaskim to by w kosmos wystartował.

Gdzie tam bimber do baku lać, chyba bym płakał przed każdą przejażdżką ;) Zrobiłbym się zazdrosny o własny motór i jeszcze jak by mnie kto przyłapał jak podpijam z baku to do domu już na pewno nie miał bym po co wracać :haha2:

aciu
15.11.2011, 17:31
trza by drugą pompkę paliwa zamontować :) z wężykiem od camelbak-u

bliźniak
15.11.2011, 19:20
i to jest myśl!! :D:D

szymek
16.11.2011, 12:22
Obawiam się, że zaproponowana akcja nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Skoro podatki w cenie paliwa to ponad 50% może trzeba uderzyć gdzie indziej. Górnicy pojechali i załatwili :D więc jak by tak zastawić ul. Wiejską i okolicę. Tak cyklicznie, raz po raz w ramach spotkań motocyklistów... To by było - wszędzie by o nas mówili. I zyskalibyśmy w oczach społeczeństwa. Co wy na to ??

Mat
16.11.2011, 13:03
więc jak by tak zastawić ul. Wiejską i okolicę

Spadaj. Swoją okolicę sobie zastawiaj ;)

motormaniak
16.11.2011, 14:59
Znalazlem w sieci kiedys takie cus i mysle o zamontowaniu do Afri

http://www.econokit.fr/index.php/pl_...-econokit.html
Rozwiązanie takie testowane było w Polsce w latach 60 tych między innymi w silnikach SHL m11 oraz w Syrence. Podobnież dawkowanie wody do silnika dawało niezłe efekty , między innymi "od wewnątrz" chłodząc silnik, ale na dłuższą metę powodowało korozje żeliwnych elementów silnika. Dawkowanie wody należało włączyć kiedy silnik był rozgrzany i wyłączyć na parę minut przed wyłączeniem silnika..
Więcej o tym można znaleźć w książkach W. Rychtera.

Antek
16.11.2011, 21:54
Jest sposób na tanie jeżdżenie ;) Holzgas :) tylko wózek boczny trzeba zaimplementować z czegoś ;).
http://www.ural-dnepr.de/holzgas-m72.jpg

ps. Są instalacje gazowe do motocykli, tylko te zbiorniki jakieś śmiesznie małe ;).

To może od razu betoniarka?
Halo, Pastor gdzie jesteś?:haha2:

szymon25
16.11.2011, 22:14
Jak już wyjdziemy na ulice to z wielka chęcią stane w pierwszej linii!!! A proc juz szykuje coby kamieniami w belweder strzelać!!!

graphia
16.11.2011, 22:23
My im wszytko oni nam kurwa nic! Zbieram kamienie.

bliźniak
17.11.2011, 00:27
Jak nic, jak nic? Niektóre autostrady mają być za pół ceny dla motocykli na okres zimowy :vis: :mad:

PARYS
17.11.2011, 07:59
Jak nic, jak nic? Niektóre autostrady mają być za pół ceny dla motocykli na okres zimowy :vis: :mad:
To żart czy powaga? Kpina chyba jakaś.

Wyjść na ulice zawsze można, to się nazywa wolność słowa. Tylko bez kamieni. Może na innych forach motoryzacyjnych też coś obgadują to pewnie warto by coś wspólnie - im więcej tym silniej.

mishieck
17.11.2011, 08:41
[ironia mode on]
Swoje zdanie mieliście szanse wyrazić 9. października.

A skoro jesteście niezadowoleni z polityki finansowej rządu - to wychodzi na to że jesteście PiSowcami ;D

[ironia mode off]

A tak na poważnie to co ma niby dać protest kierowców.

10 osobówek x 20l x miesiąc = 1 Tir x 200 l x tydzień
10 TIRów x 200l x tydzień = 1 skład towarowy x 2000l x dzień
1 kontenerowiec = ......................... ;]

TIRy dowożące jedzenie tez mają protestować?

motormaniak
17.11.2011, 08:42
A proc juz szykuje coby kamieniami w belweder strzelać!!!
Wzruszyłem się.. Tez miałem 14 lat. Słodkie czasy i zaświadczenia o niekaralność nie potrzebowałem.. rzuć kamieniem tez za mnie.

aciu
17.11.2011, 08:45
dzisiaj pikieta musi być kulturalna, bez palenia opon, wybijania szyb i wycia syren, tak żeby nie było głośno...bo w przeciwnym razie grozi spałowanie. Górnicy kilka lat temu fajnie załatwili swoje sprawy, wywózka prezesa na taczce, szarpanina z Policją. Jakby tak się wszyscy zgadali żeby narobić ambarasu to czemu nie, ale jak ma to wyglądać na chuligański atak to nie bardzo. Po co psuć opinię gdzie i tak walczymy ze stereotypami.

bliźniak
17.11.2011, 09:01
To żart czy powaga? Kpina chyba jakaś.

Wyjść na ulice zawsze można, to się nazywa wolność słowa. Tylko bez kamieni. Może na innych forach motoryzacyjnych też coś obgadują to pewnie warto by coś wspólnie - im więcej tym silniej.


Poważnie, poważnie - w TV trąbili ze dwa/trzy tygodnie temu o tym, dyrekcja A4, zadaje się, podjęła taką decyzję po protestach motocyklistów. Taką mam przyjemność zrobili :vis:

graphia
17.11.2011, 09:30
Jak nic trzeba szukać sobie alternatywnych źródeł energii. Paliwo może stać się zapalnikiem niepokojów społecznych, a im mniej paliwa i im bardziej pazerne firmy wydobywcze tym łatwopalność społeczeństwa będzie większa. Aby nie dać się zmanipulować trza się przesiąść na prąd lub po prostu rower...

siwy
17.11.2011, 10:17
Jak nic trzeba szukać sobie alternatywnych źródeł energii. Paliwo może stać się zapalnikiem niepokojów społecznych, a im mniej paliwa i im bardziej pazerne firmy wydobywcze tym łatwopalność społeczeństwa będzie większa. Aby nie dać się zmanipulować trza się przesiąść na prąd lub po prostu rower...

http://www.youtube.com/watch?v=NAMjgd4Pr0w :)

graphia
17.11.2011, 10:21
GaQB_tgS7f0

ferdek
17.11.2011, 10:25
Alternatywne źródła energii? Przecież są w Polsce bardzo popularne. Opał, olej z frytek hehe :) trzeba tylko zamienić Afrykę na wścieklaka i na przyczepce go wozić.

Lepi
18.11.2011, 09:26
Przeczytałem kilkanaście postów i więcej nie dałem rady. Ignorancja ludzka w każdej postaci (nie we wszystkich oczywiście).

Najbardziej zapadł mi tekst "manipulacja rządu" :)

Może po prostu zastanówmy się, dlaczego wahają się (średnio idą w górę, to prawda) ceny paliw.
Na cenę paliwa składają się:
Koszty wydobycia - bardzo niskie, niezmienne - nie mają przełożenia na zmiany cen paliwa
Koszty poszukiwania i zagospodarowania złóż - bardzo wysokie, długookresowe - nie mają przełożenia na wahania cen paliw w rozpatrywanym okresie np 10 lat.
Polityka podatkowa w danym kraju - u nas akcyza jest naliczana kwotowo, pomijam pozostałe podatki (wszyscy wiedzą co to znaczy? Najczęściej czytam, że benzyna drożeje przez podatki. Ona jest droga przez podatki ale nie przez nie drożeje!) - niema wpływu na wahania cen

No ale od czegoś ta cena musi zależeć skoro tak często się zmienia.
Podaż paliwa jest ograniczona. Ograniczona celowo przez firmy wydobywcze.
Popyt na paliwo jest nieposkromiony. Jeśli tylko trochę stanieje to od razu kupimy go dużo więcej. Można sprzedać każdą ilość ;)
Skoro podaż jest mniejsza od popytu, ceny mogą być wysokie. A co najważniejsze takim towarem bardzo łatwo można spekulować, co oczywiście się dzieje.

Więcej mi się nie chce pisać, wolę założyć jakąś ankietę, np "Czy AT pali więcej niż Twoje drugie moto" ;)

wojtalski
18.11.2011, 11:47
Dokładnie. Podstawowa zasada ekonomii - cena zależy od popytu i podaży. Nawet jak będziemy kupowali przez jakiś czas mniej i cena spadnie, to przy niższej cenie kupimy więcej i cena zpowrotem wzrośnie - koło się zamyka.

graphia
18.11.2011, 11:51
Stan ograniczenia popytu musiałby trwać z 10 lat aby miało to wpływ na cenę....

sambor1965
18.11.2011, 12:14
1997

http://szczesniak.pl/files/images/Benzyna_skladniki_1997r.jpg

Listopad 2011

http://szczesniak.pl/gif/Ceny_skladniki_7-11-2011.jpg


A takie są różnice między PL a USA

http://szczesniak.pl/files/images/Ceny_paliwa_Polska_USA2_0.JPG

Na dzisiaj, za szczesniak.pl

W skład ceny benzyny na stacjach przede wszystkim wchodzi cena ropy. Jej koszt dziś wynosi 2 złote 21 groszy na litr paliwa.

Dodatkowe koszty są związane z przeróbką ropy w rafineriach, gdzie marża oleju napędowego jest dziś bardzo wysoka - prawie 80 gr za litr paliwa. I gdy rafinerie międzynarodowe pobierają 40 groszy, polskie dodatkowo biorą również 40 groszy za litr. Inne są koszty przy produkcji benzyny, gdzie do rafinerii zagranicznych trafia 8 groszy, a do polskich ponad 20 groszy. Dlatego olej napędowy bez podatków jest znacznie obecnie droższy niż benzyna - w polskiej rafinerii kosztował on 7 listopada 3,00 zł/litr, gdy benzyna - 2,52 zł/l. Prawie o 50 groszy droższy!

Trzecim elementem są koszty dostarczenia paliwa do klienta, marża stacji paliw - dziś to około 19 groszy dla benzyny i 12 groszy dla oleju napędowego. Kolejnym elementem składu ceny paliwa są podatki: akcyzowy, opłata paliwowa i 23% podatku VAT. I choć podatki w benzynie są wyższe (Pb95 = 2,66 zł / litr, a ON = 2,30), to i tak na końcu - dla klienta na stacji - wychodzi droższy olej napędowy.


Teraz możecie dyskutować :)

aciu
18.11.2011, 12:20
albo pokój na świecie, demilitaryzacja USA i mamy paliwo po 2zł.

bliźniak
18.11.2011, 19:16
...

A tak na poważnie to co ma niby dać protest kierowców.

10 osobówek x 20l x miesiąc = 1 Tir x 200 l x tydzień
10 TIRów x 200l x tydzień = 1 skład towarowy x 2000l x dzień
1 kontenerowiec = ......................... ;]

TIRy dowożące jedzenie tez mają protestować?

Orientuje się ktoś ile paliw idzie na działania wojenne?? Tylko jeden F16 przy pełnym ciągu to 2 litry lotniczej na sekundę! Auta, czołgi, agregaty, okręty etc. Jest tego cała masa i to po to żeby nam było lepiej :mur: Nie dość, że te nieskończone ilości i popyt na paliwo, o których pisał Lepi, idzie na roszady daleko po za naszym domem, to jeszcze sami za to płacimy :Sarcastic: Szaraczek z tego wszystkiego i tak wypala jakąś krople w morzu - a płaci za wszystko :Thumbs_Down:

Lepi
18.11.2011, 19:54
Trochę bałem się, że zostanę zlinczowany. Jestem mile rozczarowany.
Przemysł naftowy to jest oligopol. Żadne bojkoty nic nie wskórają. I tylko to chciałem przekazać.

graphia
18.11.2011, 20:05
Można jedynie walczyć w pojedynkę a wygrana będzie raczej osobista :)
Nie jeździć, jeździć mniej, szukać alternatyw itp....

bliźniak
18.11.2011, 20:32
...
Nie jeździć, jeździć mniej, szukać alternatyw....

I właśnie to ostatnie jest najbardziej sprzyjającym czynnikiem do obniżenie cen tradycyjnych paliw - kiedyś węgiel był w cenie złota, ale jak się okazało, że istniej też gaz i ropa, ceny kruszcu spadły.
W tej chwili tona czarnego złota kosztuje ok 400zł, dokładamy do tego drugie tyle wodoru - czyli 2/3 z wody - nie wiem po ile jest woda - zatrudniamy sprytnego chemika, który składniki połączy w takie cóś: CnH2n+2 i mamy paliwko do afryki :)

graphia
18.11.2011, 20:42
ale jeśli znajdę lepszą alternatywę cena benzyny w ogóle nie będzie mnie obchodziła ....

fabrizio13
18.11.2011, 20:58
Ja jako alternatywa ma Piaggio Vespa 80 cc technologia z lat 60 ale pali 3 l na 100 km. A po mieście nie mam rywali :D na światła jestem zawsze pierwsze :haha2: parking ma zawsze najlepsze :p a kierowce są zdziwieni jak im uciekam z małą pierdziawką :lc8::lol19::lol19:

graphia
18.11.2011, 21:11
skuter też rozważam, ale może jakieś 125 ccm albo 150 ccm :)

pałeł
19.11.2011, 07:59
chyba trzeba zmienic prace na tak co daje więcej talarów :)

yonec
19.11.2011, 16:49
Orientuje się ktoś ile paliw idzie na działania wojenne?? Tylko jeden F16 przy pełnym ciągu to 2 litry lotniczej na sekundę! Auta, czołgi, agregaty, okręty etc. Jest tego cała masa i to po to żeby nam było lepiej :mur: ...
Kiedyś znalazłem tyle o chłodzeniu w US Army.
Utrzymanie klimatyzacji w amerykańskich bazach w Iraku i Afganistanie kosztuje USA więcej niż finansowanie działalności agencji kosmicznej NASA.


Roczne koszty „chłodzenia pustyni” sięgają 20 mld dolarów – oświadczył na antenie National Public Radio gen. Steven Anderson. To najlepiej poinformowana osoba w armii USA w tej sprawie. W czasach generała Davida Petraeusa odpowiadał za logistykę w Iraku. Wówczas aktywność Amerykanów nad Tygrysem i Eufratem była największa.
Za niebotycznymi wydatkami kryją się głównie koszty transportu paliwa do klimatyzacji w odległe zakątki pustyni. Najpierw trafia ono do portu w pakistańskim Karaczi. Później przez ponad dwa tygodnie w wojskowej i medycznej obstawie dowożone jest do Afganistanu.
Gen. Anderson proponuje, by koszty redukować poprzez specjalne pokrycie izolacyjne. Dzięki poliuretanowej osłonie namiotów używanych w ramach eksperymentu w Iraku udało się o 92 proc. zmniejszyć nagrzewanie namiotów. Efektem są miliardy oszczędności.
Zgodnie z oficjalnymi statystykami Stany Zjednoczone wydały już na interwencję w Iraku i Afganistanie ponad 1 bln dolarów. Z kolei co najmniej 51 mld dolarów pochłonie utrzymanie amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Iraku w 2011 roku. Zdaniem ekspertów prawdziwe koszty mogą być o wiele większe.

daro
19.11.2011, 18:35
Jaki protest :dizzy: O ile pamiętam to 9 pażdziernika elektorat wybrał i teraz nie ma sie co dziwić. Na dwa dni przed wyborami ORLEN obniżył ceny paliw. Jak myślicie w jakim celu.
A dlaczego bedzie gorzej , polecam "żeby żyło się lepiej". http://www.youtube.com/watch?v=LUv8Khqgea8

Jak wspomnieliscie o Ameryce , polecam http://www.youtube.com/watch?v=KSRi3EXfj-s
Tak sie dba o swoje interesy i jedea i druga opowiesc jest ze soba związana. Czy mnie się zdaje.

RAVkopytko
19.11.2011, 23:49
po oglądnięciu filmów naszła mnie taka refleksja:co takiego ma Grecja ?:confused:

bliźniak
20.11.2011, 01:07
Jaki protest :dizzy: O ile pamiętam to 9 pażdziernika elektorat wybrał i teraz nie ma sie co dziwić. Na dwa dni przed wyborami ORLEN obniżył ceny paliw. Jak myślicie w jakim celu.
A dlaczego bedzie gorzej , polecam "żeby żyło się lepiej". http://www.youtube.com/watch?v=LUv8Khqgea8

Jak wspomnieliscie o Ameryce , polecam http://www.youtube.com/watch?v=KSRi3EXfj-s
Tak sie dba o swoje interesy i jedea i druga opowiesc jest ze soba związana. Czy mnie się zdaje.

Z pierwszego filmu wynika jasno, że ktoś chce sprzedać Amerykanom nasze zasoby w dodatku za nasze pieniądze... chyba coś nie tak :Sarcastic:

siwy
22.11.2011, 08:14
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?aid=/20110523/region00/349142568

maryjan
22.11.2011, 09:14
Jak miałem diesla (1,6 VW) lałem czysty roślinny z biedronki :). Kiedyś była to oszczędność, teraz już nie bardzo się to opłaca. Dało się jeździć na czystym roślinnym do plusowych temperatur (roślinny szybciej robi się gęsty).
Można zaradzić temu montując grzałkę w zbiorniku i ogrzewany filtr paliwa :)
Minusy? Zapach frytwagena :) i spalanie +10procent.

bliźniak
22.11.2011, 09:29
Jak miałem diesla (1,6 VW) lałem czysty roślinny z biedronki :). Kiedyś była to oszczędność, teraz już nie bardzo się to opłaca. Dało się jeździć na czystym roślinnym do plusowych temperatur (roślinny szybciej robi się gęsty).
Można zaradzić temu montując grzałkę w zbiorniku i ogrzewany filtr paliwa :)
Minusy? Zapach frytwagena :) i spalanie +10procent.

Do roślinnego trzeba przestawić kąt wtrysku do przodu, bo się wolniej spala - i wtedy pali nawet mniej niż ropy! :D

daro
22.11.2011, 10:33
Dzisaj posiedzenie rządu. Będą debatować o podwyżce akcyzy na olej napędowy. Jak mówi "nasz wódz" podwyżka jest konieczna , ponieważ Unia Europejska upomina się o zrównanie stawek akcyzy.
Czy ktoś słuszał żeby Unia rządała zrównania zarobków.
Warto oswięcić 2 godziny http://www.youtube.com/watch?v=uDYCSL49Xx0&feature= co by lepiej zrozumieć te mechanizmy.

maryjan
22.11.2011, 12:19
To własnie działa na mnie jak płachta na byka :].
Ceny takie same w UE, zarobki - co kogo obchodzi, że zarabiamy 300 ojro minimalnej i 1000 ojro średniej krajowej?
Aż się człowiek gotuje w środku :]

Prosty przykład kasków motocyklowych - idzie sobie Niemiaszek do wujka Louisa i kupuje super fajny wypasiony kask szuja za 500 jurków. Przychodzi biedny Polaczek/Słowak i wywala 500x4=2000 polskich pesos za ten sam kask. Przy stosunku zarobków średnio 2000ojro/500 ojro :]

Niestety żyjemy w bardzo drogim kraju, a nasi włodarze których sami wybieramy nic nie robią dla polepszenia naszych warunków (poza strzyżeniem nas na zero).

Moja prozycja jest taka aby zalegalizować marihuanę i prostytucję (co i tak spotykamy w PLu - ostatni obrazek z DK1 na Śląsku drogówka z radarem i 50m dalej pani przyjmująca klientów)- budżet by zyskał więcej niż na podwyższaniu akcyzy :/.

bliźniak
22.11.2011, 16:00
Po to została stworzona UE, żeby ludzie nie mieli wyboru - wszystko wszędzie kosztuje tyle samo, a nowe państwa są zapraszane po to, żeby była świeża(czyt.:tania) siła robocza.

Lepi
22.11.2011, 16:22
Po to została stworzona UE, żeby ludzie nie mieli wyboru - wszystko wszędzie kosztuje tyle samo, a nowe państwa są zapraszane po to, żeby była świeża(czyt.:tania) siła robocza.

Unia została stworzona, żeby stworzyć jednakowe (nie znaczy automatycznie, że dobre) warunki konkurencji. Niestety nie zunifikowano polityki fiskalnej oraz nie doceniono różnic w w rozwoju gospodarczym i społecznym członków. Niektórzy członkowie zostali przyjęci zbyt wcześnie. I teraz są jaja.
To tyle w skrócie.

bliźniak
22.11.2011, 17:11
Lepi - to jest tylko oficjalna wersja...

Mnie jednak nadal interesuje sposób na tanie paliwo, czy to będzie na zasadzie produkcji/przetwarzania z dostępnych komponentów, czy nowe źródełka, które można by zastosować w w naszych pojazdach. Interesującym źródełkiem wg mnie może być ogniwo paliwowe - czyli "prądnica" zasilana czystym wodorem, którego jest w okół nas dużo. Jak ktoś ma takie do 50kW na zbyciu - to ja bardzo chętnie ;)
Taaki kiepski bo Francusko-Beemowski, no ale zawsze przykład:
http://www.motogen.pl/aktualnosci/ciekawostki/koncepcyjne-bmw-na-ogniwa-paliwowe,art479.html
Można by też pomyśleć nad przywróceniem do pracy poczciwego dwu-suwa, w wersji zaworowej - połowa wagi przy tej samej mocy co 4T i jednakowej pojemności, więc również oszczędności na paliwku.

KML
22.11.2011, 20:59
Wczoraj tankowałem furę , na dystrybutorze wyświetliło już 5,80zł
U mnie problem z paliwem wygląda tak że silnik mojego auta nie lubi syfiastego paliwa, zaniedbanie tego kończy się zazwyczaj wymianą bardzo drogich wtrysków.

Jestem zmuszony tankować tylko na markowych stacjach i na dodatek paliwo lepszej jakości.
Tankuje tylko na BP i tylko paliwo Ultimate , niestety cena zaczyna zabijać :(

Lepi
22.11.2011, 21:23
I dlatego jako wozidło mam taki odpowiednik afryki co oszczędnie na wszystkim pojedzie. A moto ma zapierdalać nie oszczędzać :)

Dzieju
22.11.2011, 21:29
KML , jak się ma super autko to i trzeba lać super paliwko ;)
Szansa na 6 zł za literek coraz bardziej realna.
Może warto jeszcze po 5.38 zapasy zrobić ?

aciu
22.11.2011, 21:33
U mnie problem z paliwem wygląda tak że silnik mojego auta nie lubi syfiastego paliwa, zaniedbanie tego kończy się zazwyczaj wymianą bardzo drogich wtrysków.


Heh dokładnie. Pompowtryski w Passacie FL szczególnie nie lubią szajsu z dystrybutora i zaczynają się zacinać co objawia się nierówną pracą silnika, szarpaniem w automacie i spalaniem 25/100km :( Co trzy tyg (średnio 2000km) wyciągam wszystkie cztery aby rozruszać, oczyścić z syfu (coś jak nagar) i wsadzić z powrotem w głowicę. Czas "regeneracji" jak w pit stopie- 12min ,ale puki co to lepsze niż 1700zł netto za jednego :dizzy:
W mojej mieścinie nie ma BP czy Orlenu :(

Dzieju
22.11.2011, 21:37
Trzeba było benzynkę kupić, taniej i bez problemów.

bliźniak
22.11.2011, 21:54
I dlatego jako wozidło mam taki odpowiednik afryki co oszczędnie na wszystkim pojedzie. A moto ma zapierdalać nie oszczędzać :)

:Thumbs_Up: Beczka nigdy mnie nie zawiodła, bez znaczenia z którego marketu parafine lałem.

Wczoraj tankowałem furę , na dystrybutorze wyświetliło już 5,80zł
U mnie problem z paliwem wygląda tak że silnik mojego auta nie lubi syfiastego paliwa, zaniedbanie tego kończy się zazwyczaj wymianą bardzo drogich wtrysków.

Jestem zmuszony tankować tylko na markowych stacjach i na dodatek paliwo lepszej jakości.
Tankuje tylko na BP i tylko paliwo Ultimate , niestety cena zaczyna zabijać :(

Z raportu UOKiK a.d.2011:

"Olej napędowy - 535 mg/kg siarki przy normie 10 mg/kg

W przypadku oleju napędowego najczęściej kwestionowano za niską temperaturę zapłonu oraz niedotrzymanie limitu zawartości siarki - wahał się on od 13,7 mg/kg do 535 mg/kg przy normie 10 mg/kg. Norma dla temperatury zapłonu wynosi 55oC - tymczasem na niektórych stacjach wynosiła mniej niż 40oC. Zbyt niska temperatura zapłonu stwarza niebezpieczeństwo wybuchu oparów oleju podczas nalewania paliwa z dystrybutora do baku. Duża ilość siarki natomiast przyczynia się do korozji silnika i zużycia jego niektórych elementów."

Trzeba lać rzepaczek - nie ma siarki prawie w ogóle i nic się nie zaciera :D
A swoją drogą to nie dość że przepłacamy to jeszcze za jaki syf :/

siwy
22.11.2011, 21:55
Moja 16 letnia mazda 1.8 na wszystkim jeździ tak samo - czy to 98 oktanów z BP czy ruska waha to nie czuję różnicy. Miałem ją sprzedawać ale jakoś brakuje mi argumentu za pozbyciem się jej poza sporym spalaniem ale przynajmniej strata wartości tego wozu już jest znikoma w porównaniu z autami kilkuletnimi.

aciu
22.11.2011, 22:01
Trzeba było benzynkę kupić, taniej i bez problemów.

Najlepszy silnik diesla był z mojego doświadczenia montowany w Mercedesach W123 2.4D ...przepalał wszystko :) na opale nawet większego kopa miał jak na te 1700kg masy i 74KM i 680 000 km. Frytury tylko nie lałem. Dzisiaj wrażliwsze są silniki ale też oszczędniejsze no i mniejsze emisje spalin.

szymon25
23.11.2011, 15:30
1.9 tdi na russian power chodzi jak rakieta

monah
23.11.2011, 17:32
У нас тоже дороже стало - 2,80 ПЛЗ за литр(

graphia
23.11.2011, 18:41
no tak.... taką drożyznę to my pragnęlibyśmy.... :) oczywiście wszystko zależy od relacji zarobków do ceny paliwa.....

Transglobal
23.11.2011, 19:06
:bow:http://www.youtube.com/watch?v=ZkDRjwusx2g

dery
23.11.2011, 19:30
Tanie paliwo. Ten problem aktualny nie tylko na naszym forum. Od jednego z moich kontrahentów dostałem taki pomysł:


ATomku, popatrz na pierwszy post w tym watku.

Poza tym, to zwykly spam. Prosze, nie rozsylaj tego dalej..:mur:

Lepi
23.11.2011, 19:35
Panowie, to jest oligopol! Choćbyśmy się zesrali to nic nie zdziałamy bojkotem. Załóżmy, że przez tydzień nie będziemy kupować paliwa to potem będziemy go potrzebować więcej i zapłacimy za nie podwójnie :)

Załóżmy, że mamy w mieście dwie stacje. Jedną bojkotujemy. Stacja pada. Ta co została niema już żadnej konkurencji :D

siwy
23.11.2011, 19:41
Jak chcecie realnie mieć tanie paliwo z pominięciem (nielegalnym) akcyzy to trzeba starsze auto benzynowe lekko przerobić na mapach wtrysków lub większe dysze do gaziorów i zamiast benzyny spirytus. Denaturat w hurcie można mieć po 2,5 zł. Oby tylko drogówka nie wywąchała przy kontroli :)

RAVkopytko
23.11.2011, 19:43
siwy a w moto też? 2T się kiedyś latało na różnych specyfikach :D

Lepi
23.11.2011, 19:44
No właśnie, czy to jest legalne?

KML
23.11.2011, 20:16
Trzeba było benzynkę kupić, taniej i bez problemów.


Nigdy nie miałem własnego auta na benzynę.
Jakoś dizle bardziej mi podchodzą.
Trzeba zaciskać zęby i płacić :)

Antek
23.11.2011, 20:17
Jak nie masz tablicy to nic Ci nie zrobią. No i nie wyjedziesz na drogę publiczną ;)

nicek27
23.11.2011, 20:30
A zatankowałby ktoś z was Ethanol85? Po 4,70 jest..

Dzieju
23.11.2011, 21:27
Nigdy nie miałem własnego auta na benzynę.
Jakoś dizle bardziej mi podchodzą.
Trzeba zaciskać zęby i płacić :)
Popróbuj dobrej benzynki np V6 to zobaczysz co to aksamitna praca silnika o znikomych kosztach w stosunku do obecnych diesli już nie wspomnę.
Diesel to jest dobry do koparki , ciężarówki czy innych maszyn potrzebujących siły do pracy.
Ale dobra nie rozwijajmy wątku o wyższości benzyny nad dieslem bo nie o to chodzi w tym temacie przecież.
Każdy jeździ tym co mu sprawia przyjemność nie ważne co spala :)

aciu
23.11.2011, 21:45
Popróbuj dobrej benzynki np V6 to zobaczysz co to aksamitna praca silnika o znikomych kosztach w stosunku do obecnych diesli już nie wspomnę.
Diesel to jest dobry do koparki , ciężarówki czy innych maszyn potrzebujących siły do pracy.
Ale dobra nie rozwijajmy wątku o wyższości benzyny nad dieslem bo nie o to chodzi w tym temacie przecież.
Każdy jeździ tym co mu sprawia przyjemność nie ważne co spala :)

Wtrące się tylko przyznając Tobie Dzieju rację. W zimę benzynka = zbawienie to raz :) a co do silników V6 czy więcej...racją jest że silnik większej mocy, np 200km+ potrafi mniej spalić niż taki 1.6 czy 1.8 bo najprościej w świecie się nie męczy! Pod górkę nie musisz wciskać gaz do dechy, redukować, tylko na średnich obrotach wytniesz każdego na prawym pasie. Porównując silnik z VW 1.9 130KM i średnie spalanie 6trasa 8 miasto a silnik z nowszego VW 2.0 170KM średnie spalanie 4,5 trasa 6-7 miasto (z tym że ten drugi ma DSG) Porównałem tu diesle jednak wiadomka że powyżej 3 litrów benzynka jednak lepiej chodzi od diesla/traktorka. No i na tym zakonczmy silniki ;)

bliźniak
23.11.2011, 22:01
Sam jesteś traktorek ;P - sprawności diesla benzyna nie dorównuje nawet na toczkę, a im większa sprawność tym bardziej można obniżyć spalanie - a o to chodzi, czyż nie?

Lepi
23.11.2011, 22:06
Nie, chodzi o obniżenie kosztów, nie o ilość spalonego paliwa.

bliźniak
23.11.2011, 22:10
a, czy to nie jest zależne? Jakoś trzeba by wpłynąć na to ile zostawiamy na stacji tankująć nasze wozidła - każdy sposób, który działa ma swoją rację. Jeśli spalimy mniej - mniej zapłacimy. Ja tam lubię i Afrykę na benzynkę i Beczkę na frytki - chodzi tylko o to, żeby nie zostawiać tak dużej części swoich zarobków na stacjach. Jeśli uda mi się obniżyć spalanie, będę się mógł cieszyć drogą, nawet gdy benzynka będzie po 6 zela, a jeśli to się nie uda, to czas szukać nowej ''benzynki'' i o tym temat.

Lepi
23.11.2011, 22:13
Dopiero jak uwzględnisz cenę jednostkową paliwa.

bliźniak
23.11.2011, 22:21
Whatever... ja o chlebie, Ty o niebie.

miroslaw123
24.11.2011, 08:05
Nie wiem czy byłą podana taka stronka:
www.cenapaliw.pl
ja staram się ją uzupełniać dla siebie i dla innych.

aciu
24.11.2011, 08:24
dobra, kupuje Priusa :)

graphia
24.11.2011, 09:50
Prius to chłyt małtetingoły jest.... taka mooooda, lans itp...

bliźniak
24.11.2011, 10:35
dobra, kupuje Priusa :)

Przeczytaj zanim się zdecydujesz :

http://translate.google.com/translate?hl=pl&langpair=en%7Cpl&u=http://www.thetorquereport.com/2007/03/toyotas_prius_is_less_efficien.html

aciu
24.11.2011, 10:40
no dobra, niech stracę :) Lexus RX400

jaja sobie robię, gdzie ja w takiej konserwie :)

siwy
24.11.2011, 11:03
Z punktu widzenia ekonomicznego hybrydowe auta to porażka. Kupić wóz 2 razy droższy żeby palił 30 % mniej paliwa :). Zwróci się po 10 latach ? czy 20 ? o ile się nie rozsypie do tego czasu.

rambo
24.11.2011, 11:25
http://www.youtube.com/watch?v=badoMjA_rW0

PARYS
27.11.2011, 12:38
Polecam wszystkim film o mocno sugestywnym tytule 'who killed electric car'
I wszystko jasne.

Evvil
28.11.2011, 18:50
Ostatnio przy porządkach ojciec wyciągnął jakieś stare kwity paliwowe z lat '90. Jakie to były piękne czasy, benzyna po 2 zł za litr... teraz to sama akcyza wynosi więcej...

Ja mam pewną propozycję:

https://lh5.googleusercontent.com/-N_Qv1ruAg8Y/TtPMghr0G1I/AAAAAAAABXY/rIceZu_QZOM/s641/xrv750_minlpgi_2.jpg

kuras
06.12.2011, 21:22
cana paliwa do zarobkow

daro
06.12.2011, 21:53
Akcyza na olej napędowy ma być ujednolicona w Polsce od 01 stycznia 2012r z tą w krajach zachodnich. Tego domaga się Unia Europejska. Tak tłumaczą rządzący.
Dlaczego nie obniżą akcyzy ( w Polsce jest o 8% wyższa ) na benzynę, do poziomu takiego jak jest w UE.
Ale najważniejsze różnice pokazuje w/w tabelka.
Mądrzy rządzący , dbający o obywateli nie równali by akcyzy jeśli płace są tak nie równe.

Dzieju
06.12.2011, 22:04
Mądrzy rządzący , dbający o obywateli nie równali by akcyzy jeśli płace są tak nie równe.
Z prostej przyczyny , rządzacy mają gdzieś tych którymi rządzą.
Owszem dbają ale tylko o własne konta.

W naszym kraju już było dobrze a teraz zanosi się na gorzej.

siwy
06.12.2011, 22:10
rozwiązań jest kilka:
1. oszczędzać
2. więcej zarabiać
3. zrezygnować z samochodu, wsiąść na rower i mieć w dupie ceny paliw
4. wyjechać z kraju

bo na walkę z wiatrakami szkoda zdrowia

bliźniak
06.12.2011, 22:33
Ad1. Na czym?
Ad2. Jak, ew. gdzie?
Ad3. Wożę towary średnio po 1200kg i około 40-60 km dziennie... nie wiem czy się rower nie pogniewa ;)
Ad4. Nie pomogło - 'wszędzie dobrze gdzie nas nie ma' - kiedyś tak tylko słyszałem

siwy
07.12.2011, 21:20
76kNcN_vLz8
W_FMz5iD7A8
DuVUGZfOY3A

bliźniak
10.12.2011, 13:44
http://m.onet.pl/biznes/4933343,detal.html

...a my się zastanawiamy jak oszczędzać :mur::mur::mur:

Antek
10.12.2011, 21:16
http://www.motofakty.pl/artykul/ue_zwiekszy_akcyze_na_lpg.html

siwy
10.12.2011, 23:12
od zawsze straszą drastycznymi podwyżkami gazu. jak jeździłem na gazie 6 lat temu było podobnie. Moim zdaniem straszą tak żeby ograniczyc montowanie lpg w kolejnych autach

Lepi
11.12.2011, 09:30
"A w ciągu sześciu lat podrożeje o 1 zł na litrze. " Oj tam, wtedy benzyna będzie już po 12 ;)

Olek
12.12.2011, 15:37
Silniki na spirytus.. grosze i banalne, ale koncerny nie dopuszczą do tego dopóki nie skończy się ropa..

Lepi
12.12.2011, 21:56
Tobie też zabraniają? Przerobić silnik benzynowy na alko nie jest zbyt trudne.

siwy
12.12.2011, 22:21
przerobić łatwo, ciekawe jak na to polskie prawo i ewentualna kontrola drogówki

Lepi
12.12.2011, 22:23
No tak, mogli by przyłożyć alkomat do wlewu ;)

RAVkopytko
12.12.2011, 22:23
no to pisać,jak ?

siwy
12.12.2011, 22:41
nie muszą przykładać, denaturat śmierdzi z kilku metrów

Lepi
12.12.2011, 22:43
zawsze możesz powiedzieć, że to Ty łyknąłeś :)

bliźniak
13.12.2011, 01:11
eee.. przecież to ze zbiorniczka do spryskiwaczy zapodaje - zima wszak, trza taki niemarznący lać - szczególnie w motórze :)

Siwy kiedy to polijcjant Ci do baku zaglądał??
Po za tym co Cię tak do tego prawa ciągnie ;) kolega się pytał jak zrobić, a z wiedzy nikt nikogo rozliczał nie będzie. Chyba że czegoś nie wiem ;P

Odprężyć trzeba, trochę zapłon machnąć i to wsio :D

siwy
13.12.2011, 08:10
Z prezesem kombinujemy żeby nasze ruski na denaturat zrobić, podobno wystarczy dysze zmienić. O tym prawie to tak się tylko zastanawiałem czy jak będzie waliło dynksem z gaźników to czy ktoś może się do tego przyczepić.

Olek
13.12.2011, 15:45
Jeździć to może w zasadzie i bez większych przeróbek, tylko się szybciej zużyje.
Problem w tym, że alko trzeba wzbogacić w różne smarowacze i insze rzeczy, o których nie mam pojęcia, bo się zatrze silnik od razu.. to jest problem.. w Brazylii z tego co się orientuję śmigają na alko i normalnie tankują na stacjach

Lepi
13.12.2011, 17:15
A jakie podzespoły smaruje benzyna?

graphia
13.12.2011, 17:25
Jak to jaki? Wnętrze baku :D

motormaniak
13.12.2011, 21:13
Dawno temu śmigałem na "gazolinie". Był to taki półprodukt sprzedawany w bieszczadach na paru stacjach - paliwo bardziej lotne, ma mniej oktanów i dwukrotnie tańsze. Wszyscy z okolic na tym jeździli. Moja WSK na gazolinie miała o połowę lepsze osiągi a dziurę w tłoku wypaliło dopiero po 3 sezonach wakacyjnych....
Z tego co wiem ciągle można kupić gazolinę po około 3 zł za litr...

graphia
13.12.2011, 21:44
Mój wujek pilot kukuryźników ( w tej chwili już na emeryturze) gdy miałem rometa Ogar 205, przywoził mi czasem paliwo lotnicze, które wtedy po prostu na lotniskach było i nikt nie wnikał ile ubyło :) Mój Ogarek na tym latał. Dosłownie :D

siwy
13.12.2011, 21:48
Jeździć to może w zasadzie i bez większych przeróbek, tylko się szybciej zużyje.
Problem w tym, że alko trzeba wzbogacić w różne smarowacze i insze rzeczy, o których nie mam pojęcia, bo się zatrze silnik od razu.. to jest problem.. w Brazylii z tego co się orientuję śmigają na alko i normalnie tankują na stacjach

jak silnik bierze olej to problem rozwiązany. Ruski dolniak w danych fabrycznych ma wpisane że bierze 250 ml/1000

pałeł
13.12.2011, 22:12
tylko ze paliwa do motoryzacji podlegają akcyzie :) jeśli stosujesz te bez akcyz lub te z Ukrainy to okradasz państwo

graphia
13.12.2011, 22:15
I dlatego postuluję o podwyżkę stawki akcyzy! Dość okradania Państwa! Kobiety na traktory! O ja pier..... :D

siwy
13.12.2011, 22:15
tylko ze paliwa do motoryzacji podlegają akcyzie :) jeśli stosujesz te bez akcyz lub te z Ukrainy to okradasz państwo

nie zmieniajmy tematu ;)

Nie da się mieć taniego paliwa legalnie, jedno drugiemu zaprzecza przecież.

Dzieju
14.12.2011, 07:34
tylko ze paliwa do motoryzacji podlegają akcyzie :) jeśli stosujesz te bez akcyz lub te z Ukrainy to okradasz państwo
No wiesz , oni cię okradają cały czas , mały rewanż nie jest zły.

bliźniak
19.01.2012, 14:58
Trochę odświeżę, dla tych którzy chcą się pojawić i dla tych którzy nie chcieli by się znaleźć w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie:
http://kontakt24.tvn.pl/artykul,stop-wysokim-cenom-paliw-w-polsce,167131.html

piotreklodz
19.01.2012, 15:31
Bardzo dobra inicjatywa :Thumbs_Up:
Czekam aż ruszy podobna w mojej okolicy.

siwy
19.01.2012, 15:41
Wszyscy by chcieli mieć tanie paliwo ale realnie myślę że jest to walka o kilkanaście groszy max i po długich i ciężkich bojach. Nie łudźmy się że spadnie o 1 zł na litrze bo to nierealne.

szymon25
19.01.2012, 16:04
paliwo moze kosztowac i 6 zl ale niech zarobki wzrosna. A nie paliwo w góre a zarobki w dól.

piotreklodz
19.01.2012, 16:05
Masz rację Siwy, myślę że sukcesem będzie nawet zatrzymanie podwyżek, nie mówiąc nawet o obniżce. W tym momencie mam wrażenie że nasze kochane państwo robi sobie z ludzi beszczelnie jaja kolejnymi podwyżkami.
Ja w ramach swojego prywatnego protestu przeprosiłem się z rowerem bo zwyczajnie, dla mnie nie ma sensu pracować po to żeby 1/4 - 1/3 wypłaty wydawać na paliwsko żeby dojechać do pracy. Wiem - dla niektórych to może być śmieszne - dla mnie jest żenujące.

graphia
19.01.2012, 18:50
Rower to bardzo dobra rzecz! Zdrowie się poprawi, wydolność serca, ogólne samopoczucie :D

piotreklodz
19.01.2012, 19:31
I w ten sposób rozwiązujemy problem służby zdrowia :haha2:

siwy
19.01.2012, 20:50
Rower jest git, ale w sezonie. Państwo niewiele może zrobić bo i tak ma budżet na minusie więc nie obniży akcyzy. Musiałoby nie wiadomo co się dziać, jakieś pospolite ruszenie z paleniem sklepów i walkami z policją żeby to zmienić a i tak musieli by komu innemu zabrać a gdy ceny paliwa są podobne w innych krajach unii to takie posunięcie jest po prostu nierealne. Poza akcyzą i podatkiem reszta to wolny rynek i sytuacja gospodarcza na świecie. Jedno co może państwo zrobić to przyjżeć się kolejnym podwyżkom i sprawdzić czy nie ma praktyk monopolistycznych ani sztucznej spekulacji. Ale to nie wpłynie znacząco na ceny.

Czarek40
19.01.2012, 21:06
Kurcze/ryba co byś my tu nie próbowali to tylko więcej miejsca w sieci...
Polska neo-kolonią, wywiad z przed roku.
Przeczytajcie:
http://www.bibula.com/?p=34439

sorry to nie polityka to fakty i prawda.

Lepi
19.01.2012, 22:48
paliwo moze kosztowac i 6 zl ale niech zarobki wzrosna. A nie paliwo w góre a zarobki w dól.

Od wychodzenia na ulice zarobki nie rosną.
Siwy :Thumbs_Up:

Czarek40
19.01.2012, 23:06
Od wychodzenia na ulice zarobki nie rosną.

Ale od siedzenia d... tym bardziej.;)

Dzieju
19.01.2012, 23:13
http://kontakt24.tvn.pl/artykul,stop-wysokim-cenom-paliw-w-polsce,167131.html
Inicjatywy są ok ale ta konkretna nie ma szans powodzenia o które chodzi czyli spadek cen paliwa.
Na dystrybutorze jest jasno napisane że minimalna dawka tankowanego paliwa to 2 ltr, więc na miejscu wlaściciela zablokował bym dystrybutory co by darować sobie groszową sprzedaż ewentualnie zamknął stację z powodu awarii.
Powiedzmy że uczestnicy zablokują stację a właściciel nie wezwie policji czy straży miejskiej w celu usuniecia nieproszonych gości to o ile mniej sprzeda? 100 czy 200 litrów? czy to bedzie miało jakieś znaczenie finansowe dla niego w skali miesiąca? Wystarczy że podjedzie jeden autobus czy ciężarówka i kupi 200-800litrów i się wyrówna.
Sambor przedstawił wykresy co się składa na cenę paliwa , cpn-y zarabiają znikomą kasę za to sporo pochłaniają wszelkie inne obciążenia.
To niby z czego ma taki właściciel stacji spuścić?
Na LPG też chyba tylko ok 20gr zarabiają.
Przyczyną takich cen nie są stacje paliw.

Niestety takie są realia które z resztą wcale mi sie nie podobają.
Ale żeby nie było że popieram te wariackie ceny paliw jestem za inicjatywami ale bardziej realnymi które mogą pomóc nam w tej kwestii.

Czarek40
19.01.2012, 23:55
Ale żeby nie było że popieram te wariackie ceny paliw jestem za inicjatywami ale bardziej realnymi które mogą pomóc nam w tej kwestii.

To tylko " Nowy Porządek Świata " nas ratuje... :stop::fool:????

chworz
20.01.2012, 00:22
W tym momencie mam wrażenie że nasze kochane państwo robi sobie z ludzi beszczelnie jaja kolejnymi podwyżkami.
Eeee... jaj nie robi. Uczy się gospodarować nie swoimi pieniędzmi. Jeżeli przestane radzić sobie z moimi finansami i zacznę wydawać więcej niż zarobię, pójdę w ślad naszego rządu i będę obrabiał słabszych i nic nie mogących zrobić.
Bierzmy przykład z góry

bliźniak
20.01.2012, 10:28
Inicjatywy są ok ale ta konkretna nie ma szans powodzenia o które chodzi czyli spadek cen paliwa.
Na dystrybutorze jest jasno napisane że minimalna dawka tankowanego paliwa to 2 ltr, więc na miejscu wlaściciela zablokował bym dystrybutory co by darować sobie groszową sprzedaż ewentualnie zamknął stację z powodu awarii.
Powiedzmy że uczestnicy zablokują stację a właściciel nie wezwie policji czy straży miejskiej w celu usuniecia nieproszonych gości to o ile mniej sprzeda? 100 czy 200 litrów? czy to bedzie miało jakieś znaczenie finansowe dla niego w skali miesiąca? Wystarczy że podjedzie jeden autobus czy ciężarówka i kupi 200-800litrów i się wyrówna.
Sambor przedstawił wykresy co się składa na cenę paliwa , cpn-y zarabiają znikomą kasę za to sporo pochłaniają wszelkie inne obciążenia.
To niby z czego ma taki właściciel stacji spuścić?
Na LPG też chyba tylko ok 20gr zarabiają.
Przyczyną takich cen nie są stacje paliw.

Niestety takie są realia które z resztą wcale mi sie nie podobają.
Ale żeby nie było że popieram te wariackie ceny paliw jestem za inicjatywami ale bardziej realnymi które mogą pomóc nam w tej kwestii.

Bardziej chodziło mi o to, że będzie korek na A4 i o tych, którzy nie chcieli by w nim utknąć niechcący. Jestem jak najbardziej za przynajmniej zatrzymaniem wzrostu cen paliw, o czym pisałem już dużo postów wcześniej, ale mniej inwazyjnymi metodami - jakkolwiek na pewno większy wpływ na cenę paliw ma koncern niż konsument, ale o tym też już pisałem. A Orzełek, czytałem gdzieś, podobno obniżył nawet ceny hurtowe paliw, mam rację?

Piotr B
20.01.2012, 19:06
Proponuje nie blokowanie dróg, czy stacji benzynowych tylko SWOICH PRACODAWCÓW!
Bo kiedy zaczną nam płacić godnie za naszą prace to cena paliwa nie będzie dla nas taka straszna. Proponuję porozmawiać z Niemcem, Francuzem czy Duńczykiem, problem paliwa nie jest tam na pierwszym miejscu, bo oni normalnie zarabiają.
W pracy wciąż słyszę, że niestety zapłacą nam mniej bo...
"ciężka sytuacja w kraju"
"kryzys"
lub
"dostaliśmy mniej pieniędzy na wykonanie tego projektu"
Tylko jedno mnie dziwi, skąd kasa na premie, nagrody, służbowe samochody, służbowe złote karty itd?
Problem tkwi w naszych zarobkach a nie w tym że cene paliwa równa się do europejskiej średniej

Lepi
21.01.2012, 12:24
Próbowałeś kolego zrobić coś kiedyś sam, czy zawsze uważałeś, ze należy Ci się praca i pieniądze od kogoś innego? I to w wysokości jaką Ty uznasz za "godną"?
A może marzą Ci się czasy kołchozów?
Dania, Francja i Niemcy stoją przecie otworem...

NaczelnyFilozof
21.01.2012, 14:34
Proponuje nie blokowanie dróg, czy stacji benzynowych tylko SWOICH PRACODAWCÓW!

Problem tkwi w naszych zarobkach a nie w tym że cene paliwa równa się do europejskiej średniej

Mylisz się.

U nas w maleńkiej gminie jest wiejska biblioteka. Taka sala 4x10m.
Pracuje Pani Biblotekarka.
No i druga bibliotekarka.
Do tego maleńka biblioteka mieści się w budynku Urzędu Gminy.
Bibloteka ma swoją panią księgową. Odzielną od Urzędu Gminy.
W dodatku ta bibloteka ma soją PAnią DYREKTOR.
Czyli miesięcznie wynagrdzenia 7000netto + 2x brutto= 14 000 zł

W DAni, Niemczech, UK to by nie przeszło.

W PL są setki gmin i schemat powielamy.

Ci LUDZIE muszą zarabiać. Więc to logiczne że głupi naród musi łożyć kasę w podatkach, akcyzie, Vacie...

To się NIGDY nie zmieni :)

Lepi
21.01.2012, 14:51
Masz rację Naczelny. U mnie też jest taka biblioteka. Oczywiście upraszczasz a na uproszczenia trzeba uważać bo idąc dalej można stwierdzić, że gdyby tak zlikwidować te etaty i zatrudnić jedna ogarnięta osoba to trzy pozostałe zostały by na zasiłku i znowu podatki na zasiłki ;)
Poza tym te panie pewnie, jak Piotr B uważają, że im się przecież należy i chcą więcej :)

graphia
21.01.2012, 15:25
No tak... ale w małej bibliotece pracuje 5 osób a na ulicach syf kiła i mogiła. Problemem jest to, że Polacy mają coraz łatwiejszy sposób uzyskania wykształcenia wyższego (półwyższego, ćwierćwyższego.. nie ważne) i przecież nie będą ulicy zamiatać skoro są polonistami, inżynierami ochrony środowiska czy skończyli marketing i zarządzanie :D Oczywiście i to jest uproszczenie ale inaczej ciężko się o tym rozmawia.

bliźniak
21.01.2012, 16:14
Proponuje nie blokowanie dróg, czy stacji benzynowych tylko SWOICH PRACODAWCÓW....

Piotr B - powiadasz bzdury. Życzę Ci, żebyś sam stał się pracodawcą kiedyś.


Naczelny, biblioteka przynajmniej może czegoś, kogoś nauczyć, chociaż masz rację, to więcej piłującego paznokcie plepsu po zarządzaniu itp znajdziesz w urzędach. Miejski, gminny, powiatowy, wojewódzki, marszałkowski, tego są niezliczone ilości i mnogo więcej tych którzy chodzą tam: jeść, pić, palić, peplać przez telefon i narzekać jak mają ciężko, bo nie mogą doprosić się o nowy ekspres do kawy lub podobne :Sarcastic:. Pracowałem we Wrockowym urzędzie swego czasu - tam 70% ludzi nie ma co robić, i sporo takich, którzy mają a i tak nie robią :vis: To są dopiero sumy pieniędzy! Jestem przekonany, że taniej było by wysłać to tałatajstwo nierobotne na zasiłek, może przynajmniej część z nich z nudów znalazła by jakąś prace, a i urząd by lepiej pracował bez takich co pod górę robią.

NaczelnyFilozof
22.01.2012, 11:07
idąc dalej można stwierdzić, że gdyby tak zlikwidować te etaty i zatrudnić jedna ogarnięta osoba to trzy pozostałe zostały by na zasiłku i znowu podatki na zasiłki ;)


Inaczej upraszczając.
Wywalasz spokojnie 50% nierobów.
W zamian za o rząd spokojnie CI obniża podatki, vat, akcyze w paliwie. Masz więcej pieniędzy. Mając więcej kasiory przecie ją bedziesz wydawał. Logiczne że jak ludzie więcej kupują to muszą powstać nowe miejsca pracy.


Z innej beczki.
Gmina ma 11 000 mieszkańców i 50-60 urzędników w gminie.
Taki sam odpowiednik w Niemczech. Ile tam pracuje osob??? Dziesięć!


W PL zawsze będzie drożyzna. Nikt tego nie zmieni. Przecie trzeba z łoić obywateli na podatkach aby administracja publiczna miała z czego zarabiać :)

pezet
22.01.2012, 11:38
Z innej beczki.
Gmina ma 11 000 mieszkańców i 50-60 urzędników w gminie.
Taki sam odpowiednik w Niemczech. Ile tam pracuje osob??? Dziesięć!


Na wszystko można znaleźć przykład. Mam kolegę, który w jednym ministerstwie odpowiada sam za pewien dokument unijny, a za ten sam w Niemczech odpowiada 66 osób. Po prostu Niemcy wiedzą, że gra toczy się o kilkanaście miliardów euro i wiedzą, że koszty zatrudnienia odpowiednich osób szybko się zwrócą.

To samo z takimi liczbami z kosmosu: zwolnić 50%. A czemu nie 30% albo 70%? To wszystko nie jest takie proste. Są urzędy, które można śmiało zlikwidować, a nie robi się tego z przyczyn politycznych, ale są takie, gdzie zatrudnienie warto zwiększyć i wtedy działałyby sprawniej.

Nie chce mówić, że zupełnie się z wami nie zgadzam, ale nigdy się nie jest ekspertem od wszystkiego. Jak się siedzi głębiej w administracji, to widać, że trochę poprawić można, ale jest granica za którą efekt będzie odwrotny:o

Piszę o administracji centralnej, nie wiem jak jest w samorządach.

Pozdro!

motormaniak
22.01.2012, 13:08
Sam pracuje od 14 lat w jednym ministerstwie w Wawie więc widzę to trochę "od środka".
I uważam że problem nie tyle w nadmiernym zatrudnieniu - co w "jakości". Przyjęcia na "zwykłego" urzędnika odbywają się na zasadzie konkursu. Startuje 30 osób na miejsce, po dowiedzeniu się o zakresie obowiązków i wynagrodzeniu zostaje 3 chętnych. Osoba podejmuje pracę po cichu licząc na premie, awanse itd. Ponieważ dostaje mniej niż 50% średniej krajowej na dłużej niż rok zostaje 30% przyjętych- wśród nich są kobiety które zamierzają zajść w ciąże i iść natychmiast na zwolnienie, ludzie co skończyli archeologie zaocznie i nie mają żadnej pracy i tacy jak ja którzy nie bardzo potrafią znaleść sobie coś lepszego bo zamiast studiować chodliwe kierunki woleli na moto latać tp. Żeby zatrudnić hydraulika za pieniądze jakie mogliśmy mu zaproponować ogłoszenie o naborze ukazywało się przez 2 lata!
Inna sprawa to przyjęcia na wyższe stanowiska - dobrze płatne. Ale pomimo oficjalnych konkursów, dyrektorzy zawsze są przynoszeni "w teczkach". Czasem pojawiają się nawet przed ogłoszeniem konkursu "żeby obejrzeć sobie stołek". Nie wspomnę o gościach którzy przyjmowani są od razu po studiach na głównych specjalistów, czy radców- bez wiedzy, doświadczenia itd za to ze znajomościami.
Konkluzja:
Lepiej płacić urzędnikom niższego i średniego szczebla
Przeprowadzać prawdziwe i rzetelne konkursy przy przyjęciach na wszystkie stanowiska w Służbie Cywilnej - na zasadzie płace- wymagam.

Lepi
22.01.2012, 13:34
Podpisuję się obiema ręcyma.

leff
22.01.2012, 16:33
Sam pracuje od 14 lat w jednym ministerstwie w Wawie więc widzę to trochę "od środka".
I uważam że problem nie tyle w nadmiernym zatrudnieniu - co w "jakości". Przyjęcia na "zwykłego" urzędnika odbywają się na zasadzie konkursu. Startuje 30 osób na miejsce, po dowiedzeniu się o zakresie obowiązków i wynagrodzeniu zostaje 3 chętnych. Osoba podejmuje pracę po cichu licząc na premie, awanse itd. Ponieważ dostaje mniej niż 50% średniej krajowej na dłużej niż rok zostaje 30% przyjętych- wśród nich są kobiety które zamierzają zajść w ciąże i iść natychmiast na zwolnienie, ludzie co skończyli archeologie zaocznie i nie mają żadnej pracy i tacy jak ja którzy nie bardzo potrafią znaleść sobie coś lepszego bo zamiast studiować chodliwe kierunki woleli na moto latać tp. Żeby zatrudnić hydraulika za pieniądze jakie mogliśmy mu zaproponować ogłoszenie o naborze ukazywało się przez 2 lata!
Inna sprawa to przyjęcia na wyższe stanowiska - dobrze płatne. Ale pomimo oficjalnych konkursów, dyrektorzy zawsze są przynoszeni "w teczkach". Czasem pojawiają się nawet przed ogłoszeniem konkursu "żeby obejrzeć sobie stołek". Nie wspomnę o gościach którzy przyjmowani są od razu po studiach na głównych specjalistów, czy radców- bez wiedzy, doświadczenia itd za to ze znajomościami.
Konkluzja:
Lepiej płacić urzędnikom niższego i średniego szczebla
Przeprowadzać prawdziwe i rzetelne konkursy przy przyjęciach na wszystkie stanowiska w Służbie Cywilnej - na zasadzie płace- wymagam.

Brawo! Tak powinno być, ale w tym kraju raczej nie będzie. :mur:

Darro
22.01.2012, 20:56
Inna sprawa to przyjęcia na wyższe stanowiska - dobrze płatne. Ale pomimo oficjalnych konkursów, dyrektorzy zawsze są przynoszeni "w teczkach". Czasem pojawiają się nawet przed ogłoszeniem konkursu "żeby obejrzeć sobie stołek". Nie wspomnę o gościach którzy przyjmowani są od razu po studiach na głównych specjalistów, czy radców- bez wiedzy, doświadczenia itd za to ze znajomościami.

Przecież to nic innego niż podział łupów po wyborach. Wiele wyższych stanowisk jest obsadzanych od wyborów do wyborów. I nie ma mowy tutaj o kompetencjach, tu liczy się "zaufanie" do osoby.
Uczciwe konkursy na wyższe urzędnicze szczeble - mżonka.

Wolo
23.01.2012, 09:24
Takie zestawienia już pojawiły się w tym temacie, ale co tam, można przeczytać na dobry początek tygodnia ;)

http://www.alert24.pl/alert24/1,84880,10996178,Tusk_i_Orlen___Mamy_tanie_paliwo_ __Nasz_czytelnik.html

jorge
23.01.2012, 11:20
Takie zestawienia już pojawiły się w tym temacie, ale co tam, można przeczytać na dobry początek tygodnia ;)

http://www.alert24.pl/alert24/1,84880,10996178,Tusk_i_Orlen___Mamy_tanie_paliwo_ __Nasz_czytelnik.html

Jest nowa akcja:

http://www.tvn24.pl/-1,1732314,0,1,protest-przeciw-drozyznie-tankowanie-bez-pospiechu,wiadomosc.html

Czy to coś da ?

siwy
23.01.2012, 12:40
da, pogłębienie frustracji i stratę czasu swojego i ludzi którzy utkną w korkach

chworz
23.01.2012, 13:13
Pewnie, że tak. Ale czy stratę? Lekarze nie tylko "tracili czas", kupili sobie pieczątki i denerwowali ludzi. Wynik jakiś został osiągnięty. Aptekarze patrzyli i wierzyli w obietnice nic nie robiąc i są w ciemnej d... .
Jednak jestem za stratą czasu i denerwowaniem wszystkich.

siwy
23.01.2012, 13:23
Też bym chciał mieć tańsze paliwo ale akurat w tym temacie jestem człowiekiem małej wiary. Wydaje mi się po prostu że rząd musiałby być przyparty do muru żeby obniżyć podatki i akcyzę na paliwo a godzina zamieszania na mieście czy autostradzie nie uderza w żaden sposób w decydentów. Zamieszanie musiałoby być na tyle duże że zachwiałoby stołkami na szczeblu ministrów bądź całego rządu inaczej to tylko trochę szumu i nerwów nic więcej. W takich akcjach po prostu nie da się zagrozić

p.s. argumenty też musiałyby być sensownie sformułowane a taki że mało zarabiamy albo że rok temu było taniej to żaden argument

szymon25
23.01.2012, 22:52
Gdyby irlandczyk, Grek czy niemiec zarabiali 1500 Euro i na litr benzyny wydawali 6 euro, na kino 20 euro, na średnie buty 200euro i placili 6tys euro za kazdy metr mieszkania to na ulicach rozgrywaly by sie krwawe walki. A my polacy nic z tym nie robimy!!! Przyjmujemy wszystko co nam nasz kochany rząd funduje jak ubogi w torbe i jeszcze bedziemy dokladac pieniadze do "opętanych kryzysem" państw naszej kochanej Europy, której tak pragnelismy.Ciekawi mnie kiedy przeleje sie czara goryczy i co sie wtedy stanie? Wiosna ludów juz blisko? Arabowie obalali reżimy a Europejczycy beda obalać rządy i finansjere i moze w końcu kika głów w krawatach spadnie!!! Oby...

Piotr B
24.01.2012, 09:25
Próbowałeś kolego zrobić coś kiedyś sam, czy zawsze uważałeś, zenależy Ci się praca i pieniądze od kogoś innego? I to w wysokości jaką Ty uznasz za "godną"?
A może marzą Ci się czasy kołchozów?
Dania, Francja i Niemcy stoją przecie otworem...

Nie, ale wiem ile zarabiałem kasy za tą samą pracę, którą wykonuję teraz.
Robię dokładnie to samo a zarabiam o 50% mniej. Ceny, kolego, nie wiem czy zwróciłeś uwagę, poszybowały w górę.

Lepi
24.01.2012, 10:06
Gdyby irlandczyk, Grek czy niemiec zarabiali 1500 Euro i na litr benzyny wydawali 6 euro, na kino 20 euro, na średnie buty 200euro i placili 6tys euro za kazdy metr mieszkania to na ulicach rozgrywaly by sie krwawe walki. A my polacy nic z tym nie robimy!!! Przyjmujemy wszystko co nam nasz kochany rząd funduje jak ubogi w torbe i jeszcze bedziemy dokladac pieniadze do "opętanych kryzysem" państw naszej kochanej Europy, której tak pragnelismy.Ciekawi mnie kiedy przeleje sie czara goryczy i co sie wtedy stanie? Wiosna ludów juz blisko? Arabowie obalali reżimy a Europejczycy beda obalać rządy i finansjere i moze w końcu kika głów w krawatach spadnie!!! Oby...
A wiesz ile zarabia Grek? Wiesz jak tam mają rozbuchaną biurokrację i socjal?
Wiesz do czego to doprowadziło? Do załamania finansów państwa. Żadna zadyma na ulicy tych finansów nie poprawi. Raczej pogorszy. Chcą czy nie zacisną pasa albo teraz albo później ale za to mocniej.

NaczelnyFilozof
24.01.2012, 17:05
da, pogłębienie frustracji i stratę czasu swojego i ludzi którzy utkną w korkach

Polacy nie umieją protestować.

Wystarczyło by chodzić po przejściu dla pieszych przed głównym wyjazdem z bram rafinerii albo pod centrum redystrybucyjnym bo ich jest kilka w PL.

Jak przez dwa dni by nie wyjechało kilkaset cystern z paliwem to cały kraj w ciemnej dupie...

siwy
24.01.2012, 17:25
to już brzmi lepiej

Lepi
24.01.2012, 17:43
Polacy nie umieją protestować.

Wystarczyło by chodzić po przejściu dla pieszych przed głównym wyjazdem z bram rafinerii albo pod centrum redystrybucyjnym bo ich jest kilka w PL.

Jak przez dwa dni by nie wyjechało kilkaset cystern z paliwem to cały kraj w ciemnej dupie...

Marże na stacjach są niskie. Dochody rafinerii spore ale jednostkowo na litr benzyny niewielkie. Nie mogą raczej zbyt wiele zejść z ceny. Mówię raczej bo dokładnie nie znam realiów. Może Ty Filozof znasz?

szymon25
24.01.2012, 17:43
Lepi nie chodziło mi tu o to ile zarabia Grek tylko o stosunek średniej wypłaty do ilości paliwa jakie można za nią kupić. Poza tym nie tylko Greków poruszyłem w moim poście. A Naczelny wymyślił wspaniałą formę protestu. Trzeba podsunąć ten pomysł blokującym drogi i stacje benzynowe.

Lepi
24.01.2012, 18:03
Niestety tak jest, że Niemcy, czy Francuzi mogą kupić sobie więcej paliwa (blokujmy stacje?), więcej metrów kwadratowych mieszkania (blokujmy developerów?), dłuższe czy lepsze wakacje (blokujmy biura podróży?), więcej chleba, papieru toaletowego, wody, piwa ..... to się określa zamożnością społeczeństwa. Zazwyczaj wypracowaną zamożnością.

szymon25
24.01.2012, 18:11
To jaka to Zjednoczona Europa skoro takie dysproporcje wsród jej członków? A czym sobie niemcy zapracowali? Wywoływaniem wojen?

Lepi
24.01.2012, 18:21
Przypominam tylko, że przed "zjednoczeniem" dysproporcje były dużo większe.
co do Niemiec ich dobrobyt ma swoje początki w planie Plan Marshalla a potem był konsekwentnie rozwijany. Warto zapoznać się z historią zamiast walić takie teksty.

Czarek40
24.01.2012, 18:28
Marże na stacjach są niskie. Dochody rafinerii spore ale jednostkowo na litr benzyny niewielkie. Nie mogą raczej zbyt wiele zejść z ceny. Mówię raczej bo dokładnie nie znam realiów. Może Ty Filozof znasz?

A u ruskich jakoś litr za 2,6-2,8zł;)

Dzieju
24.01.2012, 18:31
A u ruskich jakoś litr za 2,6-2,8zł;)
Można ? Jak widać da się to zrobić ! Tylko że im zakichana unnia nie dyktuje co mają robić.

szymon25
24.01.2012, 18:40
Aj Lepi, bez urazy ale Ty masz KTM-a i chyba kibicujesz Niemcom :P

Lepi
24.01.2012, 18:46
Aj Lepi, bez urazy ale Ty masz KTM-a i chyba kibicujesz Niemcom :P

KTM jest tak samo niemiecki jak najbardziej znany Niemiec ;)

szymon25
24.01.2012, 18:52
no tak :) ale mowa miala być o sposobie na tanie paliwo... wiec skończmy przekomarzanie i zacznijmy opracowywać plan!!! Wlasnie wiadomości ogladam i ciśnienie mi sie podnosi.

NaczelnyFilozof
24.01.2012, 19:28
Można ? Jak widać da się to zrobić ! Tylko że im zakichana unnia nie dyktuje co mają robić.

Przecie to MY jesteśmy Unią. Przecie jest podpisany układ ratyfikacyjny. To My sobie przez delegatów ustalamy prawa jakie narzucają nam. Przecie jesteśmy częścią Unii a nie czymś podległym. Przeczytajcie sobie traktaty akcesyjne.

NaczelnyFilozof
24.01.2012, 19:38
Dochody rafinerii spore ale jednostkowo na litr benzyny niewielkie. Nie mogą raczej zbyt wiele zejść z ceny. Mówię raczej bo dokładnie nie znam realiów. Może Ty Filozof znasz?

Tu chodzi i przekaz a nie zchodzenie z marż rafinerii.

Gdyby przez dwa dni z rafinerii/składów nie wyjechały cysterny zaopatrzeniowe to RZĄD by musiał w trybie pilnym zwoływać naradę z ministrami o bezpieczeństwie polski.

Dzieju
24.01.2012, 19:43
Przecie to MY jesteśmy Unią. Przecie jest podpisany układ ratyfikacyjny. To My sobie przez delegatów ustalamy prawa jakie narzucają nam. Przecie jesteśmy częścią Unii a nie czymś podległym. Przeczytajcie sobie traktaty akcesyjne.
Zaraz zaraz ,ja byłem i jestem przeciw więc mogę sobie na ten wytwór narzekać.

Misza
24.01.2012, 20:03
Lepi dobrze gada, zarobki da się podnieść wtedy kiedy społeczeństwo będzie na tyle efektywne że będzie to w końcu możliwe. Ja w branży budowlanej spotykam się nagminnie z ludźmi którzy nic nie wiedzą na temat swojego hmmm "zawodu wykonywanego", wielu ludzi robi to chyba tylko z przypadku bądź z takiego powodu że każdy polak to budowlaniec jest (oprócz tego że lekarz i mechanik również). Rodzi to brak efektywności, ciągłe problemy. Koszt inwestycji jest wysoki bo trzeba zapłacić za te problemy, a gdyby problemów nie było to można by podwyższyć stawki robotników co by wpłynęło na stawki zysku itd. Sorry ale dopóki będzie w Polsce funkcjonować taka zacofana ciemnica to zarobków nikomu nie podniesiemy. Ja zawsze powtarzam "Co ci kurwa szkodzi, zamień się na 8 godzin w robota, naucz się czegoś, postaraj się to zrobić dobrze, czas Ci szybciej zleci, satysfakcja wzrośnie". Dzisiaj na dużej budowie (no dobra średnio dużej) spał sobie w kącie robotnik zaszczany, zarzygany, nawet się do kontenera nie schował. Tak zwani "starzy budowlańcy" uczą młodych tych zachowań i rosną nowe pokolenia takich imbecyli. Paranoja jakaś. Trzeba o to walczyć, zmieniać, nie będzie to natychmiastowe ale musimy walczyć przede wszystkim o fachowość w naszych branżach. Ja mogę mówić o budownictwie ale to samo ma się dziać na każdym polu... w zakładzie mechanicznym, urzędzie, rządzie, w banku, u fryzjerki i w rolnictwie. Musi się skończyć polaczkowata bylejakość. Większości się ZWYCZAJNIE KURWA NIE CHCE.


Bez obrazy oczywiście, mi tez nie pasują ceny paliw ;) ale wiem, że akurat te nie spadną.

PS nie mówię też żebyśmy się stawali niemcami, bo to też jest przegięcie w drugą stronę dlatego jako biegun przeciwny fachowości w pracy... nie dbam o fachowość wyglądu mojego motocykla ;)

Czarek40
24.01.2012, 20:14
Dzisiaj na dużej budowie (no dobra średnio dużej) spał sobie w kącie robotnik zaszczany, zarzygany, nawet się do kontenera nie schował.

Kogo ty zatrudniasz (lub Twój szef) przecież w pierwszym kontakcie podczas rozmowy widać chlora po pysku i w gadce jego można wyczuć co jest wart.

Misza
24.01.2012, 20:15
Kogo ty zatrudniasz (lub Twój szef) przecież w pierwszym kontakcie podczas rozmowy widać chlora po pysku i w gadce jego można wyczuć co jest wart.



Ja mam własną działalność i takich sytuacji nie ma, to przypadek z innej firmy równolegle wykonującej roboty na tej budowie.

piotreklodz
24.01.2012, 20:53
Kogo ty zatrudniasz (lub Twój szef) przecież w pierwszym kontakcie podczas rozmowy widać chlora po pysku i w gadce jego można wyczuć co jest wart

Akurat budowlanka to jest taka specyficzna branża że często nie bardzo jest w kim przebierać bo Ci "dobrzy" uciekli za granice już parę lat temu.

Druga sprawa że tu potrzeba zmiany mentalności ludzi a na to potrzeba kilku pokoleń i warunków które to motywują - a takich nie ma, wręcz przeciwnie :(

Póki co starzy wyjadacze "rządzą" a młodzi biorą z nich przykład - niestety zły.

Sorry za off, ale w ciekawym dla mnie kierunku zboczyła dyskusja.

Misza
24.01.2012, 21:00
pioteklodz: dokładnie, chciałoby się rozwinąć firmę, robić większe rzeczy a do tego potrzeba ludzi... ale wolę zostać mikro niż zatrudnić jakiś (sorry za stwierdzenie) syf

Czarek40
24.01.2012, 21:23
Akurat budowlanka to jest taka specyficzna branża że często nie bardzo jest w kim przebierać bo Ci "dobrzy" uciekli za granice już parę lat temu.

Druga sprawa że tu potrzeba zmiany mentalności ludzi a na to potrzeba kilku pokoleń i warunków które to motywują - a takich nie ma, wręcz przeciwnie

Póki co starzy wyjadacze "rządzą" a młodzi biorą z nich przykład - niestety zły.

Sorry za off, ale w ciekawym dla mnie kierunku zboczyła dyskusja.

Ja już ładnych parę lat obracam się w budowlance ale jako instalator (wentylacja/klima) tu nie mogę sobie pozwolić na "element" za drogie urządzenia i wiedzę trzeba ciągle poszerzać.
Swoją drogą to już dawno miałem taki pomysł na nowy np.(zimowy) post żeby w naszej braci czarnej każdy wspomniał co robi w życiu, jaką działalność prowadzi etc. wszak człowiek żyje z człowieka a tu na naszym forum mamy do siebie jakieś zaufanie więc jak wiadomo można sobie nawzajem pomóc w czasach "cwaniaczków" we wszelkiej płaszczyźnie bytu poza tematami moto które tu na czele stoją.
Więc jeśli jakiś moderator to przeczytał to proszę o przyzwolenie.:bow:

Tytuł postu zatytułowałbym: "Czym się zajmuję, jak mogę Ci pomóc"

Co o tym sądzicie?

Piotr B
25.01.2012, 10:10
Widzisz Misza w moim przypadku zarobki (w zawodzie jaki wykonuję) spadły dlatego, że pojawili się ludzie, którzy zaczęli oferować swoje usługi za połowę ceny.
I nie ma znaczenia, że przekłada się to na jakość.

Lepi, kolego, co do tego czy próbowałem robić coś sam, to cały czas to co robię jest wynikiem mojej własnej pracy intelektualnej i fizycznej. Nie muszę napierdzielać kilofem w ziemię czy produkować nakrętki przy pomocy 5 pracowników, żeby zarabiać godziwe pieniądze.
Co do innych krajów stojących otworem, to mój 24letni syn wyemigrował z tego kraju trzy lata temu i w końcu wie, że można normalnie zarabiać i normalnie żyć.
Mając jego lata nie zastanawiał bym się nawet sekundy.
I proszę mi tu nie pisać zaraz o braku patriotyzmu, bo w czasach kiedy moi koledzy uciekali do Austrii czy Szwecji ja drukowałem ulotki, więc wypraszam sobie pisanie o kołchozach czy emigracji.
Z resztą twoich wypowiedzi prawie się zgadzam, bo żeby więcej zarabiać społeczeństwo musi być bogatsze, ale my prawdopodobnie już jesteśmy bogatym społeczeństwem (jakąś zieloną wyspą, czy coś) dziś w TVN24 usłyszałem, że złoty się znowu umocnił itd itd. Więc nie za bardzo rozumiem o co chodzi.

Ale dosyć offtopa
Tak jak pisali tu przedmówcy, większość cen jest dyktowana od góry i ceny paliw powoli wyrównają się w całej unii. I nasze protesty na niewiele się zdadzą
Myślę, że Roberto ma najciekawszą propozycję :D

Mam lepszy pomysł.
Zrzućmy się po parę zeta, załóżmy sobie koncern paliwowy, kupmy koncesję na import paliw i sprowadźmy kilka cystern z Kazachstanu po 1,50 zł.
Potem podzielimy się paliwem i jazda.

BABA
25.01.2012, 14:49
Ja prawie połowę wypłaty wydaję na paliwo, żeby móc właśnie pracować. Dojeżdżać nie muszę , bo w ramach oszczędności zamieszkałam przy "pracy" w wioskowej kwaterze, która teraz kosztuje mnie tyle, ile jeszcze 5 lat temu stancja w centrum miasta!!! Podwyżki cen, a szczególnie paliwa dają popalić, bo wypłata jakoś w miejscu od kilku lat stoi:mur:
A ktoś tam pisał , że sami sobie rządy wybieramy.
A weź i wybierz tu mądrze. Wszyscy przed wyborami obiecują, wszyscy!
To komu wierzyć? Niech mi teraz ktoś powie lub zagwarantuje, że inna partia rządząca nie zrobiłaby tego samego? Nikt mi tego nie zapewni. Tak samo jak nie jestem wróżką i nie wiem, czy partia na którą głosuję, dotrzyma obietnic. A po doświadczeniach w naszym państwie jestem na pewno w stanie stwierdzić, że nie zapewni.
I na kogo byśmy nie głosowali, to sytuacja byłaby taka sama. Tym , co obiecują najrozsądniej i tym co jeszcze nie spalili mostów za sobą w życiu politycznym dajemy szansę. Więc ja głosuję kierując się zasadą, kto narobi najmniej wstydu na arenie międzynarodowej, kto jest w miarę reprezentatywny, kto wykazuję się jakąkolwiek kulturą osobistą i przynajmniej sprawia pozory inteligencji, mądrości i doświadczenia.
A obietnice wyborcze...każda partia może se w tyłek wsadzić, bo każdy po wyborach robi to, co ( w tym ceny paliw ) narzucają Ci, o których istnieniu nawet sobie nie zdajemy sprawy.

A taki Kowalski zawsze będzie musiał kupić paliwo, ile by nie kosztowało, więc nie zdziwcie się jak za rok będzie przy 7 zł .
Uważam, że pierwszym krokiem powinno być znaczące podniesienie "najniższej krajowej".

Gdybym znała język i miała jakąś możliwość zaczepić się w zawodzie za granicą, to bym się sekundy nie zastanawiała, olała bym ten cały sztuczny patriotyzm, i wyjechałabym nawet na koniec świata, jeśli tylko dałoby się tam żyć choćby tak, jak jeszcze kilka lat temu u nas. Ale nie mam jakoś okazji ku temu, więc godzę się z losem przeklinając cicho w duchu to wszystko i robiąc dobrą minę do złej gry. I jakoś idzie...

Lepi
25.01.2012, 15:21
Hej Baba,
podniesienie najnizszej krajowej nie jest zlotym srodkiem. Napedza szara strefe itp.
Ale ogolnie sie z Toba zgadzam.

pałeł
25.01.2012, 21:37
wiecie ze żeby ktoś był bogaty ktoś musi być biedny
i to ten bogaty ma parcie aby żyć lepiej i na wyższym standardzie
innym pasuje brama i 4 zmiana bo poco się trudzić
życie to sztuka wyboru i konsekwencje w działaniu

bliźniak
25.01.2012, 23:56
...

A taki Kowalski zawsze będzie musiał kupić paliwo, ile by nie kosztowało, więc nie zdziwcie się jak za rok będzie przy 7 zł .
Uważam, że pierwszym krokiem powinno być znaczące podniesienie "najniższej krajowej".


Baba, to 7zł, to nie za rok, to za parę tygodni :vis:

Amerykanin zechciał mieć pałac - zatrudnił więc włocha, żeby ten mu pałac postawił. Włoch zrobił, zarobił, wrócił w ojczyste strony i stwierdził, że gorszy nie będzie, chce mieć wille - zatrudnił więc niemca - tem mu wille pobudował. Germańczyk wrócił do siebie i mówi: chałupa by się jakaś przydała - zatrudnił Polaka ten mu chałupe zaraz postawił. Polak wrócił do wsi patrzy, myśli - chatka by się jakaś zdała! Zatrudnił mongoła, co by mu chatke zribił. Wszystko by się Pany pięknie kręciło, tylko kto teraz amerykańca namówi, żeby mongołowi szałas sklecił?

piotreklodz
26.01.2012, 00:28
I jak tu nie chcieć wyjeżdżać z tego "wspaniałego" kraju...

BABA
26.01.2012, 10:22
Hej Baba,
podniesienie najnizszej krajowej nie jest zlotym srodkiem. Napedza szara strefe itp.


szara strefa to skrajnosć, która zawsze była, jest i będzie, niezależnie od zarobków i ogólnie poziomu życia obywatela...Ale trzeba wziąć pod uwagę, że większoć ludzi pracuje legalnie, czy to w państwowej instytucji, w firmie prywatnej czy też korporacji...i jakby podniesli tą najniższą , to widełka płac by wzrosły, a w tym momencie i moje , i większoci z nas zarobki by wzrosły, i już może byłoby choć ciut lepiej

siwy
26.01.2012, 10:31
Jak mogą podnieść średnią płacę ? To przecież pojęcie abstrakcyjne. Minimalną mogą podnieść ale wtedy rzeczywiście szara strefa się powiększy i pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać legalnie. Nie ma złotej recepty na poprawę zamożności i sytuacji gospodarczej. Niby można obniżyć podatki i koszty pracy przez co zwiększy się tempo rozwoju gospodarczego i w dalszej perspektywie prawdopodobnie i zamożność obywateli ale nie ma takich odważnych coby się na to porwali w chwili kiedy są takie dziury w budżecie i co chwile jakaś grupa zawodowa wychodzi na ulicę i chce podwyżek a te możliwe są właśnie z wpływu z podatków i z kasy ZUS'u (emeryci, renciści). To takie gówno przykryte gazetą którego nikt nie chce ruszać i woli przykrywać kolejnymi gazetami.

Piotr B
26.01.2012, 13:34
Siwy ale np taka Szwecja ma podatki po zbóju i jakoś źle nie jest a i socjal na poziomie takim, że sąsiedzi zza Odry to mogą tylko pomarzyć.
Myślę, że jest to wynikiem jakiejś
nieumiejętności, możliwości, kwestii poukładania *
rządu bo tak naprawdę, panowie w sejmie i senacie zachowują się tak jak by grali w grę komputerową.
My jesteśmy na samym końcu tego łańcucha pokarmowego, bez względu na to jaki zawód wykonujemy lub jaką mamy średnią

* do wyboru

Panowie i Panie oczywiście, co tam paliwo ;) tu się kolejny pasztet szykuje
http://finanse.wp.pl/gid,14186239,galeria.html?T[page]=1&ticaid=1dcee

siwy
26.01.2012, 13:47
Stare kraje unii nie miały komuny i prawie pół wieku blokowania przez ZSRR więc mogli coś wypracowywać latami. Na przykład emerytury mogli odkładać rzeczywiście na konto które procentowało i potem z tego czerpać na starość i żyć w dostatku a w PL zagwarantowano wypłacanie emerytur a po komunie i przekształceniach lat 90 okazało się że nie za bardzo będzie z czego wypłacać więc finansuje się z bieżących wpływów nie odkładając nic na przyszłe emerytury. W Szwecji jako ciekawostkę słyszałem to że mimo wysokich podatków oni to płacą bez większego marudzenia bo wiedzą że te pieniądze będą dobrze spożytkowane. A jak jest w PL to wszyscy wiedzą i nic dziwnego że każdy najchętniej by nie płacił albo zarejestrował firmę za granicą.

Piotr B
26.01.2012, 14:03
Ja przestałem płacić zus 15lat temu, opłacam tylko składkę zdrowotną (mam wolny zawód więc mogę) wiem, że niektórzy nie mają takiej możliwości, ale to jest problem a nie to czy blokujemy orlen czy bp?
W jednym oddziale zusu siedzi kilkuset urzędasów, i pomimo "komputeryzacji" dokument z parteru potrafi dotrzeć na 1 piętro po tygodniu. (dlatego noszę sam, jak mam cokolwiek do przedstawienia) Takich instytucji generujących bezsensowne etaty jest tysiące w naszym kraju. Dlatego biblioteka, to naprawdę jedna z niewielu, miła pamiątka z PRL;u
Cieszymy się z euro2012 (niektórzy się nie cieszą ;)) a ta impreza, wbrew wszystkim huraopoiniom, nieźle nam się odbije :(

Lepi
26.01.2012, 14:15
Ja przestałem płacić zus 15lat temu, opłacam tylko składkę zdrowotną (mam wolny zawód więc mogę) ... (
Zusu to chyba tylko rolnicy nie placa. Chyba, ze czegos nie wiem.

siwy
26.01.2012, 14:21
przy u. o dzieło nie ma składki emerytalnej, tylko zdrowotna

BABA
26.01.2012, 14:47
Jak mogą podnieść średnią płacę ? To przecież pojęcie abstrakcyjne. Minimalną mogą podnieść ale wtedy rzeczywiście szara strefa się powiększy i pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać legalnie. Nie ma złotej recepty na poprawę zamożności i sytuacji gospodarczej. Niby można obniżyć podatki i koszty pracy przez co zwiększy się tempo rozwoju gospodarczego i w dalszej perspektywie prawdopodobnie i zamożność obywateli ale nie ma takich odważnych coby się na to porwali w chwili kiedy są takie dziury w budżecie i co chwile jakaś grupa zawodowa wychodzi na ulicę i chce podwyżek a te możliwe są właśnie z wpływu z podatków i z kasy ZUS'u (emeryci, renciści). To takie gówno przykryte gazetą którego nikt nie chce ruszać i woli przykrywać kolejnymi gazetami.

pardom, chodziło mi o minimalną, przejęzyczenie:p

BABA
26.01.2012, 14:55
a kto powiedział , że ludziom w szarej strefie jest źle? jak się dobrze zakręci to lepiej zarabia niż ten na legalu, i nie musi tych absurdalnych składek płacić. Ja płace składki , a i tak leczę się cały czas prywatnie. A na emeryturę trzeba będzie samemu pogłówkować, bo za głodową nie przeżyję....jeśli w ogóle dożyję....
ale ktoś może powiedzieć, że jak duża szara strefa to przychód z podatku nizszy..no tak, ale gdzie są teraz nasze pieniądze z podatków i co się z nimi dzieje? ile by tego nie było to i tak nic mądrego z tym nie zrobią. Poza tym ludzie z szarej strefy odpadają automatycznie z emerytur i publicznych świadczeń zdrowotnych, więc państwo niech się cieszy , że mniej kasy będzie pompować w te publiczne absurdy

bliźniak
26.01.2012, 15:09
..no tak, ale gdzie są teraz nasze pieniądze z podatków i co się z nimi dzieje? ile by tego nie było to i tak nic mądrego z tym nie zrobią.

Ma ktoś może pomysł jak tak z grubsza policzyć ile ten nasz rząd zbiera kasy rocznie? Może by się okazało, że naprawdę im brakuje...:haha2:

szymon25
26.01.2012, 16:32
Jakby sobie nagród nie przyznawali co miesiac po 100000 to by nie brakowalo

pezet
26.01.2012, 17:47
Ma ktoś może pomysł jak tak z grubsza policzyć ile ten nasz rząd zbiera kasy rocznie? Może by się okazało, że naprawdę im brakuje...:haha2:

Ile zbiera, na co wydaje i ile brakuje jest już policzone - w ustawie budżetowej na ten rok:D

szymon25
26.01.2012, 17:54
Ile zbiera, na co wydaje i ile brakuje jest już policzone - w ustawie budżetowej na ten rok:D

rzygać sie chce jak to w telewizji pokazuja 180 mln zł na rok na kancelarie prezydenta, 116 mln na premiera? Na co te pieniądze kurwa idą? A pani marszałek Kopacz za nasze pieniądze kupuje sobie nowe A8, białe. Do kurwy nędzy kto to zatrzyma?

Wojak
26.01.2012, 17:58
Polecam poczytac nieco informacji zawartych na tej stronie,
moze w koncu znajdzie sie drugi Wałęsa...

http://miziaforum.wordpress.com/2012/01/26/acta-podpisano-anonymus-do-rzadu-zostaniecie-odsunieci-od-wladzy-zostan-anonymusem-potrzebujemy-cie/

Piotr B
26.01.2012, 20:36
przy u. o dzieło nie ma składki emerytalnej, tylko zdrowotna
Taka PRAWIE prawda i jaszcze mam 50% uzysku :D
a "PRAWIE" dlatego, że nie musi się płacić nawet zdrowotnego.
Płacę zdrowotne, bo jeden pobyt w szpitalu szybko zweryfikował mój stosunek do NFZ ;) (doba w szpitalu kosztuje 1200pln)

Szymon a wcześniej p.Kopacz obcina 500mln pln służbie zdrowia.
Gdyby ktoś szukał kasy to podpowiem, że wystarczy wycofać te dwatysiącekilka wojaków z Afganistanu. Zapewne wszyscy wiedzą, że to obciąża budżet, ale czy wiecie jaka to kasa?
Rocznie ta wojenka nas kosztuje 1.5 MILIARDA pln
I tak te pieniądze się rozpierdziela a później się szuka oszczędności lub wymyśla się podatki, akcyzy, podwyżki

Wojak
26.01.2012, 20:44
No dokladnie... nic z tej wojny nie mamy... Jestem zolnierzem, a i tak jestem
za wycofaniem naszych wojsk z afganistanu i przede wszystkim za skroceniem
wszystkich przekretow jakie sa w wojsku. Tych o ktorych kazdy wie a nikt z
nimi nic nie robi...

Piotr B
26.01.2012, 21:05
I jak by się tak poszukało, troszeczkę w urzędach, w instytucjach państwowych. Może warto zastanowić się nad istnieniem różnych instytucji państwowych (np. IPN czy ZUS itd) Może warto zastanowić się nad istnieniem senatu? Może partie kanapowe nie powinny dostawać kasy? Może ogromne partie powinny dostawać dużo mniej kasy z naszych podatków?
I jak widzicie, niektórzy koledzy, pieniądze na podniesienie średniej krajowej, czy podniesienie płac, znajdą się szybciutko. I zaczniemy zarabiać jak przystało na prawdziwych europejczyków.

NaczelnyFilozof
26.01.2012, 22:02
ale ktoś może powiedzieć, że jak duża szara strefa to przychód z podatku nizszy..

Dlatego dla szarej stefy wymyślili podatek VAT :) Coby z dochodów wypracowywanych bez podatku jednak ściągnąć coś do kasy państowej. A że normalny obywatel na tym traci w postaci podwójnego opodatkowania to już inna bajka. :)

graphia
26.01.2012, 22:14
VAT to podatek ściągalny w 99% więc nie zdziwcie się podniesienia tego podatku w najbliższym czasie... a w zasadzie już się to robi likwidując wiele ulg odliczeniowych :)

NaczelnyFilozof
27.01.2012, 16:55
VAT to podatek ściągalny w 99% więc nie zdziwcie się podniesienia tego podatku w najbliższym czasie...

...na Węgrzech 28%? :)

Mecia
27.01.2012, 17:02
Naczelny odpisz mi proszę na maila o ile doszedł?

PARYS
29.01.2012, 09:20
To zrobimy tak - założę partię, której będę szefem i w przyszłych wyborach jak wszyscy na mnie zagłosujecie to wygram i zostanę premierem i wtedy też ja was wszystkich zatrudnię na odpowiednich stanowiskach (wojak - szef MON, naczelny - ministerstwo kultury albo sprawiedliwości, Lepi - gospodarka, Baba - infrastruktura ...) no i zrobimy porządek z tym burdelem, skończymy z neokolonizmem, wytniemy w pień korupcję, urzędasów zreformujemy, zamkniemy ZUS i NFZ i jeszcze parę innych ciekawych pomysłów zrealizujemy.
Co wy na to?

NaczelnyFilozof
29.01.2012, 10:57
To zrobimy tak - założę partię, której będę szefem i w przyszłych wyborach jak wszyscy na mnie zagłosujecie to wygram i zostanę premierem
Co wy na to?

Tusk będzie wygrywał bo:
Cała "budżetówka" głosuje na PO. Bo PO nie robi reform i urzędnicy mają się dobrze. Budżetówka musi zaganiać rodziny do głosowań bo co jak przyjdzie jakiś Rząd i zacznie robić prawdziwe reformy i obcinać przywileje???

Tusk ma TVN i umie ogłupiać jakąś głupią część społeczeństwa. Przekaz jest cały czas prosty. PO to klasa mądra, obeznana. Bądź z nami! A PIS? Przedstawiają jako zacofanie i berety.

Wszystko idzie ku temu żeby ludzie NIE Głosowali. A resztę załatwią stałe głosy elektoratu PO.


Gdzieś czytałem mądry tekst że paliwo musi tyle kosztować ile kosztuje. Bo ceny paliwa na rynkach miedzynarodowych idą w górę. Tyle że: rafinerie Lotos czy Orlen one mieszczą się w PL. I pracownicy takiej rafinerii nie zarabiają tyle co ich koledzy w Irlandii czy Niemczech. No to jak koszty pracy są 3 razy niższe w takiej rafinerii to czemu paliwo nie jest tańsze? Baryłka ropy 130$? Jak i tak kupujemy ropę od ruskich zakontraktowaną po 100$?
Teraz pytanie czy to prawda czy tylko wymysł plotkarski?

Lepi
29.01.2012, 12:34
Nie wiem czy to prawda ale wiem, ze koszty pracy mają minimalny wpływ na całkowite koszty w tak zautomatyzowanym procesie.

pezet
29.01.2012, 16:02
Ropy nie kupujemy po stałej cenie. To prawda, że większość z Rosji (a właściwie z Białorusi), ale cena uzależniona jest od cen na rynkach światowych. Inaczej jak w 2009 ropa była po 60 USD, my byśmy dalej płacili 100 USD, a nie płaciliśmy.

Dodatkowo ważny jest kurs PLN do USD, a nasza złotówka nie jest ostatnio najmocniejsza (w ostatnich tygodniach ciut lepiej).

Marcin-BB
30.01.2012, 11:13
Naczelny na premiera!!!!:)

A serio: Czy to PO czy PIS- ten sam burdel. Ani pierwsi ani drudzy nie obniżą nam podatków tylko będą je podnosić. Trzeba by faktycznie wepchnąć na Wiejską kogoś spoza układów, kto wprowadzi konkretne i mądre zmiany- a to są takie same szanse jak na wygranie w Lotto:Sarcastic:
Może mam słabą pamięć- ale przypomnijcie mi rząd z ostatniego 15 lecia, który można było nazwać dobrym, który faktycznie coś zreformował i zmienił na lepsze??
Zakładajcie partie i róbcie z tym porządek- macie mój głos choć jestem z "budżetówki":D

NaczelnyFilozof
30.01.2012, 17:16
NWzdgHYPiIw

BABA
30.01.2012, 22:39
a pewnie że tak, ja se tam mogłabym za wszystko sama zapłacić, i nawet wolę..lekarzy już opłacam, a gdyby więcej kasy mi w kieszeni zostawało, to ewentualne szkoły i szpitale tak samo bym mogła: Wink:, na emeryturę juz w tym momencie jestesmy zmuszeni sami odkładać, a ten proponowany mały podatek niech tam będzie dla wojska i policji i tej skromnej administracji. Tylko, że jest mały problem...... wzrosnie bezrobocie, bo zabraknie stołków do pierdzenia, a Ci co teraz je zajmują chyba nie bedą potrafili nic innego robić w życiu.....

ps. zgadzam się zostać ministrem infrastruktury, ale pod warunkiem, że wasil zostanie ministrem rolnictwa:D

bajrasz
31.01.2012, 12:44
A ja proszę bardzo GTW oraz moderatorów, aby takie wątki jak ten bez ostrzeżenia wywalała w kosmos!
Kiedyś nie było tu polityki, religii, koloru...i z tego jako forum byliśmy dumni. Było to miejsce bez podziałów, uprzedzeń i zbędnego ględzenia. Liczyła się podróż, otwarty umysł i wytrzymałość wątroby. Życzę sobie powrotu do podwalin tego miejsca.

fxrider
31.01.2012, 15:48
Raporty bardzo pomagają w takich sytuacjach.
Temat jest już dyskutowany.

motormaniak
31.01.2012, 16:09
Sam temat ok. Ale oczekiwał bym raczej przykładów (ku przestrodze oczywiście) obejścia zaporowej ceny paliwa np: (zupełnie wymyślone)...:można kupić koncentrat do szyb "Pan samochodzik" i wydestylować z niego paliwo, albo ... rozszerzyć działalność firmy o wypożyczalnie samochodów i rozliczać paliwo na firmę , wystawiając raz na jakiś czas fakturę za wypożyczenie auta...

BABA
31.01.2012, 16:14
ja nie widzę niczego złego w tym, że taka dyskusja się toczy , to jest jeden z nielicznych wątków o czym innym niż podróżowaniu, itp. i nie chce mi się wierzyć, że aż tak bardzo drażni większość forumową

Lepi
08.02.2012, 07:43
Kilka osób nawoływało do wyjścia na ulice - bo tak nie może być. Wielu piętnowało przerost zatrudnienia w sektorze państwowym w tym w administracji, podkreślając że należy to ukrócić.
Grecy właśnie wyszli na ulice przeciwko planowanym zwolnieniom w administracji :)

Rychu72
08.02.2012, 08:02
Widział ktoś jak pewien jegomość jeździ Mieciem od 8 lat "na wodę"? Oszczędność paliwa ok 60%.

Tak myślę sobie co by było gdyby do afry zapodać podobną prostą instalację. :confused:
Butelka pet na gmolu, rurka miedziana owinięta parę razy na kolektorze wydechowym, a potem skierowana do krućców airboxa.

Gdyby rabotało to zwiedzanie świata "za darmochę" :)

Kufa..... ale się rozmarzyłem :D

bliźniak
16.02.2012, 13:15
5TPr3cJiiaU

Marcin z Zakopanego
16.02.2012, 14:43
A ja proszę bardzo GTW oraz moderatorów, aby takie wątki jak ten bez ostrzeżenia wywalała w kosmos!
Kiedyś nie było tu polityki, religii, koloru...i z tego jako forum byliśmy dumni. Było to miejsce bez podziałów, uprzedzeń i zbędnego ględzenia. Liczyła się podróż, otwarty umysł i wytrzymałość wątroby. Życzę sobie powrotu do podwalin tego miejsca.

Skoro niektórym się chce, to może zamaist cenzurować, warto stworzyć dział: Polityka, religia, orientacja i inne naparzanki (wejście na własną odpowiedzialność)
- kto nie lubi będzie omijał, a kto lubi to będzie mógł zrzucić z wątroby swoje żale :)
proponuję tematy przyklejonych wątków:

- kto nas okrada i co o tym myślisz
- kondominium - czy na to zasługujemy
- prawo jazdy dla kobiet - czy to przesada
- brzoza - najnowszy środek obrony przeciwlotniczej (zwłaszcza w odniesieniu do bombowców)
- referendum, czy w Polsce mają być podatki - czy jesteś za

- dalej już pójdzie samo :)

zbyszek_africa
17.02.2012, 10:35
Kącik dla Trolli, HYDE PARK
-wejsćie na własną odpowiedzialnośc:D

taki dział mógłby powstać
podr.

Wolo
17.02.2012, 10:43
U nas na forum TA taki utworzyliśmy i cieszy się niemałym powodzeniem.
Zaleta jest też taka, że można wyrzucać tam od razu wszelki offtop, powstający w merytorycznych działach.

siwy
23.08.2013, 22:06
odświeżając temat taka ciekawostka:
http://englishrussia.com/2013/07/29/gas-producer-for-motorcycle/

http://media.englishrussia.com/022013/gasgen/woodpowered001-5.jpg

lortprodisz
24.08.2013, 01:45
motór na gaz , kierownik na gazie :D ..... i jak tu jechac :D

fassi
21.01.2016, 16:59
Odkopie stary temat bo i ceny w piwnicy, a stacje benzynowe musza zarobic. Zacycatuje zanajpierw:

Spośród 243 urządzeń, jedynie 40 (16,4 proc.) nieprawidłowo wskazywało ilość tankowanego paliwa

I teraz pytanie, do ilu procent uzywa sie JEDYNIE a od ilu AZ?
Jest na sali jakis prof. Miodek?

reszta tu:
https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12139

No i te wskazania zawsze sa na +
nieprawidłowe wskazania wahały się od +0,14 proc. do +7,2 proc.

http://vader.joemonster.org/upload/rrd/141792519867fc2przypadek_nie_sdz.png

MotoGdyniaMariusz
21.01.2016, 19:54
w Gdyni na hutniczej można było kupić za 3.40~zł ON
Właściciel stacji, w sumie właściciel firmy przewozowej posiadający sporą flotę ciężarówek oraz warsztat tłumaczy się tym, że w porównaniu do stacji paliwowych on nie zajmuje się głównie sprzedawaniem paliwa i nie potrzebuje ludzi konkretnie do tego ponieważ robią to niby ludzie z warsztatu :P
Przebitka 40-50gr na litrze, ciekaw jestem jakiej jakości jest paliwo.

Historia zasłyszana od ludzi którzy tam pracują więc tak na 50% prawdziwa :P

marekw
21.01.2016, 20:02
Ilu ludzi straciło pracę w przemysle naftowym i stoczniowym nie wspominajac drobnych przedsiębiorców przez tak tanie paliwo a ceny towarów i tak szybuja do góry.Paliwo powinno kosztowac tyle ile kosztowało.

bathory
21.01.2016, 20:19
w Gdyni na hutniczej można było kupić za 3.40~zł ON
Właściciel stacji, w sumie właściciel firmy przewozowej posiadający sporą flotę ciężarówek oraz warsztat tłumaczy się tym, że w porównaniu do stacji paliwowych on nie zajmuje się głównie sprzedawaniem paliwa i nie potrzebuje ludzi konkretnie do tego ponieważ robią to niby ludzie z warsztatu :P
Przebitka 40-50gr na litrze, ciekaw jestem jakiej jakości jest paliwo.

Historia zasłyszana od ludzi którzy tam pracują więc tak na 50% prawdziwa :P

Mój brat zatankował tam diesla na full, w długiej trasie poza miastem starczyło mu pi razy drzwi na tyle samo km co przy tankowaniu na Shellu :)

voytas
21.01.2016, 20:32
zawsze tankuję za stówę i mam wywalone po ile i na ile styknie

Misza
21.01.2016, 20:37
Nic nie powinno mieć stałej ceny. Wszystko ma być regulowane rynkiem. Nie stać cię na coś = nie kupujesz lub starasz się zarobić więcej.

Tanie paliwo sprawia, że zostaje mi deczko więcej w kieszeni. Cen klientom nie zmniejszam, oni też mają tańsze paliwo. To, że ktoś stracił prac nie jest argumentem... ja tez miałem problemy gdy branża budowlana praktycznie stanęła w miejscu na długi czas.

MotoGdyniaMariusz
21.01.2016, 20:44
No tak, ale jak paliwo drożało to wszyscy podnosili ceny produktów bo paliwo podrożało, a to transport, a to produkcja, a to energia.
Jak paliwo kosztowało koło 5zł~ to pamiętam w TV mówili, że chleb podrożeję bo paliwo poszło w górę, a jak tanieje to faktycznie, chleb dalej kosztuje tyle co kosztował, a cena paliwa od euro2012 spadła o nawet 2.5zł.

Albo działamy w 2 strony albo w ogóle.
Ale nie mi o tym decydować, jestem nikim na rynku bo czym jest 100l paliwa i jedzenie za 500zł na miesiąc dla rynku ?


Swoją drogą byłem w Toruniu teraz, tam mają ceny w porównaniu z trójmiastem o około 50gr niższe ... masakra hehe

Misza
21.01.2016, 21:00
Powiem tak... na szczęście powoli wyrastam z tego wieku w którym niektóre sprawy brało się dosłownie i naiwnie. Cenę dyktuje ten kto może. Oczywiście nie usprawiedliwi tego tekstem "bo tak mi się podoba i ch$$% ci do tego" tylko wymyśli inny sposób zakomunikowania tego faktu. Najczęściej zupełnie niezwiązany z dobrą wolą sprzedającego towar/usługę :)

Masz rację, należy działać w 2 strony... jesli ktoś podnosi swoje ceny - czemu ty nie podniesiesz swoich? Chyba, że nie możesz? Co jest przyczyną tego, że nie możesz? Konkurencja? Czy coś co możesz zmienić/usprawnić w swoim działaniu.
Ja nie mogę podnieść cen dwukrotnie, chociaż chciałbym :) Czemu nie mogę? Mogę konkurować albo ceną albo usprawnieniem usługodawania :) Wybieram to drugie :)
Mamy prawie wolny rynek.

konrad1f
21.01.2016, 21:00
Ilu ludzi straciło pracę w przemysle naftowym i stoczniowym nie wspominajac drobnych przedsiębiorców przez tak tanie paliwo a ceny towarów i tak szybuja do góry.Paliwo powinno kosztowac tyle ile kosztowało.

coś Ty żarł albo palił?

marekw
21.01.2016, 21:04
Konrad ja nie żre tylko jem i nie pale skrętów ale nie wiem jak Ty

konrad1f
21.01.2016, 21:11
a ja żrę :P i raczej nie palę ale takich głupot nawet zalany w trupa nie wypisuję ;)

Misza
21.01.2016, 21:17
No to polecam joincika ;)

Lepi
21.01.2016, 22:04
Ilu ludzi straciło pracę w przemysle naftowym i stoczniowym nie wspominajac drobnych przedsiębiorców przez tak tanie paliwo a ceny towarów i tak szybuja do góry.Paliwo powinno kosztowac tyle ile kosztowało.

Wlasciwie odkryles zloty srodek na bezrobocie. Wystarczy podkrecic cene paliwa :-)

marekw
21.01.2016, 22:06
W calej Europie przemysl naftowy podupadl jak araby zaczely pompowac tanie paliwo i sie zbroic .W samej Norwegi zwolniono 150.000 osób

Dylan
21.01.2016, 22:07
Ilu ludzi straciło pracę w przemysle naftowym i stoczniowym nie wspominajac drobnych przedsiębiorców przez tak tanie paliwo a ceny towarów i tak szybuja do góry.Paliwo powinno kosztowac tyle ile kosztowało.
Brzmi jak jakaś prowokacja :)

konrad1f
21.01.2016, 22:16
W calej Europie przemysl naftowy podupadl jak araby zaczely pompowac tanie paliwo i sie zbroic .W samej Norwegi zwolniono 150.000 osób

ale na czyim interesie Ci zależy?
Polska nie ma złóż ropy (są niewielkie) i większość jest importowana
im taniej tym lepiej dla nas obywateli jak i dla pracowników naszego przemysłu naftowego
tańsza ropa -> większy obrót paliwami -> więcej roboty w przemyślę naftowym -> gospodarka się kręci
a u obywatela więcej pieniędzy, które może wydać a coś innego ->gospodarka w innych dziedzinach także lepiej się kręci
na tańszej ropie w plecy są ci, którzy ją mają a na tym powinno nam nawet zależeć
zresztą ceny ropy to totalna spekulacja - patrz sankcje gospodarcze na iran

marekw
21.01.2016, 22:22
Zalezy mi na interesie Europy a nie Arabów.To sie odbija tez na Polskiej gospodarce chociaż by o to ze w samej Norwegii jest około 500.000 Polaków i prawie każdy przywozi kase do kraju nie wspominajac Dani Angli i innych krajów gdzie pracują Polacy i oczywiscie oni sami skoro nie zarobią to tez nic nie kupią z Polski.A araby zacierają ręce.Zebysmy potem nie plakali z tego powodu ze paliwo bylo tansze o 1.5 zł

Komak
21.01.2016, 22:29
Czyli jak? jak paliwo tanieje a ludzie kupują więcej bo tanio a akcyza i podatek zawarty taki sam czyli państwo zarabia a my zjadacze chleba się cieszymy bo nie trzepie po kieszeni.To żle?Teoretycznie powinno wszystko tanieć ALLLe to jest Polska. Wiem jedno.Tanie paliwo =więcej kilometrów.

Misza
21.01.2016, 22:31
Araby maja tak samo przewalone jak i ruskie. Na tym polega ich główny dochód. Jakoś norwegów mi nie szkoda.

Mówiłem... trudno, że jakaś branża przechodzi kryzys. Zawsze mogą zmienić branżę. Moja też przechodziła i jakoś nikomu nie przyszło na myśl sztucznie ja napędzać. Sztuczne napędzanie to jest najchujowsza rzecz jaką można wymyśleć. Drugie najchujowsze to opierać dochód narodow-krajowy na jednej branży. Rzadko się to sprawdza.

Europa-sresropa, ta Europa pierwsze co zrobi w sytuacji podbramkowej to wydyma tych z mniejszym kapitałem i bardziej naiwnych. Europa swoje (coraz mniejsze dochody) czerpie w znaaaacznej mierze czerpie spoza branży naftowej.

marekw
21.01.2016, 22:34
Myślę ze to jest celowe zamierzenie czyli tanie paliwo zezwolenie arabą na pompowanie i sprzedaż i ci emigranci.takie jest moje zdanie i mysle że mam prowo do takich przemyśleń

Misza
21.01.2016, 22:41
Masz prawo do wszelakich przemyśleń...

Niska cena ropy na rynkach to zwyczajne przesycenie rynku. Wszedł nowy gracz - Iran. Reszta pompuje jak szalona. Może trochę w tym spekulacji i geopolityki jest - nie zaprzeczę ale nadal nas jako narodowy interes Polski cieszy niska cena ropy.

Imigranci raczej nie mają tu nic do rzeczy. To zupełnie inna sprawa, kolejna odsłona debilnej polityki Europy. Prawdopodobnie ma tu też trochę znaczenia geopolityka i mentalna słabość zarówno tych imigrantów jak i "zapraszających"

Jac
21.01.2016, 22:42
To musi być jakas prowokacja. Ew. gigantyczne opady śniegu w miejscu skąd marekw nadaje.

marekw
21.01.2016, 22:45
He he .odsniezylem ale padało ostro.

Misza
21.01.2016, 22:49
Ale ręcznie czy mikro-traktorkiem na paliwko!?!??! :D Paliwko mniam mniam, robi robotę, co nie? :)

marekw
21.01.2016, 22:59
Recznie i to 2 razy bo posypało dosyć ostro a co do paliwa to używam go tyle samo czy tanie czy drogie czyli za 200 zł miesięcznie:)

konrad1f
21.01.2016, 23:36
jeszcze bardziej niż z ceny benzyny cieszę się z ceny lpg
dwa dni temu w Poznaniu tankowałem za 1.67 czyli w takiej cenie jak udało mi się najtaniej w 2015r. a to jest zima :D
może na wiosnę będzie po 1,50 :D

Lepi
22.01.2016, 08:00
Cena wzrosnie to przywieziona kase wydadza na paliwo :-)

fassi
22.01.2016, 15:10
Jak slysze ze costam costam ratuje miejsca pracy to mnie skreca. Jakby miejsca pracy bylyby najwyzszym dobrem kazdego narodu. Kit z tym ze branza nierentowna, kit ze nieoplacalna ale wazne sa miejsca pracy...

Gdyby unia jewropejska do Polski przyszla tak z 25 lat wczesniej, to do dzisiaj istnial by zajebiscie dotowany zawod palacza na lokomotywie parowej. By staly te lokomotywy na bocznicy i by sobie te palacze w nich palili...

... bo miejsca pracy sa najwazniejsze, w socjalizmie...

Przyszlosc i tak pokazuje ze predzej czy pozniej plajta nieunikniona oczywiscie po wsadzeniu pierdyliona zloty, bo miejsca pracy sa zagrozone...

Im taniej dla konsumenta, tym lepiej.

MotoGdyniaMariusz
22.01.2016, 16:37
Jeden przykład, mam nadzieje że celny bo aż tak sie tym nie interesuję, ale chodzą plotki że do górnictwa się dopłaca :)

Ja liczę na to że cena paliwa zostanie, a nawet niech spada, będę mógł więcej jeździć :)
Tylko obawiam się jeszcze jednego, jakby nie było, podatki z 6zł, a z 4zł są kolosalnie duże w skali państwa, tak więc powoli trzeba wyczekiwać nowego podatku w paliwie.

A co do europy to przyznam racje koledze, europa się wypnie na taki kraj jak Polska, trzeba patrzeć na to co wspiera naszą gospodarkę, a nie np: niemiecka, bo jest w UE.

To tylko moje skromne zdanie, kwestia wychowania i bycia ;)

Lepi
22.01.2016, 17:48
Kaby nie było akcyza jest kwotowa więc nie ważne ile kosztuje paliwo akcyzy płacisz tyle samo. Więc o budżet nie musisz się martwić.

RonDell
22.01.2016, 18:48
Wczoraj w NL widziałem DIESEL poniżej 1 EUR a w Belgii LPG 0,257 EUR.

Adagiio
22.01.2016, 19:53
Na Słowenii 0.951 euri za litr ON, w Austrii 0.960, we Włoszech od 1.120 do 1.500, na Słowacji 0.998, na Węgrzech 340 forinta, w Tunezji 0.810, w Bieczu 3.80 zł.
Tylko w Afryce jest taniej:haha2:

fassi
22.01.2016, 20:14
W Berlinie dzisiaj 0.859 ojro/litr dizla i idzie na dol co mnie niesamowicie cieszy :D

Dane stad i mozna sobie w calych niemczech ogladac. Ceny sa LIVE

http://www.clever-tanken.de/tankstelle_liste?spritsorte=3&r=25&lat=&lon=&ort=berlin

a benzyna po 1,18

http://www.clever-tanken.de/tankstelle_liste?spritsorte=7&r=25&lat=&lon=&ort=berlin

zbyszek
22.01.2016, 22:23
Zauważcie że tania ropa to marne dochody Rosji, a Rosja w słabej kondycji jest niebezpieczna.
Słyszałem szacunki że jeżeli cena baryłki utrzyma się przez okres około jednego roku w okolicach 30$, to zasoby finansowe Rosji skończą się z początkiem 2018 roku.
I co dalej?
Podobno nic tak nie nakręca gospodarki jak wojna.
:confused:

marekw
22.01.2016, 22:29
Zbyszek masz racje.I jak zwykle USA zarobi na wyzysku i odbudowie.

fassi
22.01.2016, 23:16
Zanim gruby schudnie, to chudy juz kopyta wyciagnie. Drukarki do Euro ida na maxa a Rosja kopie zloto, diamenty, i inne bogactwa naturalne. Nikomu, a tym bardziej Polsce, nie lezy w interesie plajta Rosji bo bedzie trzeba rope z Iranu na lawetach dowozic.

Zadluzenie Rosji 17% PKB, zadluzenie gejropy to 85 % :D
http://pl.tradingeconomics.com/russia/government-debt-to-gdp

zbyszek
23.01.2016, 08:32
Bez złota i diamentów można żyć tak samo dobrze. Paliwa są nam niezbędne. Bez opłacalnego wydobycia paliw nie ma petrdulalów, nie ma petrodulalów -nie ma papu.
Na kryzys dobrze jest znaleźć jakiegoś wroga narodu, wtedy można na tym skupić uwagę głodnego motłochu i bijatyka.

Jak po jakimś czasie kurz opadnie, i można zacząć od nowa
przy okazji i dług publiczny się zeruje:cold:

W skali globalnej widzę same plusy takiej sytuacji:mur:

fassi
23.01.2016, 09:14
Zbyszku, ja tam bardziej widze ze nasz zachod predzej kopyta wyciagnie od dodruku makulatury niz Rosja. Ciekawe czy ilu Rosjan ma kredyty w frankach?? W tej chwili BRICS rosnie w sile i tworzy swoj bank. Jesli sie dogadaja miedzy soba i zaczna omijac dolce i euro do rozliczen to mozna sobie tym naszym papierem w piecach palic. I podejrzewam ze w jakimkolwiek konflikcie to nam pierwszym bedzie grozic glod niz Rosjanom. No chyba ze bedziemy placic zlotem i diamentami za paliwo bo naszego papieru nikt nie bedzie chcial. A co z Arabia Saudyjska, Kuwejtem itepe? Tam tez tylko z ropy zyja, wiec tez im plajta grozi i kolejna fala niemieckich uchodzcow przyjedzie do Europy? ;)

Pamietam jak 5 lat temu mowili ze jak zwieksza wydobycie ropy to zaraz jej zabraknie i diabel w piekle sie wkurzy. Dzisiejsze wydobycie jest najwieksze w historii i swiat zalany jest ropa. Jest jeszcze jedna rzecz ktora trzyma dzis pokoj miedzy mocarstwami, to bomba atomowa.

Jakby ktos chcial sie wiedziec jak sie robi przyszly papier toaletowy

4CbJgUJbtiQ

zbyszek
23.01.2016, 21:31
Fassi
Zachodnia Europa żyje na kredyt- niech sobie żyje.
Rosja żyje po swojemu, i w dupie ma(ludzie, zwykli Rosjanie) kreatywną księgowość, a głębiej jeszcze ma franka CH i kredyty w tymże, i normy spalania, i to że ocieplenie klimatu jest faktem...
Oni wierzą w swoje mocarstwo, i jak będą głodni, i nie daj Boże wódka mocno zdrożeje to zaczną dymić.
A jak zaczną dymić to wystarczy ich wziąć za mordę i odpowiednio ukierunkować
(pokazać kto jest winien drogiej wódki i taniej ropy)
Przywódca który ich poprowadzi przecież od dawna jest, i ma ogromne poparcie wśród Rosjan,
czeka tylko na sprzyjające okoliczności.

Teraz wraca Iran ze swoją ropą, sankcje, zdaje się odniosły skutek.

A czy czasem, nie jest to gra na osłabienie Rosji?? Nam jako bliskiemu sąsiadowi ta gra może się dotkliwą czkawką przez długi czas jeszcze odbijać.

Życzę sobie i Nam wszystkim żebym się mylił:Thumbs_Down::confused:

fassi
23.01.2016, 21:50
Dlatego Polska powinna miec bombe atomowa i Rosja juz by 5 razy pomyslala czy atakowac czy nie. Jak mam sasiada co pakuje na silowni i coraz to grozniej do mnie pomrukuje to zbieram sile aby w razie WU miec czym przywalic. No chyba ze tak jak francuzi maja kwiatki, a terorrysci karabiny.

Iran jest kumplem Rosji a arabia saudyjska kumplem juesej. Iran nie bedzie szkodzic rosji tak jak araby ameryce.

Tankowa,,em dzis benzyne po 1.15 ojro. Idzie na dol :)

zipo
23.01.2016, 23:06
Jeszcze kilka dolcow w dol na barylce, a koszty wydobycia i magazynowania przekrocza zysk.
Zloza tez nie moz.a skutecznie zakorkowac bez wplywu na srodowisko.
Z drugiej strony,tania ropa pozwala finasowac operacje militarne dalej i dluzej.

marekw
24.01.2016, 12:31
Zopo.znowu glos racji

marekw
24.01.2016, 12:35
Wole placic 5 zeta za paliwo niz miec wojnea niedzwiec ruszy.