PDA

View Full Version : Łamigłówka z modułami - Transalp 1993


borut
29.09.2011, 18:33
Ponieważ wyczerpałem temat możliwie wszędzie więc pozwoliłem sobie na strzał w tym miejscu.

Łamigłówka elektryczna Transalp 1993 rok.

Postaram się w miarę sensownie to opisać a nie będzie łatwo.
Zupełnie zielony w elektryce motocyklowej nie jestem ale z tym nie mogę sobie poradzić. A wiec....
Znajomy ludzik śmigał na Trampku - i jak zwykle to bywa - daleko od domu ups... Obrotomierz umarł, jeden gar padł. Wiadomo – moduł.

Ponieważ, ludzik nie bardzo wiedział który moduł padł, a w zapasie miał dwa więc wymienił oba i pojechał dalej.
Po powrocie chciał sprawdzić który umarł i tu zaczyna się niezła zabawa.

Dodam, iż Trampek w oryginale czyli, żadnych elektronicznych dodatków typu alarmy itp. Sprzęt bez problemów śmiga, pali na dotyk, instalacja elektryczna wygląda na porządną, kostki i wtyki dobrze zarobione, aku brzytwa.

Mamy do dyspozycji 4 moduły (nazwę je kolejno ABCD)
Moduły „ABC” są o symbolu MS8 CI558 2.N 171
Moduł „D” jest bez symbolu – jakiś zamiennik

Kombinacji podłączenia jest 12. Problem w tym, że dzieją się cyrki gdyż każdy z nich jest i dobry i zły.

Ludzik śmigał na modułach „AB” i któryś z nich padł. Moduły „CD” to zapas który wstawił do moto po awarii i tak wrócił do domu.

W garażu podłączaliśmy po kolei następujące kombinacje w celu wywalenia wadliwego.
Pierwsza kolumna liter to gniazdo nr 1 itd.

1. B A - nie działa (kontrolki świecą, starter cisza)
2. A B - nie działa
3. A C - nie działa
4. A D - działa (silnik pali, obrotomierz ok, ładowanie ok – wszystko ok)
5. B D - działa
6. B C - nie działa
7. C B - nie działa
8. D B - działa
9. D A - działa
10. C A - nie działa
11. C D - działa
12. D C - działa

Moduły AB na których moto mu zdechł nie działają ze sobą w dwóch możliwych kombinacjach ale osobno w połączeniu np z modułem D (zamiennikiem) działają i na pierwszym styku i na drugim.
Generalnie wszystko w połączeniu z modułem D (zamiennikiem) działa w jakiejkolwiek kombinacji.

Sumując kombinacje działające:
AD
BD
DB
DA
CD
DC

Sumując kombinacje nie działające:
AB
BA
AC
BC
CB
CA

Pytanie brzmi: Który moduł jest zły i o co tu chodzi?
Czynność kontrolną powtórzono i wszystko się sprawdziło.
Nie ma mowy o niedokładnym styku zewnętrznym, nadpalonych kablach czy podobnych usterkach. Na pewno elektronika.

Aaa. Najważniejsze!!! Drugi raz sprawdzaliśmy już kompletnie bez wcześniejszego spożycia alkoholu. Tak dla pewności - ciężko było ale jakoś przeżyliśmy....

krzeszu
29.09.2011, 18:39
Z tego co kojarze (miałem ten sam model i identyczny problem), jeden moduł obsługuje obrotomierz. Zamień miejscami i wyjdzie który jest trzepnięty :)
Ja zregenerowałem sam, ale podziałał 1000 km i znowu padł - wstawiłem od afryczki (ci600) i śmigało. To był mój pierwszy kontakt z afryką :)

borut
29.09.2011, 19:15
Zamień miejscami i wyjdzie który jest trzepnięty :)


W tym problem, że oba moduły nie działają ze sobą w żadnej kombinacji, natomiast działają innym modułem bez względu na to gdzie są podłączone. To jest właśnie ta zagadka.
Sprzęt działa po podłączeniu zamiennika i to nie stanowi problemu. Dręczy mnie pytanie - dlaczego tak się dzieje, że nie hulają ze sobą a hulają z innymi?:dizzy:

next22
29.09.2011, 23:27
Sprawdź czujnik stopki bocznej czy "daje mase "

taki schemacik:

http://www.google.com/imgres?q=pawe%C5%82+next22&hl=pl&rls=com.microsoft:en-US&rlz=1I7ADSA_pl&tbm=isch&tbnid=pc7dE1dSbgZAiM:&imgrefurl=http://picasaweb.google.com/Pawelnext22/CDI_honda&docid=U_eFam9d5K9cbM&w=1280&h=1097&ei=NeKETt7DCOH54QToo52tDw&zoom=1&biw=1024&bih=484&iact=rc&dur=625&page=4&tbnh=157&tbnw=193&start=26&ndsp=9&ved=1t:429,r:2,s:26&tx=116&ty=83

Nie pamiętam ale jedne moduły mają mostek między pinami 6 i 2 a inne nie .. I wtedy poprzez ten z mostkiem " idzie masa" na ten następny i jest ok . A dwa bez mostka nie chulają

R2D2
01.10.2011, 23:02
Kolega next22 dobrze prawi.
Moduły afrykowe wymagają podania masy na pin 6 z obrazka , trampkowe maja ten pin zwarty wewnątrz modułu do pinu 2.
Kontrolnie najlepiej zrobić zworkę kawałkiem drutu między pinami 6 i 2 wtyczki i zobaczyć czy moduł będzie pracował.

borut
03.10.2011, 19:24
Powiadam Wam, że działa, a bowiem zwarłem styki 6 i 2.

Dzisiaj zrobiłem mostek i śmiga we wszystkich kombinacjach.
W efekcie końcowym mostek przesunąłem na kostkę od czujnika kosy (pod siedzeniem) na kable jasnozielony i zielony a sam czujnik na chwilę obecną jest odłączony.

Tyle główkowania a rozwiązanie banalne. Zakręciłem się przy tym :dizzy:
Dzięki za pomoc i schemat!