PDA

View Full Version : Przeciwmgielne światła z tylu motocykla.


ramires
29.06.2008, 20:17
Wczoraj koło północy miałem na chwile okazje jechać ze znajomym moturem ;)
Nie wiem jakim cudem, ale trafiliśmy na ... mgłę ...

W ostatniej chwili zauważyliśmy przed nami auto jadące bez przeciwmglielnych świateł. Wiem, że to krótki odcinek był (może z 3km) ale mimo wszystko.

Zastanawiam się, czy faktycznie warto montować przeciwmgielne w motocyklu z tyłu. Czasem jak prędkości spadają wraz ze wzrostem gęstości mgły to może być niewesoło.

Światełko afryczkowe tylne jest jakie jest, do słabych nie nalezy nie mniej nie jest to szczytem widoczności.

Droga redakcjo, Was o to pytam warto dodać dodatkowe światło z rozpraszaniem przeciwmgielnym czy to już byłaby przesada?

klanol
29.06.2008, 20:21
możesz założyć przerobione 5 diodowe od roweru. mało pobiera prądu a mocno świeci. kiedyś jadąc we mgle zwróciłem właśnie uwagę, że światełko roweru było widać z bezpiecznej odległości.

WojtasA
07.11.2022, 14:32
Wrócę do tematu.
Byliśmy niedawno z kumplem w Kotlinie Kłodzkiej i wybraliśmy się na super zajebis… drogę w Czechach - Červenohorské sedlo od Bela pod Pradedem (dzięki Warzyfko za sugestię). Po południowej stronie jechało się dosłownie w chmurze, w pewnym momencie widoczność na tyle mocno spadła, że zorientowałem się gdzie jest poprzedzający kumpel dopiero w momencie w którym zapaliło się światło stop w jego motku.

Światło pozycyjne (5W) było widoczne dopiero z bardzo małej odległości co na mokrej i zimnej drodze powodowało pewien hm… dyskomfort, natomiast stop (21W) był już wystarczający. Tej samej mocy (21W) są żarówki do tylnych świateł przeciwmgielnych w autach. Więc poważnie rozważamy montaż światła przeciwmgielnego z tyłu.

Powstały dwie koncepcje.
1) modyfikacja instalacji elektrycznej, montaż dodatkowej lampy, przełącznik, pewnie z bezpiecznikiem. Dużo zabawy, ponadto nie wiem co na to diagnosta przy przeglądzie.
2) jak w.w. montaż porządnej lampki rowerowej, np na stelażu centralki, tak aby łatwo było ja włączyć/wyłączyć. Z tego co wykminiłem samochodowa żarówka 21W ma około 250 lm (podawana przez Osram dla żarówek samochodowych 12V). Czy ktoś może polecić coś dobrego ze zbliżona ilością lm ? Może to trochę kosztować, ale wole zrobić raz a dobrze i nie zorientować się we mgle ze się spierd..ila jak jest najbardziej potrzebna.

Czy może inne pomysły ?

Emek
07.11.2022, 14:53
Są latarki led ze światłem czerwonym. Nawet mam takową. Można zrobić prosty montaż i mieć pod guzikiem w razie potrzeby. Moja ma bodaj 1000 lm ale nie mam przekonania czy to jest punkt odniesienia. Wali to tak, że przeciwmgłowe czy stop w aucie to mogą się schować. Dodatkowy atut to brak kabli i kilka trybów jasności.

WojtasA
07.11.2022, 14:58
Dzieki Emek. Te 2000 skorygowałem na 250 lm po sprawdzeniu danych Osram którym bym ufał. Nie chodzi mi aby oślepiać ludzi za sobą. Latarka to dobry pomysł, można wozić w kufrze i mocować jak trzeba.

honda_honda
07.11.2022, 15:05
Ponieważ takie światła powinny być zgodne z prawem wklejam:
http://www.eurodiagnosta.pl/redaction/moto_lights.html

voytas
07.11.2022, 20:29
Dzieki Emek. Te 2000 skorygowałem na 250 lm po sprawdzeniu danych Osram którym bym ufał. Nie chodzi mi aby oślepiać ludzi za sobą. Latarka to dobry pomysł, można wozić w kufrze i mocować jak trzeba.

przepis mówi aby odległość między lampą przeciwmgielną a światłem stop wynosiła minimum 10cm

Tezla
07.11.2022, 22:19
Ja często jeździłem GSem nocą w okolicach Brna i tam występowały gęste mgły i swoją przeciwmgłową wykonałem z tylnego światła z jedną mocną diodą Led z którego wykorzystałem tylko funkcje STOP. Przełącznik mam 3 pozycyjny czyli albo sam przód albo przód + tył. Kontrolki z piktogramami są. Oprócz mgły może się przydać podczas jazdy w kurzu dużą grupą.

Transalp 700 miał w opcji tylną przeciwmgłową https://partscatalog.eu/pl/honda/oem/motorcycle-parts/xl700v-transalp-2010-a-england-mkh/rear-fog-light-08v3501

Żeby latarka była dobrym pomysłem trzeba dołożyć łatwo dostępny wyłącznik można wykorzystać te które mocuje się na lufie one mają włącznik na kablu jeździć bez kontrolki zarówno przednich jak i tylnych przeciwmgłowych sobie nie wyobrażam przecież to się musi przypominać że akurat działa.

Dzieju
08.11.2022, 05:46
Pomysł ciekawy, ostatnio wracając autkiem z Mazur dojechałem do motocykla, był widoczny w tzw ostatniej chwili. Mgła miejscami gęstawa.
Dobrze że jechał blisko prawej krawędzi to i jadący z kiepskimi światłami , a takich jest wielu, może zdąży go ominąć.
Nie chciałbym być wtedy na jego miejscu.

adbok
08.11.2022, 18:11
W USiA bardzo popularne jest światełko dedykowane od Denali.
Pasek LED montowany pod tablica rejestracyjna, akurat nie mogę znaleźć dokładnej specyfikacji.

Coś podobnego lub przerobionego z https://denalielectronics.com/collections/all-lighting/products/plug-play-b6-brake-light-for-honda-africa-twin-1100?variant=41102072676536

Majster
10.11.2022, 02:08
Nie wiem jak w poprzednich afrykach ale wymiarami praktycznie identyczne jak odblask w 1000/1100. Ma dwa stopnie świecenia, we mgle raczej da radę na pełnej mocy. Cena śmieszna, po zakupie wkleić szkiełko po swojemu na szczelnie bo w komentarzach widać że jest na sztukę przyklejone.
Link: https://www.aliexpress.com/item/32839224086.html?spm=a2g0o.new_account_index.0.0.1 37025b9QMVTir

wierny
10.11.2022, 04:36
Koledzy prośba: starajcie się dodawać fotkę(i) do swoich postów, tak jak to zrobił Majster. Nazwa producenta i aktualna cena też by się przydała. Za jakiś czas linki przestaną działać, a zainteresowani tematem nie będą mogli skorzystać z Waszych propozycji. Z góry dzięki. :)

Dzieju
10.11.2022, 05:19
Światełko Majstra wygląda na zwyczajną obrysówkę ewentualnie do przystrajania ciężarówek. Jest też światłem odblaskowym także można go przemycić do pojazdu.
A to że czasem zaświeci we mgle .....
Użycie dodatkowego jaśniejszego punktu świetlnego we mgle może uratować tyłek ale pytanie o koszty podczas kontroli policyjnej z powodu braku homologacji.
I tu każdy sam decyduje montować czy nie.

Mazurkas007
10.11.2022, 05:54
Przeciwmgielne lampki LED z homologacją kosztują dzieścia zł.
Można bez problemu kupić hermetyczne, dedykowane do przyczepek.

Dzieju
10.11.2022, 06:11
Jeśli tak to dobrze, rozumiem że homologację na europę a nie na koniec świata.
Tak pytam skoro temat powstał.

R2D2
10.11.2022, 12:06
Polska firma Horpol model lampy LPD 591.
Lampa Homologowana, są papiery do pobrania.
Cena ok 7 dych na znanym portalu aukcyjnym.

Kwestia gdzie taka lampa może być zgodnie z przepisami umieszczona na pojeździe ?

WojtasA
10.11.2022, 14:30
Dzięki! To wyglada dobrze i ma homologację. Trzeba zamontować 10cm od stopu. Może tuż pod tablica jak te Denali.

Dzieju
10.11.2022, 15:03
Rozumiem że na szkle jest w kółku literka E oraz obok litera S.
Inaczej papierkiem z internetu można sobie w ognisku napalić a na drodze dokonać wykroczenia.

honda_honda
10.11.2022, 15:25
Polska firma Horpol model lampy LPD 591.
Lampa Homologowana, są papiery do pobrania.
Cena ok 7 dych na znanym portalu aukcyjnym.

Kwestia gdzie taka lampa może być zgodnie z przepisami umieszczona na pojeździe ?

Przepisy podałem w poście nr 6

chomik
10.11.2022, 15:32
Post 6 to nie do końca mowa o homologacji

Poniżej o homologacji świateł.
Źródła:
- Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ;
- Dyrektywa Komisji UE nr 97/30/WE;
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 maja 2009 r.

"Na kloszu lampy, na mocowaniach lub plastikowych elementach wybijane są cechy homologacji.
Dla nas najistotniejsze to, czy lampa posiada homologację "E", czyli dopuszczenie do ruchu w Europie.
Może występować jako samodzielna litera "E" w kółku, lub może występować przy niej numer, który oznacza kraj wydający homologację:

E1 - Niemcy
E2 - Francja
E3 - Włochy
E4 - Holandia
E5 - Szwecja
E6 - Belgia
E7 - Węgry
E8 - Czechy
E9 - Hiszpania
E10 - Jugosławia
E11 - Wielka Brytania
E12 - Austria
E13 - Luksemburg
E14 - Szwajcaria
E20 - Polska

Oczywiście nie oznacza to, że w Polsce możemy używać tylko lamp z homologacją E20 - każda jest akceptowana, gdyż kraje UE zobowiązane są do akceptowania swoich homologacji.

Następnie na kloszu znaleźć możemy informację jakie źródło światła może być używane w lampie:

A - Pozycyjne
B - Przeciwmgłowe
C - Mijania
R - Drogowe
CR - Drogowe i mijania
C/R - Drogowe albo mijania
HC - Halogenowe mijania
HR - Halogenowe drogowe
HCR - Halogenowe drogowe i mijania
HC/R - Halogenowe drogowe albo mijania
DC - Ksenonowe mijania
DR - Ksenonowe drogowe
DC/R - Bi-xenon

Znak ukośnika "/" oznacza, że dane lampy nie mogą świecić się jednocześnie.

Zagadnienie dlaczego te literki mają takie wielkie znaczenie opiszę później, bo to bardzo ważna rzecz.

Dodatkowo, na kloszu najczęściej naniesiony jest typ żarówki, który może być użyty:
H1, H3, H4, H7 dla żarówek halogenowych, oraz D2S lub D2R dla lamp wyładowczych ( xenon ).

Należy pamiętać, co jeszcze raz powtórzę, że lampa posiada homologację jedynie gdy używa się jej z typem żarówki, dla jakiej została zaprojektowana!

Dla przykładu: jak odczytać homologację lampy, która posiada oznaczenie na kloszu: "HC/R 25 E3 03A 32507" ?
Już wyjaśniam:
"HC/R" oznacza lampę halogenową ( "H" ), "C" światło mijania, a "R" światło drogowe. Ukośnik mówi, że światła te nie mogą świecić jednocześnie;
"25" dostarcza nam informacji o intensywności światła reflektora;
"E3" oznacza, że reflektor został zatwierdzony zgodnie z obowiązującymi przepisami UE we Włoszech;
"03A" oznacza, że w reflektorze zawarte jest światło postojowe ( "A" ), a przepisy go dotyczące zmieniano trzy razy;
"32507" to pięciocyfrowy numer homologacyjny.

Dodatkowo na lampie mogą znajdować się wybite strzałki, które informują czy reflektor jest dopuszczony do ruchu prawostronnego ( "<--" lub brak strzałek ), lewostronnego ( "-->" ) lub lampy są symetryczne i można używać ich w USA ( "<-->" )."

Dzieju
10.11.2022, 17:57
Dzięki ,pięknie mnie wyręczyłeś :Thumbs_Up:
Może to ostudzi zapały mocowania byle czego.

honda_honda
11.11.2022, 09:21
Post 6 to nie do końca mowa o homologacji

Poniżej o homologacji świateł.
Źródła:
- Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ;
- Dyrektywa Komisji UE nr 97/30/WE;
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 maja 2009 r.

"Na kloszu lampy, na mocowaniach lub plastikowych elementach wybijane są cechy homologacji.
Dla nas najistotniejsze to, czy lampa posiada homologację "E", czyli dopuszczenie do ruchu w Europie.
Może występować jako samodzielna litera "E" w kółku, lub może występować przy niej numer, który oznacza kraj wydający homologację:

E1 - Niemcy
E2 - Francja
E3 - Włochy
E4 - Holandia
E5 - Szwecja
E6 - Belgia
E7 - Węgry
E8 - Czechy
E9 - Hiszpania
E10 - Jugosławia
E11 - Wielka Brytania
E12 - Austria
E13 - Luksemburg
E14 - Szwajcaria
E20 - Polska

Oczywiście nie oznacza to, że w Polsce możemy używać tylko lamp z homologacją E20 - każda jest akceptowana, gdyż kraje UE zobowiązane są do akceptowania swoich homologacji.

Następnie na kloszu znaleźć możemy informację jakie źródło światła może być używane w lampie:

A - Pozycyjne
B - Przeciwmgłowe
C - Mijania
R - Drogowe
CR - Drogowe i mijania
C/R - Drogowe albo mijania
HC - Halogenowe mijania
HR - Halogenowe drogowe
HCR - Halogenowe drogowe i mijania
HC/R - Halogenowe drogowe albo mijania
DC - Ksenonowe mijania
DR - Ksenonowe drogowe
DC/R - Bi-xenon

Znak ukośnika "/" oznacza, że dane lampy nie mogą świecić się jednocześnie.

Zagadnienie dlaczego te literki mają takie wielkie znaczenie opiszę później, bo to bardzo ważna rzecz.

Dodatkowo, na kloszu najczęściej naniesiony jest typ żarówki, który może być użyty:
H1, H3, H4, H7 dla żarówek halogenowych, oraz D2S lub D2R dla lamp wyładowczych ( xenon ).

Należy pamiętać, co jeszcze raz powtórzę, że lampa posiada homologację jedynie gdy używa się jej z typem żarówki, dla jakiej została zaprojektowana!

Dla przykładu: jak odczytać homologację lampy, która posiada oznaczenie na kloszu: "HC/R 25 E3 03A 32507" ?
Już wyjaśniam:
"HC/R" oznacza lampę halogenową ( "H" ), "C" światło mijania, a "R" światło drogowe. Ukośnik mówi, że światła te nie mogą świecić jednocześnie;
"25" dostarcza nam informacji o intensywności światła reflektora;
"E3" oznacza, że reflektor został zatwierdzony zgodnie z obowiązującymi przepisami UE we Włoszech;
"03A" oznacza, że w reflektorze zawarte jest światło postojowe ( "A" ), a przepisy go dotyczące zmieniano trzy razy;
"32507" to pięciocyfrowy numer homologacyjny.

Dodatkowo na lampie mogą znajdować się wybite strzałki, które informują czy reflektor jest dopuszczony do ruchu prawostronnego ( "<--" lub brak strzałek ), lewostronnego ( "-->" ) lub lampy są symetryczne i można używać ich w USA ( "<-->" )."
Podałem post nr 6 jako odpowiedź na pytanie kolegi cyt. :
"Kwestia gdzie taka lampa może być zgodnie z przepisami umieszczona na pojeździe ?"

WojtasA
11.11.2022, 13:01
Z rachunku sumienia mi wyszło, że w ciągu ostatnich 3 lat i jakiś 45 tys km na moto, 3 razy trafiłem na takie totalne mleko, z czego raz cała drogę z Zegrza do Serocka przejechałem na awaryjnych bo tylko to przyszło mi do głowy. Wiec padnie raczej na latarkę, mocowana do któregoś kufra. Już znalazłem taka kątową Armyteka, z kilkoma stopniami czerwonego światła (białego tez) i duża baterią. I tak chciałem lepsza latarkę do moto mieć, bo to co teraz ze mną jeździ jest słabe. Dobrze ze Mikolaj już blisko :)

greenman
14.11.2022, 13:25
Mam Armyteka z czerwonym światłem, na moto nie testowałem, ale do wszystkich innych zastosowań jest ekstra! Oryginalne mocowanie na rower też całkiem spoko, może by się udało je dostosować do gmola.

Majster
22.11.2022, 22:08
Lampka o której pisałem w #11 (https://africatwin.com.pl/showpost.php?p=797689&postcount=11) nadaje się jednie na światło pozycyjne. Wymiarami i wyglądem jak oryginał, nawet jakieś oznaczenia ma na kloszu ale światła zdecydowanie za mało.

delirium
22.11.2022, 22:24
Jak jade we mgle to założe wszystko co mam pro ręką żeby być bezpiecznym i wszelkie homologacje mam wtedy w dupie, a już szczególnie z EU.

Tezla
21.12.2022, 15:37
https://www.olx.pl/d/oferta/lampa-przeciwmgielna-tylna-led-w236-f-CID5-IDRmBhE.html?reason=seller_listing%7Colx_shop_prem ium

(Lampa LED W236 F średnica 5cm Polska homologacja)

Melon
21.12.2022, 17:58
https://www.olx.pl/d/oferta/lampa-przeciwmgielna-tylna-led-w236-f-CID5-IDRmBhE.html?reason=seller_listing%7Colx_shop_prem ium

(Lampa LED W236 F średnica 5cm Polska homologacja)
Pomyliłeś się, średnica 80,6. cyt.Wymiary: 80,5 x 60 x 5 x 25 mm, rozstaw otworów montażowych 67 mm (fi 5,5 mm).

Tezla
21.12.2022, 18:50
pomyliłem tak 6cm średnicy oprawy, resztę można obciąć przy montażu na 3M, zamówię

Michal
03.01.2023, 12:03
Cześć

Polska firma WAŚ ma w ofercie kilka lamp led z homologacją, może coś znajdziecie.
https://www.was.eu/

LordCYCU
03.01.2023, 18:56
Dawno już na forum nie zaglądałem, paczam a tu taki wątek mi się rzucił w oczy :-) No to ja może rozwinę temat oświetlenia dodatkowego - ale na kufrze...

Opiszę Wam mój agro-tuning tylnego oświetlenia. Kiedyś zobaczyłem jakiegoś GS z czymś takim, spodobało się - to zrobiłem.
Wiem, nie za legalne toto jest... Szukam odpowiednich lamp homologowanych, ale nic mi się nie podoba - w związku z tym na razie zamontowane są jakieś chińskie (bez wiercenia w kufrze na razie, przymocowane byle jak - ponieważ nie są one docelowe).

Wykonane jako plug&play, jak przestanie się podobać odpinam i zapominam.

Co potrzeba? (afryka 1000, 2019r)
1. Kabelki (wiadomo)
2. Złącza
(musimy mieć skąd "pobrać sygnał kierunków i stopu". Wpinamy się w oryginalną instalację, bez uszczerbku dla istniejącego okablowania, nie tniemy itp.)
- 2x komplet - HC050 - 2 pin (kierunki) - https://pl.aliexpress.com/i/33002354266.html
- 1x komplet - HX090 - 3 pin (stop/pozycja)- https://pl.aliexpress.com/item/10000349584396.html
- 1x komplet - 4 pin (podłączanie/odłączanie kufra) - https://pl.aliexpress.com/item/10000319578348.html
3. Płytka
(w afryce 2019 instalacja kierunkowskazów ledowych jest 9V! Trzeba o tym pamiętać, poza tym wzbudzanie cewki pobiera znikomą ilość mA i raczej nie wpływa na instalację OEM)
- 2x przekaźnik z cewką na 9v (kierunek lewy i prawy)
- 1x przekaźnik z cewką na 14v(stop)
- diody (tzw. gasikowe jako zabezpieczenie(https://www.relpol.pl/content/download/60065/973920/file/Obwody%20gasz%C4%85ce%20-%20podstawowe%20informacje.pdf), coby Wam nie gadali, że cewka indukuje i może zrobić strzała wstecz - ale, czy w tym obwodzie jest to potrzebne?)

Nie będę opisywał dokładnie schematu płytki, sprawa jest prosta - każdy wie jak działa przekaźnik. Niestety jest ona potrzebna żeby z 9V instalacji kierunkowskazów "zasilić" (w przenośni) wszędzie dostępne (np. allegro) światełka 12V (jeśli je podłączymy bezpośrednio mogą nie zaświecić, lub świeć ledwo)(jeśli się zasilamy z aku to można poszaleć z mocą tego oświetlenia). Wykonanie wiązek kablowych jest równie proste, jeśli nie umiemy zaciskać złącz (np. sumitomo) bez odpowiednich narzędzi, to sugeruję kupić ich trochę więcej na zapas :-)
Instalacja tego w motocyklu jest niestety kłopotliwa, trzeba rozebrać cały ogon żeby dostać się do złącza tylnej lampy, złącza kierunkowskazów są w miarę dostepne. Z aku (czy innego miejsca) można zasilić płytkę 12V (czyli nasze światełka na kufrze nie są zasilane z obwodu kierunków czy stopu ale np. bezpośrednio z aku).

P.S. Nie zwracajcie uwagi na to, że perfidnie wykorzystałem zwykłe kable elektryczne :-) To co widać na zdjęciach to prototyp wiązki (poza płytką).

Fotki, uproszczony schemacik ideowy i filmik jak to działa:
https://imgur.com/a/F1EDGHR

Cała magia pływających kierunkowskazów oraz migającego stopu jest częścią tych "pasków" led.

Przejechałem z tym jakieś 6000km i działa bez problemu...

Dzieju
04.01.2023, 05:39
Jeśli odległość między nimi jest mniejsza niż 18cm , to dowód do zatrzymania.
Czy to ładne? Ponoć o gustach się nie dyskutuje więc nic nie powiem, ja bym tak nie skaleczył motocykla ale to nie mój motocykl.

LordCYCU
04.01.2023, 07:52
To, że te paski ledowe wyglądają kiepsko to ja wiem :-) Czy to kaleczy motocykl? To już gruba dyskusja - nie na moje siły - tak czy siak te obecne paski są do zmiany.

Szukam jakichś fajnych świateł (red+amber), w kształcie prostokąta z dwiema diodami led (no maks trzema) - ale kicha z tym okrutna.
Denali ma w ofercie takie "signal pods" ale 150USD (zdecydowanie za dużo jak na taką zabawę)(https://denalielectronics.com/products/t3-modular-switchback-signal-pods-rear).

Tezla
24.01.2023, 19:59
Po zamontowaniu Ledowej dedykowanej lampy tylnej potrzebowałem dla kontrastu mocniejszej przeciwmgłowej i ten produkt się sprawdził
https://unitrailer.pl/product-pol-4784-Lampa-przeciwmgielna-tylna-LED-W236-F.html (zdejmując gumę można ją zmniejszyć do średnicy 5,1cm).

Oprawa świeci mocną skupioną wiązką więc wymaga montażu w pionie
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8c941b7f02d9.jpg (https://naforum.zapodaj.net/8c941b7f02d9.jpg.html)

WojtasA
24.01.2023, 20:23
Podeślesz proszę więcej zdjęć jak zamontowałeś ?

Tezla
24.01.2023, 20:57
Za daleko jestem, ale zamontowałem szybko wyginając w rękach taką taśmę ocynkowaną z otworami robiąc z niej dwa uchwyty pod śrubki M8 trzymające gumę lampy.

Montując ją w okolicach tablicy raczej odskoczyłbym blaszką w bok bo centralnie wzorem XL700 zbyt łatwo uszkodzić, zabrudzić.